Κολημενα ζιγλερ στο καρμπυρατέρ!

Ξεκίνησε από JEPE, Νοεμβρίου 10, 2019, 12:59:10 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

JEPE

Καλησπέρα σε όλους έχω ένα καρμπυρατερ  και προσπαθω να το επαναφέρω σε λειτουργική κατάσταση! Η αρχική του μορφή ήταν άθλια το χω κάνει σε δυο κοματια  και εκεί που έχω κολήσει είναι πως τα ζιγκλέρ δεν κουνιούνται καθόλου έχω δοκιμάσει carb cleaner wd40 αλλά δεν λέει να κουνηθούν καμμία ιδέα άποψη;;φωτό δεν μπορώ να ανεβάσω αν είναι να της στείλω σε κάποιον ώστε να της ανεβάσει αυτός.ευχαριστω και συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα!!



Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


wolfi

Στείλτε σε μένα να της ανεβάσω....
Αλλά κάτσε από Tapatalk κατευθείαν δεν ανεβαίνουν;;;;

panosp25

Στείλ' τες και σε μένα αν θες.
Αν με WD40 δεν ξεκολλήσανε δοκίμασε carb cleaner.

JEPE

Παράθεση από: wolfi στις Νοεμβρίου 10, 2019, 02:58:55 ΜΜ
Στείλτε σε μένα να της ανεβάσω....
Αλλά κάτσε από Tapatalk κατευθείαν δεν ανεβαίνουν;;;;
Wolfi για να της ανεβάσω όλες μαζί μου ζητάει να κάνω εγγραφή σαν vip memder δεν τα ξέρω καλά αυτά τα διάολια ευχαριστώ της έστειλα στον Πάνο οπότε θα έχουμε άμεση ενημέρωση!!

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


panosp25

Παράθεση από: JEPE στις Νοεμβρίου 10, 2019, 03:40:57 ΜΜ
Παράθεση από: wolfi στις Νοεμβρίου 10, 2019, 02:58:55 ΜΜ
Στείλτε σε μένα να της ανεβάσω....
Αλλά κάτσε από Tapatalk κατευθείαν δεν ανεβαίνουν;;;;
Wolfi για να της ανεβάσω όλες μαζί μου ζητάει να κάνω εγγραφή σαν vip memder δεν τα ξέρω καλά αυτά τα διάολια ευχαριστώ της έστειλα στον Πάνο οπότε θα έχουμε άμεση ενημέρωση!!

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπορείς να τις ανεβάσεις μια-μια και μετά να πατήσεις το βελάκι για να δημοσιεύσεις το μήνυμα.

panosp25

Το ζιγκλέρ με τον κόκκινο κύκλο λύνει μονοκόμματο με ένα σωληνωτό κλειδί ή καρυδάκι (νομίζω 8).
Το κίτρινο με πολύ καλό ίσιο κατσαβίδι. Αλλά δοκίμασε πρώτα carb cleaner.

JEPE

Τώρα παιδιά βαρατε ολοι μαζί!!λάθος πάνω στην βιασύνη μου!οι πεταλούδες είναι κολημενες δεν κουνιούνται ούτε από έξω ούτε από μέσα (πιέζοντας τες τόσο ώστε να μην της χαλάσω!!

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


panosp25

Τώρα μάλιστα! Αυτό είναι θέμα...
Δοκίμασε ό,τι μπορείς σε αντισκωριακό. Ξύδι, WD40, κοακόλα....

itom32

Δοκίμασε spray καθαρισμού δαγκάνας φρένων.Είναι το πιο ισχυρό απο όλα.Ασε το να ''τραβήξει",και ξαναρήξε.

JEPE

Ευχαριστώ για της άμεσες απαντήσεις θα το δοκιμάσω μόλις βρω πάλι χρόνο και θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα!!

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Alex400

Θα συμφωνήσω με τον ΙΤΟΜ , καθότι τα συγκεκριμένα έχουν παραμείνει 6 μήνες σε πετρέλαιο...έχουν καταναλώσει ένα σπρέι καρμπ -κλινερ και ΔΕΝ λένε να κουνήσουν οι πεταλούδες ... [ούτε με πένσα...] . Πιθανολογώ [λόγω ότι το έχω ξαναδεί] να έγινε αποτυχημένη προσπάθεια [στη μηχανή που ανήκουν ]  Πλαστικοποίησης ρεζερβουάρ με βερνίκι και να μην δούλεψε ο σκληρυντής ...Οπότε πέρασε στο ρουμπινέτο και στα καρμπιρατέρ .  :P                     

JEPE

Παράθεση από: Alex400 στις Νοεμβρίου 10, 2019, 05:16:55 ΜΜ
Θα συμφωνήσω με τον ΙΤΟΜ , καθότι τα συγκεκριμένα έχουν παραμείνει 6 μήνες σε πετρέλαιο...έχουν καταναλώσει ένα σπρέι καρμπ -κλινερ και ΔΕΝ λένε να κουνήσουν οι πεταλούδες ... [ούτε με πένσα...] . Πιθανολογώ [λόγω ότι το έχω ξαναδεί] να έγινε αποτυχημένη προσπάθεια [στη μηχανή που ανήκουν ]  Πλαστικοποίησης ρεζερβουάρ με βερνίκι και να μην δούλεψε ο σκληρυντής ...Οπότε πέρασε στο ρουμπινέτο και στα καρμπιρατέρ .                       
Ευχαριστώ ρε ʼλεξ ναι όντως αυτό δεν το ανέφερα,!!

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


stam

Πακέτο με λίγα λόγια η δουλειά. Εντομεταξύ 6 μήνες σε πετρέλαιο παίζει να έχει πιάσει και μύκητα το πετρέλαιο και να δυσκολεύει ακόμα περισσότερο την κατάσταση. Εγώ πιστεύω ότι αντί να το ψεκάσεις με το spray καλό θα είναι να το βουτήξεις σε τέτοιου είδος διαλυτικό (carb cleaner ή καθαριστικό φρένων) και να μείνει για λίγο χρονικό διάστημα.

TEOS CB SF

Καλησπέρα .. εγώ θα προτείνω πλήρη διαχωρισμό της τετράδας (της κάθε δυαδας στην περίπτωση αυτή ) και αλλαγή υποχρεωτικά σε όλα τα oring όπως και βελόνες ,,, έτσι και αλλιώς από τα πολλά χημικά θα έχουν υποστεί μεγάλη φθορά ..

TEOS CB SF

Πληροφοριακά εγώ μετά από πλήρη αποσυναρμολόγηση της τετράδας που φοράω τώρα και μετά από βοήθεια από το φόρουμ είχα πάρει το παρακάτω σετ ( ελπίζω να υπάρχει ακόμη ). 
https://litetek.co/Carb_Kit_Honda_CB400_NC31.html