Μια βόλτα στο χωριό.

Ξεκίνησε από dumutrus, Οκτωβρίου 15, 2023, 08:34:35 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dumutrus

Όπως λέει και ο τίτλος το σαββατοκύριακο πήγαμε με τον συνταξιδιώτη της καρδία μου στο χωρίο για κάτι δουλίτσες φορτώσαμε τα εργαλεία στο tankbag  τα ρούχα σε σακίδιο πλάτης και ξεκινήσαμε.Πέρασε το σκ και γυρίσαμε (τι ποιητικά που τα λέω) οπότε βγήκαν και κάποια συμπεράσματα.Συμπεράσμα

1)Η σέλα θέλει αφράτεμα γιατί ο πισινός ειδικά του πίσου άρχισε στα 60χλμ να παραπονιέται.

2)Σκεφτόμουν από καιρό για σαμάρια αλλά νομίζω οτι ήρθε ο καιρός να το πάρω πιο ζεστά.

3)Έκανα 208χλμ και έκαψα 9.3l με τις πράξεις βγαίνει 4.5 l/100 νομίζω πως με δεδομένο τα 34 χρόνια της οτι είναι τετρακύλινρο με καρμπυρατερ καλά καίει.

4)Οτι πρέπει να πάρω μποτάκια μηχανής .
Όποιος σου πεί δεν γίνεται πες του κοίτα να μαθαίνεις.

JEPE

4,5στα 100ουτε καινούριο να τανε!όσο για τα μποτάκια που λες εγώ φοράω τύπου αρβυλο  και τα χω βολεύει!

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


zi

Μπράβο. Σωραιος. Κ μόνο τα χαμόγελα μέσα από το κράνος λέει πολλα

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

dumutrus

jepe μπορείς να βάλεις καμια εικόνα να  κατάλαβω ποια εννοείς;Zi να σε καλά.
Όποιος σου πεί δεν γίνεται πες του κοίτα να μαθαίνεις.

JEPE

Κάτι σαν αυτό και οικονομικό και σταθερό στο πόδι!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


dumutrus

Ωραίος  απ' οτι κατάλαβα δεν μιλάς για καθαρά μοτοσυκλετιστικό παπούτσι.Η σελίδα που έβαλες απο ποιό σαιτ είναι
Όποιος σου πεί δεν γίνεται πες του κοίτα να μαθαίνεις.

TEOS CB SF

Δημήτρη συγχαρητήρια για την εκδρομή σου ..
Εννοείται ότι έχεις την καλύτερη παρέα στις βόλτες σου , χωρίς αμφιβολία...
Σκέφτομαι για καμία βολτουλα εδώ τριγύρω ημερήσια ,θα σε ενημερώσω τις επόμενες μέρες , .

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


dumutrus

Ναι γιατί οχι επείσης να κανο ίσουμε και κανένα καφέ κανένα απόγευμα καιρό έχουμε να τα πούμε.
Όποιος σου πεί δεν γίνεται πες του κοίτα να μαθαίνεις.

JEPE

Παράθεση από: dumutrus στις Οκτωβρίου 17, 2023, 06:43:29 ΜΜΩραίος  απ' οτι κατάλαβα δεν μιλάς για καθαρά μοτοσυκλετιστικό παπούτσι.Η σελίδα που έβαλες απο ποιό σαιτ είναι
Το ένα σάιτ λέγετε   ROMINA STORES (νομίζω είναι και Θεσσαλονίκη)αλλιώς αν βάλεις αρβύλα  στο google θα σου βγάλει πολλές επιλογές!και  η aeropelma έχει καλά και άνετα αλλά πιο ακριβά!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


