Ανακατασκευή Aναρτήσεων

Ξεκίνησε από desmond, Φεβρουαρίου 19, 2011, 09:53:46 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

kodou

καλησπερα σε ολους!! desmond, σημερα το μεσημερι ειδα κι αλλο με μωβ ελατηρια!!! ωραια ειναι και απο κοντα!!

itom32

Παντως η κατασταση με τις εταιρειες after market αναρτησεων ειναι αστα να πανε.Με πηραν απο Aθηνα απο την αντ/πεια της ikon και με ειπαν οτι υπαρχουν ελατηρια για superfour τιμη 320ευρω.Θελω να πιστευω οτι κανουν λαθος και μου λεν την τιμη των πισω αναρτησεων,διοτι απο Ολλανδια με ειπαν οτι ελατηρια πηρουνιου για superfour δεν εχουν στους καταλογους τους.
Απο την την Hyper pro με λεν τα εξης:
Καλημέρα σας,
- Τα ελατήρια HYPERPRO για το HONDA CB 400 SF `93> που ζητάτε, με κωδικό SL-HO04-SSA011 κοστίζουν 128,08 ευρώ λιανική με φπα 23% και είναι μπροστινά γραμμικά ελατήρια 9 N/mm μαζί με υγρά πιρουνιού.
Τα νούμερα 8.5 N/mm, 9 N/mm, 9.5 N/mm, 10 N/mm δηλώνουν την σκληρότητα του ελατηρίου, όσο μεγαλώνει ο αριθμός τόσο μεγαλύτερη σκληρότητα έχουν.
Δεν υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα, έρχονται κατόπιν παραγγελίας σας με προκαταβολή.
- Υπάρχουν επίσης για το HONDA CB 400 SF `93> που ζητάτε, μπροστινά ελατήρια προοδευτικά μαζί με υγρά πιρουνιού, με κωδικό SP-HO04-SSA002 και κοστίζουν 148,55 ευρώ  λιανική με φπα 23%.
Τα ελατήρια της Hyperpro είναι προοδευτικά, δηλαδή όσο μεγαλύτερο βάρος δέχονται τόσο ποιο σκληρά γίνονται.
Δεν υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα, έρχονται κατόπιν παραγγελίας σας με προκαταβολή.

desmond

Παράθεση από: kodou στις Μάρτιος 29, 2011, 09:33:09 ΜΜ
καλησπερα σε ολους!! desmond, σημερα το μεσημερι ειδα κι αλλο με μωβ ελατηρια!!! ωραια ειναι και απο κοντα!!

Ναι ρε, δεν είμαι ο μόνος. Είχα δεί σε μια αγγελία κάποτε ένα άσπρο.
Και νομίζω και του enigma είχε μωβ ελατήρια.

Γιάννη τα ιkon 1000% είναι για πίσω η τιμή που σου είπαν. Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουν τόσο μόνο τα ελατήρια μπροστά. Για τα hyperpro δε θα βγάλεις άρκη με την αντιπροσωπεία στην αθήνα. Αν θές τεχνικές πληροφορίες μόνο από ολλανδία θα τις πάρεις.
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

JAS

παιδια εχει κανεις ιδεα, τα αμορτισερ απο cb 1000 1999-2000 ταιριαζουν στο δικο μας???

snipereps

TO 1000 είναι καμία 80αρια κιλά πιο βαρύ,μπορεί να λέω+λίγα.οπότε+να ταιριάζουν σε μήκος δν θα δημιουργησουν άλλα θέματα?

itom32

Παλι σεντονι θα γραψω.Κλητο συγνωμη που γραφω στο τοπικ σου,αλλα επειδη ειναι ιδιο θεμα ειπα να μην ανοιξω αλλο.
Την αναρτηση του version s την εψαχνα πολυ καιρο,πριν ακομη βαλω τα ohlins.Δεν μου καθησε καποια φαση διοτι ειδικα η αναρτηση του version S oπως και η ιδια η μοτο,ειναι αρκετα σπανιο κομματι.Moυ αρεσει ο ατιμος να ψαχνω τα πιο σπανια.Tελικα πετυχα ενα σετ σε σχετικα καλη κατασταση και το ανταλλαξα με αυτα που ειχα στα αποδυτηρεια (τα κοκκινα)απο το R μου:

Επεσε πολυ αντισκωριακο και τριψιμο με λαδακι ωστε τα εμβολα να ερθουν σε τετοια κατασταση.Καθησα και εκανα και βυνιλιοκοπτικη με το χερι γιατι τα αυτοκολλητα ελειπαν.Αυτα ειναι:

Και ετσι ηταν οταν τις πηρα,καμοια σχεση με τις δικες μου τις κοκκινες που ελαμπαν,αλλα ηταν μ@λ@κοτερες:

