πρωτος καθαρισμος καρμπυρατερ. Τι πρεπει να ξερω?

Ξεκίνησε από Spyros.L, Απριλίου 09, 2020, 10:03:27 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Spyros.L

Παράθεση από: panosp25 στις Αυγούστου 29, 2020, 04:37:35 ΜΜ
Πολυμετρο εχεις;

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οχι Πανο. Δεν εχω. Να αγορασω κάποιο συγκεκριμενο?
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

panosp25

Μπορείς να δανειστείς; Δεν χρειάζεται να αγοράσεις για πεντε λεπτά. Οποιοδήποτε θα εκανε

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Spyros.L

Μπορω να δανειστω ενα ροοστατη ο οποιος ειναι λιγο μαπα αλλα τωρα το πως οριζεται το "μαπα" δε ξερω :D
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

panosp25

Δεν ξέρω που θα βοηθουσε ο ροοστατης. Το πολύμετρο θα βοηθουσε ομως. Οτιδηποτε τελος πάντων μπορεί να μετρήσει αντίσταση. Εχουν και τα praktiker με κανενα 10ρικο

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Spyros.L

Παράθεση από: panosp25 στις Αυγούστου 29, 2020, 09:04:32 ΜΜ
Δεν ξέρω που θα βοηθουσε ο ροοστατης. Το πολύμετρο θα βοηθουσε ομως. Οτιδηποτε τελος πάντων μπορεί να μετρήσει αντίσταση. Εχουν και τα praktiker με κανενα 10ρικο

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σορρυ Πανο. Εννοουσα πολυμετρο. Διαβαζα για το tps  και μου κολλησε η λεξη ροοστατης . Οκ ας πουμε οτι παιρνω απο δευτερα ενα πολυμετρο. Τι/πως να το μετρησω?
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

panosp25

Οκ. Πάρε το πολύμετρο με το καλο και αυριο θα σου στειλω φωτο απο το δικο μου TPS, τις τιμές στο άνοιγμα, το κλείσιμο και στο μισο άνοιγμα, θα ψαξω να βρω και κανεναν οδηγο ρύθμισης αν υπάρχει κυσι μιλαμε παλι.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Spyros.L

Παράθεση από: panosp25 στις Αυγούστου 29, 2020, 10:30:12 ΜΜ
Οκ. Πάρε το πολύμετρο με το καλο και αυριο θα σου στειλω φωτο απο το δικο μου TPS, τις τιμές στο άνοιγμα, το κλείσιμο και στο μισο άνοιγμα, θα ψαξω να βρω και κανεναν οδηγο ρύθμισης αν υπάρχει κυσι μιλαμε παλι.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κομπλε, μιλαμε!
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

panosp25

Λοιπόν, λογω του οτι η φισα ειναι στεγανη, (η μοναδική στο cb) δεν μπόρεσα να μετρησω τάση στη φισα του TPS αλλά μπορείς να κανεις εναν έλεγχο απο τη φωτο καθως επίσης διαβασα οτι η τάση πρέπει να κυμαίνεται απο 0,5 έως 4,5 volt. Αυτο όμως μπορεί να ισχύει για αυτοκίνητα Honda. Το πιο ασφαλές ειναι η φωτο απο το manual.
Όπως και να εχει όταν το βαλεις μπροστά δούλεψε το με προσοχή και με φειδώ, παρακολουθόντας στενά την καύση και τη θερμοκρασία.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Spyros.L

Παράθεση από: panosp25 στις Αυγούστου 30, 2020, 09:13:47 ΜΜ
Λοιπόν, λογω του οτι η φισα ειναι στεγανη, (η μοναδική στο cb) δεν μπόρεσα να μετρησω τάση στη φισα του TPS αλλά μπορείς να κανεις εναν έλεγχο απο τη φωτο καθως επίσης διαβασα οτι η τάση πρέπει να κυμαίνεται απο 0,5 έως 4,5 volt. Αυτο όμως μπορεί να ισχύει για αυτοκίνητα Honda. Το πιο ασφαλές ειναι η φωτο απο το manual.
Όπως και να εχει όταν το βαλεις μπροστά δούλεψε το με προσοχή και με φειδώ, παρακολουθόντας στενά την καύση και τη θερμοκρασία.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Λοιπον πανο ειμαι στο γκαραζ με πολυμετρο. Οταν λες ταση απο 0.5 - 4.5 μαλλον εννοεις αντίσταση σε kΩ του TPS απο κλειστες πεταλουδες μεχρι τελειως ανοιχτές. Μου εβγαλε απο 1,29-1,35 με κλειστο γκαζι μεχρι ~4.45 με φουλ γκαζι.
Επισης κοιταξα τα volt στη φυσα και ηταν 4.89v και τα καλωδια στην ηλεκτρονικη τα οποια ηταν επισης στα ορια του μανουαλίου!

