[2013] Αλλαγές που έρχονται

Ξεκίνησε από tsak, Δεκεμβρίου 23, 2012, 12:18:39 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

trip238

Οπως σου εγραψε και ο lice μπουκωμα ειναι απο τις πολλες προσπαθειες. Τσεκαρε τα μπουζακια σου και εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι θεμα τροφοδοσιας και τεποζιτου.

tsak

Λοιπόν.

Έχω update. Με τρώει το κεφάλι μου και σκάνε ιδέες σιγά σιγά. Πήγα και λέω θα πάω να βγάλω το σωληνάκι τις βενζίνης, θα αφήσω πάνω την υποπίεση και θα ρίξω 1-2 μιζιες να δω αν όντως η υποπίεση δουλεύει. ( Λογικά με το που θα έριχνα μιζιά έπρεπε να τραβήξει αέρα οποτε να ανοίξει η μεμβράνη οποτε να τρέξει βενζίνη από το ρουμπινετο ). πριν ρίξω μιζιά και μόλις το έβαλα στο ON άρχισε να τρέχει ( όπως έτρεχε παλιά συνεχώς ) κάτι που λέω ok δεν μας ενοχλεί για τώρα μιας και φαίνεται ότι η βενζίνη κυκλοφορεί.

Τώρα τι εννοείς τροφοδοσίας? Εγώ έχω μια εντύπωση ότι δεν κατεβαίνει η βενζίνη στον κινητήρα γιατί αν και το ρουμπινετο χύνει την βενζίνη σωστά, όσες φορες έχω βγάλει το σωληνάκι τις βενζίνης έχει τρέξει ελαχιστη βενζίνη. Πρέπει να βγάλω απότι φαίνεται τα σωληνάκια τις βενζίνης. Είναι και σε σημείο άστα να πάνε.

trip238

Απ οτι φαινεται πρεπει να τα βγαλεις. Καλυτερα, ελεγξε τα κιολας μην εχει ξεραθει κανενα και θελει αλλαγη.  Δες και μια πολλαπλασιαστες και μπουζοκαλωδια μην κουνηθηκε τιποτα στο βαλε βγαλε.

stel89s

εαν και μονο εαν εχεις βγάλει τις πίπες απο τα μπούζι τοτε μπερδεύτηκες και τις έβαλες λάθος με αποτέλεσμα να μη χρονίζει σωστά το μοτέρ με τους πολλαπλασιαστές....και γ αυτο και τα σκασίματα...... τώρα για τα σωληνάκια που λέτε παρα πάνω δε χρειαζετε να τα βγαλεις. Στα λεκανακια τον καρπυρατερ υπαρχει μια ισια βιδα μια σε καθε λεκανακι, αρκετα προσβάσιμη (βιδα αποστράγγισης) Τις ξεβιδώνεις μια μια και αν τρέχει είσαι οκ με την τροφοδοσία καύσιμου.....

tsak

Παράθεση από: stel89s στις Ιανουαρίου 26, 2013, 12:54:50 ΠΜ
εαν και μονο εαν εχεις βγάλει τις πίπες απο τα μπούζι τοτε μπερδεύτηκες και τις έβαλες λάθος με αποτέλεσμα να μη χρονίζει σωστά το μοτέρ με τους πολλαπλασιαστές....και γ αυτο και τα σκασίματα...... τώρα για τα σωληνάκια που λέτε παρα πάνω δε χρειαζετε να τα βγαλεις. Στα λεκανακια τον καρπυρατερ υπαρχει μια ισια βιδα μια σε καθε λεκανακι, αρκετα προσβάσιμη (βιδα αποστράγγισης) Τις ξεβιδώνεις μια μια και αν τρέχει είσαι οκ με την τροφοδοσία καύσιμου.....

Όχι δεν έχω πειράξει τίποτα σε μπουζί/ Mpouzopipes και τα σχετικά. Μονο το ρεζερβουάρ και τα καλαμια έχω βγάλει οποτε δεν παίζει θέμα με λάθος τοποθέτηση.

Για πες μου αν μπορείς περισσότερες πληροφορίες για αυτό που είπες για τα καρμπιλατερ. Που ακριβώς βρίσκετε η βίδα και είναι σημαντική για κάποια ρύθμιση ( μην την ξεβιδώσουμε και ξεριθμισουμε τίποτα ) η απλά την ξεβιδώνω για να δω αν τρέχει βενζίνη από το κάθε καρμπιλατερ και την ξαναβιδονω?

Να φανταστώ ότι θα πρέπει να αρχίσω να κάνω αναρρόφηση στο σωληνάκι υποπίεσης για να τρέξει βενζίνη μέχρι εκεί e?

stel89s

ετσι πως κοιτας τα καρπ απο το πλαι κατω κατω ευθεια ομως μπροστα σου εχει μια ισια βιδα και στα τεσσερα..... οχι δεν επηρεάζει καμια ρυθμηση. απο το τσουνακι που φενεται κατακοριφα θα τρξει τζινα η βιδα δε φενεται ειναι στο πλαι......... βαρά δυο τρεις μίζες και θα γεμίσουν τα λεκανακια..... αν συνεχίσει να κάνει μπαμ πιάσε τους λαιμούς απο την εξάτμιση να δεις αν όλοι είναι ζεστοί....αν οχι εδω ειμαστε....


tsak

Okay σε ευχαριστώ. Από ότι κατάλαβα απλά θα τις ξεβιδώσω για να δω αν όντως τρέχει veniznh. Αν τρέχει πάει να πει ότι φτάνει μέχρι εκεί η βενζίνη και δεν κολλάει κάπου.

