Λαμπάκι θερμοκρασίας

Ξεκίνησε από Patentas, Ιουλίου 17, 2016, 12:56:03 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Patentas

Καλή μέρα σε όλους, έχω ένα Version S και εδώ και κάμποσο καιρό είχα πρόβλημα με τα όργανα. Συγκεκριμένα το στροφόμετρο έδειχνε τρελλά και χόρευε. δοκίμασα να καθαρίσω φίσες σε όλη τη μηχανή, έκανα ένα σωρό μετρήσεις... τελικά πήρα ένα σετ όργανα από το ebay ( όχι original ) . Αρχικά προσπάθησα να βάλω μόνο το στροφόμετρο από τα κινέζικα, αλλά δεν πέτυχε και έτσι τώρα φοράω ολόκληρο το καινούριο σετ. Το πρόβλημα που έχω είναι το εξής. Δεν μου ανάβει το λαμπάκι της θερμοκρασίας. Δοκίμασα να γειώσω τον σενσορα του θερμοστάτη και δεν ανάβει. δοκίμασα την τάση ανάμεσα στη φάση και στο πρασινομπλε και είναι όλα κομπλε. Έτσι έβγαλα την πλακέτα που έιναι πίσω από το στροφόμετρο, και κατέληξα ότι μάλλον κάπου εκεί πρέπει να είναι το πρόβλημα. Φυσικά δεν μπορώ να βγάλω άκρη με την υπάρχουσα συνδεσμολογία στα ημιτασιόν όργανα, οπότε ψάχνω έναν τρόπο να φτιάξω εγώ μια σύνδεση που να ανάβει το λεντ όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία. Έχει κανείς καμιά ιδέα πως να το πετύχω αυτό? Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη. Αν πιστεύετε ότι έκανα μα!@#κία κράξτε με άνετα

wolfi

Όταν λες τον σενσορα εννοεις αυτόν κάτω από το ρεζερβουάρ?????
Και ΌΧΙ αυτόν στο ψυγείο.

Patentas

ακριβώς. Στο ψυγείο είναι αυτός του βεντιλατερ. Πλάκα πλάκα έχω σκεφτεί αν δεν βρω λύση, να τραβήξω το λεντ από το βεντιλατέρ, τουλάχιστον να ξέρω πότε ανάβει, και έτσι να έχω μια ένδειξη του αν ζεστάθηκε, χωρίς να πρέπει να σκύψω να δω. Απλά θέλω πρώτα να σιγουρέψω ότι δεν έχω άλλη λύση