Κατανάλωση...

Ξεκίνησε από eteroklitos, Απριλίου 20, 2009, 03:34:45 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gianis

Μαλλον,ο προηγουμενος ιδιοκτητης νομιζε οτι το γκαζι ειναι στα αριστερα.

J053F

Λοιπόν κύριοι, δε κάνω τίποτε από τα "μαγικά" που αναφέρετε, ούτε σβήνω τον κινητήρα.
Κινούμαι καθημερινά μονοκάβαλος (75 κιλά ζυγίζω, να βάλουμε και άλλα 10-15 για τσάντα, εξοπλισμό και βαλιτσάκι;...), κάνοντας 20 kms εντός της Αθήνας (με ότι σημαίνει αυτό για το πρωινό μποτιλιάρισμα).
Χρησιμοποιώ απλή αμόλυβδη (όχι απαραίτητα συγκεκριμένης προέλευσης, συνήθως ΕΤΕΚΑ ή REVOIL),
Αλλάζω ταχύτητα στις 4-6 Κrpm (μέσα στη πόλη,και ειδικά σε ευθεία δε βρίσκω λόγο να "ανεβάζω" πιο πάνω τις ενδιάμεσες σχέσεις, χώρια που συνήθως δε το επιτρέπει η κίνηση), και κινούμαι με τη μέγιστη δυνατή σχέση ανάλογα με την ταχύτητα κύλισης.
Ως ταχύτητα κύλησης, σπάνια η κίνηση μου επιτρέπει να ξεπεράσω (για πολύ) τα 70 - 80 Km/h στους δρόμους που χρησιμοποιώ.
Αυτό είναι όλο  :beerchug:...
CB400sf PB-1 FII-R (2010 - 2013)

itom32

J053F,εχεις ΤPS??Συνηθως οι εχοντες version r ή version s με σωστα ρυθμισμενο TPS εχουν πολυ καλητερες καταναλωσεις απο αυτους με pb1 που δεν εχει TPS.Oλα αυτα υπο τον ορο της μη ΦΑΓΟΥΡΑΣ ΤΟΥ ΓΚΑΖΙΟΥ.Περα απο το ΤPS o τροπος οδηγησης που περιγραφεις ειναι ο βασικοτερος παραγοντας για χαμηλη καταναλωση.

souperdooper

Εγω τη φαγουρα την εχω μια φορα. Αλλα TPS δεν εχω και δεν εχω και ιδεα τι ειναι επισης!

Για ριχτε συρμα μεντορες!  :)
"Cybille" CB 400 SF '93 κοκκινoμαλλα..

itom32

TPS (Throttle Position System) Το σύστημα αυτό στα version R/S ρυθμίζει την τροφοδοσία ανάλογα το πως ανοίγεις το γκαζι κάθε φορά.Eιναι ενα μαυρο κουτακι και βρησκεται στην ακρη της τετραδας των καρμπυρατερ δεξια οπως καθομαστε στο Cb.
Υ.Γ:Αν αυτο το μαντζαφλερι δεν ειναι ρυθμισμενο σωστα εχεις μεγαλητερη καταναλωση απο οτι αν ειχες PB1.Xα,χα,χα ;DΠου εισαι ρε desmond. ;)

J053F

TPS δεν έχω.
To CB μου είναι pb1, δυστυχώς όχι κάποια version R/S
CB400sf PB-1 FII-R (2010 - 2013)

itom32

Παράθεση από: J053F στις Ιουνίου 05, 2011, 11:31:27 ΠΜ
TPS δεν έχω.
To CB μου είναι pb1, δυστυχώς όχι κάποια version R/S
Nαι αλλα εχεις πιασει τον τροπο οδηγησης για χαμηλη καταναλωση.Αν την στιβεις με ή χωρις TPS θα πλερωσεις. :beerchug:

AlejandroCB

Καλησπερα σε ολουσ τους cbακηδες!!! Επειδη εχω και εγω σκοπο να παρω ενα CB στον επομενο μηνα και επειδη ειμαι κ@υλοτιμονο(8.000-9000 στροφες μονιμα) ηθελα να μαθω εαν θα καταφερνω να βγαζω τουλαχιστον 190κμ με ενα ντεποζιτο!!(τα μηχανακια που ειχα εκτως απο ενα honda astrea sta 16 mou ηταν ολα διχρονα και το τελευταιο που ειχα ηταν ενα WR 250cc οποτε εχω χαλασει περιουσιες στην βενζινη!!!!! :yoohoo: :yoohoo: :yoohoo:) παρεπιπτοντος αυτη ειναι η κουκλα που θα παρω!!  Ελπιζω να μου βγει καλη!!!!! :D :D


