Επισκευή ρουμπινέτου βενζίνης

Ξεκίνησε από alezou, Μάρτιος 13, 2011, 07:08:32 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

xorhe

Τα περτσίνια θα τα βγάλεις μόνο αν είσαι 100% σίγουρος οτι χάνει απο τον διακόπτη αλλιώς το πιο πιθανόν ειναι να ειναι το λαστιχάκι που αναφέρουν και οι προλαλήσαντες.

alezou

Τελικά όντως το άνοιξα από κάτω και το βρήκα και το λαστιχάκι και παρεπιπτόντως και αυτό σε καλή κατάσταση φένεται! Από που διάολο μπορεί να χάνει??
Τέλος πάντων, τώρα ασταρώθηκε και βάφτηκε! Αύριο θα δείξει αν άξιζε ο κόπος...

theios

Ειχα και εγω προβλημα με το ρουμπινετο παρ ολο οτι ηταν σε καλυτερη κατασταση απ το δικο σου. τελικα δεν το γλιτωσα το ανταλλακτικο αλλα οχι 85 μου το βρικε ο μηχανικος μου με 50 αλλα αργησε 15 μερες να ερθει. Το προβλημα με αυτο ειναι οτι και λιγο να ειναι τσαλακωμενο και να μην σφραγιζει 100% θα σου διμηουργησει προβλημα,απο υπερχειληση καρμπυρατερ μεχρι και βραχυκυλωμα μπουζι, οπως εγινε και με το δικο μου!

point zero

Αν κανει υπερχειληση  το καρμπυρατερ  το προβλημα βασικα ειναι  στο οτι δεν  κλεινει καλα η βελονα του φλοτερ ..αν δεν δουλευει και η υποπιεση  στην κανουλα τοτε ειναι που  κατεβαζει και κανει την υπερχειληση .
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

TEOS CB SF

Επανέρχομαι σε αυτό το παλιότερο ποστ για να παρουσιάσω την επισκευή που έκανα στο original ρουμπινετο το οποίο είχα αντικαταστήσει με ένα από το eBay εδώ και μερικά χρόνια (το οποίο ακόμη λειτουργεί καλά ) .
Καταρχήν να σας πω ότι το μαμά είχε παρουσιάσει φθορά στην μεγάλη πλαστική ροδέλα η οποία δεν έρχεται σε επαφή με βενζίνη και στις παρακάτω φωτογραφίες είναι με το νούμερο 3 ,,, αφού διάβασα αρκετά στο φόρουμ και μιας και μπήκε η ιδέα για επισκευή εδώ και ένα χρόνο ,την περασμένη εβδομάδα πήρα την απόφαση να παραγγείλω το ανταλλακτικό που δοκίμασε και έτερος συντροχος και είχε επιτυχία ,,έτσι η παραγγελία έγινε από Κατερίνη και το ανταλλακτικό δεν είναι το μαμάη τιμή του ήταν 27 € το σετ . Αφού αποσυναρμολόγηση και καθάρισα το μαμά τοποθέτησα τα νέα τμήματα και με μια δοκιμή που έκανα όλα λειτουργούν άψογα ,,
Έως στιγμής δεν χρειάστηκε να αντικατασταθεί το oring που είναι στο σημείο που περιστρέφεται ο επιλογέας on off οπότε δεν άνοιξα τα δύο περσινια που έχει ..

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Alex400

Ωραία και αναλυτική παρουσίαση Θεόφιλε  . Μπράβο . Καλοτάξιδο να είναι . ;)
 

Ποντιος χρηστος

το ιδιο η να πω παρομοιο Οδυσσέως μονο..... μεβρανη/ στα 11ευρω.
.ο πόντος ζει.
ο πυρετος καζαντζιδης