Κατανάλωση...

Ξεκίνησε από eteroklitos, Απριλίου 20, 2009, 03:34:45 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

jah

1,709;;;;;; Αυτά ειναι!! Εγώ με τόσα ούτε απλή δεν βάζω.. Α, ρε παντερμη Κρήτη...

trip238

Εχει κανει προσφορες τωρα η ΕΚΟ. Εδω Αθηνα πηγα σε ΕΚΟ και μου ειπε : Να σας βαλω 100αρα που την εχουμε σε προσφορα;;
1.77 την ειχανε. 10 ευρω εβαλα και ζητημα να εβγαλα 50 χλμ. Κατι υποπτο παιζει. Και το αστειο ειναι οτι μετα απο καποιες μερες το ειπε και φιλος με αμαξι που εβαλε απο το ιδιο πρατηριο.

Εγω παιδια με απλη βγαζω μεσα στην Αθηνα 240 χλμ απο γεματος μεχρι γυρισμα ρεζερβας. Προχτες γεμισα 100αρα. Μολις αδειασει θα σας ενημερωσω!

stam

Εμένα με 97 SHELL μου έβγαλε 273 χλμ από γεμάτος μέχρι γύρισμα ρεζέρβας με οδήγηση (χαλαρή χωρίς απότομα ανοίγματα)  μέσα στην Αθήνα 

trip238

Μετα το γεμισμα 100αρας, μεχρι το γυρισμα ρεζερβας εβγαλα 230. Με μεικτη οδηγηση.

marios.apoel

Παράθεση από: marios.apoel στις Οκτωβρίου 29, 2013, 10:50:38 ΜΜ
Παράθεση από: alkiviadis στις Οκτωβρίου 29, 2013, 06:26:34 ΜΜ
μια διόρθωση,τα 200 με απλή τα έβγαζε μόνο σε ταξίδι.τα 270 τώρα τα βγάζει στην πόλη.
ενδιαφερων... ! ειχε την 100άρα 1.709 η ΕΚΟ και εκανα ένα γέμισμα. τωρα να δω πόσο θα πάει!
ξεχασα να σας πω οτι μονο 185 κμ μου εβγαλε η 100αρα οπότε απλη και πάλι απλή!

xrhstos

to γεμιζο μεχρι πανω.και με 100 χιλιομετρα μεσο ορο σε ταχιτιτα με βγαζει 200 χιλιομετρα ακριβοσ και μετα δεν εχει σταγονα βενζινη μεσα.το φιλτρο το καθαρισα.επομενη κινηση ποια ειναι?θελω να μου δοσετε προτασεισ.μαλλον καιει πολλα

xrhstos


ammo77

Θύμισέ μου τι γρανάζια φοράς (μπρος-πίσω);
Παίζει κι αυτό τον ρόλο του,
δώσε καλύτερα αντιστοιχία χλμ-στροφές με 6η ταχύτητα
κι ας μας πει και κάποιος άλλος την δική του αντιστοιχία με μικρότερη κατανάλωση!  ;)

xrhstos

με 6η αν μιλας σε εμενα βγαζει στισ 7 χιλιαδεσ στροφεσ 118-119 εκει παιζει το κοντερ.γραναζι εχει 3 δοντια ποιο μικρο απο την μανα του το πισο .το μπροστινο ειναι οποσ ειναι ακριβοσ ι μανα του..και ελαστικα 150 πισο αντι για 140.ολα ρολο παιζουν αλλα εγο μιλισα με μηχανικο και μου ειπε οτι πολύ δισκολα ενα ντεπόζιτο να σου βγαζει  300 χιλιομετρα συνολικα.γιατι πανω κατω κατι τετοιουσ αριθμούς βλεπω ακουω αισθανομε ::)

xrhstos

αυτο που εψαχνα.τελικα παιδια η αλαγη ελαστικου σε μαμα διαστασεις παιζει πολι μεγαλο ρολο στην καταναλωση.ειδα πλεον το φουρ να πηγαινει +χιλιομετρα περισοτερο σε σχεση με πριν με λαστιχα 60 προφιλ.τωρα εχει βημα και παει και ξεκουραστα.ξεχασα κ το βενζιναδικο.δυνατες στιγμες.

ΠΑΝΕΑΣ

Μιας και δεν είχα χιλιομετρητή για αρκετό καιρό όπως και τα "μαμά" καρμπυρατέρ μου με τις τρύπιες μεμβράνες, είχα και μεγάλη κατανάλωση. Αφού άλλαξα τα όργανα και τελικά τα καρμπυρατέρ με αυτά που είχα πάρει από τον Chilliplayer και λόγω της βόλτας για τον καφέ στον Πλαταμώνα, μέτρησα και την κατανάλωση. Ο δρόμος, Λαμία-Δομοκός-Λάρισα-Πλαταμώνας (από παράδρομο)-Κατερίνη (πάλι από παράδρομο) και στο δρόμο την περισσότερη ώρα σταθερά 120 ή 100 (ανάλογα το δρόμο) και σε ένα σημείο 175 (για να δω αν δίνουν και καλά ψηλά)  >:D >:D >:D και λίγη κίνηση μέσα σε πόλη, ξαναφούλαρα στην Κατερίνη με το κοντέρ να γράφει 211χιλ. Φούλαρε με 12 λίτρα ακριβώς, δηλαδή μία κατανάλωση 5,7 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα.
Στην επιστροφή, πάλι το ίδιο μοτίβο σε ταχύτητες και 200 χιλιόμετρα εθνικής οδού και άλλα 50 πόλης και τότε γύρισα την ρεζέρβα. Αν υποθέσουμε ότι τη γύρισα στα 14 λίτρα, τότε η κατανάλωση βγαίνει στα ίδια.
Τελικά, αν είναι καλορυθμισμένο, δεν το σκίζεις πολύ και είναι ανοιχτός ο δρόμος, έχει αυτή την κατανάλωση.
Σε πόλη, το είχα δει να μου φτάνει έως 240 χιλιόμετρα με αυτά τα καρμπυρατέρ.
Αν είχα περισσότερο ανοιχτό δρόμο και με λιγότερα χιλιόμετρα πορεία (90~100 π.χ.), μπορεί να φτάσω και την κατανάλωση του Σταμάτη με 273 χιλιόμετρα πριν τη ρεζέρβα...

Υ.Γ. Φούλαρα πάλι εχθές με 266χιλ. στον μετρητή και φούλαρα με 15,4 λίτρα όπου μας κάνει 5,8λιτ/100χιλ. Δεν είναι κακό...

xrhstos

ετσι ειναι πανεα. ολα παιζουν το ρολο τους. ;) 23 ετων μηχανη μια χαρα.

zentakias

με 15 λιτρα απλη ζητησε ρεζερβα στα 215 χλμ.

Η διαδρομη ειχε
~80 χλμ ευθειες οπου η μεση ταχυτητα ηταν 120 χλμ/ω
~40 χλμ που πηγαινα απο 130χμ/ω μεχρι και 180 για αρκετη αποσταση
~95 χλμ στροφες με μεση ταχυτητα 70-80 χλμ/ω

ολα εκτος πολης.

xrhstos


zentakias

ναι αλλά χωρις να κανω κατι στη μηχανη.

Μπορει να εφταιγε η βενζινη στην 1η μετρηση και να καηκε γρηγορα.

Θα δω πως θα πανε και οι επομενες παντως.