Moto escape 2022 or Amfivian tour 2022

Ξεκίνησε από zi, Ιουνίου 16, 2022, 04:19:59 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

zi

ΣΜΙΘΗ

Ενα χωριουδακι που δεν του λειπει κατι μιας κ νομιζω τα ειχε ολα με μια γρηγορη ματια που εριξα. Γιατι γρηγορη? Βροχη....Πολυυυυυ Βροχη. ΠΑΑΑΑΡΑΑΑΑΑΑΑ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ Βροχη.
Δυστηχως δεν μπορεσαμε να δουμε διαδρομη λογω βροχης στα ΠΟΜΑΚΟΧΩΡΙΑ, αν κ πιστευω οτι το τοπιο ηταν εκπληκτικο με την Φυση να εχει ζωγραφισει. Βεβαια εμεις δεν ειδαμε αυτο το προσωπο αλλα το δυσκολο.Δεν πειραζει στα υποψιν...

Αφου απολαυσαμε το καφεδακι μας η βροχη ολο κ δυναμωνε. Λες σαν κατι να ηθελε να μας κρατησει εκει. Μεταφυσικο το γεγονος σιγουρα.
Αμ δε... Στοχος ειναι να φτασουμε μεσω ΕΧΙΝΟΥ στα ΛΟΥΤΡΑ ΘΕΡΜΑ....OOOOOOHHHHH bad choise Mister Very BAd...

Η βροχη εχει αρχισει να γιενται εντονη κ πολυ επικυνδινη μιας κ ο δρομος ειναι αγνωστος. Οπως ελεγα κ μετα στα παιδια "Βραχηκε μεχρι κ το Πνευμα μας"

Καπου εκει δυστηχως εχουμε κ τα πρωτα δυσκολα περασματα μεσα στα βουνα με την πρωτη απωλεια να ειναι το "κοριτσι μου". Μπερδευει δεν δουλευει σωστα κ με το ζορι φτασαμε Θερμα. Κακως χαμος απο βροχη κ νεροοοοοοοοο πολυ νεροοοο. Αν κ πηρε μια ανασα στα Θερμα με την βοηθεια των παιδιων μιας κ ειχα ξεχασει τα κλειδια δυστηχως εχουμε απωλεια
ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Καπου εκει τα πραγματα γινται λιγο επικίνδυνα για ολου μας. Οι δρομοι ηδη εχουν γινει ποταμια κ οι κατολισθισεις δινουν κ περνουν. Σε μια τετοια κατεβασια σε ενα πρατηριο ο Κασαπιδης σκιζει το πισω του λαστιχο απο μια πετρα. Το πως γλιτωσαμε οι υπολοιποι ειναι αγνωστο. Η Αστυνομια κ τα μηχανηματα προσπαθουν να διευθυτισσουν οι μεν την κυκλοφορια η δε να καθαρισουν τα μπαζα απο τον δρομο που θαρρεις οτι ειναι ποταμι κ κατεβαζει λογης λογης πραγματα. Μπαζα, μπουκαλια,πετρες κ ολα τα αχρηστα που πεταμε στους δρομους μας. Αλλη μια αποδειξη οτι ο Ανθρωπος ειναι το παρεισακτο ζωο στην Φυση..... ΔΥΣΤΗΧΩΣ....
Πραγματικη εμπειρια, η ΘΑΥΜΑ που ειμαστε ολοι καλα. Αλλη μια απορια, σε ενα ακομα ταξιδιωτικο, που θα χαθει στο χρονοντουλαπο των αναμνησεων για να τα διηγουμαστε στα παιδια μας, στα εγγονια μας μπροστα στο τζακι κ εκεινα να μας κοιτουν με θαυμασμο.....
Εικονες ζωης κ ειμαι χαρουμενος κ τυχερος που τις ζω με ανθρωπους που πραγματικα ειναι ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ κ ας μην εχουμε δεσμους αιματος
ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Προορισμος μετα απο τοσο νερο Ξανθη - Αλεξ/πολη. Κουρασμενοι ολοι κ ταλαιπωρημενοι βρισκουμε καταφυγιο σε ενα ανοιχτο,για καλη μας τυχη, μαγαζι σερβις μηχανων.
Γιωργο Γιαννακοπουλε σε ευχαριστουμε θερμα.
Επισκευασε σε χρονο dt το λαστιχο του Κασα κ εφτιαξε το κοριτσι μου στα μετρα του δυνατου. Τον ευχαριστουμε Θερμα. Κουρασμενοι ηδη καποιοι εχουν ξεκινησει για Αλεξ/πολη που θα ειναι σημερα το καταφυγιο μας.

