Αλλαγή Βελόνας κοντέρ.

Ξεκίνησε από Denial, Ιανουαρίου 30, 2016, 05:04:26 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Denial

Καλησπέρα σε όλους.
Πρόσφατα έσπασε μόνος του (!!!) ο δείκτης του κοντέρ. Έκανε ένα περίεργο ήχο κατά διαστήματα όταν αυξανόταν η ταχύτητα από το σημείο που μπαίνει το έμβολο της ντίζας του ατέρμονα. Δε ξέρω που οφείλεται ο ήχος, ίσως να χρειάζεται λίγο γράσο στο εσωτερικό της η ντίζα, αλλά το πραγματικό μου πρόβλημα είναι ότι σχεδόν πάντα έπαιζε ο δείκτης όταν έκανε αυτόν τον ήχο. Εκεί που πεδειχνε ας πούμε 50km/h άρχιζε να δείχνει απότομα 80-90 και να ξαναπαίζει στα κανονικά του επίπεδα. Πάντα όταν άρχιζε αυτός ο ήχος....
Anyway το σε μία τέτοια περίπτωση έσπασε ο δείκτης. Έχω βρει καινούργιο και θέλω να το αντικαταστήσω. Το θέμα είναι ότι δε ξέρω αν χρειάζεται κάτι που πρέπει να κάνω για να μην χάσω τις σωστ'ες ενδείξεις.
Διάβασα και το topic του Wolfi αλλά οι φώτο δεν είναι διαθέσιμες για να καταλάβω τι πρέπει να κάνω. Και φοβάμαι το καλιμπράρισμα....
Υπάρχει κάποιο κόλπο που να μπορώ να αλλάξω το δείκτη με ασφάλεια?

ammo77

Έχω βγάλει κι εχω ξαναβάλει βελόνα κοντέρ αλλα όχι στο ορίτζιναλ, φαντάζομαι πως είναι το ίδιο όμως.
Λοιπόν, αφού έχεις σπάσει την βελόνα σου λογικά αυτή έχει γυρίσει κάτω οπό το 0!
Είναι έτσι?
Αν είναι έτσι κάνε έναν έλεγχο
1Βάλε ως ένα σημείο 0 το σημείο που έχει σταματήσει τώρα η βελόνα.
2 Γύρισε την βελόνα μετο χέρι σου λίγο προς την αντίθετη φορά (20-40 χλμ ένδειξης) και δες αν επανέρχεται στο σημείο 0 ( δεν ξέρω αν με πιάνεις).
3 επαναλάμβανεις την άνω διαδικασία μέχρι να βρεις το σημείο 0
4 Απλά τραβάς την παλιά και βάζεις την νέα.

Εγώ έτσι την έχω κάνει και είναι ΟΚ
Για επαλήθευση βγαίνεις στον δρόμο GPS.

Denial

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε. Κατάλαβα τι λες. Μια διευκρίνηση, το ίδιο ισχύει και για το στροφόμετρο?

zentakias

Για το στροφομετρο, αυτο που εκανα εγω ηταν οτι εβγαλα το καπακι με τα τζαμακια και ηξερα οτι ρελαντι εχω κοντα στις 900 σ.α.λ. , οποτε οταν ηθελα να βαλω τη βελονα σωστα, ειχα τη μηχανη να δουλευει ρελαντι και την πιεσα να μπει στο υψος που εδειχνε 900κατι στροφες.