Μετατροπή στα φλας

Ξεκίνησε από Spyros.L, Αυγούστου 30, 2020, 09:51:44 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

panosp25

Σπύρο δεν μένω Αθήνα. Αλλά θα πρότεινα να μην ψάχνεις φισες ολόκληρες καθώς δυσκολα πιστευω θα βρεις. Ψάξε ακροδέκτες μεμονωμένους. Τώρα αν καποιος ξερει ακρη για φισες...εεε Αθηναίοι;;;;

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


stam

ΤΖΑΒΑΡΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Αμβροσίου Φραντζή 79, Αθήνα 117 43 2109021114 Ηλεκτρικά αυτοκινήτων

Και Σπύρου Πάτση μεταξύ Λ.Αθηνών και Ιεράς οδού έχει 3 καταστήματα με ηλεκτρικά αυτοκινήτων

ammo77

Εγώ θα την πω την αμαρτία μου αλλά δεν ξέρω τι θα κάνεις,
Πάρε ακροδεκτες και καλώδια θερμοσυστελώμενα και μακαρόνι και κάνε μια ωραία δική σου σύνδεση να τελειώνεις γιατί μάλλον ακριβώς ίδια φις 99% (κατά την γνώμη μου)  δεν θα βρεις. Εκτός κι αν καμιβαλισεις παλιά φλασερ - πλεξούδα μοτο από μεταχειρισμένα.
Ααααα βάλε και καμιά φώτο να δούμε το αποτέλεσμα και κανένα βίντεο δεν θα με χαλούσε....  O0 O0

Spyros.L

Παράθεση από: ammo77 στις Σεπτεμβρίου 04, 2020, 11:04:36 ΜΜ
Εγώ θα την πω την αμαρτία μου αλλά δεν ξέρω τι θα κάνεις,
Πάρε ακροδεκτες και καλώδια θερμοσυστελώμενα και μακαρόνι και κάνε μια ωραία δική σου σύνδεση να τελειώνεις γιατί μάλλον ακριβώς ίδια φις 99% (κατά την γνώμη μου)  δεν θα βρεις. Εκτός κι αν καμιβαλισεις παλιά φλασερ - πλεξούδα μοτο από μεταχειρισμένα.
Ααααα βάλε και καμιά φώτο να δούμε το αποτέλεσμα και κανένα βίντεο δεν θα με χαλούσε....  O0 O0
Ammo οσο εγραφες το μνμ παλευα με τα καλωδια στο γκαραζ! Τοσο, που τελειωσε η μπαταρια απο τις δοκιμες! Γαματο βγηκε! Και χωρις παρεμβαση στην πλεξουδα. Περιμενα λιγο πιο δυνατα τα led, αλλα ουτε 10ευρω δε πλήρωσα για ΟΛΗ την τετραδα οποτε οκ... Λοιπον αυριο  τη φορτιζω και θα ανεβασω φωτο/βιντεο
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

Spyros.L

https://youtu.be/gGC35Nr_J2g

Επισης δεν πειραξα την πλεξουδα.
Το ρευμα για μπροστα φλας το πηρα κοβωντας το καλωδιο του λεντ προβολεα h4.
Το ρευμα για τα πισω φλας το πηρα λιγο αλλιως... Στην πλεξουδα του πίσω φαναριου εχει ενα βυσμα 3pin στο οποιο τα καλωδια που ενώνονται ειναι και απ τα 2 πισω φαναρια. Τα πισω φαναρια ενώνονται σε κατι γυμνες ενωσεις κατω απο ενα μαυρο μονωτικο σωληνάκι . Βρήκα το καλωδιο που δινει σημα για τα φωτα φρενων και στην γυμνη ενωση όπου ηδη εχει έσφιξα ενα ακροφυσιο με 1 καλωδιο το οποιο στη συνεχεια κανει σπλιτ στο καθε φλας.
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

stam

Βρήκες φύσα τελικά?
Αν και τώρα στο λέω καθυστερημένα. Τα γνήσια μπροστινά φλας για να ανάβουν μόνιμα μαζί με το φανάρι βγάζουν 3 καλώδια με χρώματα: γαλάζιο, πράσινο και γαλάζιο με άσπρη γραμμή για την δεξιά πλευρά. Πορτοκαλί, πράσινο και πορτοκαλί με άσπρη γραμμή για την αριστερή πλευρά. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα καλώδια με την άσπρη γραμμή αντί να πάρεις από το φανάρι.

