Μικρη πτωση! ---> Δισκοπλακα :(

Ξεκίνησε από mechmech, Οκτωβρίου 22, 2009, 06:01:10 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Enigma


mechmech

Καλησπερα ρε παιδες.

Δυστυχως επεσα σε μεγαλη λαμογαρα, που αρνειται να κανει δηλωση παροτι εφταιγε (λολ, ανοιξε πορτα εν κινησει), αλλα τεσπα....

Οποτε πρεπει να τα δωσω απο την τσεπουλα μου.

Εχουμε:
στραβη τιμονομπαρα. Η μαμα κανει 80 ευρω, λεει ο μαστορας μου. Οπως εχω ξαναπει, γενικα εμπιστευομαι τον συγκεκριμενο μαστορα. Αλλα ακουω ιδεες, προτασεις κλπ. Και πειτε τι νομιζετε για την τιμη. ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΓΙΑ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΜΑΜΑΣ ;)

στραβης μπροστα δεξια δισκοπλακας:
Εδω ειναι και τα πολλα λεφτα  :-\ :'( :'(

Γενικα, επειδη δε βρισκω κατι απο μαντρα προς ωρας, κι επειδη δε θελω να ρισκαρω ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΚΛΕΜΕΝΟ (που προφανως θα ειναι), ας ξαναδουμε λιγο αυτο το ζητημα.

Κατι σε στυλ EBC κλπ. Μηπως υπαρχει λυση για τη μαμα πλακα απο εξω? Δε θελω κινεζικα κλπ. Ebay τιποτα????

Παιδες βοηθατε γιατι ειμαι μικρος, ασχετος και η κουκλα μου ειναι παρκαρισμενη εδω και 25 μερες και μου λειπει πολυ :'( :'( :'(

ANESTIS

Παράθεση από: mechmech στις Νοεμβρίου 09, 2009, 03:47:42 ΜΜ
Καλησπερα ρε παιδες.

Δυστυχως επεσα σε μεγαλη λαμογαρα, που αρνειται να κανει δηλωση παροτι εφταιγε (λολ, ανοιξε πορτα εν κινησει), αλλα τεσπα....

Οποτε πρεπει να τα δωσω απο την τσεπουλα μου.

Εχουμε:
στραβη τιμονομπαρα. Η μαμα κανει 80 ευρω, λεει ο μαστορας μου. Οπως εχω ξαναπει, γενικα εμπιστευομαι τον συγκεκριμενο μαστορα. Αλλα ακουω ιδεες, προτασεις κλπ. Και πειτε τι νομιζετε για την τιμη. ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΓΙΑ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΜΑΜΑΣ ;)

Λιγο στραβωμενο το "εμπρος συστημα".Μπορει να το αφησω για αργοτερα. Προσωπικα δεν το καταλαβα στην οδηγηση, αν και οδηγησα σχετικα αργα και προσεκτικα λογω της....

στραβης μπροστα δεξια δισκοπλακας:
Εδω ειναι και τα πολλα λεφτα  :-\ :'( :'(

Γενικα, επειδη δε βρισκω κατι απο μαντρα προς ωρας, κι επειδη δε θελω να ρισκαρω ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΚΛΕΜΕΝΟ (που προφανως θα ειναι), ας ξαναδουμε λιγο αυτο το ζητημα.

Κατι σε στυλ EBC κλπ. Μηπως υπαρχει λυση για τη μαμα πλακα απο εξω? Δε θελω κινεζικα κλπ. Ebay τιποτα????

Παιδες βοηθατε γιατι ειμαι μικρος, ασχετος και η κουκλα μου ειναι παρκαρισμενη εδω και 25 μερες και μου λειπει πολυ :'( :'( :'(
Πω ρε φίλε μεγάλη μπινιά σου εκατσε....
για τιμονάκι εγώ έβαλα ένα της rizoma στα 60 ευρώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος... αν θες μπες στο http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=2230.0 να δείς και φώτο!
για θέμα δίσκου δν ξέρω τι παίζει μεσω ebay αλλα για after market πιστεύω οτι μπορείς να βρείς κατι καλό...

point zero

Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

Atanassio

Ρε τον κερατά!!!

Τελικά ο μόνος τρόπος να προφυλαχτούμε από τους μ@λ@κες είναι επί τόπου τροχαία...

Τεσπα σχετικά με τον δίσκο απλά θα ξαναβάλω το link του headmaster που είναι και σε καλή τιμή
http://www.wemoto.com/bikes/Honda/CB_400_SF_F3V_Superfour_import_brembo/97/

Παίζει να ταιριάζει ο δίσκος του Νίκου, μίλα και μαζί του.
http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=2254.msg23444#msg23444

mechmech

Αν καταλαβα καλα απο αυτα που ειδα, για τιμονι τα 80 ευρω ειναι μαλλον τιμη Σαρακακης παρα τιμη...τιμη, ε?
Δεν πιστευω να ειναι καλυτερης ποιοτητας τα μαμα απο τα Ριζομα.
Επειδη το τιμονι που ειχε πανω η μηχανη ΔΕΝ ειναι το μαμα, ηταν ενα στενοτερο (θα το ηθελα φαρδυτερο), και χαμηλοτερο (ετσι το θελω, ειμαι αρκετα ψηλος), μηπως μπορειτε να μου πειτε που μπορω να παω να ΔΩ τιμονια για να διαλεξω ενα που να μου ερχεται καλα στο χερι?
Ειναι και το θεμα της ντιζας, αν παρω πολυ φαρδυτερο θα θελουν αλλαγη, ενω μπορει να τις γλυτωσω αν προσεξω.

