ΥΨΗΛΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΊΑ

Ξεκίνησε από Κρις Β, Ιουλίου 08, 2020, 02:28:59 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Κρις Β

Καλησπερα σε ολους... Εχω το εξης θεμα με το cb.. Ενω εχω καθαρισει και αλλαξει ολο το κυκλωμα του ψυγειου και εχω γεμισει με παραφλου αλλα και με αλλαγη στα λάδια του μοτέρ, σε αποστασεις 15 με 20 χιλιομετρα χαιδαρι - Αργυρούπολη πανω κατω η θερμοκρασια φτανει στα υψη με βαση τα οργανα ομως τα οποια δεν ειναι τα μαμα βέβαια, τι να κοιτάξω και επισης υπάρχει κάποιο οργανο να μετραει με ακρίβεια την θερμοκρασία για να ειμαι σιγουρος;; (το βεντιλατερ δεν ανοιγει σε αυτες τις θερμοκρασίες που βλεπω) παρακαλω μια βοηθεια μην καψουμε καμια φλατζα.. Ευχαριστώ πολύ
V. K.

giannis_t

Αν το βεντιλατέρ δεν ανοίγει τότε είσαι σε θερμοκρασίες κοντά στους 100. Δεν νομίζω ότι κινδυνεύεις εκεί. Που και να ανοίγει πάλι δεν σημαίνει ότι κινδυνεύεις αυτή είναι η δουλειά του να ανοίγει να να μη ξεφύγει η θερμοκρασία πολύ.
Και σε εμένα λόγο καλοκαιριού έχει υψηλότερες θερμοκρασίες, καθημερινά φτάνω 95-100 αλλά δεν μου ανοίγει βεντιλατερ ποτέ.
Βεβαιώσου μόνο ότι το βεντιλατέρ σου δουλεύει, αυτό το κάνεις βγάζοντας το φυσακι του από το ψυγείο και γειώνοντας το με ένα κατσαβίδι πχ σε κάποιο αβαφο μέταλλο ή βίδα.

Sent from my Nokia 7.2 using Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

Κρις Β

Το θεμα ειναι πως η θερμοκρασία ανεβαινει πολυ γρήγορα και τερματιζει στην ένδειξη και ειδικα σε κίνηση.. Φοβαμαι μην καψω καμια φλατζα και κλαιω μετα.. Λετε να κολλησε ο θερμοστατης;; το βεντιλατερ εως τωρα δεν εχει δουλέψει δεν ξερω... Απο που να ξεκινήσω αρχικα;;
V. K.

giannis_t

Ο θερμοστάτης αν είχε κολλήσει δεν νομίζω να διαβαζες θερμοκρασία γιατί δεν θα κυκλοφορούσε το υγρό.
Έλεγξε τον διακόπτη του βεντιλατέρ στα αριστερά του ψυγείου για να δεις ότι το βεντιλατέρ λειτουργεί και άρα αν έπιανες 102 C θα άνοιγε.
Τώρα για το ότι ζεσταίνεται παραπάνω είναι λογικό με τέτοιες θερμοκρασίες έξω.
Όσο αφορά την ένδειξη του κοντέρ δεν ξέρω γιατί έχω άλλο αλλά πρέπει να έχει συζητηθεί ξανα ψάξε λίγο. Πάντως αν έχει κόκκινο και δεν είσαι μέσα στο κόκκινο εγώ δεν θα ανυσηχουσα.

Sent from my Nokia 7.2 using Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

JEPE

Κοίτα μην σου έχει κρατήσει αέρα μεσα!και βγες λίγο εθνική άνοιξε το να δεις αν σου κατεβάσει εκεί θερμοκρασίες!

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κρις Β

Με το κοκκινο και το μεσα στα ορια δεν το καταλαβα τι εννουσες... Εγω δεν εχω γνησια κοντερ και τα οποια εχουν μονο θερμοκρασία... Εκει που τερματιζει η ενδειξη θερμοκρασίας σε κινηση φτάνει και η βελονα σε κινηση στο κέντρο σε απόσταση 12 με 20 χιλιόμετρα... Jepe αν το ανοιξω στο γκαζι σε απλα πεφτει ελαφρως η θερμοκρασία... Σε ενα αλλο ποστ καποιος ανεφερε βουλωμενο ψυγειο απο βρωμα και ενα χημικο που βαζουν μεσα για καθαρισμο ισχυει;;; να το δοκιμασω;;
V. K.

Alex400

ENA-ENA . Το καθαριστικο των ψυγείων μπορει να σου δημιουργήσει περισοτερα θεματα  , απο αυτα που έχεις . ΔΕΝ ειναι σχεδιασμένο για μοτοσυκλέτες . Κατι μου ανέφερες για ενα κόκκινο λαμπάκι στα καντραν που σου ανάβει και όταν εισαι σε κίνηση . Αν δεν ειναι βραχυκύκλωμα ή δεν διαβάζει ο αισθητήρας τότε έχουμε θέμα με την πίεση του λαδιού . Παρε μια γνώμη ΑΜΕΣΑ απο το συνεργείο σου . Εφόσον τα καντράν δεν ειναι γνήσια  , δεν ξέρω κατα πόσο ευσταθούν οι εν δήξεις τους .   

Κρις Β

Αλεξ δεν αναβει το λαμπακι απλα ρωτησα τι γίνεται αν αναψει...αν αναβε και αυτό θα εκλαιγα... Προς το παρον το θεμα μου ειναι να βρω αν ειναι φυσιολογικη η θερμοκρασία λογο κινησης και ζεστης η αν ειναι προβλημα και από που να αρχίσω να ψάχνω
V. K.

