ΜΠΟΥΖΙ ΙΡΙΔΙΟΥ

Ξεκίνησε από MACGYVER, Μάρτιος 31, 2011, 05:23:44 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

MACGYVER

Καλησπερα στο forum,Σημερα αρχισα να λυνω την μηχανη μιας και ηρθε η ωρα για το ετησιο service.Exω μια ερωτηση μιας και δεν ειμαι και γνωστης αριστος.Εχω βαλει μπουζι ιριδιου ,Γνωριζω οτι τα χιλιομετρα που μπορεις να κανεις ειναι περισσοτερα.Δηλαδη? Ποσα? Υπαρχουν καποια standards? Aυτο που σκεφτομουν εγω ειναι να τα καρτησω για μια ακομη χρονια μιας και τα λεφτα που ειχα δωσει ηταν αρκετα.Αν θυμαμαι καλα ηταν περιπου 13 ευρω το ενα.Αλλη μια ερωτηση !!! οταν τα εβγαλα εκτος απο την λιγη μαυριλα που ειχαν ,ειχαν και λιγο λαδι γυρω τους.Αυτο μαλλον δεν ειναι καλο.Τι μπορω να κανω?Αν το αφησω θα μου δημιουργησει προβλημα στο μελλον?

freethan

Ψάχνω να βρω το ποστ του enigma με τις photo με την κατάσταση των μπουζί ανάλογα το μίγμα και την καύση... Atanassio ακούει ;  :beerchug:

ANESTIS

Μιας και θύχτηκε το θεμα μπουζί ιριδίου... κατα πόσο μπορεί να φωράει τέτοιο μπουζάκι η γιαγιάκα μας?
Ο μάστορας μου κάποτε που του ζήτησα να βάλουμε μπουζάκι ιριδίου για καλύτερες επιδόσεις μου είπε είναι λίγο ρίσκο γιατί είναι παλιά και τα πιστονάκια μας είναι λέει αλουμινίου και ίσως να μν αντέξουν τόσο δυνατή σπίθα και τρυπίσουν :scratchchin:
Εσείς τι λέτε να βάλω και γω που θέλω ή θα μου κάνει όντως ζημιά?????

Atanassio

Παράθεση από: freethan στις Μάρτιος 31, 2011, 06:46:45 ΜΜ
Ψάχνω να βρω το ποστ του enigma με τις photo με την κατάσταση των μπουζί ανάλογα το μίγμα και την καύση... Atanassio ακούει ;  :beerchug:

Το'χω
http://www.dansmc.com/spark_plugs/spark_plugs_catalog.html

Παίζει να μην είναι λάδι αυτό που είδες αλλά ανθρακώματα από το πλούσιο μείγμα που σου δημιούργησε και την μαυρίλα.  Κοίταξε τις φωτό και σύγκρινε.
Αν τελικά είναι λάδι μέτρα πόσο καίει ανα 1000χλμ και τα ξαναλέμε.  Αν είναι από πολύ πλούσιο μείγμα δεν θα σου δημιουργήσει άλλο ουσιαστικό προβλημα εκτός βέβαια από υψηλή κατανάλωση και ίσως κακή απόδοση.
Σχετικά με διάρκεια κλπ για τα ιριδίου δξδα.

Παράθεση από: ANESTIS στις Μάρτιος 31, 2011, 07:10:23 ΜΜ
Μιας και θύχτηκε το θεμα μπουζί ιριδίου... κατα πόσο μπορεί να φωράει τέτοιο μπουζάκι η γιαγιάκα μας?
Ο μάστορας μου κάποτε που του ζήτησα να βάλουμε μπουζάκι ιριδίου για καλύτερες επιδόσεις μου είπε είναι λίγο ρίσκο γιατί είναι παλιά και τα πιστονάκια μας είναι λέει αλουμινίου και ίσως να μν αντέξουν τόσο δυνατή σπίθα και τρυπίσουν :scratchchin:
Εσείς τι λέτε να βάλω και γω που θέλω ή θα μου κάνει όντως ζημιά?????

??? ??? ??? ???
Η σπίθα να τρυπίσει πιστόνι............ δεν νομίζω ???

Το μόνο πρόβλημα που έχω ακούσει εγώ σχετικά με τα ιριδίου είναι πως έχουν διαφορετικούς δείκτες θερμοκρασίας από τα απλά κι έτσι δημιουργείται πρόβλημα με τον αυτοκαθαρισμό της ακίδας, οπότε ίσως το φαινομενικά πλούσιο μείγμα που ανέφερα πριν να είναι πλασματικό και να οφείλεται στα μπουζί.
Απλά να το ξαναπώ πως προσωπική εμπειρία δεν έχω και αυτά που λέω για τα ιριδίου τα έχω διαβάσει.

MACGYVER

Παιδια το μπουζι ειναι στεγνο στην ακιδα.το λαδι που εμεινε στο χερι μου ηταν και στα τεσσερα μπουζι και ηταν πιο πανω απο την ακιδα λαδωμενα.δεν ξερω αυριο πρωι θα βγαλω φωτο και θα τις ανεβασω.μια διαφορα που ειδα εγω ειναι οτι τα μηχανακι χειμωνα καλοκαιρι επαιρνε μπροστα με την πρωτη.ποτε δεν χρειστηκε να πατησω δευτερη φορα το κουμπι της μιζας.λετε να τα αφησω στην ακρη να βαλω απλα? με βαλατε σε σκεψεις? κανεις που να εχει αποψη για τα ποσα χιλιομετρα αντεχουν?

