ΛΑΔΙΑ ;;

Ξεκίνησε από marios.apoel, Ιανουαρίου 03, 2014, 08:55:36 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

TEOS CB SF

Εγώ πριν γίνω μέλος στο φόρουμ έβαζα 10-40 μοτουλ .τώρα έβαλα 15-50 έκανα 1400χλμ και πιστεύω ότι δουλεύει πιο καλά αν και δεν το περίμενα ... Στο παρελθον έχω δοκιμάσει castrol - bel ray - sell -  ... Πιστεύω ότι θτα μοτουλ 15-50 θα είναι αυτά που θα ξαναβαλω

TEOS CB SF

Και κάτι πολύ σημαντικό .... Δεν βάζουμε ποτέ λάδια αυτοκινήτου ...μόνο μηχανής για γνωστό λόγο (μην την πατήσει κανείς και πατιναρει )  ;)

itom32

Κι εγώ 15-50 Μοtul 3500 ημισυνθετικό φοράω και είμαι πολύ ευχαριστημενος.Νομίζω πως το 10-40 είναι υπερβολικά λεπτό για τους καυσωνες της Ελλάδας.

TEOS CB SF

Itom  τι διαφορά έχουν τα 5100 με τα  3500 ;  ???

itom32

Λαθος εκανα 5100 εννοουσα το,3500 δεν ξευρω πως με ήρθε.Η ηλικία βλέπεις....αχ βαχ!!Να θυμάμαι να παιξω το 35 στο λοττο.

souperdooper

Μια και αρχισα να ψαχνω ανταλακτικα κλπ για τη Cybille  ειπα να κοιταξω λιγο πιο βαθια το θεμα μα τα λαδια.

Στο αυτοκινητο μου εχω σταματησει εδω και χρονια να αγοραζω επωνυμα και ακριβα λαδια και προτιμω να βαζω τα φτηνοτερα που μπορω να βρω που πληρουν τις προδιαγραφες του κατασκευαστη.

Συγκεκριμενα στο 320d e46 του 2004 που εχω βαζω αυτα τα λαδια

http://www.ebay.co.uk/itm/322300493504?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

...και τα αλλαζω καθε 10000χμ περιπου μαζι με φιλτρο. Δε μπορω να πιστεψω οτι ακριβα λαδια που κανουν 4-5 φορες κανουν κατι καλυτερο μεχρι τα 10000χμ.

Ψαχνοντας λοιπον και για τη μηχανη,  βρηκα αυτη την ερευνα


http://www.xs11.com/xs11-info/tech-tips/maintenance/oil---lubrication/57-the-truth-about-using-automotive-oil-in-your-motorcycle.html


Εχει πολυ ενδιαφερον νομιζω.

Μετα απο λιγο ψαξιμο στον ιμπεη βρηκα αυτα τα λαδια

http://www.ebay.co.uk/itm/Car-Engine-Oil-Shell-Helix-HX7-SAE-10W40-Part-Semi-Synthetic-A3-B4-5L-5-Litres-/291483415330?hash=item43ddc3f322:g:bXMAAOSwYIxX4OlN

και μαλλον θα τα δοκιμασω στη Cybille.

Τις αλλαγες τις κανω μονος μου οποτε αν δω οτι η συμπεριφορα αλλαζει δε με σταματαει κατι απο το να τα ξαναλλαξω και να βαλω κατι αλλο.





"Cybille" CB 400 SF '93 κοκκινoμαλλα..