JEPE

Παράθεση από: Κρις Β στις Ιουλίου 08, 2020, 09:36:52 ΜΜ
Με το κοκκινο και το μεσα στα ορια δεν το καταλαβα τι εννουσες... Εγω δεν εχω γνησια κοντερ και τα οποια εχουν μονο θερμοκρασία... Εκει που τερματιζει η ενδειξη θερμοκρασίας σε κινηση φτάνει και η βελονα σε κινηση στο κέντρο σε απόσταση 12 με 20 χιλιόμετρα... Jepe αν το ανοιξω στο γκαζι σε απλα πεφτει ελαφρως η θερμοκρασία... Σε ενα αλλο ποστ καποιος ανεφερε βουλωμενο ψυγειο απο βρωμα και ενα χημικο που βαζουν μεσα για καθαρισμο ισχυει;;; να το δοκιμασω;;
Ο δείκτης της θερμοκρασίας φτάνει πάνω στο κόκκινο;και δεν ανάβει το βεντιλατερ;αν φτάνει ως την μέση είσαι σε λογικά όρια!!

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κρις Β

Jepe φτάνει τερμα πανω στα κοκκινα δηλαδή και όχι δεν ανοίγει βεντιλατερ βέβαια παιζει και το σεναριο να ειναι πλασματικη η ενδειξη στα κοντερ διοτι δεν ειναι τα γνησια.... Υπάρχει κανενα οργανακι ψηφιακο η κατι που να μετράει με ακρίβεια την θερμοκρασία;; κατι μου ειπε ο Alex 400 για αυτό
V. K.

JEPE

Παράθεση από: Κρις Β στις Ιουλίου 08, 2020, 11:15:00 ΜΜ
Jepe φτάνει τερμα πανω στα κοκκινα δηλαδή και όχι δεν ανοίγει βεντιλατερ βέβαια παιζει και το σεναριο να ειναι πλασματικη η ενδειξη στα κοντερ διοτι δεν ειναι τα γνησια.... Υπάρχει κανενα οργανακι ψηφιακο η κατι που να μετράει με ακρίβεια την θερμοκρασία;; κατι μου ειπε ο Alex 400 για αυτό
Δυστυχώς δεν έχω κάτι!!τσεκαρε ολα τα κολαρα του ψυγείου  να δεις ότι περνάει το παραφλου και έχει καλή κυκλοφορία!

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κρις Β

Jepe το είπα μηπως γνωριζεις που μπορω να προμηθευτώ κατι τέτοιο απο αθηνα και ισως και κοστος αν υπάρχει βέβαια 😁... Οπως και να εχεις σας ευχαριστώ ολους παρα πολυ
V. K.

TEOS CB SF

Χαίρετε ,, αρχικά μιας και από ότι κατάλαβα υπάρχει η πιθανότητα να μην έχεις σωστή ένδειξη λόγο τον κινέζικων οργάνων , θα πρέπει να βρεις ένα ψηφιακό θερμόμετρο και ανά διαστήματα να βλέπεις τις τιμές (θα έχεις πάλι μια απόκλιση μικρή ) .
Επίσης ένα εύκολο τσεκ που μπορείς να κάνεις είναι να δοκιμάσεις όπως σου γράφουν πιο πάνω εάν λειτουργεί το βεντιλατερ του ψυγείου ,την διαδικασία δοκιμής την αναφέρουν πιο πάνω και είναι ιδιαίτερα απλή ... Εάν είχες θέμα με θερμοκρασία και λειτουργεί σωστά η εντολή για να ανοίξει το βεντιλατερ τότε θα σου άνοιγε συνέχεια ,, οπότε ή είναι λανθασμένη η ένδειξη σου τώρα ή δεν σου λειτουργεί σωστά και το βεντιλατερ..
Επίσης το να ανεβάσει σε απόσταση 4-5 χλμ εως και 80 η και 95 βαθμούς όσο έχει έξω ζεστή (35 βαθμούς +) είναι φυσιολογικό ειδικά εάν είσαι εντός κίνησης ,
Κάποιοι από εδώ στο φόρουμ έχουμε τοποθετήσει έξτρα ψηφιακό θερμόμετρο και οι εναλλαγές που βλέπω εγώ στο δικό μου είναι πολύ θεαματικές , όταν κινούμαι σε πορεία εκτός πόλης δεν ανεβαίνει πάνω από 85 ,, εντός πόλης βεαν σταματήσω σε ένα φανάρι και έχει ζέστη θα πάει εύκολα από τους 80 στους 95 ίσως και παραπάνω ..
Πριν μπεις σε διαδικασία να ψάχνεις δαίμονες , πρέπει να δεις τα απλά που αναφέρονται πιο πάνω , έπειτα υπάρχει μια σειρά εργασιών ώστε να εξακριβωθεί τι φταίει εάν όντως έχεις θέμα : 1 αλλαγή αντιψυκτικου και καθαρισμός κυκλώματος (χωρίς χημικά)
2 καθαρισμός και έλεγχος θερμοστάτη .
3 έλεγχος αντλίας (τρομπας) νερού .
ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠʼΝΩ ΥΠʼΡΧΟΥΝ ΣΧΕΤΙΚʼ ΠΟΣΤ ΣΤΟ φόρουμ .

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κρις Β

Καλημέρα φιλε μου σε ευχαριστώ πολυ θα αρχισω να τσεκαρω σιγα σιγα ολα αυτα για να αποκλείω πράγματα... Το ψηφιακό θερμόμετρο που μπορώ να το βρω;;
V. K.

TEOS CB SF