http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1513857/ 

itom32

Παράθεση από: AlejandroCB στις Ιουνίου 05, 2011, 05:52:28 ΜΜ
Καλησπερα σε ολουσ τους cbακηδες!!! Επειδη εχω και εγω σκοπο να παρω ενα CB στον επομενο μηνα και επειδη ειμαι κ@υλοτιμονο(8.000-9000 στροφες μονιμα) ηθελα να μαθω εαν θα καταφερνω να βγαζω τουλαχιστον 190κμ με ενα ντεποζιτο!!(τα μηχανακια που ειχα εκτως απο ενα honda astrea sta 16 mou ηταν ολα διχρονα και το τελευταιο που ειχα ηταν ενα WR 250cc οποτε εχω χαλασει περιουσιες στην βενζινη!!!!! :yoohoo: :yoohoo: :yoohoo:) παρεπιπτοντος αυτη ειναι η κουκλα που θα παρω!!  Ελπιζω να μου βγει καλη!!!!! :D :D


http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1513857/  
Γεια σου AlejandroCB,καλως ηρθες και καλη παραμονη στο φορουμ.Το CB αν το δουλευεις γυρω στις 5.000σαλ δεν καιει πολλα για τετρακυλινδρο.Η επιλογη που εκανες μου αρεσει.Ειναι το πρωτο version s.Εχει τα κοκκινα μπουζοκαλωδια,ΤPS,εχει μαμα χταποδι και τελικο.Ο κινητηρας εξωτερικα φενεται προσεγμενος.Το χρωμα αν δεν κανω λαθος ειναι το μαμα,(πολυ καλο αυτο).Εχει τις τετραπιστονες δαγκανες φρενων nissin,καγκελα κινητηρα,σχαρα.Κατι δεν μου αρεσει στα αντιβαρα του τιμονιου αλλα αυτο διορθωνεται ευκολα.Γενικα οταν βλεπω την κουκουλα διπλα στο CB μου φενεται οτι οποιος την ειχε την προσεχε.Φυσικα θα ελενξης ακομη πιο ενδελεχως για σκουριες,θα τεσταρεις αν παει ισια κλπ.Σου ευχομαι καλοταξιδη,με πολλα καλα χιλιομετρα. :beerchug:
Υ.Γ:Mε 9.000σαλ μονιμα θα μπαινεις ρεζερβα. ;D

klab

Καλορίζικη Αλέξανδρε την είχα δει την καλη σου στο Car και μου έφυγαν τα σάλια.
Πολύ όμορφο Version-S.

Στο θέμα μας τώρα στις 8-9 χιλ.στροφές αρχίζει να νιαουρίζει.
Από εκεί και πάνω ουρλίαζειιιιιιι, το δικό μου σε τέτοιους ρυθμούς δεν βλέπει πάνω από 160 χλμ (χωρίς ρεζέρβα)

AlejandroCB

Ευχαριστω παιδια!!!Απο οσες εχω δει μου φανηκε η πιο προσεγμενη!!! Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα την περασω απο λεπτομερη ελενχο(γιατι ειμαι και λιγο ψειρας O0) με τα μοτο και αυτο με εχει βγαλει σε καλο εως τωρα...Προσεχω να μην τους εχουν πιει το αιμα ωστε να μπορεσω να το πιο ολο εγω μονος μου!!!!  >:D >:D >:D >:D >:D

xorhe

Ακούω κάποια αστρονομικά νούμερα η μου φαίνεται, εχω φυσικά ακόμα ενα προβληματάκι με το καρμπυρατέρ μου αλλα το καλύτερο που έχω δει ειναι 223 χλμ απο γέμισμα σε ρεζέρβα. Ελπίζω και εγω σύντομα να γίνω διαστημάνθρωπος καθώς εντος εβδομάδας πάμε μάστορα!!! :yoohoo: :yoohoo: :yoohoo:

souperdooper

Παράθεση από: xorhe στις Ιουνίου 06, 2011, 05:19:54 ΠΜ
Ακούω κάποια αστρονομικά νούμερα η μου φαίνεται, εχω φυσικά ακόμα ενα προβληματάκι με το καρμπυρατέρ μου αλλα το καλύτερο που έχω δει ειναι 223 χλμ απο γέμισμα σε ρεζέρβα. Ελπίζω και εγω σύντομα να γίνω διαστημάνθρωπος καθώς εντος εβδομάδας πάμε μάστορα!!! :yoohoo: :yoohoo: :yoohoo:

Εγω βλεπω σταθερα 225-235 χμ με γυρω στα 13-13.5 λιτρα.

Τα νουμερα που βλεπουμε εδω ειναι απο ανθρωπους με εγκρατεια τυπου 7 χρονια στο Θιβετ, Δαλαι Λαμα και δε συμμαζευεται!!  :yelrotflmao:

Εγω νομιζω ειμαι καπου στο ενδιαμεσο γιατι ειμαι και βαρυς.

"Cybille" CB 400 SF '93 κοκκινoμαλλα..

itom32

Nαι μου αρκει να την ακουω να βογκαει απαλα,δεν θελω ουτε να νιαουριζει,ουτε να ουρλιαζει,οι ακριβες εποχες μας δεν ειναι για τετοια και τελος παντων superdooper πως το λετε αγγλιστι??"Im too old for that sheat". ;D ;D

klab

Μωρέ δώστη μου μία φορά και θα σκούξει σαν γατί σε οίστρο !!!
Την κακολόγησα την δικιά μου χθες και σήμερα μου έπεσε η κατανάλωση στα 7,1 Lt/km