Γυάλισμα πλαστικών

Ξεκίνησε από panosp25, Φεβρουαρίου 22, 2019, 09:40:13 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

panosp25

Ένα θέμα που αντιμετωπίζουμε μερικές φορές στις μοτοσυκλέτες είναι τα θαμπωμένα πλαστικά. Είχα διάφορες μεθόδους, αλλα τη λύση έδωσε ο φίλος Alex400. Και λέγεται Polytrol!!!! Στις φωτογραφίες βλέπετε το πριν και τι μετά. Στην περίπτωση του προφυλακτήρα χρειάστηκαν περισσότερα χέρια απο ενα αλλά το αποτέλεσμα μας δικαίωσε. Alex ευχαριστώ! Φυσικά θα υπάρχουν κι αλλα προϊόντα απλά εμείς δοκιμάσαμε αυτό.
Πρίν

μετά


Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


TEOS CB SF

Καλά το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό ,,, τι να πω σαν καινούργιο έγινε .. πόσο περίπου στοιχίζει Πάνο αυτό το politrol ?

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


stam

Ωραίο αποτέλεσμα. Ευτυχώς σε εμένα είναι μεταλλικό το συγκεκριμένο εξάρτημα. Έπρεπε η HONDA να το βάζει μεταλλικό σε όλα τα μοντέλα. Νομίζω δείχνει πιο ωραίο.

TEOS CB SF

Και εμένα μεταλλικό είναι Σταμ ,, κάτι σαν inox αλλά υπάρχουν αλλά σημεία που σκέφτομαι ότι έχουν ξεθωριάσει όπως το φίλτρο κουτί , και οι διακόπτες στο τιμόνι

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


stam

Και με θερμοπίστολο λένε ότι επανέρχεται το μαύρο των πλαστικών. Αλλά λογικά θα παραμένει ματ. Δεν θα του δίνει γυαλάδα 

panosp25

Η σκέψη μου αρχικά ήταν τα καπάκια του φιλτροκουτιού αλλά ο Alex με συμβούλεψε να το δοκιμάσω πρώτα στον προφυλακτήρα γιατί έχω και inox, τον οποίο φοράω τώρα.

@Stam. Με θερμοπίστολο είχα δοκιμάσει παλιά ένα φτερό σε ένα άλλο μηχανάκι που είχα και το αποτέλεσμα ήταν η όψη φλοιού πορτοκαλιού.

@TEOS CB SF. Η τιμή του είναι 12€ τα 500ml.

Υ.Γ Έχει περαστεί 4-5 χέρια κι έχει πέσει και λίγο σύρμα πολύ ψιλό γιατί όπως βλέπετε το χάλι ήταν μεγάλο, αλλά τώρα που είδα το αποτέλεσμα θα δοκιμάσω και τα καπάκια και θα επανέλθω.....

stam

Το θερμοπίστολο είναι επίφοβη μέθοδος γιατί μπορεί να προκαλέσει παραμορφώσεις.

Alex400

Εξαιρετικό αποτέλεσμα Πάνο ιδικά αν λάβουμε υπόψη μας την κατάσταση του πλαστικού. Φυσικά από μόνο του το υλικό ΔΕΝ κάνει θαύματα .....έριξες δουλειά και φαίνεται. ;)                   

panosp25

Το προϊόν σύμφωνα με τον κατασκευαστή κάνει και για μεταλλικά μέρη. Θα το δοκιμάσω σε κάτι καθρέφτες ανοξείδωτους που έχω...
Alex μπορεί το υλικό να μην κάνει θαύματα, αλλά εσύ τελικά κάνεις. Δουλίτσα έπεσε αλλά το αποτέλεσμα δικαιώνει.

JEPE

Πολύ καλό πανο!!εγώ δοκίμασα ένα καθαριστικο για ζάντες  στην εξατμιση και ως τώρα δείχνει καλό,!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


panosp25

Δημήτρη κούκλα η εξάτμιση. Θες να πεις ποιο είναι γιατί το harpic κατά καιρούς εξαφανίζεται απο τα ράφια!  ;D ;D 

JEPE

Το έχουμε στο γραφείο γυαλίζουν της ζάντες και τα τεποζιτα από τους τρακτορες δεν κυκλοφορεί στο εμπόριο(αλλά για την ομάδα κάτι θα κανουμε )

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Razgriz

Καλησπέρα! Παρόμοιο αποτέλεσμα με του JEPE στην εξάτμιση και στους λαιμούς, είχα με γυαλοχαρτο νερού. 500αρι για αρχή και ανέβηκα σταδιακά μέχρι το 2000 ανά 500. Καθρέφτης έγιναν
Έπειτα,τα πέρασα με μια αλοιφή από την "Autoplas που αλλου να πας" που θεωρητικά τα προστατεύει και όλες τις επόμενες φορές που τα καθάρισα,τα έκανα ένα πέρασμα μόνο με γυαλοχαρτο ν. 2000.

Ποντιος χρηστος

μετα απο καιρο οι λαιμοί παράμεναν ίδιοι?
.ο πόντος ζει.
ο πυρετος καζαντζιδης