Ταλαιπωρημένα αλουμίνια - γυάλισμα

Ξεκίνησε από klab, Δεκεμβρίου 22, 2010, 10:47:30 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Atanassio

Παράθεση από: klab στις Δεκεμβρίου 26, 2010, 12:15:01 ΠΜ
Δεν χαλάει λέμε το γυάλισμα, μάλλιασε η γλώσσα μου χα,χα,χα


Μπορώ να το επιβεβαιώσω κι εγώ αυτό.  Τώρα μόλις θυμήθηκα πως στο cb  μου κάποιος από τους προηγούμενους ιδιοκτήτες είχε γυαλίσει τις μπότες από τα μπροστινα και στα δύο χρόνια που το είχα εγώ δεν χρειάστηκε ποτέ ούτε μια αλοιφούλα να του βάλω.

Atanassio

Αφεντικό- αφεντικό, να πω μια απορία?  Έχω ένα σχαράκι αλουμινένιο το οποίο ξέβαψα με διαβρωτικό.  Η επιφάνεια του είναι ελαφρώς σαγρέ και θέλω να την διατηρήσω έτσι, δεν θέλω να το λυάνω, θέλω απλά να γυαλίσει και να φύγουν κάποια μαύρα σημαδάκια που δημιούργησε το διαβρωτικό.
Τι κάνω?  Τρίβω απευθείας με κάποια αλοιφή με πανάκι, ή με βούρτσα και σαπούνι?  Τα φώτα σας μάστερ... :popcorn:

klab

Γιαβόλ Χερ Κομαντάντ, στις προσταγές σας.
Θα πάρεις 800άρι ντουκόχαρτο και θα το τρίψεις, αν θες πιο στιλπνό φινίρισμα να πας μέχρι 1000άρι ντουκόχαρτο και έτσι θα γίνει ωραίο ματ.
Όσο ανεβαίνει σε νούμερα το ντουκόχαρτο τόσο θα γίνεται πιο απαλή η επιφάνεια του, αλλά μετά θα αρχίζει να γυαλίζει και περισσότερο που δεν το θες.
Τίποτα άλλο μην βάλεις, ούτε αλοιφές ούτε πανάκια.

evan400f

Μπράβο Γιώργο, πολύ καλή δουλειά. Μου θύμησες την φάτσα μου όταν ξεκίνησα να ξαναζωντανεύω το Φουράκι μου το ’89.
Shit happens!!

Atanassio

Αν τρίψω με ντουκόχαρτο δεν θα του εξομαλύνω αυτήν την τραχύτητα, το σαγρέ?  Εγώ θέλω να το κρατήσω αυτό και απλώς να φύγει η θαμπάδα και τα στίγματα από το διαβρωτικό.  Μήπως τελικά να τρίψω με πανί και κάτι άλλο?

point zero

Παράθεση από: Atanassio στις Ιανουαρίου 04, 2011, 02:15:26 ΜΜ
Αφεντικό- αφεντικό, να πω μια απορία?  Έχω ένα σχαράκι αλουμινένιο το οποίο ξέβαψα με διαβρωτικό.  Η επιφάνεια του είναι ελαφρώς σαγρέ και θέλω να την διατηρήσω έτσι, δεν θέλω να το λυάνω, θέλω απλά να γυαλίσει και να φύγουν κάποια μαύρα σημαδάκια που δημιούργησε το διαβρωτικό.
Τι κάνω?  Τρίβω απευθείας με κάποια αλοιφή με πανάκι, ή με βούρτσα και σαπούνι?  Τα φώτα σας μάστερ... :popcorn:
Για δοκιμασε να τριψεις με αλοιφη και βουρτσα η σαπουνι ( οτι εχεις ευκολο )  χωρις να τριψεις με γυαλοχαρτα ..
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

klab

Παράθεση από: Atanassio στις Ιανουαρίου 04, 2011, 04:12:50 ΜΜ
Αν τρίψω με ντουκόχαρτο δεν θα του εξομαλύνω αυτήν την τραχύτητα, το σαγρέ?  Εγώ θέλω να το κρατήσω αυτό και απλώς να φύγει η θαμπάδα και τα στίγματα από το διαβρωτικό.  Μήπως τελικά να τρίψω με πανί και κάτι άλλο?
Έχει δίκιο θα χάσει την τραχύτητα του, μήπως να δοκίμαζες σε ένα τυφλό σημείο με πιο μικρό νούμερο πχ 400 και να δεις το αποτέλεσμα.

