Ταλαιπωρημένα αλουμίνια - γυάλισμα

Ξεκίνησε από klab, Δεκεμβρίου 22, 2010, 10:47:30 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

itom32

Οκ τωρα καταλαβα,απλα αυτο που γνωριζα σαν σιδερας ηταν οτι συνηθως οταν τρως ''ψωμι''απο μεταλλο με τριβη εχουν την ταση να ανηγουν τους πορους τους.Αλλα αυτο ισχυει για ατσαλια-σιδερα και μπερδευτηκα.Τωρα ισως τα κραματα αλουμινιου να συμπεριφερονται αλλιως.Αλουμινας δεν ημουν.Ευχαριστω Γιωργο για την διευκρινηση.

ammo77

Πολύ καλή δουλειά klab!
Θα μας πείς αν έχεις κάποιο πρόβλημα με την γυαλάδα κατα καιρούς;
Θέλω κι εγώ να κάνω γυάλισμα τις μάνες των μπουκάλων αν θές να προτείνεις και κάποια αλοιφή συγκεκριμένη;
:hug:
και πάλι πολλά μπράβο κι απο εμένα για την τόση περιποίηση!!!! :beerchug:
τώρα σας αφίνω πάω για ρεβεγιόν και τα λέμε
καλά Χριστούγεννα σε όλους :beerchug: :beerchug: :beerchug:

klab

Δεν χαλάει λέμε το γυάλισμα, μάλλιασε η γλώσσα μου χα,χα,χα
Οι μάνες (μάλλον τις μπότες του πιρουνιού που λέω εγώ.....έχω γίνει μπάχαλο με τις ορολογίες) τις έχω τρίψει λίγο με το χέρι και 1000άρι ντουκόχαρτο μια μέρα που την έπλενα - δοκιμαστικά και από εκεί που ήταν γκρί χάλια με στίγματα ψιλογυάλισαν και έγιναν αρκετά λείες, θα είναι το επόμενο βήμα μαζί με τα πλαϊνά καπάκια του κινητήρα (του κάρτερ που λέει και ο Ανέστης)  :)

Αλοιφή για μετά (πρώτα τρίβουμε με τα ντουκόχαρτα) τα έγραψα σε παραπάνω post, Venol (τώρα την λένε Glanol) αλλιώς την Autosol για αλουμίνια.
Για την Autosol Ο Point Zero λέει ότι είναι η καλύτερη και έχει γυαλίσει και αυτός αρκετά τμήματα στο CB του, πολύ καιρό πριν από εμένα......λάμπει λέμε.
Βρήτε φωτογραφίες από την μοτοσυκλέτα του και θα δείτε.

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια, αλλά απλά ανταποδίδω την αμέριστη βοήθεια που έχω πάρει από εσάς.
Καλή χώνεψη να ευχηθώ ?  :beerchug:

ANESTIS

Παράθεση από: klab στις Δεκεμβρίου 26, 2010, 12:15:01 ΠΜ
Οι μάνες (μάλλον τις μπότες του πιρουνιού που λέω εγώ.....έχω γίνει μπάχαλο με τις ορολογίες) τις έχω τρίψει λίγο με το χέρι και 1000άρι ντουκόχαρτο μια μέρα που την έπλενα - δοκιμαστικά και από εκεί που ήταν γκρί χάλια με στίγματα ψιλογυάλισαν και έγιναν αρκετά λείες, θα είναι το επόμενο βήμα μαζί με τα πλαϊνά καπάκια του κινητήρα (του κάρτερ που λέει και ο Ανέστης)  :)
Σχετικα με τα καπακια αυτα ειναι νικελ η αλουμινενια  ??? ???
Γιατι κατι ανεφερες παραπανω για τα νικελ οτι δν μπορουν να γιαλιστουν....

klab


point zero

Νικελ  ( βουτηγμα που λεμε )  κανουμε στα σιδερενια κοματια και  βουρτσα  στα αλουμινια ..
Αν θελει καποιος μπορει να  κανει Νικελ  και σε αλουμινιο αλλα  δεν ενδείκνητε μιας και το πρωτο ειναι παρα πολυ σκληρο σε αντιθεση με το αλουμινιο που δεν ειναι και τοσο  ... Το προβλημα αν επινικελωσετε μια τιμονοπλακα  για παραδειγμα  ειναι οτι θα τσακισει  το νικελ στα σημεια που σφιγκουν οι βιδες  αφου το αλουμινιο ειναι μ@λ@κο απο  μεσα ...
βερνικη μπορει να βαλει καποιος  πανω απο  βουρτισμενο αλουμινιο αλλα μονο ηλεκτροστατικης  βαφης το οποιο  φυσικα και δεν εχει καμια σχεση με το κλασικο σπρευ ..... τα αλλα  ξεχαστετα  δεν κρατα ουτε μηνα  το βερνικη  πανω σε γυμνο μεταλο ..δεν κολαει , δεν κραταει ...το εχω δοκιμασει
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

