Λεντοταινια στοπ φως

Ξεκίνησε από SotirisKntCafe, Οκτωβρίου 30, 2019, 07:38:10 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

SotirisKntCafe

Δεν γνωριζω.. Δεν θα βραχυκυκλωσει αμα δοκιμασω απλα αλλη ενωση; Μην την καψω, εναν μηνα εκανε να ερθει

panosp25

Το πιο πιθανό είναι να έχεις ήδη αναμμένα τα στοπ και πατώντας φρένο απλα δίνεις τάση στην γραμμή των φώτων η οποία ομως ειναι πιο ασθενής ή ανάβουν τα μισά ας πουμε led. Δεν βραχυκυκλωνεις τίποτα δεδομένου οτι και τα φλας λειτουργούν. Μια δοκιμή θα μας πείσει. Τουλάχιστον με αυτή τη φιλοσοφία λειτουργούν οι δικές μου λάμπες led που εχω βάλει πίσω.

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


SotirisKntCafe

Παιζει και αυτο το σεναριο πανο! Με το που το δοκιμασω θα σας πω αποτελεσματα.. Ευχαριστω πολυ!!

stam

Την συνδεσμολογία αυτή που μας έγραψες την έγραφαν οι οδηγίες?

SotirisKntCafe


stam

Τελικά έγινε τίποτα, έβγαλες καμιά άκρη?

SotirisKntCafe

Καλησπερα! Οχι ακομα. Ολη μερα το καβαλαω γιατι το χρειαζομαι και το απογευμα δυο μερες τωρα βρεχει καρεκλες.. Οποτε περιμενω να στρωσει λιγο ο καιρος επισης το λευκο τελικα ειναι το σταθερο φως πορειας και το κοκκινο ειναι το δυνατο φως του φρενου. Οποτε οντως παιζει αυτο που ειπες με την αλλαγη να στρωσει! Θα στειλω με το που το κανω

giannis_t

Καλησπερα κι από μένα άργησα να το δω το θέμα. Αν δεν στρώσει με την αλλαγή τότε μπορείς να κάνεις μια πιο απλή συνδεσμολογία. Την οποία παραθέτω στην εικόνα.

Ουσιαστικά θέλουμε όταν πατάμε φρένο να δίνει 12 βολτ στην ταινία για να ανάβει στο μάξιμουμ αλλά όταν δεν πατάμε η άλλη παροχή τάσης να είναι πιο χαμηλή για να ανάβουν λιγότερο φωτεινά τα λεντ. Αυτό το κάνουν βάζοντας μια μικρή αντίσταση (σε σειρά) στην παροχή των λεντ. Εγώ έτσι συνδεσα τα λεντ μου που δεν είναι "μηχανής" και δεν έχουν δεύτερο καλώδιο για το φρένο. Απλά παίζεις με την αντίσταση για να βρεις πόσο άχνα θες να ανάβει η πρώτη σκάλα. Εγώ έχω κάπου 200 με 400 ωμ δεν θυμάμαι ακριβώς.Δηλαδή στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν δύο σκάλες στα λεντ όπως στις διπολικές λυχνίες αλογόνου.

Δοκίμασε να τα αλλάξεις θέσεις βέβαια πρώτα γιατί λογικά στη μία από τις δύο γραμμές έχουν ήδη βάλει αντίσταση.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

panosp25

Παράθεση από: giannis_t στις Νοεμβρίου 02, 2019, 04:44:25 ΜΜ
Καλησπερα κι από μένα άργησα να το δω το θέμα. Αν δεν στρώσει με την αλλαγή τότε μπορείς να κάνεις μια πιο απλή συνδεσμολογία. Την οποία παραθέτω στην εικόνα.

Ουσιαστικά θέλουμε όταν πατάμε φρένο να δίνει 12 βολτ στην ταινία για να ανάβει στο μάξιμουμ αλλά όταν δεν πατάμε η άλλη παροχή τάσης να είναι πιο χαμηλή για να ανάβουν λιγότερο φωτεινά τα λεντ. Αυτό το κάνουν βάζοντας μια μικρή αντίσταση (σε σειρά) στην παροχή των λεντ. Εγώ έτσι συνδεσα τα λεντ μου που δεν είναι "μηχανής" και δεν έχουν δεύτερο καλώδιο για το φρένο. Απλά παίζεις με την αντίσταση για να βρεις πόσο άχνα θες να ανάβει η πρώτη σκάλα. Εγώ έχω κάπου 200 με 400 ωμ δεν θυμάμαι ακριβώς.Δηλαδή στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν δύο σκάλες στα λεντ όπως στις διπολικές λυχνίες αλογόνου.

Δοκίμασε να τα αλλάξεις θέσεις βέβαια πρώτα γιατί λογικά στη μία από τις δύο γραμμές έχουν ήδη βάλει αντίσταση.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Που είναι το "like" ρε παιδί μου να σου πατήσω 1000?  :) :) :)

itom32

Μπράβο ρε Γιάννη είσαι ωραίος! 8)

SotirisKntCafe

Χαχαχα εισαι τρελος Γιαννη!! Και μεγαλο αλανι!! Ευχαριστω και εσενα για τον χρονο σου! Απο δευτερα που στρωνει ο καιρος θα το πιασω!