Καθαριστικά αλυσίδας

Ξεκίνησε από panosp25, Μάρτιος 23, 2019, 10:40:02 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

stam

Εγώ την καθαρίζω με παραφινέλαιο και βούρτσα και λίπανση με βαλβολίνη.

TEOS CB SF

Πάνο το βίντεο που έβαλες τα δείχνει όλα ... Αν και μου το λέγανε ότι καταστρέφει τα oring ,εγώ επέμενα να καθαρίζω την αλυσίδα με βούρτσα και μια μίξη πετρελαίου - βενζίνης ,,, βέβαια αμέσως μετά την ξεπλενα με πιεστικό και αφού στέγνωνε την έβαζα ένα λιπαντικό σπρέι .. νομίζω ότι θα καθαρίζω με παραφινέλαιο στο μέλλον ..

jah

Για μένα το καλύτερο καθαριστικό είναι η βενζίνη. Το πετρέλαιο δυστυχώς καταστρέφει τα o-ring και τα x-ring. Πολύ καλή δουλειά κάνει επίσης το WD-40 (προφανώς)!! Βέβαια το κόστος είναι λίγο μεγαλύτερο. Στην ίδια φιλοσοφία είναι και τα καθαριστικά σπρέι, με κόστος αρκετά μεγαλύτερο όλων. Η παραφίνη αν και καθαρίζει καλά, είχα παρατηρήσει ότι αν δεν γίνει λίπανση με αρκετά αδρανές γράσο, πετάει κάτι επιφανειακές σκουριές.

Ποντιος χρηστος

Ερώτηση  εάν την πλύνω με πιεστικό και μετά την λαδώσω δεν κάνει ;
.ο πόντος ζει.
ο πυρετος καζαντζιδης

klab

Πρόσεξε με το πιεστικό γιατί αν είναι δυνατό μπορεί να σου χαλάσει τα o-rings της αλυσίδας.

ammo77

Πολύ καλό βίντεο Πάνο,
Πολύ καλές παρατηρήσεις από τον τύπο, πολύ τους ζηλεύω αυτούς που έχουν την όρεξη το χρήμα και την γνώση να κάνουν κάτι τέτοια!
Αλήθεια είδες και το τες λίπανσης;  >:D >:D  >:D

panosp25

Αντώνη το χάζεψα λιγο το βίντεο. Ομολογώ βέβαια οτι κι εγώ παραφινέλαιο χρησιμοποιώ η καθαρό πετρέλαιο (άοσμο), ειδικά για καθάρισμα, ξέπλενα με σαπούνι και μετά σπρέι για λίπανση αλλά μου έχουν μπει ιδέες για βαλβολίνη πλέον.

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ξένοιαστος Κ

Καλησπέρα ρε παιδιά διαβάζω το θέμα αυτό και είπα να πω και εγώ την άποψη μου.Η βαλβολίνη έχω ακούσει και από άλλους ότι κάνει δουλειά δεν την έχω χρησιμοποιήσει βέβαια ποτέ μου μιας και είναι πιο πρακτικό στο ταξίδι να σταματάω μετά πχ. από 300 με 500 χιλ και να βγάζω το σπρέι και να κάνω ένα φσιτττττττ και να τελειώνω είναι και πρακτικότερο στην μεταφορά και χρήση.Τώρα θα σας πω το εξής μιας και το VFR που πήρα πριν λίγο καιρό ο κάτοχος που το είχε τον ρώτησα για την αλυσίδα και μου είπε ότι εδώ και χρόνια έβαζε βαλβολίνη και μόλις την είδα λέω μπράβο την έχει πολύ καλά συντηρημένη .... όλα καλά μέχρι έδω :) Έλα μου όμως που το μηχανάκι δεν έκανε και πολλά χιλιόμετρα τόσα χρόνια και μόλις το πήρα εγώ και το πήγα το πρώτο του ταξίδι (για να το μακρύνω λίγο ALEX )τα έπαιξε η αλυσίδα γιατί το άνοιξα και έπρεπε να δουλέψει η αλυσίδα αλλά αυτή λόγω της λίπανσης που είχε ξεχήλωσε σε κάποια σημεία λόγω ΒΑΛΒΟΛΙΝΗΣ  ::) μπορεί εγώ ξέρω ότι η αλυσίδα άρχισε να μαγκώνει και γέμισε σαν κόμπους ώστε σε κάποια σημεία φαινόταν ξεχηλωμένη και σε άλλα σφικτή λόγω των orings αναγκάστικα μιας και είχα πολλά ακόμα χιλιόμετρα μπροστά μου να την αλλάξω .Συμπέρασμα καλή η βαλβολίνη δεν λέω αλλά για μια απλή συντήρηση όταν κοινούμαστε σε συνθήκες μέχρι 100-120 χιλ την ώρα όχι για παραπάνω σε μεγάλα ζόρια και ταχύτητες των 200+ δεν κάνει