Βάψιμο ζαντων

Ξεκίνησε από HolyCowman, Απριλίου 08, 2020, 09:29:56 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

HolyCowman

Καλησπέρα στην ομαδα ,
Εχω πάρει την απόφαση να βαψω τις ζάντες της, αλλα μπάτζετ δηλαδή με σπρέι.Εχω πάρει τα χρώματα και τα βερνίκια. Θα ήθελα να μαθω αμα καποιος εχει γνώση επι του θέματος, να με καθοδηγήσει. Θα χρειαστεί και ασταρι ή λειτουργεί το παλιό χρωμα σαν ασταρι; (Τα σπρει ειναι για ζαντες αλουμινίου  και εχω ξεκινήσει να τρίβω ηδη με γυαλοχαρτο). Κάθε άποψη και συμβουλή δέκτη

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


panosp25

Κοίτα, σίγουρα η καλύτερη λυση ειναι ηλεκτροστατική και μάλιστα σε σωστο μάστορα κι οχι αρπακολλατζη. Τωρα σιγουρα γινετυαι και με σπρέι αλλα καλυτερα θα ηταν να βγαλεις εντελως το χρώμα και να χρησιμοποιήσεις αστάρι και καλο βερνικι. Κάποιος που ξερει απο χρώματα;;; Χμμμ Harloooooooock!!!!

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


HolyCowman

Σίγουρα ηλεκτροστατικη είναι καλύτερα αλλα δεν ειναι για τωρα , και 1 με 2 χρόνια να με βγάλει το βάψιμο με τα σπρει και την παω μετα για ηλεκτροστατικη.
Επίσης να αναφέρω οτι το γυαλοχαρτο που τις τρίβω ειναι 180αρι..

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


stam

Το αλουμίνιο ξέρω ότι θέλει διαφορετικό αστάρι από το κοινό αστάρι που βάφουν σίδερα. Αν αγριέψεις την παλιά μπογιά με το γυαλόχαρτο χωρίς να την αφαιρέσεις τελείως, πιστεύω θα πιάσει το χρώμα χωρίς αστάρι. Πολύ χοντρό γυαλόχαρτο δεν χρησιμοποιείς? Δεν σου αφήνει γραμμές? Δεν δοκιμάζεις με 320, βέβαια θα σου στουμπώνει γρήγορα. Για το αν θα πιάσει πάντως μπορείς να δοκιμάσεις τοπικά σε ένα σημείο.

Harlock

Παράθεση από: panosp25 στις Απριλίου 08, 2020, 09:52:44 ΜΜ
Κοίτα, σίγουρα η καλύτερη λυση ειναι ηλεκτροστατική και μάλιστα σε σωστο μάστορα κι οχι αρπακολλατζη. Τωρα σιγουρα γινετυαι και με σπρέι αλλα καλυτερα θα ηταν να βγαλεις εντελως το χρώμα και να χρησιμοποιήσεις αστάρι και καλο βερνικι. Κάποιος που ξερει απο χρώματα;;; Χμμμ Harloooooooock!!!!

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χχαχα νταξη δεν έχω γίνει ακόμα μπογιατζής.
Δεν το χω κάνει αλλα τα σιγουρα που μπορώ να σου πώ είναι
α) Πολυ καλό καθάρισμα να φύγουν γράσα, βρωμιές κλπ. καλό το πλύσιμο αλλά θα πρέπει να βάλεις και κατι να διαλύσει τη μουργα ή αλλιως τρύψιμο. μην το αφήσεις
απο χοντρό γυαλόχαρτο γιατι μετά θα φαίνονται οι γραμμές στο ασταρι. Μεσκαριμα καλό στο λάστικο (το σπρει πάει παντου για πλάκα. Αν βρεις και ένα χώρο να μην
έχει σκονες όσο γίνεται.
β)Περνάς αστάρι. μια φορα, αφου στεγνώσει τρύβεις τις ατέλεις με ψιλό ντουκοχαρτο (1000ρι) βρεγμενο και ξαναπερνάς (αφου στεγνωσει).
γ) βρίσκεις χρώμα και βερνίκι με σκληρυντή μέσα (2K) που στο φτίαχνουν σε χρωματοπωλείο σε σπρει και το δουλευεις την ίδια μερα αν γινεται. Πολύ καλό κουνημα και ενδιαμεσα που βάφεις, σταματάς και κουνάς.
δ) παλι περνας χρώμα, διορθώνεις με πολύ ψιλό ντουκοχαρτο (1500) αν καπου έχεις ατέλειες και τρεξίματα. και ξαναπερνάς, 2-3 ή ώσα χρειάζεται. Θέλει λιγο τεχνική το σπρέι, δες κανα βίντεο και
πειραματίσου λίγο σε κανα χαρτόνι.
ε)περνάς βερνικι, 3-4 χερια να χει πάχος για να αντέιχει πετραδακια κλπ οσο γίνεται,
νομιζω κανα μισαωρο ενδιαμεσα στα χερια ειναι καλά (ή οτι σου πει το μαγαζι) και μετα τα αφήνεις μερικες μερες να σφίξει καλά

