Αναποδιές με αναπάντεχα.

Ξεκίνησε από klab, Ιουνίου 15, 2020, 05:43:20 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

klab

Πριν μερικές ημέρες γυρνώντας στο σπίτι από την δουλειά, μπαίνοντας στο πάρκινγκ της πολυκατοικία αντικρίζω αυτό  :-X



Η γειτόνισσα με την τζιπάρα που παρκάρει δίπλα στο δικό μου αμάξι χτύπησε την μπροστινή ρόδα του CB βγαίνοντας και ξάπλωσε το μωράκι μου.
Απολογισμός στραβό τιμόνι, στραβός καθρέπτης, τραυματισμένο αντίβαρο και σκισμένη κουκούλα.
Η εξάτμιση την γλύτωσε από την κουκούλα, είναι και carbon, τον είχα τον φόβο μέχρι να την σηκώσω.
Τέλος πάντως τα βρήκαμε, παράγγειλα τιμόνι και καθρέπτες, της έβαλα και φρέσκια μπαταρία γιατί είχε πεθάνει και ξεκίνησα να την πάω στο ΚΤΕΟ για την τακτικό έλεγχο κάθε διετίας.

Στον γυρισμό από το ΚΤΕΟ είπα να πάω από την περιμετρική της Πάτρας να το ανοίξω λίγο το γκαζάκι και τσουπ ανάβει το λαμπάκι της θερμοκρασίας.
Κόβω ταχύτητα και σβήνει το λαμπάκι.
Οκ λέω ας μην της πιω το αίμα, ας πάω σαν άνθρωπος σπίτι.

Μόλις φτάνω σπίτι ανάβει πάλι το λαμπάκι και σταματώντας στο πάρκινγκ ακούω να κοχλάζει το παραφλού στο δοχείο διαστολής κάτω από το δεξί μπουτάκι μου  ;D
Σκέφτηκα ότι θα έχει χάσει υγρά οπότε την αφήνω και την επόμενη ημέρα πάω να συμπληρώσω παραφλού.
Σηκώνω ντεπόζιτο, βγάζω την τάπα, πάνω βάλω μαγικό ζωμό και............είναι γεμάτο......ωχ.....με ζώσανε τα φίδια, κάτι άλλο τρέχει.
ʼρχισα να σκέφτομαι ραγισμένα καπάκια, αντλίες νερού, σάπια καρπούζια, πορνοστάρ που αυτοκτόνησαν κλπ κλπ

Να μην τα πολυλογώ την πήγα στο μάστορα *κλασσικά δεν έκανε κιχ μέχρι να πάμε στο συνεργείο  >:( ο νόμος του Μέρφι.
Διάγνωση σήμερα, βουλωμένο ψυγείο.
Με την πτώση ότι μούγρα ήταν καθισμένη μπήκε στο κύκλωμα του ψυγείο και έφραξε το μισό.
Ο μάστορας μέτρησε με το θερμόμετρο το κάτω μέρος του ψυγείου 45c και το πάνω να έχει φτάσει 90c.
Έβγαλε την βίδα στην αντλία ώστε να βάλει λάστιχο με νερό από πάνω για να το ξεπλύνει και απλά κατούραγε. ALEX :D σε θυμήθηκα

Αποτέλεσμα αύριο βγαίνει το ψυγείο και πάει σε (ψυγειατζή να τον πω, δεν ξέρω) θα το κόψει, θα το καθαρίσει, θα το κολλήσει και θα το βάψει.
Όχι τίποτα άλλο, αλλά θέλω να το πουλήσω κάποια στιγμή και είναι αμαρτία να το δώσω με πρόβλημα.
Περαστικά μας  :)

panosp25

Περαστικά να είναι οπως και να χει. Και κουράγιο...

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Alex400

Περαστικά να είναι ...να μήν ξανάρθουν . Το δεξί κάγκελο να ευχαριστείς που σου γλίτωσε το καπάκι συμπλέκτη -πηνία ....

klab

Ευχαριστώ παίδες, το καλό είναι ότι δεν θα στοιχίζουν πολλά χρήματα όλα αυτά.
Αααα ξέχασα η τάπα του ψυγείου πάει και αυτή για αλλαγή, ήταν σε κακή κατάσταση.

ntaks

Περαστικά να είναι φίλε εμείς ναμαστε καλά τα σίδερα φτιάχνονται

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk


giannis_t

Αφού βρήκες τον ύποπτο και τα βρήκατε, όλα καλά. Περαστικα. Δες βέβαια τη θετική πλευρά θα καθαρίσεις το ψυγείο

Sent from my Nokia 7.2 using Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

klab

και....το ψυγείο είναι σάπιο  :o
Παράγγειλα καινούργιο να το κάνω σένιο. :)

panosp25

Και θα σου παει μετα η καρδιά να το πουλησεις;

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


klab

Όχι βέβαια αλλά εδώ και ένα χρόνο κάθεται ακίνητη λόγω αγοράς του 1300.
Υπολόγιζα ότι δεν θα βολεύει η μεγάλη για την καθημερινότητα μου και το πήγαινε-έλα στην δουλειά θα το έκανα με την μικρή.
Αλλά στην πράξη δεν ήταν έτσι, μια χαρά βολεύτηκα με το βαπόρι.
Οπότε είναι πολύ χειρότερα να κάθεται, ήδη αντικατέστησα την μπαταρία πρόωρα γιατί τα έπαιξε από την ακινησία.
Το να μην χρησιμοποιείς το cb είναι χειρότερο από το βολτάρεις καθημερινά.
Δεν μου αρέσει που θα πρέπει να την δώσω, αλλά θα είμαι κουτός να την αφήσω στην τύχη της για συναισθηματικούς λόγους.
ʼσε που θα κάνω χαρούμενο κάποιον που με τα λεφτά που θα έδινε για κινέζικο παπί θα πάρει το μωρό μου.

klab

Ήρθαν όλα τα ανταλλακτικά, καθρέπτες, τιμόνι και το ψυγείο.
Πούπουλο το αλουμινένιο ψυγειάκι και κατάμαυρο, οι φωτογραφίες το αδικούν.





giannis_t

To ψυγείο είναι το αφτερμαρκετ; Αν είναι πρόσεχε μην σου βρίσκει το κολάρο στους λαιμους. Αν βρίσκει θα κάνεις απλά έναν αποστάτη για να βγει από κάτω το ψυγείο λίγο πιο μπροστά.

Sent from my Nokia 7.2 using Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

klab

Ναι ;aftermarket είναι, θα το έχω υπ' όψιν.
Σε ευχαριστώ για το tip.