Ταλαιπωρημένα αλουμίνια - γυάλισμα

Ξεκίνησε από klab, Δεκεμβρίου 22, 2010, 10:47:30 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mikegti

Καλημέρα, παιδιά καμιά ιδέα πως να ζωντανέψω το μοτέρ εμφανισιακά?
Γιατί είναι πολύ καλά και ωραίες ιδέες αυτές, αλλά εμένα π.χ έχει μια ελαφριά διάβρωση στο καπάκι και στον κορμό του  μοτέρ.
Αν π.χ φτιάξω τα πλαϊνά, δεν θα είναι πολύ άσχημο να είναι το κυρίως μοτέρ σε χάλι?

Sotoros

Παράθεση από: point zero στις Φεβρουαρίου 26, 2011, 09:38:00 ΜΜ
νικελ ψαλιδη για το cb  :sun_smiley:




και καπου εδω λεω να σταματησω με τα νικελα γιατι δεν  θελω να το παραφορτωσω  ......
καλησπερα μια ερώτηση το ψαλίδι πριν το κανείς με τη βούρτσα το πέρασες τπτ η αμέσως μόνο με βούρτσα ;;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

TEOS CB SF

Παράθεση από: klab στις Ιανουαρίου 02, 2011, 07:33:38 ΜΜ
Η βούρτσα από μόνη της, δεν κάνει τίποτα αν δεν βάλεις σαπούνι αλουμινίου πάνω της.
Το σαπούνι αλουμινίου είναι σε πλάκα και τρίβεις λίγο την βούρτσα πάνω του να πάρει λίγο υλικό.
Δες το βίντεο αυτό που δείχνει πως βάζεις το σαπούνι στην πανόβουρτσα. http://www.youtube.com/watch?v=oKZKvy9pBp8&feature=related
Και μετά ακολουθεί το τρίψιμο :) http://www.youtube.com/watch?v=jDKM5OTvJXs&feature=related

Τα πλαϊνά του ψυγείου ήταν αρκετά σαγρέ και τα έτριψα με 500άρι ντουκόχαρτο μέχρι να το χαϊδεύεις με το χέρι και να νιώθεις λεία τη επιφάνεια τους.
Μετά απλά έτριψα με την πανόβουρτσα (δεν χρειάστηκε να βάλω σαπούνι καθώς είχε αρκετό πάνω της η βούρτσα από τα προηγούμενα τριψίματα)
Διάβασε το παραπάνω ποστ του klab ..

Sotoros

Παράθεση από: TEOS CB SF στις Μάρτιος 09, 2020, 11:18:30 ΠΜ
Παράθεση από: klab στις Ιανουαρίου 02, 2011, 07:33:38 ΜΜ
Η βούρτσα από μόνη της, δεν κάνει τίποτα αν δεν βάλεις σαπούνι αλουμινίου πάνω της.
Το σαπούνι αλουμινίου είναι σε πλάκα και τρίβεις λίγο την βούρτσα πάνω του να πάρει λίγο υλικό.
Δες το βίντεο αυτό που δείχνει πως βάζεις το σαπούνι στην πανόβουρτσα. http://www.youtube.com/watch?v=oKZKvy9pBp8&feature=related
Και μετά ακολουθεί το τρίψιμο :) http://www.youtube.com/watch?v=jDKM5OTvJXs&feature=related

Τα πλαϊνά του ψυγείου ήταν αρκετά σαγρέ και τα έτριψα με 500άρι ντουκόχαρτο μέχρι να το χαϊδεύεις με το χέρι και να νιώθεις λεία τη επιφάνεια τους.
Μετά απλά έτριψα με την πανόβουρτσα (δεν χρειάστηκε να βάλω σαπούνι καθώς είχε αρκετό πάνω της η βούρτσα από τα προηγούμενα τριψίματα)
Διάβασε το παραπάνω ποστ του klab ..
Εγώ το ποστ το έχω διαβάσει όλο η απορία μου είναι : επειδή το ψαλίδι μας δεν είναι να το πω καθαρό αλουμίνιο έχει πάνω σαν βερνίκι αυτό πως το έβγαλε με Ντούκοχαρτα ;το πέρασε διαβρωτικό ; Το έκανε αμμοβολή ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

wolfi

Παράθεση από: Sotoros στις Μάρτιος 09, 2020, 11:54:34 ΠΜ
Εγώ το ποστ το έχω διαβάσει όλο η απορία μου είναι : επειδή το ψαλίδι μας δεν είναι να το πω καθαρό αλουμίνιο έχει πάνω σαν βερνίκι αυτό πως το έβγαλε με Ντούκοχαρτα ;το πέρασε διαβρωτικό ; Το έκανε αμμοβολή ;;;

Θά πάρεις γυαλοχαρτο 1000αρι και θα το κάνεις οοοοολο για να βγάλεις το διάφανο βερνίκι πού έχει .
Μετά πανοβουρτσα και σαπούνι για αλουμινίο.
Μετά αφού τελειώσεις με την πανοβουρτσα θέλει πάλι βερνίκι γιατί θα σού θαμπώσει.

Sotoros

Οκ ευχαριστώ θα ξεκινήσω να το κάνω έτσι !!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Spyros.L

Παράθεση από: wolfi στις Μάρτιος 09, 2020, 01:44:35 ΜΜ
Παράθεση από: Sotoros στις Μάρτιος 09, 2020, 11:54:34 ΠΜ
Εγώ το ποστ το έχω διαβάσει όλο η απορία μου είναι : επειδή το ψαλίδι μας δεν είναι να το πω καθαρό αλουμίνιο έχει πάνω σαν βερνίκι αυτό πως το έβγαλε με Ντούκοχαρτα ;το πέρασε διαβρωτικό ; Το έκανε αμμοβολή ;;;

Θά πάρεις γυαλοχαρτο 1000αρι και θα το κάνεις οοοοολο για να βγάλεις το διάφανο βερνίκι πού έχει .
Μετά πανοβουρτσα και σαπούνι για αλουμινίο.
Μετά αφού τελειώσεις με την πανοβουρτσα θέλει πάλι βερνίκι γιατί θα σού θαμπώσει.
Γεια χαρα. Wolfi τι βερνικι προτεινεις για αλουμινιο?
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

wolfi

Παράθεση από: Splazz12 στις Αυγούστου 29, 2020, 03:03:55 ΜΜ

Γεια χαρα. Wolfi τι βερνικι προτεινεις για αλουμινιο?

Προσωπικά εγώ κανένα (ʼσε που δεν θυμάμαι κιόλας μάρκα)
Προτείνω όμως να πάς σε ένα μαγαζί με χρώματα αυτοκινήτων και θα σε πουν .