Atanassio

Παράθεση από: point zero στις Δεκεμβρίου 29, 2010, 12:07:09 ΜΜ
Νικελ  ( βουτηγμα που λεμε )  κανουμε στα σιδερενια κοματια και  βουρτσα  στα αλουμινια ..
Αν θελει καποιος μπορει να  κανει Νικελ  και σε αλουμινιο αλλα  δεν ενδείκνητε μιας και το πρωτο ειναι παρα πολυ σκληρο σε αντιθεση με το αλουμινιο που δεν ειναι και τοσο  ... Το προβλημα αν επινικελωσετε μια τιμονοπλακα  για παραδειγμα  ειναι οτι θα τσακισει  το νικελ στα σημεια που σφιγκουν οι βιδες  αφου το αλουμινιο ειναι μ@λ@κο απο  μεσα ...
βερνικη μπορει να βαλει καποιος  πανω απο  βουρτισμενο αλουμινιο αλλα μονο ηλεκτροστατικης  βαφης το οποιο  φυσικα και δεν εχει καμια σχεση με το κλασικο σπρευ ..... τα αλλα  ξεχαστετα  δεν κρατα ουτε μηνα  το βερνικη  πανω σε γυμνο μεταλο ..δεν κολαει , δεν κραταει ...το εχω δοκιμασει

Να συμπληρώσω κι εγώ κάτι.  Το απλό βερνίκι πάνω σε σίδερο πιάνει.  Συγκεκριμένα το διάφανο βερνίκι metal varnish της cosmolac πιάνει πάνω στα σιδερένια σαν ηλεκτροστατική και είναι ταμάμ.  Αρκεί να το έχεις καθαρίσει πολύ καλά πριν και να το περάσεις σε ομοιόμορφα εννιαία χέρια.  Πάνω στο αλουμίνιο όμως πραγματικά δεν πιάνει τίποτα εκτός από ηλεκτροστατική.

akaposto

+400cc στον klab.

Πω τι μου κάνεις τώρα...αυτά τα καβαλέτα θα τα βλέπω στον ύπνο μου!
<<Δεν μπορώ να υποσχεθώ ότι θα προσπαθήσω. Αλλά θα προσπαθήσω να προσπαθήσω>> 
Bart Simpson

της στραβής μπιέλας,ο κύλινδρος της φταίει!

Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή...Εκτός αν πουλάς αξεσουάρ BMW

klab

Σήμερα που είχα λίγη όρεξη έκανα κάτι εύκολο.
Πλάκωσα τα πλαϊνά αλουμίνια του ψυγείου.


Και λίγο τις βίδες που τα στηρίζουν για να μην έχουμε παραφωνίες .



Και Voila η διαφορά σε σχέση με το αρχικό  :yoohoo:


gianis

Τα εκανα και 'γω αυτα,οπως και την εξατμιση.Εχει ενα σετακι με βουρτσακια και σαπουνακια το Πρακτικιερ με 13,50 ευρω.

klab

Ανέβασε αν μπορείς μία φωτογραφία, κυρίως της εξάτμισης.

itom32

Aυτο το αποτελεσμα ειναι με σκετο τριψιμο με πανοβουρτσα,ή με αυτο το σαπουνι για αλουμινια??Πως λεγεται αυτο το προϊον??Κατα συμπτωση Γιωργο κι εγω ετριβα τα αλουμινια του ψυγειου σημερα,με ενα αλλο υλικο κατι σαν εμποτισμενο στουπι,βαμβακι,σε κονσερβα ηταν αλλα τζαμπα ο κοπος και η μαυριλα,χωρις πανοβουρτσα δεν γινεται τιποτα.

klab

Η βούρτσα από μόνη της, δεν κάνει τίποτα αν δεν βάλεις σαπούνι αλουμινίου πάνω της.
Το σαπούνι αλουμινίου είναι σε πλάκα και τρίβεις λίγο την βούρτσα πάνω του να πάρει λίγο υλικό.
Δες το βίντεο αυτό που δείχνει πως βάζεις το σαπούνι στην πανόβουρτσα. http://www.youtube.com/watch?v=oKZKvy9pBp8&feature=related
Και μετά ακολουθεί το τρίψιμο :) http://www.youtube.com/watch?v=jDKM5OTvJXs&feature=related

Τα πλαϊνά του ψυγείου ήταν αρκετά σαγρέ και τα έτριψα με 500άρι ντουκόχαρτο μέχρι να το χαϊδεύεις με το χέρι και να νιώθεις λεία τη επιφάνεια τους.
Μετά απλά έτριψα με την πανόβουρτσα (δεν χρειάστηκε να βάλω σαπούνι καθώς είχε αρκετό πάνω της η βούρτσα από τα προηγούμενα τριψίματα)

itom32

 :abeye-popping:Πωωω,μεγαλε,αυτος εισαι. :beerchug: :abeye-popping:

siloo

Το έχεις καταλάβει οτι πια δεν χρειζεται να έχεις ανακλαστικά σημεία πάνω σου...  :tongue2:

Πέρα απο την πλάκα έχεις κάνει τρελή δουλειά μπράβο και πάλι!!!