λυσιμο μπροστινων αναρτησεων

Ξεκίνησε από dumutrus, Δεκεμβρίου 05, 2022, 10:12:13 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dumutrus

κοιτωντας την υποκατηγορια των αναρτησεων δεν ειδα καποιο λημα που να εξηγει πως λυνουμε τη μπροστινη αναρτηση οποτε ας μου επιτραπει να κανω μια παρουσιαση
οποτε ξεκιναμε

1)βγαζουμε τον τροχο
2)απο κατω εχει μια αλενοβιδα την χαλαρωνουμε (οσο εχουμε ακομα το ελατηριο μεσα και ειναι φορτισμενο αλλιως υπαρχει κινδυνος να γυρνα τρελα) δεν την βγαζουμε γιατι θα αρχισουν να τρεχουν τα λαδια

Δεν μπορείτε να δείτε αυτό το συνημμένο.

3)ξεβιδονουμε τις ταπες που ειναι ψιλα προσοχη απο κατω υπαρχει ελατηριο συμπιεσμενο και υπαρχει κινδινος να μας φυγει

Δεν μπορείτε να δείτε αυτό το συνημμένο.

ενα κολπο ειναι να βαλουμε πανι απο πανω σαν αλεξιπτωτο το κραταμε απο κατω και ξεβιδωνουμε πανω απο το πανι οποτε αν φυγει θα μεινει μεσα στο πανι

Δεν μπορείτε να δείτε αυτό το συνημμένο. 
 
4) στο πλαι της μποτας μας χαμηλα εχει μια βιδουλα την λυνουμε και βαζουμε ενα κυπελακι απο κατω συμπιεζουμε την μποτα και την χαλαρωνουμε καθε φορα θα βγαζει και μια ποσοτητα λαδι μεχρι που να σταματησει να βγαζει προσοχη η βιδουλα εχει μια χαλκινη ροδελα αν χρειαζεται να αντικατασταθει

Δεν μπορείτε να δείτε αυτό το συνημμένο.

Δεν μπορείτε να δείτε αυτό το συνημμένο.

5)βγαζουμε την αλενοβιδα που ειχαμε χαλαρωση στο βημα 2

6)ξεβιδωνουμε τα καλαμια απο τις τιμονοπλακες υπαρχει απο μια βιδα σε καθε τιμονοπλακα σε καθε καλαμι (ξερω σας περδεψα 4 στο συνολο)

Δεν μπορείτε να δείτε αυτό το συνημμένο.

οι βιδες νουμερο  7&8

7)με το καλαμι στο χερι το γυρναμε αναποδα εχοντας το χερι στην τρυπα που βιδωνει η ταπα και περνουμε στο χερι ενα εξαρτημα που μου διαφευγει ο δοκιμος ορος μαζι με ενα ελατηριο και ενα μεταλικο αποστατη επεισης στο κεφαλι του εχει ενα πλαστικο δακτυλιδι

Δεν μπορείτε να δείτε αυτό το συνημμένο.

8)και φτασαμε στην στιγμη που πρεπει να βγαλουμε τις τσιμουχες με ενα κατσαβαδακι  βγαζουμε στην αρχη την ξυστρα

Δεν μπορείτε να δείτε αυτό το συνημμένο.

μετα βλεπουμε μεσα μια ασφαλεια

Δεν μπορείτε να δείτε αυτό το συνημμένο.
και με το κατσαβιδακι βγαζουμε και την ασφαλεια

Δεν μπορείτε να δείτε αυτό το συνημμένο.

για να βγει η τσιμουχα συμπιεζουμε τη μπουκαλα και την ανοιγουμε αποτομα να χτυπαει σε καθε αποσυμπιεση  η τσιμουχα βγαινει απο λιγο μεχρη να βγει ολη

καθαριζουμε ολα τα εξαρτηματα πολυ καλα απο τα λαδια και ιδιως απο τη λασπη που μπορει να εχει μαζευτει αμα ειναι πολυ παλια τα λαδια

 
Όποιος σου πεί δεν γίνεται πες του κοίτα να μαθαίνεις.

dumutrus

στο καλαμι στο κομματι που μπαινει στη μποτα εχει ενα δακτυλιδι νικελ οταν το νικελ φυγει και φανει ενα χαλκινο χρωμα τοτε παει για αλλαγη

Δεν μπορείτε να δείτε αυτό το συνημμένο.

εδω οι αναρτησεις λυμενες καθαρισμενες

στο δεσιμο παμε ως εξεις

1)βαζουμε στο καλαμι εκεινο το εξαρτημα το αβαφτηστο που λεγαμε πιο πανω μαζι με το ελατηριο και τον αποστατη βιδονοντας την αλενοβιδα απο κατω

2)βιδονουμε τη βιδα στο πλαι του καλαμιου

3)βαζουμε την τσιμουχα  για να μπει στη φωλια του βαζουμε την παλια
απο πανω και την χτυπαμε σταυρωτα ως οτου φωλιασει η καινουρια κουμπωνουμε την ασφαλεια και βαζουμε την ξυστρα με ελαφρια χτυπηματακια μπαινει στη θεση του συμαντικο την τσιμουχα την λαδονουμε δεν την βαζουμε ποτε στεγνη υπαρχει κινδυνος να την χαλασουμε

4)βαζουμε τα καλαμια στη θεση τους και συμπληρωνουμε τη ποσοτητα που λεει ο κατασκευαστης 510cc στη δικια μου περιπτωση αμα εχουμε αλλαξει ελατηρια πιθανων ο κατασκευαστης να δινει αλλη ποσοτητα απο τη honda

αφου βαλουμε το λαδι συμπιεζουμε και αποσυμπιεζουμε τη μποτα μερικες φορες  για να φυγει ο αερας

5)βαζουμε ελατηρια και κλεινουμε τις ταπες

ελπιζω να μη ξεχασα κατι

Όποιος σου πεί δεν γίνεται πες του κοίτα να μαθαίνεις.

Spyros.L

ωραιο κολπο αυτο με το πανι... θα μας χρειαστει τη κυριακη.. !  @Alex400 @JEPE   :D
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

TEOS CB SF

Παράθεση από: Spyros.L στις Δεκεμβρίου 06, 2022, 05:01:10 ΜΜωραιο κολπο αυτο με το πανι... θα μας χρειαστει τη κυριακη.. !  @Alex400 @JEPE   :D
Καλή ευκολία την Κυριακή Σπύρο ,,, αναμένω και παρουσίαση της δική σας επισκευής .. τους χαιρετισμούς μου στον Alex

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ποντιος χρηστος

ωραιος.θα αλαξεις τσιμουχες?ξυστρες?η καθαρισμο κ λαδι?
.ο πόντος ζει.
ο πυρετος καζαντζιδης

dumutrus

λαδι τι νουμερο θα χρησιμοποιησεις;
Όποιος σου πεί δεν γίνεται πες του κοίτα να μαθαίνεις.

JEPE

Λάδι για πιο σίγουρα θα έλεγα 10αρι αλλά είναι ότι πει ο Σπύρος από κει και ύστερα!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


dumutrus

πολυ μου αρεσε η απαντηση με το 10αρι λαδι και γω μετα απο δοκιμες νομιζω οτι με το 10 δουλευε καλυτερα η αναρτηση
Όποιος σου πεί δεν γίνεται πες του κοίτα να μαθαίνεις.

Alex400

Πολύ καλή παρουσίαση της εργασίας ,ένα σχόλειο μόνο νομίζω οτι τα λάδια ανα μπουκάλα πρέπει να είναι στα 499ml.

TEOS CB SF

Στα δικά μας sf σίγουρα είναι 499ml .
Τώρα σε αυτό που είναι είναι cb1 δεν ξέρω , προφανώς θα έχει δει κάποιο μανουαλ για να το έγραψε ..

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


dumutrus

καλησπερα σας το 510ml αφορουσε το cb1 το sf μπορει να εχουν κοινα ανταλλακτικα αλλα στις λεπτομεριες εχουν μικροδιαφορες
Όποιος σου πεί δεν γίνεται πες του κοίτα να μαθαίνεις.

dumutrus

και μια φωτο απο το μανουαλ μηπως το χρειαστει καποια στιγμη καποιος


Δεν μπορείτε να δείτε αυτό το συνημμένο.
Όποιος σου πεί δεν γίνεται πες του κοίτα να μαθαίνεις.

Alex400

Σωστός , ξεχάστηκα . . . για CB1 μιλάμε . . .  :P

dumutrus

Spyros.l τι εγινε ασχοληθηκατε το σκ ή σας τα χαλασε ο καιρος;
Όποιος σου πεί δεν γίνεται πες του κοίτα να μαθαίνεις.

Spyros.L

Παράθεση από: dumutrus στις Δεκεμβρίου 12, 2022, 01:55:33 ΜΜSpyros.l τι εγινε ασχοληθηκατε το σκ ή σας τα χαλασε ο καιρος;

Ενω πραδόξως είχε λιακάδα, το μεταθέσαμε για μεταγενεστερη ημερομηνία λογω έλλειψης μερικών αναλωσίμων κ χρόνου!

Οποτε το ριξαμε στο καφε και στο μπουρου μπουρου!
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.