Τωρα τι ρυθμιζω?
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

panosp25

Σπύρο οχι. Όταν λεω τάση απο 0,5 έως 4,5 volt, εννοώ αυτό ακριβώς. Τάση σε volt. Μετράς εκει που μετρησες αντίσταση, με ανοιχτό το διακόπτη και ανοίγοντας το γκάζι πρέπει να πέφτει η τάση ως 0,5volt. Ο ένας ακροδέκτης του πολυμετρου στο καλώδιο του TPS και ο άλλος στο σασί της μηχανής. Εννοείται ότι το TPS είναι συνδεδεμένο κανονικά.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Spyros.L

Παράθεση από: panosp25 στις Σεπτεμβρίου 03, 2020, 07:19:01 ΜΜ
Σπύρο οχι. Όταν λεω τάση απο 0,5 έως 4,5 volt, εννοώ αυτό ακριβώς. Τάση σε volt. Μετράς εκει που μετρησες αντίσταση, με ανοιχτό το διακόπτη και ανοίγοντας το γκάζι πρέπει να πέφτει η τάση ως 0,5volt. Ο ένας ακροδέκτης του πολυμετρου στο καλώδιο του TPS και ο άλλος στο σασί της μηχανής. Εννοείται ότι το TPS είναι συνδεδεμένο κανονικά.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ααα οκ καταλαβα. Το κανω και σε λιγο σου αναφερω αποτελεσματα
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

Spyros.L

Παράθεση από: Splazz12 στις Σεπτεμβρίου 03, 2020, 07:36:55 ΜΜ
Παράθεση από: panosp25 στις Σεπτεμβρίου 03, 2020, 07:19:01 ΜΜ
Σπύρο οχι. Όταν λεω τάση απο 0,5 έως 4,5 volt, εννοώ αυτό ακριβώς. Τάση σε volt. Μετράς εκει που μετρησες αντίσταση, με ανοιχτό το διακόπτη και ανοίγοντας το γκάζι πρέπει να πέφτει η τάση ως 0,5volt. Ο ένας ακροδέκτης του πολυμετρου στο καλώδιο του TPS και ο άλλος στο σασί της μηχανής. Εννοείται ότι το TPS είναι συνδεδεμένο κανονικά.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ααα οκ καταλαβα. Το κανω και σε λιγο σου αναφερω αποτελεσματα
Το κιτρινο/κοκκινο καλωδιο 0v, μπλε/κιτρινο καλωδιο 0,79v με κλειστο γκαζι-3,99 τέρμα γκαζι και το μπλε/ πρασινο σταθερα 4,72
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

panosp25

Νομίζω είσαι πολυ καλα Σπύρο. Τουλάχιστον θα αποφύγουμε τα χειρότερα ετσι. Όταν βαλεις μπροστά παρακολουθείς θερμοκρασία λειτουργίας, "πυρακια" κλπ.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Spyros.L

Παράθεση από: panosp25 στις Σεπτεμβρίου 03, 2020, 08:39:47 ΜΜ
Νομίζω είσαι πολυ καλα Σπύρο. Τουλάχιστον θα αποφύγουμε τα χειρότερα ετσι. Όταν βαλεις μπροστά παρακολουθείς θερμοκρασία λειτουργίας, "πυρακια" κλπ.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θερμοκρασια στο r δε βλεπω παρα μονο με το λαμπακι στο δεξι κοντερ. Υπαρχει καποιος αλλος τροπος? Επισης οταν λες πυρακια.. Σε τι αναφερεσαι?  :D
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

panosp25

Θερμοκρασία μονο με εξωτερικό θερμόμετρο. Αλλά γενικα το βλέπεις αν ζεσταίνεται γρηγορα κλπ. Τα πυρακια ειναι η προαναφλεξη του καυσίμου. Δηλαδή "σκάει" αναφλέγεται η βενζινη πριν τον σπινθήρα. Δείγμα κακής καύσης αλλα και κακού χρονισμού. Δηλαδή ακούγεται ενα "κρακ-κρακ-κρακ" την ωρα που ανοίγεις το γκάζι. Όσο μπορώ να το αποδώσω...

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk