πρωτος καθαρισμος καρμπυρατερ. Τι πρεπει να ξερω?

Ξεκίνησε από Spyros.L, Απριλίου 09, 2020, 10:03:27 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

itom32

Παράθεση από: Harlock στις Απριλίου 10, 2020, 11:35:54 ΠΜ
Γιατι χωρίζεται τα καρμπυρατέρ στον καθαρισμό; πραγματικα δεν νομίζω οτι χρειάζεται.
Μην ξεχάσεις να ρίξεις καθαριστικό κσι στις τρυπουλες κάτω απο την εισαγωγή.

btw, Πάνος 1000 μυνήματα :P
Γιαννη νομιζω πως την τετραδα την χωριζαν οι παλαιοτεροι μαστορες,οταν ηθελαν μετα τον χημικο καθαρισμο των μεταλλικων εξαρτηματων σε βουτα,να τα τοποθετησουν σε φουρνακι ηπερηχων.Σαν αυτους που εχουν οι χρυσοχοοι.Συνηθως μικροι σε χωρο και τα εξαρτηματα εμπαιναν μοναδα μοναδα.Δεν νομιζω οτι υπαρχει πραγματι αλλος λογος για να χωριστει η τετραδα.

Alex400

Παράθεση από: TEOS CB SF στις Απριλίου 10, 2020, 05:00:38 ΜΜ
Από την στιγμή που από ότι βλέπω τα άλλαξες όλα τα oring ..(και εγώ τέτοια έχω βάλει ) ..
Καλή συνέχεια και πάλι .. νομίζω ότι μιας και μπήκες στον κόπο να κάνεις τέτοια δουλειά πάρει να τα κάνεις και ένα συγχρονισμό με αξιόπιστο όργανο ,,
Συγχαρητήρια για την έως τώρα δουλειά σου
Σπύρο βλέπω ποιότητα στη δουλειά σου και μεράκι . Όταν έρθει η ώρα της ρύθμισις θα υπάρχει και το αξιόπιστο όργανο ....[Harlock ;] . Πιστεύω θα έχεις ασχοληθεί μέχρι τότε και με τα δύο φίλτρα αέρος [Ναι το μικρούλι κάνει δουλειά...] . Επίσης πρέπει να μπείς σε μουντ  αναζήτησης της εργοστασιακής εξάτμισης που ΔΕΝ είναι εύκολο να βρεθεί σε καλή κατάσταση .[ Κάποιοι από εμάς την αναζητούσαμε για πολλούς  μήνες ...] . Καλή συνέχεια και θα είμαστε εδώ  ;).       

Harlock

 
Παράθεση από: Alex400 στις Απριλίου 11, 2020, 11:34:49 ΠΜ
Παράθεση από: TEOS CB SF στις Απριλίου 10, 2020, 05:00:38 ΜΜ
Από την στιγμή που από ότι βλέπω τα άλλαξες όλα τα oring ..(και εγώ τέτοια έχω βάλει ) ..
Καλή συνέχεια και πάλι .. νομίζω ότι μιας και μπήκες στον κόπο να κάνεις τέτοια δουλειά πάρει να τα κάνεις και ένα συγχρονισμό με αξιόπιστο όργανο ,,
Συγχαρητήρια για την έως τώρα δουλειά σου
Σπύρο βλέπω ποιότητα στη δουλειά σου και μεράκι . Όταν έρθει η ώρα της ρύθμισις θα υπάρχει και το αξιόπιστο όργανο ....[Harlock ;] . Πιστεύω θα έχεις ασχοληθεί μέχρι τότε και με τα δύο φίλτρα αέρος [Ναι το μικρούλι κάνει δουλειά...] . Επίσης πρέπει να μπείς σε μουντ  αναζήτησης της εργοστασιακής εξάτμισης που ΔΕΝ είναι εύκολο να βρεθεί σε καλή κατάσταση .[ Κάποιοι από εμάς την αναζητούσαμε για πολλούς  μήνες ...] . Καλή συνέχεια και θα είμαστε εδώ  ;).       
Ναι το χω :P


Παράθεση από: itom32 στις Απριλίου 11, 2020, 07:48:11 ΠΜ
Γιαννη νομιζω πως την τετραδα την χωριζαν οι παλαιοτεροι μαστορες,οταν ηθελαν μετα τον χημικο καθαρισμο των μεταλλικων εξαρτηματων σε βουτα,να τα τοποθετησουν σε φουρνακι ηπερηχων.Σαν αυτους που εχουν οι χρυσοχοοι.Συνηθως μικροι σε χωρο και τα εξαρτηματα εμπαιναν μοναδα μοναδα.Δεν νομιζω οτι υπαρχει πραγματι αλλος λογος για να χωριστει η τετραδα.

Ναι το χω δεί αυτό, αν και δεν νομίζω οτι έχει και κανεις μας, μαλλον βλεπουν άλλους που τα χωρίζουν και το κάνουν και αυτοί.

Spyros.L

Harlock , Itom
Επρεπε να σας ειχα ρωτησει νωριτερα. θα γλυτωνα καμποσο χρονο και κοπο. να σας πω την αληθεια ηθελα να φαινονται γυαλισμενα και καθαρα, αλλα εκ των υστερων διαπιστωσα οτι πολυ απλα μονο τα 2 ακριανα θα φαινονται... ::)



Αλεξανδρε σε ευχαριστω για την αναγνωριση που δειχνεις για τη δουλεια μου!   λοιπον, καταλαβα πιο φιλτρο εννοεις και πηγα και το πηρα σημερα κιολας.

πληροφοριακα να πω μονο οτι το προηγουμενο ειχε μετατραπει σε μια καφε αμορφη γλιτσα!.. μαλλον απο τις βενζινες(?) και τα χρονια. Απορω, δεν ειχε αλλαχτει ποτε? απο κανεναν?? τσ τσ τσ...

Η εξατμιση τωρα ειναι ενα αλλο ..θεματακι...! και λογω του κοστους ισως να με ζορισει. Αν ομως πουλουσα την υπαρχουσα κατι θα μπορουσα να κανω. Πως θα βρω απο τι μηχανη/μοντελο ειναι η υπαρχουσα? το τελικο ειναι racetec

Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

panosp25

Σπύρο, αφ' ενός μεν εχουν δικιο ο Itom και o Harlock που λενε οτι δεν χρειάζεται σπάσιμο για καθαρισμό, αφ' ετέρου δε ήταν μονόδρομος εφ'οσον ηθελες να αλλάξεις o-ring.
Οσο για την εξάτμιση το τελικο racetech μπορεί να μπαίνει σε πολλα μοντελα. Cbr κλπ

ΥΓ. Πολύ λίγοι εχουν αγοράσει superfour με αλλαγμενο φιλτρακι στον παπα.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Alex400

Σπύρο η εξάτμιση που φοράς [όσο φαίνεται από την φωτογραφία] ,είναι από CB 400SF αλλά από παλαιότερο μοντέλο από το δικό σου . Έχει αρκετές διαφορές από την δική σου με κυριότερες το ''γεφύρωμα'' των λαιμών μεταξύ των κυλίνδρων και την κεραμική επίστρωση . Προέρχεται από FiiN -FiiR  92-94 . Έχε στην άκρη σε μόνιμη βάση 100 ευρώ και κάποια στιγμή θα εμφανιστεί [για να προλάβεις να την πάρεις ] [Φυσικά ΜΟΝΟ αν είναι σε καλή κατάσταση] . :)             

Spyros.L

Πανο ,
Αρχικα δεν ηθελα να τα αλλαξω και δε θα τα αλλαζα . απλα με αφορμη να τα καθαρισω εξωτερικα τα εσπασα και τοτε ειδα οτι θελουν αλλαγμα. ΑΛΛΑ τωρα ξερω πως με τα νεα o-rings δε θα χρειαστει να τα ξανασπασω για χρονια. 8)


Αλεξανδρε οντως το παρατηρησα το γεφυρωμα, οπως επισης οτι οσα verR βρισκω σε αγγελιες, δεν εχουν την μαμησια ..! δυσκολευει το πραγμα..
Παντως ~ 100 ευρω μιλαμε μονο για το αρχικο της εξατμισης, ετσι?