Spyros.L

(Edit:δεν τα βρηκα, αν μπορεις εξηγησε μου ποιο καλωδιο εννοεις ) Τα βρηκα αυτα που λες αλλα εμενα λειτουργουν μονο στην επιλογη hazard, αλλα τοτε κλείνει το μπροστινο φως
Επισης βρηκα φυσα 3pin και h4 στο μοναστηρακι. Μου τα δώσανε απο παλια πλεξουδα ρεταλι

Δευτερο edit :  ακυρο, θα πειραματιστω κι αλλο διοτι ανακάλυψα προβληματάκια με το χαζαρντ
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

stam

Ο Διακόπτης Hazard κανονικά είναι για να λειτουργούν τα αλαρμ. Από ότι φαίνεται έχουν πειράξει την καλωδίωση της μηχανής. Το μπροστινό φως ανάβει μόνιμα με το γύρισμα του κλειδιού και σβήνει στιγμιαία όταν πατάμε μίζα. Δεν έχει ξεχωριστό διακόπτη για να το αναβοσβήνουμε.

panosp25

Όπου lb/w= γαλάζιο/άσπρο και όπου or/w= πορτοκαλί/άσπρο ειναι οι γραμμές των φλας που ανάβουν μαζι με το μπροστινό φανάρι καί σβήνουν όταν ανάβουμε φλας για να λειτουργήσουν τα φλας κανονικα.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Spyros.L

Παράθεση από: panosp25 στις Σεπτεμβρίου 06, 2020, 05:00:01 ΜΜ
Όπου lb/w= γαλάζιο/άσπρο και όπου or/w= πορτοκαλί/άσπρο ειναι οι γραμμές των φλας που ανάβουν μαζι με το μπροστινό φανάρι καί σβήνουν όταν ανάβουμε φλας για να λειτουργήσουν τα φλας κανονικα.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κατι εχουν πειράξει. Με το οριτζιναλ flasher relay ΜΕ ΠΥΡΑΚΤΩΣΕΩΣ λαμπες τα hazard ανοιγανε χωρίς να αναβοσβήνουν,δηλ σταθερο φως(σταθερο ρευμα) και ο προβολεας έσβηνε τελειως. τωρα με τα LED, ΑΝ ΣΥΝΔΕΣΩ τα φλασακια στα καλωδιακια που μου ειπατε θα αναβοσβηνουν λογω του οτι τα led εχουν δικο τους "effect". Δηλ αυτο που φανταζομαι ειναι οτι ο διακοπτης hazard δίνει σταθερο ρευμα στα φλας ενω ταυτοχρονα παρακαμπτει τον προβολέα. Καπου καποιος εχει κανει πατατα. Τσαμπα τραβιομουν προχτες με τις φισες... Πωω

Έγινε edit.
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

Spyros.L

Παράθεση από: panosp25 στις Σεπτεμβρίου 06, 2020, 05:00:01 ΜΜ
Όπου lb/w= γαλάζιο/άσπρο και όπου or/w= πορτοκαλί/άσπρο ειναι οι γραμμές των φλας που ανάβουν μαζι με το μπροστινό φανάρι καί σβήνουν όταν ανάβουμε φλας για να λειτουργήσουν τα φλας κανονικα.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πανο οταν μπορεσεις στειλε μου το υπολοιπο της σύνδεσης των διχρομων καλωδιων που μου έστειλες . Θα τα συνδεσω ολα απο την αρχη
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

panosp25

Βασικά είναι και η καλωδίωση λίγο πειραγμενη, ειναι και τα φλασάκια που δεν λειτουργούν με την ορίτζιναλ φλασιερα λογω του οτι ειναι led. Είναι λίγο ολα. Αλλά πες μου λιγο, το έχεις καλα με τα ηλεκτρολογικά; Από ότι κατάλαβα το εχεις αρκετά.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Spyros.L