To θεμα ειναι οτι ενω τα αμορτισερ εχουν πολυ ζωη μπροστα τους ακομη(απο πλευρας σκληροτητας),δεν ειχαν καθολου φροντιδα (φαγαν πολυ βροχη-λασπη χωρις να καθαριζονται)και ετσι τα ελατηρια θελουν οπωσδηποτε βαψιμο.
Χθες που βρεθηκα με τον Ammo77 κουβεντιαζαμε για το αν υπαρχει DIY τροπος να ανηξουμε αμορτισερ και να το φερουμε σε αυτην την κατασταση :

ωστε να μπορεσω να βγαλω τα ελατηρια και να τα παω για ηλεκτροστατικη.Ψαχνοντας στο net   http://www.harborfreight.com/macpherson-strut-spring-compressor-set-3980.html?hftref=cj  βρηκα μερικα εργαλεια σε σχετικα καλες τιμες,τα οποια ομως δεν θα αγορασουμε μιας και λεγαμε με τον Ammo77 να φτιαξουμε κατι μονοι μας:

Tα οποια κανουν αυτο:

Tα σαιτ που διαβαζα λεν οτι θελει μεγαλη προσοχη στον χειρισμο ωστε να μη προκληθει σωματικη ζημια(ματια,δαχτιλα).Υπαρχουν δεν ξερω κι εγω ποσες λιβρες συμπιεσης οταν πας να μαζεψης το ελατηριο.Υποθετω οτι με καποιο τροπο ξεβιδωνει η πατουρα του εμβολου,κα περνης το ελατηριο στο χερι.
Για βοηθα Αντωνη...αν λεω κατι λαθος...Παντως φωτο για το προτζεκτ που ηθελες να βαλεις μπρος σου βρηκα.Τι λες θα το καταφερεις DIY??
.Στην ουσια ειναι μια μεγαλη μπουλονοβιδα με προσαρμοσμενους γαντζους.Λεω παραλληλα με εσενα να ψαξω υλικα και να κανω κι εγω κατι.
Ερωτηση:Kαι το πιο σημαντικο.Υπαρχει περιπτωση να εκτοξευτει κανα εμβολο μαζι με τα ζουμια λαδιου αζωτου,και να γινει της τατανας??Οποιος γνωριζει κατι ας το αναφερει blease!!

Headmaster

Καλο προτζεκτ !!!
Να παιξω και εγώ????

itom32

Παράθεση από: headmaster στις Σεπτεμβρίου 03, 2011, 08:17:50 ΜΜ
Καλο προτζεκτ !!!
Να παιξω και εγώ????
Ολα για τον Global Moderator μας.  :hug: Παιξε οσο θες αγορι μου.Δημητρη αν γνωριζεις κατι παραπανω,πε μου.
Ας πουμε τι λες για ενα σπρει της Motip ειδικο για κινητηρες να αυτο : http://www.motip.nl/?page=23&id=550 Δηλ.αρκετα ελαστικο για να μην ραγιζει ανθεκτικο σε πιτσιλιες απο λιπαντικα/γρασσα/λαδια/βενζινη ή να προτιμησω ηλεκτροστατικη??
Εγω λεω να το προτιμησω για να μη ψαχνω βαφειο και για να ειναι τελειως DIY η δουλεια.Exει και σε κοκκινη αποχρωση αμα λαχει να ουμε.Σαν τα παλια του R μου.Αληθεια να τα αφησω μαυρο σαν το μαμα S ή κοκκινα σαν το μαμα R?H ρηνουλα μου ειναι μπερτικαλι.

snipereps

ΚΟΚΚΙΝΑ δαγκωτο. εγω δεν νομιζω να τα εβγαζα παντως... μου φαινοταν, οταν ηθελα να μαθω, πολυ δουλεια. ασε που μονο για βαψιμο δεν ειναι πολυς ο κοπος και το ρισκο να μην ξανα δουλεψουν οπως πρεπει?? τα μπροστα ενταξει αλλαζεις λαδακι και τανοιγεις για το τιποτα.

Headmaster

Κοιτα επειδη η ηλεκτροστατικη  πιστευω οτι θα σου κοστισει παραπανω και θα θες και βαφείο δοκιμασε πρωτα μονο σου και αν δεν πιασει( που δεν νομιζω να εχεις προβλημα) μετα δοκιμαζεις την ηλεκτροστατικη!!


ΚΟΚΚΙΝΑ

itom32

Παράθεση από: snipereps στις Σεπτεμβρίου 03, 2011, 11:28:24 ΜΜ
εγω δεν νομιζω να τα εβγαζα παντως... μου φαινοταν, οταν ηθελα να μαθω, πολυ δουλεια. ασε που μονο για βαψιμο δεν ειναι πολυς ο κοπος και το ρισκο να μην ξανα δουλεψουν οπως πρεπει??
Δηλ. να τα βαψω χωρις να τ'ανοιξω??Δεν θα γινει καλο βαψιμο.Η μεσα μερια θα μηνει αβαφη.Ασε που ειναι πολυ δυσκολο να μονωσεις σωστα το εμβολο.
Και για τα βαψω ολα κοκκινα ή μαυρα,σαν να βουτηξα ολο το αμορτησερ σε σκαφη με χρωμα,δεν...οχι.