Ετσι Βαλαντης με Κασαπιδη στην Νεα Μκρη στο σπιτι κ εγω με τον Χαντα κ Θεοφιλο στο συνεργειο για το κοριτσι.

Φτανουμε σπιτι κ το πρωτο που θελουμε ολοι μας ειναι να βρουμε λιγο χωρο για να στεγνωσουμε ρουχα, εξοπλισμο τα παντα.

Βεβαια ο κουμπαρος ηδη εχει κανει τα απαραιτητα για να γινει ενα εξαιρετικο γκουρμε δειπνο. Δοξα τον Θεο ειμαστε ολοι καλα κ υγιεις μετα το σημερινο.

Ηδη η μαχη του τραπεζιου ελαβε τελος. Καθε κατεργαρης θα παει στο στρωμα του. Εγω σε διπλο κρεββατι με τον ΧΑΝΤΑ. χαχαχαχαχαχαχαχαχα ας γελασω.
Τα σημαδια κουρασεις για ολους μας ειναι εμφανη. Αποφασιζω να μην τον ξενυχτησω αποψε κ στρωνω στον καναπε οπου απολαμβανω το τελευταιο ποτηρι κρασι, γραφοντας αυτες τις λεξεις μεσα στην απολυτη ησυχια που την διαταρασουν ομως καποιοι κινητήρες φορτηγων που εχουν αναβαση Δομοκου  ;D ;D ;D ;D ;D

Ηδη η ωρα ειναι 2:00 το πρωι....Καληνυχτα σας.....
ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Μερα 2

Σημερα η αναχωρηση εγινε λιγο αργοτερα απο το προγραμματισμενο μας, για πολλους κ διαφορους λογους. Αυτο μας βολεψε ολους. Υπνος κ καλο πρωινο ηταν στα must. Ο κουμπαρος ζωγραφισε παλι κ στο πρωινο. Κρεπες αλμυρεσ , γλυκες,ομελετα κ ολα τα κομφορ που θα ζηλευε κ το καλυτερο ξενοδοχειο.

Αλλα με το Θεοφιλο οι απολαυσεις αυτες ειναι περιττες , αλλωστε ηρθαμε για αλλους λογους κ το φαγητο δεν ειναι ενας απο αυτους. Ζεψτε λεμεεεεεεεεεεεεεε κ ο τελευταιος να κλεισει την πορτα......

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
O0
ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Το δρομολογιο περιλαμβανει σημερα ΚΑΘΑΡΟ ΕΒΡΟ.
Ναι ΑΥΤΟΝ τον ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ.
Χρονος δρομολογιου 4 ωρες.
Βενζινη κ βουρρρρρρρρρρρρρρρ

Απο Αλεξ/πολη πρωτη σταση Ορεστιαδα μεσω Μικρου Δαρρειου - Μεταξαδων - Ορμενιο - Δδηβηρων - Καναδας - Ορεστιαδα - Αλεξ/πολη.

Ολα καλα μεχρι στιγμης χωρις βροχη πλην ελαχιστον εξαιρεσεων αλλα δεν παραπονουμαστε μιας κ ειμαστε κ βορεια αλλα κ σε βουνο.
ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

ΒΟΥΝΟ

Παραξενη λεξη. Στα Αρχαια χρονια Μυθοι κ Δοξασιες κανανε ορισμενα βουνα, ακομα κ σημερα, να τα κοιταζεις με δεος. Ποταμια ,Λιμνες, Νυμφες ακομα κ Νεραϊδες. Πλασματα Μυθικα. Κενταυροι. Και ποσα ακομα δεν εχει η Λαϊκη μας Παραδοση ανα την Ελλαδα οσο αναφορα τα "Ελληνων Δρωμενα" που ελεγε κ ο Θουκιδιδης. Πραγματικα με τοσα που εχουμε για τα βουνα μας θα επρεπε ισως να τα φυλατουμε σα κορη οφθαλμου. Αλλα..... Δυστηχως....Αυτοι οι τεραστιοι πληγωμενοι ΓΙΓΑΝΤΕΣ απο τις ανεμογεννητριες κ απο ολες, δυστηχως κακογουστες, παρεμβασεις μας, προσπαθουν να σταθουν κ να μας θυμισουν το αιωνιο μυνημα που ταλανιζει την ανθρωποτητα. Η μεταθανατεια ζωη. Στεκονται εκει εκατομμυρια χρονια, βλεποντας την εξελιξη μας διπλα τους, να μας στηριζουν κ να μας δινουν απλωχερα ολα οσο θελουμε για να εξελιξουμε την ζωη μας. Την εξελισαμε ομως στο περασμα των Αιωνων σε τετοιο βαθμο, ωστε να μπορεσουμε να δημιουργησουμε το καταλληλο περιβαλλον μεσα στο περιβαλλον μας για να μπορεσουμε να ζησουμε αρμονικα με την Φυση? Η πεμπτουσια της ζωης κ απο ψυχολογικης πλευρας αλλα κ συμφωνα με την διεθνη βιβλιογραφια για την ψυχολογια του Ανθρωπου, ειναι να μπορεσει ο Ανθρωπος να δεθει με την Φυση.