Προς το παρων παραθετω φωτογραφια με την τετραδα, συναρμολογημενη,καθαρισμενη εξωτερικα/εσωτερικα και ελαφρως γυαλισμενη.

Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

Alex400

Σπύρο νομίζω ότι κάτι έπεσε στην αντίληψη μου , η απουσία του TPS...

[Throttle position sensor] του μηχανισμού που βρίσκεται πάνω στο τέταρτο από τα καρμπιρατέρ ...Δεν βάζεις και μια φώτο της μηχανής σου από τη δεξιά πλευρά του κινητήρα ;   

giannis_t

Πολύ ωραία αναλυτική παρουσίαση, μπράβο.
Δεν ήξερα ότι εκεί είχε φιλτράκι

Τώρα όσο αφορά τις inox βίδες, δεν είναι καλή ιδέα. Δεν βάζουμε ανοξείδωτες βίδες σε αλουμίνιο. Προκαλείται γαλβανικη διάβρωση. Μαλακώνει το αλουμίνιο και εν τέλη μπορεί να φάμε εύκολα τα σπειρωματα. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάποια κόλα για να την αποτρέψει αλλά γιατί να μην βάλουμε απλές γαλβανιζε βίδες να είμαστε ήσυχοι;
Το ίδιο ισχύει (και σε μεγαλύτερο βαθμό) για τις βίδες που δέχονται μεγαλύτερες δυνάμεις όπως δισκοπλακες τιμόνι κλπ που βιώνουν σε αλουμίνιο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

Spyros.L

Γιαννη ευχαριστώ θερμα! Οτι μπορώ κανω με περιορισμένες γνώσεις , χρονο, χρημα, χώρο αλλα με πολυ θεληση.
Θα λαβω υποψιν την αντιδραση με τα μέταλλα πριν αγορασω. Δε το γνωριζα.

Παράθεση από: Alex400 στις Απριλίου 11, 2020, 10:41:38 ΜΜ
Σπύρο νομίζω ότι κάτι έπεσε στην αντίληψη μου , η απουσία του TPS...

[Throttle position sensor] του μηχανισμού που βρίσκεται πάνω στο τέταρτο από τα καρμπιρατέρ ...Δεν βάζεις και μια φώτο της μηχανής σου από τη δεξιά πλευρά του κινητήρα ;
Αν εννοεις αυτο, το εβγαλα προσωρινα για να μη παθει ζημια.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

panosp25

Σπύρο καλημέρα.
Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλα αυτο δεν έπρεπε να το βγάλεις απο πάνω. Όπως και να χει τώρα έγινε. Απλα πριν το βάλεις στειλε ενα μήνυμα να το μετρήσουμε και ισως το ρυθμισουμε παλι. Καλο είναι να μην δουλέψεις το μηχανάκι αν δεν το ρυθμίσεις.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


itom32

Το TPS eίναι κάτι σαν ροοστατης.Θέλει ρύθμιση με πολύμετρο.Αν θυμάμαι καλά μετράμε αντίσταση σε τρία διαφορετικά σημεία του ανοίγματος του γαζιού.Tιμές δεν θυμάμαι,ως συνήθως θα πρέπει να δω το manual γιατι το altzhaimer πάει σύννεφο.... :-\

Spyros.L

αφού φτιαχνεται, θα το φτιαξω. Θα επανελθω στο συγκεκριμένο θεμα όταν τα κουμπώσω ολα πανω στο μηχανακι. Προς παρον θελει πιο βασικα πράγματα. μπαταρια ας πουμε..


Spyrus Inspireous
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

Spyros.L

Λοιπον επανερχομαι!   

Οσο ετοιμαζω τα πλαστικα στο αλλο θρεντ, κουμπωνω και τα πραγματα επανω στη μηχανη. μολις χτες κουμπωσα το καρμπυρατερ, αλλαξα φλατζα ψευτοκαπακου και έβαλα μπαταρια λιθιου. Μενει να συνδεσω ντεποζιτο, ρουμπινετο και τωρα ανοιγει το θεμα του TPS!

Το ειχα ξεβιδωσει απο το καρμπ και μου ειπατε οτι θέλει ξανα ρυθμιση? Πως να το χειριστω?
Ευχαριστώ
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

panosp25

Πολυμετρο εχεις;

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk