Γενικό συμάζεμμα!!!

Ξεκίνησε από xorhe, Ιανουαρίου 29, 2011, 11:25:43 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

desmond

Παράθεση από: point zero στις Φεβρουαρίου 17, 2011, 11:13:14 ΠΜ
Μολις τελειωσεις με ολα αυτα ελα να κανεις και  το δικο μου ....
:yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao:

άμα τελειώσεις και με του point δεν έρχεσαι και απο εδώ μια βόλτα;;;
:yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao:
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

xorhe

Η λύση της αλυσίδας του σκύλου μου άρεσε περισσότερο γιατί μπαίνει και βγαίνει έυκολα, εχω ακούσει για πολλόυς τρόπους αλλα που να τα βγάλεις μετά το καθάρισμα τα χαλίκια απο το ντεπόζιτο :nono:
Οταν τελειώσω μπορεί να έρθει όποιος θέλει να καθαρίσουμε και το δικό του, γενικά όποιος σύντροφος χρειάζεται οτιδήποτε που μπορεί να γίνει στο εργαστήριο μου, δικό του!!!
Επόμενη απορία λοιπόν...
Λόγω έλειψης ρευστού αποφάσισα να φτιάξω τα όργανα και να μην τα αντικαταστήσω για αρχή. Θα χρειαστώ ντίζα για το κοντέρ και τζαμάκι που θα βρώ κάπου εδω, αλλα δεν μπορώ να βρώ τα χαρτονάκια που έχουν πάνω τα χιλιόμετρα και τις στροφές του κινητήρα, έχω τις πλαστικές βάσεις που θα τα κολήσω επάνω. Δεν ξέρω πως πάνε, ειναι χαρτόνι που το κολλάς επάνω η πάει όλο μαζί με τους πλαστικούς δίσκους γιατί στο δικό μου λογω του οτι ήταν σπασμένα είχαν τραβήξει νερό κάποια φορά και ήταν κατεστραμένα. Θα χρειαστώ και βελόνες και στα δυο όργανα.

Τα όργανα μου ειναι τα ιδια με αυτά.



Αν θα μπορούσε κάποιος απο Αθήνα ή απο Ηράκλειο να με βοηθούσε να τα βρω θα ήμουν ευγνώμων.
Οποιος εχει κάποια άποψη- λύση μπορεί να επικοινωνησει μαζί μου με πμ για να μιλήσουμε τηλεφωνικά.
Ευχαριστώ προκαταβολικά...

desmond

Για τα χαρτονάκια ο klab είχε postάρει κάτι custom τελευτάια. Ψάξε λίγο στα post του 2011 και θα τα βρείς.
Μπορείς να τα εκτυπώσεις αν σου αρέσουν.
Για βελόνες δεν έχω ιδέα.
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

xorhe

Καλησπέρα σε όλους!!!
Κατ αρχήν ευχαριστώ πολύ τον Klab για την άμμεση ανταπόκριση και τα στοιχεία που μου έδωσε. Θα εκτυπώσω σε αυτοκόλητο τα καντράν που θα πάρω απο την σελίδα και θα τα κολήσω πάνω στα πλαστικά πλακάκια και τελείωσε, θα του πώ μάλιστα να μου βγάλει κανε δυο παραπάνω για να βρίσκονται, ίσως να τα χαλάει πιο γρήγορα ο ήλιος απο τα εργοστασιακά. Βελόνες θα δω τι θα κάνω αν και το πιο πιθανόν αν δεν βρώ εύκολα τις δικιές του, θα πάρω απο άλλο κοντέρ μόνο τους δείκτες και θα τους κολήσω πάνω στις πατούρες των παλιών, αφού αφαιρέσω πρώτα τους παλιούς.

Λοιπόν σήμερα προχώρησα με το ντεπόζιτο και αφου το καθάρισα-ξεσκούριασα, γυαλόχαρτα-αμμοβολή σε μερικά σημεία-βούρτσα στο τριπάνι στα υπόλοιπα, το ψιλοστόκαρα σε δυο σημεία, το σκούπισα με καθαρό πανί και Degrase που βγάζει ολα τα λιπαρά που έχουν μείνει στην επιφάνεια.
Ηρθε και έγινε έτσι...





Το πέρασα ένα χέρι με αντισκωριακό αστάρι δυο συστατικών που ειναι πολύ καλό και αυριο θα του ρίξω το primer για να το τρίψω αργότερα και να μου δώσει μια λεία και τελική επιφάνεια, έτοιμη για να δεχτεί το τελικό χρώμα. Το αστάρι είναι κεραμιδί χρώμα, εχει το γούστο του...





Ειχα χτυπήσει αμμοβολή και δυο εξαρτήματα, την βάση απο τα φλάσ και το φανάρι καθώς και κάτι άγγιστρα για τα σωληνάκια των μπροστινών φρένων και επειδή μαζί με τον βασιλικό ποτίζεται και η γλάστρα, τα πέρασα και αυτά το ίδιο αντισκωριακό που μου περίσεψε λίγο.