gianis


klab

WOW  :abeye-popping: πω πω λάμπουν !!!
Τις γυάλισες χωρίς να τις βγάλεις ;

gianis


point zero

οοοοοωωωωοοοοοοοο   :beerchug: μιαμ  ....σλπουρπ ....
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

Atanassio

ΣΛΟΥΡΠ!!!!  Α να χαθείτε, θέλετε να με πικάρετε που οι λαιμοί μου δεν είναι ανοξείδωτοι και δεν μπορώ να τους κάνω κι εγώ έτσι!!! :yelrotflmao:

Σχετικά με το θέμα μου, θυμήθηκα πως είχα κρατήσει στην καβάντζα μια αλοιφή που είχα βρει ξεχασμένη σε ένα μαγαζι, πρωην χρυσοχοείο που είχε κλείσει, με όνομα VALMA και συσκευασία δεκαετίας '80, που γράφει στα γερμανικά κάτι για inox και αλουμίνια.  Δεν την δοκιμάζω, σκέφτηκα.
ΟΚ!!! το αλουμίνιο έγινε καθρέφτης χωρις καν να τρίψω.  Ελπίζω να φύγουν και τα σημάδια το ίδιο έυκολα...  Και το σαγρέ παρέμεινε ανέπαφο.


jokey

Παράθεση από: Atanassio στις Ιανουαρίου 05, 2011, 03:38:22 ΜΜ
ΣΛΟΥΡΠ!!!!  Α να χαθείτε, θέλετε να με πικάρετε που οι λαιμοί μου δεν είναι ανοξείδωτοι και δεν μπορώ να τους κάνω κι εγώ έτσι!!! :yelrotflmao:

Σχετικά με το θέμα μου, θυμήθηκα πως είχα κρατήσει στην καβάντζα μια αλοιφή που είχα βρει ξεχασμένη σε ένα μαγαζι, πρωην χρυσοχοείο που είχε κλείσει, με όνομα VALMA και συσκευασία δεκαετίας '80, που γράφει στα γερμανικά κάτι για inox και αλουμίνια.  Δεν την δοκιμάζω, σκέφτηκα.
ΟΚ!!! το αλουμίνιο έγινε καθρέφτης χωρις καν να τρίψω.  Ελπίζω να φύγουν και τα σημάδια το ίδιο έυκολα...  Και το σαγρέ παρέμεινε ανέπαφο.


Μήπως έπρεπε να το πιούμε τελικά και όχι να το τρίψεις?
Από το 1980 αυτό θα είναι συλλεκτικό κομμάτι

Μαζεύεις και εσύ ότι βρεις μπροστά σου!!
Αν δεν ταιριάζαμε δεν θα συμπεθεριάζαμε, μόνο που εγώ δεν τα βρίσκω όταν τα χρειάζομαι ;D
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

itom32

Παράθεση από: gianis στις Ιανουαρίου 02, 2011, 03:01:22 ΜΜ
Τα εκανα και 'γω αυτα,οπως και την εξατμιση.Εχει ενα σετακι με βουρτσακια και σαπουνακια το Πρακτικιερ με 13,50 ευρω.
Εκει μπορει να εχει σαπουνι αλουμινιου,σημερα γυρισα πανω απο δεκα μαγαζια με χρωματα σιδηρικα και το προιον τους ειναι αγνωστο,α ρε klab τι μας κανεις.Τουλαχιστον βρηκα βαμβακερη πανοβουρτσα για δραπανο που δεν ειχα,αυριο θα παω practiker.Σαπουνι...... ??? ??? ???

klab

Και εδώ το έχει ένας στους 5 (μόνο τα παλιά μαγαζιά το ξέρουν μου φαίνεται) αν δεν βρεις, πες μου να πάω να σου πάρω ένα κομμάτι και να στο στείλω.