Αν οι αξιες που θελουμε να δωσουμε στα παιδια μας, ειναι το κερδος του χρηματος κ καθε θυσια που θα φερει αυτο το αποτελεσμα ειναι θεμητη ,τοτε ΛΥΠΑΜΑΙ αλλα εχουμε θεμα σαν κοινωνια. Αν εμεις οι μεγαλοι (τρομαρα μας) δεν αλλαξουμε τοτε πως θα ζητησουμε απο τα παιδια να εχουν οικολογικη συνειδυση κ να αγαπουν το περιβαλλον?Αν δεν αλλαξουμε εμεις πρωτοι πως θα αλλαξουν οι αλλοι?
Ως ποτε θα προσπαθουμε να μεταλαμπαδευουμε το φως κ τις αξιες των Αρχαιων Ελληνων στα παιδια μας, κρυβομαινει στο σκοταδι? Κ χωρις ομως ποτε εμεις οι γονεις να μπορουμε να τις εφαρμοσουμε?????

Ο Χρονος παλι δυστηχως θα δειξει το μελλον ασο αναφορα τις ανεμογεννητριες. Αλλωστε ηδη τα πρωτα δειγματα υπαρχουν κ καποια απο τα "παρκα" αυτα ηδη στην Ευρωπη, κριθηκαν σαν ακαταλληλα για τις περιοχες NATURA...Αλλα εμεις δυστηχως εδω "ελα μωρε Ελλαδα ειμαστε"....ΔΥΣΤΗΧΩΣ.....

Την ωρα που γραφονται αυτες οι γραμμες το Δασος της ΔΑΔΙΑΣ στον ΕΒΡΟ φλεγετε κ πραγματικα ποναει η ψυχη μου για πολλους λογου. Δυστηχως ομως την ιδια στιγμη ο Θυμος μου ειναι κατα κρατος νικητης κ θελω να μπουρλοτιασω το κρατος ολακερο. Το κακο δυστηχως το ειχα δει να ερχετε οταν εγιναν οι αλλαγες στιε περιοχες NATURA καθως κ οι καταργισεις των ΕΘΝΙΚΩΝ ΔΡΥΜΩΝ οπως αυτον στην ΔΑΔΙΑ αλλα κ στον Αγιο Ελευθεριο στην Κρητη.

ΟΥΦΦΦΦΦΦΦΦΦ ΘΑ ΣΚΑΣΩΩΩΩΩΩΩ
ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Ορεστιαδα λοιπο....

Τα συναισθηματα αναμεικτα οπως κ στην Αλεξ/πολη. Βλεπεις το στρατιωτικο μας παρελθον. Με εξεπληξαν ταμαλα κ οι δυο πολεις του Εβρου.
Η Ορεστιαδα οπως την ειχα γνωρισει τοτε το μακρινο '99 , δεν θυμιζε σε τιπ[οτα αυτο που αντικριζανε τα ματια μου. Τελικα ο προορισμος μας το 2022 θα μπορουσε καλλιστα να ονομαστει "ταξιδι στο χρονο" `η "Θυμισες απο τα παλια". Αυτο που ειδα κ αποκομισα απο την Ορεστιαδα ηταν μια πολυ γλυκια γευση. Μια συγχρωνη πολη πλεον με υπεροχη πλατεια αλλα κ υπεροχους ανθρωπους. Η κεντρικη πλατεια πλεον δεν θυμιζει σε τπτ αυτο το χαλι που ειχα αντιικρισει τοτε. Συγχρονη μοντερνα κ να σφιζει απο ζωη. Αφου απολαυσαμε τον καφε μας, μαζι με τις υπεροχες φωτογραφιες μας κ το αφθονο γελιο ηρθε η ωρα να συνεχισουμε.
Στοχος μας, οι ΚΑΣΤΑΝΙΕΣ κ ο ποταμος ΑΡΔΑΣ αλλα κ ο ΚΑΝΑΔΑΣ.
ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ καλα διαβασατε ΚΑΝΑΔΑΣ, αλλα δυστηχως δεν τον ειδαμε.