Προτιμω να ψαχτω να μαθω τι γινεται αφου καταφερω να πρεσσαρω τα ελατηρια.
Ακους Αντωνηηηηηηηη βοηθεια!!!!

akaposto

Παράθεση από: itom32 στις Σεπτεμβρίου 03, 2011, 02:03:45 ΜΜ
Ερωτηση:Kαι το πιο σημαντικο.Υπαρχει περιπτωση να εκτοξευτει κανα εμβολο μαζι με τα ζουμια λαδιου αζωτου,και να γινει της τατανας??Οποιος γνωριζει κατι ας το αναφερει blease!!

μπα,το αμορτησερ δεν είναι συμπιεσμένο.Ε,βαριά βαριά να πάρεις το έμβολο στο χέρι  ;D
Το ελατήριο θέλει προσοχή,αλλά αν είναι εντάξει το εργαλείο δεν θα έχεις πρόβλημα.

Όχι κόκκινο,έχει και την χρυσαφί ροδέλα.. δεν κολλάει.
Μαύρο-black-dark knight
<<Δεν μπορώ να υποσχεθώ ότι θα προσπαθήσω. Αλλά θα προσπαθήσω να προσπαθήσω>> 
Bart Simpson

της στραβής μπιέλας,ο κύλινδρος της φταίει!

Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή...Εκτός αν πουλάς αξεσουάρ BMW

akaposto

αν θες να κάνεις μια δουλειά,κάντην σωστά

(έλεγε ο παππούς...ενός που διάβαζα τις προάλλες  :yelrotflmao: )

http://www.youtube.com/watch?v=y9mh6t0ILvE&feature=player_embedded
<<Δεν μπορώ να υποσχεθώ ότι θα προσπαθήσω. Αλλά θα προσπαθήσω να προσπαθήσω>> 
Bart Simpson

της στραβής μπιέλας,ο κύλινδρος της φταίει!

Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή...Εκτός αν πουλάς αξεσουάρ BMW

itom32

Ετσι θα φενεται με κοκκινα ελατηρια,αλλα αυτος ο Tαιλανδος εχει χρυσες ζαντες και δαγκανες και το εδεσε ομορφα το συνολο.Σε μενα με τις ποντικι ζαντες και δαγκανες θα ειναι ξεκαρφωτα,σαν να εχεις δικιο Aka,μου φενεται μαυρα θα τα φρεσκαρω:

Edit: Καλα τι εκανε το ατομο σε 5 λεπτα.Αλλα δεν μου φενεται ηλεκτροστατικη βαφη αυτο.Τι ζουμια ειναι αυτα που τρεχουν καταγης ενω βαφει.Η ηλεκτροστατικη νομιζω οτι ειναι σε μορφη πουδρας.Οπως και να εχει ομορφη δουλεια.Aka μη βαζεις τετοια,βλεπω τον klab και τον Point να ερχονται χρωμιομενοι και απαστραπτοντες στην Ιτεα  :sun_smiley:
Αλλα κι εγω δεν παω πισω:



itom32

 EDIT :yoohoo:  Αμα μου μπει κατι στο μυαλο και δεν το μαθω τρελλαινομαι,σκαλιστηρι σκετο ειμαι.
Aυτο ηθελα να δω.Οκ μου λυθηκε η απορεια:
http://www.youtube.com/watch?v=fSQPp74ibg8&feature=related
Και αυτο που λεει οτι ειναι αρκετα επικινδυνη εργασια: http://www.youtube.com/watch?v=Ce5c6eUPW4s&feature=related
Πολυ διαφωτιστικα βιντεακια για οσους θελουν να ασχοληθουν με την αναρτηση τους.Σε μας που εχουμε πιο λεπτα ελατηρια και αντι για αεροκλειδο μπορουμε να χρησιμοποιησουμε ενα πολυγωνο ή μια καστανια για να τα μαζεψουμε πρεπει να ειναι λιγοτερο επικινδυνο,αλλα καλο ειναι να γνωριζουμε απο πριν,τι παμε να κανουμε.
Πανω κατω και σε μας η ιδια διαδικασια θα ειναι.Ζητω το DIY.
Που εισαι Κλητοοοο.Παω να βρω τον πατερα σου.Εχει μερικα πραματακια που πιθανον να κανουν για την DIY μαζωχτρα ελατηριων που θα ετοιμασω.
Υποθετω οτι για να προστατεψω τα φρεσκοβαμμενα ελατηρια θα πρεπει να βαλω κατι σαν καουτσουκ απο καμια παλια σαμπρελα,αναμεσα στον γαντζο της μαζωχτρας και στο ελατηριο.
Εναν ενδιασμο εχω μονο.Πως ακριβως ξεβιδωνει το εμβολο του Showa.
Sorry για το διπλοποσταρισμα.