Όλα αυτά πάιζει να φτάσουν και 30-40 ευρώ, η ηλεκτροστατική για 2 ζάντες κανα 100ρι και θα είναι πιο ανθεκτικό. (Δεν ειμαι υπέρ, απλά το λέω)

Υπάρχει η λυση και με plasti dip spray. Kάνα 20ρι το ένα, θέλει πάλι πολλά χερια για να σου αντέξει, αλλα αν το βαρεθείς βγάινει εύκολα (δεν το χω δοκιμάσει).

HolyCowman

Παράθεση από: Harlock στις Απριλίου 09, 2020, 12:54:05 ΠΜ
Παράθεση από: panosp25 στις Απριλίου 08, 2020, 09:52:44 ΜΜ
Κοίτα, σίγουρα η καλύτερη λυση ειναι ηλεκτροστατική και μάλιστα σε σωστο μάστορα κι οχι αρπακολλατζη. Τωρα σιγουρα γινετυαι και με σπρέι αλλα καλυτερα θα ηταν να βγαλεις εντελως το χρώμα και να χρησιμοποιήσεις αστάρι και καλο βερνικι. Κάποιος που ξερει απο χρώματα;;; Χμμμ Harloooooooock!!!!

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χχαχα νταξη δεν έχω γίνει ακόμα μπογιατζής.
Δεν το χω κάνει αλλα τα σιγουρα που μπορώ να σου πώ είναι
α) Πολυ καλό καθάρισμα να φύγουν γράσα, βρωμιές κλπ. καλό το πλύσιμο αλλά θα πρέπει να βάλεις και κατι να διαλύσει τη μουργα ή αλλιως τρύψιμο. μην το αφήσεις
απο χοντρό γυαλόχαρτο γιατι μετά θα φαίνονται οι γραμμές στο ασταρι. Μεσκαριμα καλό στο λάστικο (το σπρει πάει παντου για πλάκα. Αν βρεις και ένα χώρο να μην
έχει σκονες όσο γίνεται.
β)Περνάς αστάρι. μια φορα, αφου στεγνώσει τρύβεις τις ατέλεις με ψιλό ντουκοχαρτο (1000ρι) βρεγμενο και ξαναπερνάς (αφου στεγνωσει).
γ) βρίσκεις χρώμα και βερνίκι με σκληρυντή μέσα (2K) που στο φτίαχνουν σε χρωματοπωλείο σε σπρει και το δουλευεις την ίδια μερα αν γινεται. Πολύ καλό κουνημα και ενδιαμεσα που βάφεις, σταματάς και κουνάς.
δ) παλι περνας χρώμα, διορθώνεις με πολύ ψιλό ντουκοχαρτο (1500) αν καπου έχεις ατέλειες και τρεξίματα. και ξαναπερνάς, 2-3 ή ώσα χρειάζεται. Θέλει λιγο τεχνική το σπρέι, δες κανα βίντεο και
πειραματίσου λίγο σε κανα χαρτόνι.
ε)περνάς βερνικι, 3-4 χερια να χει πάχος για να αντέιχει πετραδακια κλπ οσο γίνεται,
νομιζω κανα μισαωρο ενδιαμεσα στα χερια ειναι καλά (ή οτι σου πει το μαγαζι) και μετα τα αφήνεις μερικες μερες να σφίξει καλά

Όλα αυτά πάιζει να φτάσουν και 30-40 ευρώ, η ηλεκτροστατική για 2 ζάντες κανα 100ρι και θα είναι πιο ανθεκτικό. (Δεν ειμαι υπέρ, απλά το λέω)

Υπάρχει η λυση και με plasti dip spray. Kάνα 20ρι το ένα, θέλει πάλι πολλά χερια για να σου αντέξει, αλλα αν το βαρεθείς βγάινει εύκολα (δεν το χω δοκιμάσει).
Καταρχήν Ευχαριστώ,  με κατατοπισατε πολυ καλα. Θα τις τρίψω με 400αρι που εχω αμα ειναι ξανα για να στρώσουν λιγο, για να φτιάξω χρώμα είναι όντως πιω σωστή επιλογή, αλλα ειναι κλειστά νομίζω αυτα τα μαγαζιά λογο της καραντίνας.. οπότε θα βάψω με τα σπρέι που εχω παραγγείλει απο το ίντερνετ μιας και υπομονή δεν εχω . Θα πάρω και 2 σπρει ασταρια αλουμινίου λοιπόν να τις περάσω αρχικά. Μόλις έρθουν τα σπρέι και τις βάψω θα σας στείλω φωτογραφία τα αποτελέσματα.

