Καλησπερα!!

Ξεκίνησε από kimiraxx, Νοεμβρίου 19, 2020, 07:04:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

panosp25

Τα ελατήρια δεν τα έβγαλες ακομα;

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


kimiraxx

Παράθεση από: panosp25 στις Νοεμβρίου 30, 2020, 11:01:16 ΠΜ
Τα ελατήρια δεν τα έβγαλες ακομα;

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Σήμερα το απόγευμα θα βγούνε και αυτά!!! Ερώτηση εάν τα βάψω με spray λέτε δε θα κάτσε η το χρώμα λόγο των δυνάμεων που ασκούνται στο ελατήριο?

panosp25

Για πιο λόγο να μην κάτσει; Αν ειναι καλη η ποιότητα και ακολουθήσεις τα σωστά βήματα μια χαρα θα κάτσει.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Alex400

Μπράβο δείχνεις μερακλής . Συνέχισε ετσι . Μια λύση ακόμα σε κομμάτια όπως τα ελατήρια , ειναι και η ηλεκτροστατική βαφή . Δες το αντίστοιχο ποστ . Απο την άλλη αν το κάνεις καλό μόνος σου , εχει άλλη αξία . ;)

Ποντιος χρηστος

οταν ανοιγεις τετοιες δουλειές ειναι καλο να τις κανεις άριστες,, με υπομονη πιστολι αν εχεις καλυτερα.
.ο πόντος ζει.
ο πυρετος καζαντζιδης

JEPE

Για να βγάλεις τα ελατήρια βάλε δύο ιμάντες και σφικτούς ώστε να κατέβει το ελατήριο βγάλε την ροδέλα από την βάση και το ελατήριο βγήκε!

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


kimiraxx

Καλησπέρα παιδιά και πάλι.Τα ελατήρια τα έβγαλα όπως ακριβώς είπε ο JEPE!Ερώτηση φλεγουσα που μπορώ να βρω ανταλλακτικά για την επισκευή των showa??Εννοώ τσιμουχες κλπ...Το έχει κάνει κάποιος άλλος εδώ?Αααα τώρα που το θυμηθηκα οι μπροστινές αναρτήσεις είναι έτοιμες επισκευάστηκαν χάρη στο φίλο μου Παναγιώτη!

JEPE

Αν είσαι Αθήνα στον Σταματιάδη με το δείγμα! Θεσσαλονίκη στον seal expert!αν δεν έχουν έλα να σου δώσω  εγώ!!
ΥΓ για κάθε θέμα υπάρχει το αντίστοιχο topic που τα έχει όλα αναλυτικά μπαίνεις διαβάζεις και αν είναι ρωτάς εκεί για κάθε απορία

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


kimiraxx

Καλησπερίζω και πάλι την ομάδα! Μετά από αποχή καμποσου καιρού επιστροφή και πάλι στη παρέα σας. Να ενημερώσω το όλο θέμα, παρέλαβα τα πλαστικά, ρεζερβουαρ(αλλάχθηκε διότι το δικό μου είχε πολλές και μικρές τρύπες ...)φρεσκοβαμμένα λοιπόν, φτιαγμένα τα σπασμένα κομμάτια και δίχως ίχνος οτι προϋπήρχε σπάσιμο στα σημεία εκείνα. Έγιναν επισκευή οι αναρτήσεις μπρος και πίσω παραγγέλνοντας τα αντίστοιχα ανταλλακτικά, τοποθετήθηκαν πάνω στη μηχανή με μεγάλη ευλάβεια όλα μα όλα και οτι άλλο είχε αφαιρεθεί!!! Λοιπόν πάμε για το grand finale με το κολλητό μου Παναγιώτη Κυριακή 31/01/2021 πρωι κατα τις 11:00 και λεω τώρα θα αντηχήσουν γιαπωνέζικες μελωδίες στα αυτια μας, βάζω κλειδί στο διακόπτη το γυρίζω και μιζαρουμε δυστυχώς διακόπηκαν βιαίως οι τελικές προσπάθειες γιατι έτρεχε βενζίνη απο τα καρμπυρατέρ!!!!!!......Δε το συζητώ καν το τι ξενερωμα έφαγα εκείνη την ωρα!!!Μου έφταιγαν ολοι και όλα!!! Πάμε παλι τούμπα τη  διαδικασία λύσιμο παλι ρεζερβουάρ κλπ ώστε να μπορέσουμε να βγάλουμε τα καρμπυρατέρ και να τα πάρουμε στα χερια!!!! Τελικό πορισμα είχαν γίνει κομμάτια τα o-ring που εχει ο σύνδεσμος ανάμεσα στα καρμπυρατέρ μοιάζει σαν Τ. Εύχομαι να σας κατατόπισα! Εντόπισα και αλλα παρατράγουδα στα καρμπυρατέρ αλλά αυτά θα σας τα πω εν καιρώ!!!

stam

Το σετ με τα o-ring των καρμπυρατερ έχει κωδικό 16040 ΜΥ9 690.
Και περιλαμβάνει (6 τεμ. 14 Χ 1), (4 τεμ.  8 Χ 2) και άλλα (4 τεμ. 8 Χ 1,4).
Σε περίπτωση που δεν θες να περιμένεις πότε θα έρθουν από HONDA και μπορείς να βρείς στο εμπόριο.
Οι διαστάσεις δίνονται με επιφύλαξη διότι λόγω ελαστικότητας και παραμόρφωσης δεν μπορώ να πάρω  μέτρηση με ακρίβεια τουλάχιστον για την διάμετρο. Για επιβεβαίωση της διαμέτρου μέτρα τα πλαστικά Τ.

kimiraxx

Stam σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Τα έχω βρει τα o-ring.Τωρα ψάχνω να βρω το ανταλλακτικό το T !Να σου πω την αμαρτία μου,μου τη βαρεσει άσχημα με την αναποδιά της τελευταίας στιγμής!Τέλος πάντων τα έχουν αυτά τέτοιου είδους καταστάσεις.

stam

Ρώτα σε κανά μηχανουργείο μήπως μπορεί να σου κατασκευάσει. Βασικά σίγουρα θα μπορεί το θέμα είναι αν θα αξίζει.

kimiraxx

Περιμένω απάντηση από μηχανικό μη τυχόν και του έχει μείνει τίποτα κανένα Τ στην αποθήκη του.Αναλογως θα πράξω.Το.μηχανουργείο το έχω στα υπόψην.

panosp25

Παίζει να εχω ενα η και δυο. Θα ριξω μια ματιά σήμερα η αυριο να σου πω.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


kimiraxx

Χίλια ευχαριστώ μόνο και μόνο για τη καλή διάθεση που δείχνετε και θέλετε να βοηθήσετε.Ειλικρινα σας ευχαριστώ.Θα σας ενημερώσω τι θα μου πει κατάστημα εδώ το τοπικό και ανάλογα το κανονίζουμε άμα είναι!