Δεν έχετε παράπονο απο φωτογραφίες σας εχω άρχοντες :yoohoo: :yoohoo: :yoohoo:

klab

Έτσι αργά σταθερά και με όμορφα αποτελέσματα :)

itom32

Tωρα που ειδα το βαψιμο του ρεζερβουαρ με αντισκωριακο σε κεραμιδι ρηχνω ιδεα,δεν το βαφεις το ρεζερβουαρ περτικαλι να μοιαζεις με version R.Tο εμπρος φτερο και τα πλαινα καπακια και ουρα τα κρατας μαυρα.Να καπως ετσι:

Ή αν σε αρεσε παραπανω το πορτοκαλι το κανεις και ετσι δηλ.βαφεις και ουρα φτερο,δεν σε πειραζει που ρηχνω ιδεες ετσι??Ελπιζω να μην σε μπερδευω απο αυτο που θες να κανεις.

Y.Γ1:Eγκυκλοπαιδικα ο κωδικος του πορτοκαλι χρωματος των R ειναι ΥR-179P.Επειδη ειχαν βγει φημες οτι δεν υπαρχει,εγω στο πρωτο χρωματοπωλειο αυτοκινητων που βρηκα,μου το εφτιαξαν κατευθειαν.Απλα τους ειπα θελω το ΥR-179P της Ηonda.
Υ.Γ2:Mε τις φωτο κανενα παραπονο,οφθαλμολουτρο...καραγουσταρω!!!

xorhe

Τις ειχα δει τις φωτογραφίες αυτές ψάχνοντας στο διαδύκτιο και το σκευτόμουνα για το πορτοκαλί ντεπόζιτο.
Αποφάσισα να την βάψω απλά με βαφή μονής και για να βάλω τις γραμμές και τα αυτοκόλητα πρέπει να γίνει βαφή διπλής και να πέσουν βερνίκια και να τα καλύψουν. Την φωτογραφία την τράβηξα με το που τα έβαψα και για αυτό φαινόταν πορτοκαλί, την άλλη ημέρα που είχε στεγνώσει ειχε πάρει ενα πιο κεραμυδί προς το κικκινοκαφέ.
Θα χρειαστώ την βοήθεια σας για να βγάλω τον κόφτη που διαβάζω οτι δημιουργεί κάποια προβλήματα τα οποία τα ειδα στην μηχανή παρά του οτι ειχαμε καθαρίσει καρμπ και ειχαμε ρυθμίσει σωστα. Εχω ανοίξει και το ρουμπινέτο της βενζίνης απο τον διακόπτη και τον καθαρίζω για να είμαι σίγουρος και απο εκει.
Εχω διαβάσει τα αντίστοιχα πόστ για την παράκαμψη του κόφτη αλλα ομολογώ οτι δεν πολυκατάλαβα και θα ήθελα κάποιον να μου πει που ειναι η πλακέτα ακριβώς μέσα στο κοντερ και το ιδανοκί θα ηταν να βγει και μια φωτογραφία για να ειναι πιο κατατοπιστικό. Τα όργανα τα εχω ανοιχτά και διαλυμένα καθώς τα φτιάχνω και θα τα βάψω, οπότε ειναι ευκαιρία να γίνει και η παράκαμψη του κόφτη τώρα.

Πάρτε και μια φωτογραφία με το ντεπόζιτο ασταρομένο, έτοιμο να τριφτεί με 1000 νερού γυαλόχαρτο και να βαφτεί το τελικό χρώμα.



klab

Η πλακέτα είναι πίσω από το στροφόμετρο-τοποθετημένη όρθια-πλαγιαστά πες το όπως θες.
Και φωτογραφία σου βγάζω αν θες το μεσημέρι που θα πάω σπίτι, αλλά πως και τι κάνεις για να ξεφορτωθείς τον κόφτη.........ούτε εγώ κατάλαβα ποτέ πως γίνεται.
Μάλλον φταίει που έχω καβάντζα 2η πλεξούδα χωρίς κόφτη ;D και δεν με ένοιαζε να κάνω την πατέντα.

klab

Ωπα ώπα ώπαααα, λάθος μου.
Η πλακέτα είναι πίσω από το ταχύμετρο, τα μπέρδεψα με άλλη πλακέτα.

ammo77

Παράθεση από: xorhe στις Φεβρουαρίου 19, 2011, 11:02:30 ΜΜ




Γειά σου xorhe, τα πάς πολύ καλά βλέπω, θέλω να κάνω μια παρατήρηση, αυτό το ρεζερβουάρ φαίνεται να έχει το φλοτέρ για ένδειξη καυσίμου! Εσύ λές πως τα όργανά σου είναι αυτά μόνο με ένδειξη θερμοκρασίας! Άρα μάλλον μπορείς να βάλεις και όργανα με βενζινοδείκτη, αν όντος το μοντέλο έχει πλεξούδα για βενζινοδείκτη και δεν έχει μπει ρεζερβουάρ απο άλλο ! Και αλλαγμένο να είναι όμως νομίζω πως με μια πατεντούλα μπορείς να του βάλεις όργανα με βενζινοδείκτη, λέω εγώ ;D !