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Harlock

 Αρκέτα δουλεύουν, απλά να τους πάρεις και να πας απο εκεί να τα παραλάβεις. Υπαρχουν σπρει στο εμποριο που είναι με σκληρηντικο έτοιμο, έχουν
ένα κουμπί απο κατω και το απελευθερώνει https://ergomarket.gr/aytokinito-mhxanes-eidh-fanopoiioy/vafi-aytokinitoy/spray-max-2k-2-systatikon/ .
Κοίτα, θα δεις και μόνο σου. Με απλο σπρει, θα φαινεται μια χαρα στην αρχή αλλα με το που πεταγεται ενα πετραδάκι πάνω θα στο μαρκάρει.

giannis_t

Επειδή και εγώ έλεγα ότι θα τα κάνω όλα μόνος μου (ακόμα το λέω αυτό) και σιγά τα θα πάθει με τα σπρέι, να σε προειδοποιήσω ότι θέλει πολύ καλή δουλειά και κυρίως πολύ καλά υλικά.
Εγώ τις έβαψα με απλό βερνίκι σπρέι και μετά από ούτε χρόνο η ζάντες μου είναι ΧΑΛΙΑ από τα πετραδάκια.
Αστέρι για αλουμίνια θα βρεις φθηνά. Χρώμα επίσης. Τα καλά βερνίκια είναι λίγο ακριβά.
Τα βερνίκια δύο συστατικών είναι η σωστή λύση αλλά ανεβάζουν το κόστος. Οπότε η λύση της ηλεκτροστατικής είναι πολύ πιο δελεαστική αν τα λαβουμε όλα υπόψιν + την αντοχή.
Προφανώς να τα βάψεις αφού το ξεκίνησες. Αν θες να σου αντέξουν καιρό θα πρότεινα τουλάχιστον το βερνίκι δυο συστατικών.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

HolyCowman

Έχετε δίκαιο το εψαξα και το ειδα οτι για καλύτερη αντοχή θελει βερνίκι με σκληρυντη. Βέβαια βιάστηκα και πήρα απλο βερνίκι για σίδερα βαμμένα ή οχι.. οπότε θα το προχώρησω τωρα ετσι , οσο αντέξει και όταν φύγει παω για ηλεκτροστατικη.

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


HolyCowman

Καλησπέρα στην ομαδα !
Σήμερα τελειωσε το βάψιμο και αυτα ειναι τα αποτελέσματα
Δεν υπάρχει πιω ωραιο πράγμα απο το να κανεις κατι μονος σου.
Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω ολους για την καθοδήγηση!

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


stam

Τελικά τις ξέβαψες τελείως και πέρασες αστάρι πρώτα?

HolyCowman

Ναι τις έτριψα καλα με 400αρι γυαλοχαρτο , τις έπλυνα καλα , στην συνέχεια στοκαρα μερικά σημεία που ειχαν χτυπήματα, τα ξανα έτριψα να έρθουν στα ισα τους πλύσιμο παλι και πέρασα 3 χέρια ασταρι ανα μισή ωρα , μετα 3 χερια χρώμα παλι ανα μιση ωρα και τέλος το βερνίκι μετα απο 1 ημερα 3 χερια παλι. Τα χέρια τα περναγα ως εξής:
Το πρωτο λεπτή στρώση,  το δεύτερο λίγο πιω πολυ και το τρίτο χοντρή στρώση.
Συνολικά χρειάστηκα 2 σπρέι ασταρι, 2 χρωμα και 2 βερνίκι.

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


TEOS CB SF

ʼψογος .. έγιναν σούπερ

HolyCowman

Παράθεση από: TEOS CB SF στις Απριλίου 18, 2020, 10:01:04 ΜΜ
ʼψογος .. έγιναν σούπερ
Να εισαι παντα καλα

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ποντιος χρηστος

υπαρχει κωδικοσ χρωματος και ποιος ειναι? δηλαδη σε πηρε κοντα 3 ημερες να βγαλει να τρυψεις να βαψεις και να τοποθετήσεις. ποσο σε βγεικε ολο αυτο?
.ο πόντος ζει.
ο πυρετος καζαντζιδης