Παράθεση από: Splazz12 στις Σεπτεμβρίου 06, 2020, 07:03:50 ΜΜ
Παράθεση από: panosp25 στις Σεπτεμβρίου 06, 2020, 05:00:01 ΜΜ
Όπου lb/w= γαλάζιο/άσπρο και όπου or/w= πορτοκαλί/άσπρο ειναι οι γραμμές των φλας που ανάβουν μαζι με το μπροστινό φανάρι καί σβήνουν όταν ανάβουμε φλας για να λειτουργήσουν τα φλας κανονικα.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πανο οταν μπορεσεις στειλε μου το υπολοιπο της σύνδεσης των διχρομων καλωδιων που μου έστειλες . Θα τα συνδεσω ολα απο την αρχη
Παράθεση από: panosp25 στις Σεπτεμβρίου 06, 2020, 07:25:30 ΜΜ
Βασικά είναι και η καλωδίωση λίγο πειραγμενη, ειναι και τα φλασάκια που δεν λειτουργούν με την ορίτζιναλ φλασιερα λογω του οτι ειναι led. Είναι λίγο ολα. Αλλά πες μου λιγο, το έχεις καλα με τα ηλεκτρολογικά; Από ότι κατάλαβα το εχεις αρκετά.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Α εχεις δικιο ξεχασα να διευκρινίσω τους τυπους λαμπτηρων και εκανα edit στο last. Επισης αλλη μια διευκρίνηση, τωρα εχει ηδη led relay οποτε ειμαι κομπλε, εκτος φυσικα απο τα διχρωμα καλώδια τα οποία δε δίνουν ρευμα παρα μονο με διακόπτη hazard.

Λοιπον οσο γράφω το post σκεφτηκα οτι το πρόβλημα ειναι 100% στον διακόπτη του hazard ή πιο πίσω. Δηλαδή Ή εχει κοπει το καλώδιο που δίνει συνεχόμενο ρευμα στο δικοπτη hazard  ή εχει χαλασει/βραχυκυκλωσει ο διακόπτης στο σημειο ON και δε περναει στα διχρωμα καλωδια. Επισης δεν ειναι υποπτο που προ 10 ημερών εβαλα μπαταρία λιθιου και προχτες εμεινε απο ρεύμα?
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

stam

Με τα καλώδια ή μέσα στον διακόπτη (Hazard) θα έχουν πειράξει κάτι ή κάπου στην καλωδίωση στο μπροστινό φανάρι. Όσο για την μπαταρία, άμα είναι κινέζο - μπαταρία  δεν αποκλείεται να τα έπαιξε το έχω ακούσει και από άλλον να του έχει συμβεί.

Spyros.L

Παράθεση από: stam στις Σεπτεμβρίου 07, 2020, 07:57:32 ΜΜ
Με τα καλώδια ή μέσα στον διακόπτη (Hazard) θα έχουν πειράξει κάτι ή κάπου στην καλωδίωση στο μπροστινό φανάρι. Όσο για την μπαταρία, άμα είναι κινέζο - μπαταρία  δεν αποκλείεται να τα έπαιξε το έχω ακούσει και από άλλον να του έχει συμβεί.
Αυτες τις πατέντες ενος "μάστορα" πληρωνω.. Βρε βρε λες ν ναι εδω το θεμα?

Επισης η μπαταρια είναι skyrich.
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.