Ρεζερβουαρ τρυπιο ΝΑΙ ή ΟΧΙ???? ιδου η απορια

Ξεκίνησε από dimitris_89, Ιουνίου 06, 2014, 11:56:39 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dimitris_89

Παράθεση από: stel89s στις Ιουνίου 10, 2014, 12:25:43 ΜΜ
Οντως δεν γινεται να το κοψουν στην μεση να το κανουν πλαστικοποιηση κα μετα να τ κολλησουν... Θα ηταν ιδανικο γτ με το ταρακουνημα που θα κανεις δεν ειναι εισαι 100% σιγουρος οτι τα υλικα εχουν παει παντου αλλα κατα την κόλληση θα θερμανθεί η πλαστικοποιηση και θα καταστραφεί όποτε ειναι δώρο άδωρον....
και ποσο μαλιστα στα δικα μας τεποζιτα που ειναι μεγαλα και περιπλοκα,, δεν εισαι 100% σιγουρος οτι θα παει παντου, αλλα τουλαχιστον ξερω οτι θα τις βουλωσω τις τρυπες

xrhstos

Παράθεση από: stel89s στις Ιουνίου 10, 2014, 12:25:43 ΜΜ
Οντως δεν γινεται να το κοψουν στην μεση να το κανουν πλαστικοποιηση κα μετα να τ κολλησουν... Θα ηταν ιδανικο γτ με το ταρακουνημα που θα κανεις δεν ειναι εισαι 100% σιγουρος οτι τα υλικα εχουν παει παντου αλλα κατα την κόλληση θα θερμανθεί η πλαστικοποιηση και θα καταστραφεί όποτε ειναι δώρο άδωρον....
stel  που εισαι....

xrhstos

θυμησε  μου να  το δειξω  πως το κοβουν κ τ ραβουν το  ρεζερβουαρ. στελ.εντομεταξει  θα με βοηθήσει κανεις να βρω  ρεζερβουαρ΄΄΄΄΄??καινουριο ι μεταχει...σ ε άριστη κατασταση.

itom32

Για τα παραπάνω ερωτήματα ρήχτε μια ματια εδώ: http://www.tat.toopaint.gr/gtat.htm
Mάλλον θα τους επισκεφτώ λιαν συντόμως γιατι έχω ελάχιστο δάκρυσμα στο προαναφερθέν σημείο της ένωσης της βάσης με το ρεζερβουάρ.

xrhstos

kaινουργιο βρηκα 280 ευρω μεχρι να ερθει στα χερια μου.αλλα και παλι πολλα ειναι

kat

Να'μαι και σ'αυτό το τόπικ...έχω το ακριβώς ίδιο θέμα, είδα κι έπαθα να καταλάβω απο που στάζει βενζίνη, μου λέρωνε παντελόνια και έχει φουσκώσει και το χρώμα του ρεζερβουαρ στα σημεία που το γλύφει.
Στις φώτο φαίνεται το υγρό σημείο από όπου χάνει. Εν τω μεταξύ, το ρεζερβουάρ εσωτερικά είναι άψογο οπτικά, σαν καινούριο (δεν το κοιταξα με φακο σε γωνιες, μονο οτι φαινεται με μια πρωτη ματια).
Υπάρχει τρόπος να μάθω πόσο προχωρημένη είναι η διάβρωση? Η προταση μηχανικου στο οποιο το πηγα, ηταν κοψιμο ραψιμο βαψιμο...αν μπορω να το αποφυγω ολο αυτο με μια πλαστικοποιηση καλο θα ηταν.
Προχώρησε κανείς σε πλαστικοποίηση DIY?








Κατερίνα

TEOS CB SF

Kat . προτείνω να απευθυνθείς στον itom ο οποίος είχε ανάλογο πρόβλημα ..

itom32

Δεν γίνεται να κλείσει η μικρο ρωγμή μόνο με πλαστικοποίηση.Όπως σε είπε ο μηχανικός σου πρέπει να κολληθεί,να πλαστικοποιηθεί ξανά εσωτερικά και να ξαναβαφεί εξωτερικά αφού πρεσαριστεί με αέρα και δεί ο μάστορας οτι δεν εξακολουθεί να χάνει.Ολες οι παραπάνω εργασίες γίνονται,διότι η ριτηνούχα επένδυση της πλαστικοποίησης,όπως και το εξωτερικό χρώμα και βερνίκι,θα καταστραφούν λόγω υψηλών θερμοκρασιών απο την στιγμή που θα χρησιμοποιηθεί ηλεκτροκόληση.Στην δική μου περίπτωση την δουλειά την έκανε ο εμπειρότατος Τάσος Δωροκίδης,(έχω λίνκ παραπάνω) και έτσι είχα σίγουρη επιτυχία στην εργασία.Μέχρι και τα μαμά αυτοκόλλητα του ρεζερβουαρ,μου τα έσωσε,γνωρίζοντας πως είναι πολυ ακριβά και δεν βρίσκονται εύκολα.

kat

Κατερίνα

itom32

Aν θυμάμαι καλά είχα δώσει γύρω στα 200 ευρώ αλλά εγώ λόγω version r έιχα +λόγω βαφής στο μασκάκι το οποίο είχε γδαρθεί επίσης.Χωρίς να είμαι σίγουρος υποθέτω πως θα σε βγεί γύρω στα 150ευρώ η ζημιά.

kat

ωωω ρε γλεντια....
ευχαριστω για τις πληροφοριες.
Κατερίνα

ammo77

Εγώ πάντως θα έκανα μια προσπάθεια με κόλλα υγρού μετάλου, το βγάζεις, το καθαρίζεις καλά  με βούρτσα τριπανιού καθαρίζεις με διαλυτικό την περιοχή εφαρμόζεις την κόλα και αφού δεις τα αποτελέσματα κανένα μήνα, το βάφεις!  Στο διάστημα της δοκιμής προστάτεψε το μέρος χωρίς χρώματος λίγο αντισκωριακό!

kat

Εννοεις εξωτερικα να τα κανω ολα αυτα; Δλδ ταμποναρισμα απο το σημειο απο οπου χανει;
Κατερίνα

ammo77

Η κόλα αυτή δεν είναι σαν νερό αλλά σαν κρέμα και λίγο πιο παχύ, μέσα σε λίγα λεπτά στερεοποιειται, η πλήρη σύνθεσή της επέρχεται μετά από ώρες. Εξωτερικά φυσικά.

jah

Αντώνη, είναι το ίδιο πράγμα με τον σιδηρόστοκο;;