TEOS CB SF

Μιας και το ανέφερες θα πω και εγώ ότι στο αυτοκίνητο μου Peugeot 206 του 2000  Στο οποίο έχω κάνει 398.000. Χλμ από τα 200.000χλμ και μετά βάζω λάδια από τα Lidl και μάλιστα τα αγοράζω όταν τα βγάζουν σε προσφορά μια δύο φορές τον χρόνο με 12,90 ευρώ τα 5λίτρα περνω 3-4 και βγάζω την χρονιά. .κάνω αλλαγή μόνος κάθε 7.000 χλμ και φίλτρο. ..επίσης το αυτοκίνητο στις 260.000 χλμ το έχω τοποθετήσει υγραέριο. ... το οποίο μου λέγανε τότε κάποιοι ότι θα μου καταστρέψει το μοτέρ. .. αντίθετα έχω κάνει 130.000 χλμ με υγραεριοκινηση και με λάδια lidl και ουδέν πρόβλημα. .... Στο μοτέρ εχω αλλάξει μια φορά φλανζα κεφαλής όπου τότε εκσνα και πλανιαρισμα κεφαλής περίπου στα 300.000 χλμ και έχω αλλάξει δύο φορές πολλαπλασιαστη μια στα 130.000. Και μια στα 230.000 ... πράγμα που στο συγκεκριμένο μοντέλο είναι φυσικό. ... άρα τα συμπεράσματα δικά σας φίλοι μου ... Και μιλάμε για λάδια από τα  lidl με 12,90 το λίτρο  ... Στο cb όπως έχω γράψει και πιο πάνω παλιότερα σε εμένα νομίζω ότι λειτουργεί καλύτερα με τα motul 5100 15-50 Φυσικά όμως σημειώνω ότι δεν κάνω πολλά χλμ και τα αλλάζω μια φορά τον χρόνο οπότε δεν με ενδιαφέρει η τιμή τους για να δοκιμάσω κάτι άλλο μιας και σε αυτά κατέληξα μετά από αρκετές δοκιμές με επώνυμα ...


TEOS CB SF

Λοιπόν επανέρχομαι σε αυτό το θέμα για να σας επιστήσω την προσοχή διότι μετά από συζήτηση με αποκλειστικό έμπορο λαδιών μου είπε ότι βρίσκετε στα δικαστήρια διότι μετά από έρευνα που έκανε έχει γεμίσει η αγορά με λάδια των οποίων το εξωτερικό δοχείο είναι ολόιδιο με της εταιρείας του ακόμη και οι λεπτομέρειες  (πιστή αντιγραφή ) εκτός από το περιεχόμενο. . Ακόμη δεν έχει βγάλει άκρη πως και από που ξεκινάει αυτό .. Και πιθανολογει ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει με πολλές μάρκες
.. οπότε η αγορά λαδιού όπως κατάλαβα έχει γίνει κλήρωση τζόκερ .... Για ευνόητους λόγους δεν θα αναφέρω την μάρκα ... δ
Δυστυχώς ζούμε στην εποχή της λαμογιας 

panosp25

Παιότερα είχε συμβεί το ίδιο με γνωστή μάρκα καθαριστικού και βελτιωτικού κινητηρα. Αυτό που μπαίνει στο λάδι. Το εφερναν σε βαρέλια απ'έξω, το αναμίγνυαν με κοινά λάδια για να αυξήσουν την ποσότητα και το πουλούσαν με τη σφραγίδα του κατασκευαστή, μέχρι που τους πιάσαν. Η λαμογιά σε όλο της το μεγαλείο. Πλέον δε θα λέμε "τί λάδια βάζεις" αλλά "με ποιά λάδια παίζεις τζόκερ?"  ;D ;D

Georgio231

Μπορεί τελικά να μου προτείνει κ εμένα κάποιος , κάποιο λάδι το οποίο να είναι καλό και αν γίνεται φυσικά και οικονομικό? 8)  8) 8)

Alex400

Με τα REPSOL  είσαι ποιο κοντά στον κατασκευαστή. Εγώ βάζω LIQUI MOLY συνθετικά 10-50 . Η HONDA λέει Ημισυνθετικά 10-40 . ΕΣΥ αποφασίζεις.  :)     

JEPE

Παράθεση από: Alex400 στις Μαΐου 12, 2019, 12:10:19 ΜΜ
Με τα REPSOL  είσαι ποιο κοντά στον κατασκευαστή. Εγώ βάζω LIQUI MOLY συνθετικά 10-50 . Η HONDA λέει Ημισυνθετικά 10-40 . ΕΣΥ αποφασίζεις.  :)   


Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


itom32

Kι εγώ 10-40 ημισυνθετικά Repsol βάζω την τελευταία τετραετία.Πολύ καλύτερο σαζμάν απο ότι με τα motul κατα την γνώμη μου.

Georgio231

ευχαριστώ πολύ παιδιά ...να είστε καλά... ;) ;)

giannis_t

ʼρα αυτό που λεγόταν σε παλιά θέματα που είχα διαβάσει για το μοτουλ το 5100 πλέον δεν ισχύει;
Για ενημερώστε το λαό για τις δοκιμές σας γιατί κι εγώ θα αλλάξω λαδάκι ξανά στα κοντά.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.