MACGYVER

τα μπουζι που σας ελεγα

ANESTIS

Παράθεση από: Atanassio στις Μάρτιος 31, 2011, 07:21:12 ΜΜ

Η σπίθα να τρυπίσει πιστόνι............ δεν νομίζω ???

Επειδή και καλά τα μπουζί ιριδίου δίνουν συγκεντωμένη και ποιο δυνατή σπίθα σε σχέση με τα απλά....

klab


Atanassio

Αν και είναι μακρινές και δεν φαίνονται καλά κατά τη γνώμη μου αυτό δεν είναι λάδι αλλά υπερβολικά πλούσιο μείγμα.  Επίσης μάλλον βάζεις LRP, σωστά?  Η κίτρινες επικαθίσεις στην λευκή μόνωση της ακίδας είναι από πρόσθετα μολύβδου

υγ:  Εγώ θα πρότεινα να τα αφήσεις όπως είναι, να μην τα αλλάξεις ακόμα και να κάνεις ένα τεστάρισμα για 1000 χλμ πόσα ml λάδι θα κάψει, ΑΝ κάψει, και μετά το ξαναβλέπεις.  Αν δεν κάψει υπερβολικό λάδι, που δεν θα κάψει γιατί τα cb δεν παθαίνουν τέτοιες ζημιές, τότε το επαληθεύεις πως είναι σίγουρα από πλούσιο μείγμα και αν σου έρθει πας για ρύθμισμα.

MACGYVER

Εχεις δικιο .προαπαθω να βαζω LRP . Ισως βιαστηκα λιγο.Το σημαντικο ειναι κατι την γνωμη μου να μην υπαρχει λαδι στην ακιδα.Στην δικη μου περιπτωση ηταν στεγνα εντελως.Ισως να βιαστηκα να κρινω.παντως τωρα που θα αλλαξω λαδι θα το μετρησω να δω αν και δεν πιστευω να εχω προβλημα .Εσεις παιδια τι βενζινη βαζετε? Αν βαλουμε αμολυβδη λετε να εχουμε προβλημα?,εγω οσες φορες εχω βαλει δεν εχω παρατηρησει κατι.ενδεχομενως συνεχη χρηση να επηρεαζει?δεν γνωριζω.Σημερα πηρα μπουζι για το service που θα κανω στη μηχανη μας και δεν πηρα μπουζι ιριδιου,θα τα δοκιμασω να δω διαφορες.

siloo

εγω ρε παιδια μονο αμολυβδη βαζω... τι LRP λετε????

johnnybe

Αν δεν κάνω λάθος το cb καίει αμόλυβδη και LRP. Εγώ βάζω αμόλυβδη από γιατί η moriwaki εξάτμιση μου έχει καταλύτη.
Αν βοηθάει, έβαλα στο παπί μου μπουζάκι ιριδίου το καλοκαίρι 2008 και το έχω ακόμη πάνω. Ούτε ζημιά στο πιστόνι, ούτε σπασμένες μπιέλες ούτε τίποτα. έχω κάνει τουλάχιστον 18.000 χιλ. και έχει παρουσιάσει την φυσιολογική φθορά. Τα μπουζί ιριδίου έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής βλέπετε. Δεν έχει έρθει η ώρα του ακόμη, αλλά στο επόμενο service θα το αλλάξω προληπτικά.
Απλό μπουζί άλλαζα κάθε χρόνο.
Από διαφορές, όσο περίεργο και αν ακούγεται, είδα. Στις υψηλές στροφές τραβάει εκεί που το απλό μπουζί κρέμαγε. Και γενικά η καύση είναι κάπως καλύτερη, ανοίγω λιγότερο το γκάζι. Δεν λέω ότι πήρε +++15 άλογα το παπί με ένα μπουζάκι, απλώς ότι η καύση είναι καλύτερη.
Πάνω κάτω τα ίδια και στα αυτοκίνητα. Ένα καλοκαίρι είχα πάρε δώσε με ένα βελτιωσάδικο( τουρμπίσματα και τα ρέστα). τα χρησιμοποιούσαν γιατί αντέχουν περισσότερο και δίνουν καλύτερο σπινθήρα=καλύτερα καύση.

siloo

Καλά ναι καμπς έχουμε οτι κ να τους βάλεις απο τα δυο θα τα κάψουν αλλά γνώμη μ είναι καλύτερα αμόλυβδη αν και κάποιοι παλιοί λένε οτι είναι καλά να βαζεις κ μια στο τόσο LRP...

desmond

εγώ μόνο αμόλυβδη βάζω,
και μάλιστα κάποιος είχει κάνει συγκριτικό για τις δύο βενζίνες πόσα χλμ βγάζουν. (νομίζω ο atanassio)
και με αμόλυβδη είχε καλύτερη οικονομία
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

snipereps

Εγω για τα μπουζι ιριδιου ψηφιζω υπερ γιατι απο φιλους που εχω ακουσει εχουν δει μεγαλη διαφορα, και μαλιστα αυτες τις μερες σκεφτομαι να παραγγειλω απο το wemoto. Οχι απειδη παλιωσαν αυτα που φοραω, ουτε 7 μηνες δεν εχουν πανω αλλα για να εχω καλυτερη καυση, γιατι οσο και να ναι, παλιο κυκλωμα εχουμε ηλεκτρικα ειναι αυτα, δεν ειναι κακο να προσπαθησεις να το ανανεωσεις και λιγο, ειναι και η εξατμηση λιγο πιο ανοιχτη απ'οτι θα θελα, οποτε λεω τουλαχιστον να μην πηγαινει και χαμενη  ;) :P :P