Οσον αφορα την Wemoto (δισκοπλακα), ποσο αξιοπιστη και απροβληματιστη ειναι η αγορα απο αυτους? Θα ερθει συντομα, σιγουρα και καλης ποιοτητας? Δεν θελω να εχω τρεχαματα... Πληρωνω αντικαταβολη η με καρτα?
Τελος, εμφανισιακα η δισκοπλακα θα ειναι ιδια με την μαμα η θα ειναι κανενα κουλο χρωμα και τρεχα γυρευε...?

mechmech

A, και τελος, θα κοιταζα ευχαριστως τη λυση του Νικου απο τη μπουσα, αλλα δυστυχως δεν εχω τροπο να ελεγξω αν η δισκοπλακα του και η δικια μου ειναι ιδιες  :-\ :-\ :-\

Atanassio

Το τιμόνι από Σαρακακη δεν θέλεις να μάθεις πόσο κάνει, ποτέ δεν είναι νωρίς για εγκεφαλικό!!!

Τα 80 είναι πάνω από τον μέσο όρο της aftermarket αγοράς και τα 60 του Ανέστη είναι καλά.  Για να δεις κάνε μια βόλτα Αγ. Φιλλίπου στο Μοναστηράκι που έχει 2-3 μαγαζιά μαζεμένα και έχουν καλές σε γενικές γραμμές τιμές.

Με 3-4 εκ φαρδύτερο τιμόνι από το μαμά δεν θα έχεις θέμα με τις ντιζες, θα φτάσουν.  Από εκεί και πάνω παίζεται.

Η Wemoto είναι πολύ αξιόπιστη.  Για το χρώμα της δισκόπλακας και τον τρόπο πληρωμής μπες στο σάιτ και θα τα βρεις.

Για την δισκόπλακα του Νίκου ανταλάσσετε τηλέφωνα με pm, τον παίρνεις τηλ και πας σε ραντεβού να τις βάλετε δίπλα-δίπλα να τις συγκρίνετε.

Enigma

Για τιμονι μπορεις να βρεις aftermarket πολυ σουπερ σε τιμη μεχρι 20 ευρο ...μην ξοδεψεις λεφτα

mechmech

Καλα, επιτρεψε μου να ειμαι λιγο επιφυλακτικος για τα 20 ευρω.... δεν θελω να με γαμαει στους κραδασμους.... Παντως, τα 80 που ζηταει ο αλλος δεν τα δινω.

NikosCB

Μεσα στην εβδομαδα θα βρω τη δισκοπλακα και θα την βγαλω μια καλη φωτο. Θα την βαλω εδω να δουμε! Εαν σου κανει, δικια σου!
Hey!Hey!My!My!Rock 'n' Roll will never die!!!

freethan


mechmech

Το θετικο ειναι οτι σε εναν καταλογο της ΕΒC που ειδα, ο μπροστα δισκος της Hayabusa και ο μπροστα του CB brembo εχουν τον ΙΔΙΟ κωδικο.
Εσυ ρε Νικο, την θυμασαι να ειναι ιδια εμφανισιακα? Αν ειναι ιδια με το ματι, λογικα θα κατσει, γιατι πρεπει να υπαρχει καποια στοιχειωδης τυποποιηση.
Μακαρι να κατσει ρε παιδια.

Παντως το wemoto ειναι ενδιαφερον site.
Μαλλον θα χτυπησω και τιμονακι και καθρεπτες απο εκει. Εχουν καλη ποικιλια. Και συμφεροντα μεταφορικα :)
ΑΝ τελικα γινει η παραγγελια απο εκει μπορει να χτυπησω και τακακια κλπ να εχουμε να βαζουμε  :yelrotflmao:


NikosCB

Λοιπον για το CB λεει τ απαρακατω

Brakes

Front Brake: Single 296 mm or Dual Discs with 4 piston callipers
Rear Brake: Single 240 mm Disc with single piston calliper

Για το μπουσα ειναι ετσι οι δισκοι



Kαι δυστιχως ειναι

Brakes    

Front 6-pot Tokico calipers on 320 mm stainless steel discs
Rear Single hydraulic disc
Hey!Hey!My!My!Rock 'n' Roll will never die!!!

mechmech

Καλως ρε Νικολα, δεν πειραζει. Εκτιμω πολυ την προσπαθεια, παντως. Αν και, αν μπορεις, βρες την ιδια τη δισκοπλακα να τη δουμε, γιατι αναλογα ποιας χρονολογιας ειναι το Μπουσα σου, μπορει να ταιριαξει, εχω δει δισκοπλακες ιδιες με τη δικια μου σε Μπουσα.

Ζωγραφου μενω, επειδη ρωτησες.

Κατι αλλο, ΑΝΕΣΤΗ:

Που εβαλες το Rizoma? Και σου κοστισε 60 ευρω μαζι με τοποθετηση? Και που μπορω να τα βρω (οχι σε διαδικτυο) λιανικη στην ΑΘηνα για να τα τσεκαρω?
Λεω μια και την παθαμε, να βαλω το χρυσο, και χαραμι τα 60. Θα ναι και ασορτι με τις δαγκανες  ;D

Ξερει κανεις απο τι υλικο ειναι τα μαμα τιμονια? Ατσαλι η αλουμινιο?

ΥΓ. Απο δισκοπλακα χτυπαω απο wemoto, οπως το βλεπω. Και μαλλον και καθρεπτακια:
http://www.wemoto.com/parts/picture/VM-E-176/  :)