TEOS CB SF

Παράθεση από: JEPE στις Οκτωβρίου 19, 2023, 04:46:36 ΜΜ
Παράθεση από: dumutrus στις Οκτωβρίου 17, 2023, 06:43:29 ΜΜΩραίος  απ' οτι κατάλαβα δεν μιλάς για καθαρά μοτοσυκλετιστικό παπούτσι.Η σελίδα που έβαλες απο ποιό σαιτ είναι
Το ένα σάιτ λέγετε   ROMINA STORES (νομίζω είναι και Θεσσαλονίκη)αλλιώς αν βάλεις αρβύλα  στο google θα σου βγάλει πολλές επιλογές!και  η aeropelma έχει καλά και άνετα αλλά πιο ακριβά!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλησπέρα .. το συγκεκριμένο κατάστημα είναι μεγάλη απατεωνια,, το γράφω εκ πείρας διότι παλιότερα είχα την ατυχία να πάρω από εκεί " υποτίθεται" γνήσιες swat και εκτός ότι δεν είχαν καμία μα καμία σχέση με τα γνήσια ήταν ότι πιο κινέζικο υπάρχει σε απομίμηση,,, ευτυχώς τις δέχτηκε πίσω και πήρα τα χρήματα ,,
Σας επίσης ένα από τα καταστήματα ήταν στην οδό Παπανδρέου στο Κορδελιό Θεσσαλονίκης..
Μακριά παίδες ,,

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


dumutrus

Ωραίοι αμφότεροι και οι δύο.Θεόφιλε αρβύλα γύρω στο 60€ για χρήση πάνω στη μηχανή πιστεύεις θα είναι καλά;
Όποιος σου πεί δεν γίνεται πες του κοίτα να μαθαίνεις.

TEOS CB SF

Την ασφάλεια που θα έχεις με μια μπότα καθαρά μηχανής σε μια κακία στιγμή δεν μπορεί να σου την παρέχει άλλο υπόδημα..
Βέβαια αυτό που μας απομακρύνει από μια τέτοια αγορά είναι η τιμή που συνήθως είναι αρκετά μεγάλη..
Σίγουρα σε σχέση με ένα απλό παπούτσι ένα αρβηλο θα είναι πάρα πολύ καλύτερο και πιο προστατευτικό,, και πολλές φορές και πιο χρήσιμο μιας και θα το φοράς και σε άλλες στιγμές πέραν της βόλτας με μηχανή.

Στο ερώτημα εάν με τιμή 60€ υπάρχει αρβηλο αξιόπιστο θα σου πω πως όχι (μετά από πολυετή εμπειρία) αλλά από 80-90 και πάνω μπορείς να βρεις κάτι αντοχής,,
Εξαιρούνται βέβαια τα άρβυλα του στρατού τα οποία είναι αξιόπιστα αλλά υστερούν σε εμφάνιση και άνεση..



Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


panosp25

Καλημερα
Για τα σαμάρια αν σε ενδιαφέρει μια ετοιμη λύση οικονομική και «πιάνουν τα χέρια σου» έχω κατι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

stam

Εγώ θα πρότεινα και μποτάκι ασφαλείας αλλά κάποιο που να είναι άνετο στο περπάτημα και να είναι μαζεμένο μπροστά στα δάκτυλα ωστέ να είναι εύκολες οι αλλαγές ταχυτήτων.
Για καθημερινή χρήση και για περπάτημα είναι καλύτερα τα ημίμποτα μηχανής, παρά οι μπότες.Οι μπότες είναι για ταξίδι και μόλις κατέβεις από την μηχανή να κάτσεις αλλιώς κουράζουν.

dumutrus

Θεόφιλε και stam ευχαριστώ για την εξήγηση κοιτάω περισσότερο τα άρβυλα για την διπλή τους χρήση μηχανή και περπάτημα συν οτι το παντελόνι ανεβαίνει λίγο περισσότερο όταν κάθομαι στη μηχανή οπότε θέλω πιο ψιλό παπούτσι,με παπούτσια εργασίας έχω οδηγήσει αλλά η αίσθηση είναι φρικτή τώρα με πιο χαμηλό κουτουπίε ίσως και να βόλευε.
panosp25 εννοείται οτι ε διαφέρομαι.
Όποιος σου πεί δεν γίνεται πες του κοίτα να μαθαίνεις.