Θα το δοκιμάσω αύριο και θα ενημερώσω. Πρέπει να φορτίσω και την μπαταρία ξανά γιατί από τις πολλές μιζιες πάλι έπεσε xaxaxaxa. Ελπίζω να έχει καλο καιρό να κάνουμε καμια δουλειά.

tsak

Το δοκίμασα με τα καρμπιλατερ και τρέχει βενζίνη και από τα 4. Επίσης πρόσεξα ότι το ρουμπινετο έχει επανέλθει στην παλιά του κατάσταση από ότι φαίνεται στην οποια μιας και δεν ήξερα δεν είχα δώσει σημασία. Μάλλον η μεμβράνη στην υποπίεση μένει μόνιμα ανοικτή και έχει ως αποτέλεσμα να "παπαριαζει" το ρουμπινετο και να έχει "ξερνάει" λίγη βενζίνη από κάτω.

Τώρα το μονο που μένει είναι να φορτίσω την μπαταρία και να ξαναδοκιμάσω με μιζιες αν πάρει. Δυστυχώς βρέχει οποτε δεν μπορώ να το δοκιμάσω ακόμα.

stel89s

Παράθεση από: tsak στις Ιανουαρίου 26, 2013, 03:37:20 ΜΜ
Το δοκίμασα με τα καρμπιλατερ και τρέχει βενζίνη και από τα 4. Επίσης πρόσεξα ότι το ρουμπινετο έχει επανέλθει στην παλιά του κατάσταση από ότι φαίνεται στην οποια μιας και δεν ήξερα δεν είχα δώσει σημασία. Μάλλον η μεμβράνη στην υποπίεση μένει μόνιμα ανοικτή και έχει ως αποτέλεσμα να "παπαριαζει" το ρουμπινετο και να έχει "ξερνάει" λίγη βενζίνη από κάτω.

Τώρα το μονο που μένει είναι να φορτίσω την μπαταρία και να ξαναδοκιμάσω με μιζιες αν πάρει. Δυστυχώς βρέχει οποτε δεν μπορώ να το δοκιμάσω ακόμα.
λογικα ειναι τρυπια.... και οσο αερας μπαινει απο την τρυπουλα τοσο βενζινη βγαζει... οταν θα συνδεθει η υποπιεση λογικα θα την τραβηξει κ αλλο την μεβρανη....... αλλα υποθέσεις κανω ε..... αν ήμουν στην θεση σου θα ανοιγα το καπακι απο την υποπιεση να σιγουρευτώ... 2 βιδες ειναι....

tsak

Δεν μπαίνω στην διαδικασία ακόμα. Θέλω να δοκιμάσω να δω αν θα πάρει μπρός μιας και φαίνεται ότι κυκλοφορεί η βενζίνη κανονικά τώρα αφού και τα karmp έχουν μέσα.

Απλά περιμένω να σταματήσει να βρέχει και να προσπαθήσω. Αν όντως πάρει μπρός τότε θα κοιτάξω και το roumpineto μου.

tsak

Σήμερα έκανε λίγο καλή μέρα και κατάφερα να κατεβω κάτω να κάνω λίγο δουλειά.

Καταρχήν το ότι έτρεχε λίγη βενζίνη ήταν από το σωληνάκι τις βενζίνης. Από τα πολλά βάλε - βγάλε αυτές τις μέρες φαίνεται ξεχείλωσε αρκετά και ψιλοσταζει.

Μετά σκέφτηκα αυτό που έγραψε ο Lice διότι είχα την μηχανή σκεπασμένη με ένα νάιλον για 2 εβδομάδες που το ρεζερβουάρ ήταν για πλαστικοποίηση μήπως τραβήξανε υγρασία τα μπουζί και για αυτο δεν παίρνει. Κάθισα και έβγαλα ένα ένα και τα έτριψα με λίγο ντουκοχαρτο.
Όταν τα έβαλα και βίδωσα τα πάντα, τράβηξα μια μιζιά τίποτα, τραβάω δεύτερη μιζιά πήγε να πάρει αλλα έσβησε άμεσος οποτε σκέφτομαι μήπως το πρόβλημα είναι τα μπουζί τελικά. Θα πάω αύριο να πάρω 4 καινούργια και θα τα αλλάξω για να ξαναδοκιμάσω.

Τι άλλο να πω, Η τροφοδοσία φαίνεται μια χαρά, Η υποπίεση φαίνεται μια χαρά, Η μίζα φαίνεται μια χαρά, Η μπαταρία full φορτισμένη, το μονο που μένει είναι να δούμε τα μπουζί. Θα δείξει αύριο. Αν δεν κάνω post να ενημερώσω τι έγινε πάει να πει ότι πείρε μπρός και απλά κόβω βόλτες σαν το χαζοχαρούμενο σε όλη την αθηνα  :goodboy:

tsak

Μπορεί η μηχανή να μην έχει πάρει μπρός. ( Δυστυχώς το σαββατοκύριακο που ήταν να έρθουν ο JAS και ο Trip να ρίξουν καμια ιδέα ήμουν άρρωστος ). Αλλα οι παραγγελιες από κίνα αρχίζουν να έρχονται :D

Ορίστε τα όργανα που μόλις φτάσανε

trip238

ΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ!!!!!! Μεγιες μεγιες!!!!!!! Ποσο πηγε το μαλλι?? Εμενα το κομματακι κατω απο την τρυπα της κλειδαριας εχει σπασει επειδη η μηχανη φοραει αλλο διακοπτη πιο μακρυ. Σκεφτομαι καποια στιγμη να τσιμπησω και γω ενα.

tsak

Μου βγήκε γύρο στα 45 ευρο και είχε τζάμπα μεταφορικά . Ήρθε με FedEx εντός 20 ημερών αν δεν Κάνω λάθος