Αν κ η αναχωρηση μας εγινε λιγο καθυστερημενα ειχαμε συμμαχο τον καιρο. Αλλωστε οπως ειπε κ ο ΧΑΝΤΑ "εβρεξε στον καφε. ΠΟΣΟ θα βρεξει ακομα?"  :D :D :D :D
ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Κανοντας ενα γρηγορο περασμα απο Καστανιες καταληγουμε στον ποταμο ΑΡΔΑ. Ο καιρος βλεπεις μας χαλαει το πλανο μας. Εχει αρχισει η βροχη κ συμφωνησαμε ολοι μας να μην κινδυνευσουμε ξανα. Αρα??????? Επιστροφη στην Ορεστιαδα κ γρηγορα γιατι ο καιρος μας δεν παει καλα...
Ορεστιαδα φτασαμε οριακα για ενα σαντουιτσακι χαλαρα κ απο εκει στο σπιτι. Αμ δε. Ο κακος χαμος στην Ορεστιαδα. Ισα ισα προλαβαμε......
ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

Ποντιος χρηστος

ζι zi φωτογραφιεσ εχεισ βαλει στο θεμα φωτογραφιεσ η δεν εβαλεσ γενικός?
.ο πόντος ζει.
ο πυρετος καζαντζιδης

zi

Θα μπουν κ φώτο φίλε μου. Απλά θέλει VIP members γιατί έχω ανεβάσει πολλές μέσω εφαρμογης κ έχει banner

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

Alex400

Παράθεση από: zi στις Ιουλίου 30, 2022, 08:46:59 ΜΜ
Θα μπουν κ φώτο φίλε μου. Απλά θέλει VIP members γιατί έχω ανεβάσει πολλές μέσω εφαρμογης κ έχει banner

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Έχει δίκιο ο Χρήστος . . . Ταξιδιωτικό χωρίς οφθαλμόλουτρο γίνεται ;

zi

Μπαίνουν σιγά σιγά οι φωτογραφίες με επεξεργασια

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ.

Πραγματικα η μερα σημερα ηταν γεματη αλλα με λιγο δυσκολο καιρο, που ομως μας επιφυλαξε μια εκπληξη. Ο ΧΑΝΤΑ μετα το γευμα δεν το συζηταει καν για το Δελτα του Εβρου. Δηλωνει πως θα φυγει καρφι για σπιτι κ ξεκιναει νωριτερα απο ολους.

Οι υπολοιποι ηδη εχουμε ξεκινησει την συζητηση μας για το Δελτα μιας κ χασαμε το Δασος λογω καιρου. Τελικη αποφαση κ λογω καιρου να γυρισουμε σπιτι.

Φευγοντας ομως κ φτανοντας κοντα στην Αλεξ/πολη ο καιρος μας κανει την χαρη κ αφηνει της ακτινες του Ηλιου να ξεχυθουν σαν αγρια αλογα στον Εβρο. Ετσι λοιπον στην εξοδο ο Βαλαντης με τον Θεοφιλο την κανουν για Δαδια ενω εγω με τον κουμπαρο τραβαμε για το σπιτι.
ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Αργα το απογευμα πλεον ο καιρος ειναι συμμαχος για τα παιδια που πηγαν στο Δελτα κ αφου αποθανατισαν ωραιες εικονες, τους βρηκε σχεδον το βραδακι να απολαμβανουν τον καφε τους στον φαρο της πολης. Βεβαια η θεα του ταψιου του γευματος του κουμπαρου δεν συγκρινεται με καμια θεα.
Καπου εκει εν τη ρημη του λογου ο ΧΑΝΤΑ ειπε θα κανει μακαροναδα. Κ τι μακαροναδα?

ΚΑΡΜΠΟΝΑΡΑ[/b]

Εκπληκτικη. Μαγειααααααααααα. Φαγανε κ τα τσιμενταααααααααααααααααααααααα
ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Βέβαιο ο καφές στο σήμα της πόλης είναι must όλες τις εποχές του χρονου

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...