itom32

Πανω στο πλακετακι πανε τρια καλωδια.ING-GNT-ΟUT.Γεφυρωνεις το ING με το OUT παρεμβαλωντας μια αντισταση 1500 ohm ή αλλιώς 1.5Kohm.Το GNT το αποσυνδεεις του ρηχνεις μια μονωτικη και το παρατας.Δεν θυμαμαι τα χρωματα,αλλα νομιζω ειναι πορτοκαλι,μαυρο,πρασινο ή καφε.
Θα συμφωνησω κι εγω με τον Ammo77 oτι αν εχεις φλοτερ που ετσι μου φενεται κι εμενα,να βαλεις οργανα με βενζινομετρο,ειναι μεγαλητερη βοηθεια για τον αναβατη απο το θερμομετρο.
Για το χρωμα του ρεζερβουαρ εγω ελεγα απλο πορτοκαλι με το κλασικο μικρο αυτοκολητο με τα φτερα,πανω απο το χρωμα και μετα διαφανο βερνικι.Ενα βερνικι που χρησιμοποιησα και μου αρεσε λεγεται Happy Color.

point zero

Δεν υπαρχει  ποιο αλητικο  χρωμα απο το μαυρο ..ειναι  κυριλε και κακο παραληλα ..νομιζω δεν υπαρχει καλυτερο χρωμα  για το cb !
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

klab

Τζίφος με την φωτογραφία, τα όργανα που έχω σπίτι είναι χωρίς την πλακέτα του κόφτη.
Ο κόφτης είναι πάνω στα όργανα που έχω στην μηχανή......sorry

desmond

Λοιπόν xorxe, το πλακετάκι του κόφτη βρίσκεται στο πίσω μέρος του ταχύμετρου όπως διορθώνει τον εαυτό του ο klab.
Φωτογραφίες για να καταλάβεις πως είναι θα βρείς εδώ http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=915.msg9218#msg9218
Στη μια μεριά της πλακέτας βλέπεις αυτό "Π" με τα μαγνητάκια.
Ανάμεσα στους δύο μαγνήτες περνάει ένα πράγμα σαν φύλλο αλουμινίου όταν η βελόνα του κοντέρ είναι στα 185 χλμ.
Δηλαδή υπάρχει ένα στρόγγυλο "φύλλο αλουμινίου" το οποίο βρίσκεται πίσω από το χαρτόνι του κοντέρ και είναι συνδεδεμένο στον άξονα της βελόνας, οπότε γυρνάει μαζί της. Σε κάποιο σημείο έχει ένα εξόγκωμα το οποίο περνάει ανάμεσα στα μαγνητάκια όταν η βελόνα είναι στα 185.

Τώρα πως θα το παρακάμψεις.Όπως σου λέει και ο itom32, από τα τρία καλώδια που ενώνονται σε αυτό το πλακετάκι, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να μονώσεις τo Gnd και τα άλλα δύο να τα ενώσεις όχι με καλώδιο αλλά με μια αντίσταση 1,5Kohm. Το πλακετάκι μπορείς είτε να το αφήσεις επάνω ή να το αφαιρέσεις. Εγώ προσωπικά έχω αφαιρέσει και τα 3 του κομμάτια(ήταν σπασμένο το δικό μου, γι αυτό και το έβγαλα :P)

Εναλλακτικά για να το παρακάμψεις μπορείς να αφαιρέσεις το "φύλλο αλουμινίου" όπως έχει αναφέρει κάποιος σε άλλο post, αλλά αυτό απλά σου αφαιρεί τον κόφτη στα 185. Αν είναι χαλασμένο το πλακετάκι και δεν δίνει σωστό ρεύμα, θα συνεχίσεις να έχεις πρόβλημα με διακοπές.
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

xorhe

Γειά σας φίλοι μου!!!
Το ρεζερβουάρ έχει όντως φλοτεράκι για ένδειξη στάθμης καυσίμων αλλα τα όργανα μου νομίζω οτι ειναι με δείκτη θερμοκρασίας, δεν ειμαι και σίγουρος αλλά ρίξτε μια ματια στην φωτο παρακάτω.
Εχω φάει τον κόσμο να το ψάχνω εκει μέσα (δεν ειναι και πολύ μεγάλο...) και εχω αρχίσει να πιστεύω οτι τον ειχε βγάλει ο προηγούμενος εκτός και αν είναι κάπου που δεν τον βλέπω. Αν τον βλέπει κάποιος μπορεί να τον επισημάνει με ενα βελάκι (βοηθήστε τον αόματο :'()
Διάβασα κάπου στο φόρουμ οτι αν βγάλεις τελείως τον κόφτη παίρνει μπροστά και χωρίς όργανα επάνω ή και με διαφορετικά όργανα απο τα εργοστασιακά αλλά εγώ οταν το πήρα και έκανα δοκιμές δεν έπερνε αν δεν του έβαζα επάνω τα όργανα και για αυτό πιστεύω οτι δεν εχει βγει η πλακέτα, έλα που δεν την βρίσκω όμως.
Λοιπόν τα φώτα σας :scratchchin: