Νέος, "ωραίος" και τρελαμένος για CB.

Ξεκίνησε από PsDim66, Μάρτιος 10, 2012, 02:47:53 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

PsDim66

Καλησπέρα συμφορουμίτες!

Πρώτο μου post και χαίρομαι που είστε τόσο καλοστημένη διαδικτυακή κοινότητα.

Μετά από αρκετό ξεφύλλισμα του φόρουμ σας ,συγχαρητήρια εχώ ΠΟΛΥΥΥΥΥ καιρό να δώ τόσο αφοσιώση και σωστή συμπεριφορά σε φόρουμ (ειδικά ελληνικό).
Είμαι φοιτητής, κάτοχος αυτοκινήτου όσον αφορά τη μηχανοκίνητη πλευρά. Βενζίνες στο 1.70-1.80, κόστος συντήρησης και αυξημένο κυκλοφοριακό πρόβλημα με έχουν οδηγήσει σε αγανάκτηση.
Το cb 400 είναι ίσως το πιο αγαπητό μοτόρι άπο εμένα όσον αφορά κυρίως την αξιοπιστία, value for money και οφείλω να πω πως είναι πολύ ελκυστική δεσποινίς.

Κυρίως χρειάζομαι λοιπόν ένα "εργαλείο" (τονίζω τη λέξη γιατί μπορεί στα 20 μου να νομίζετε ότι θέλω καυ*άντισμα και squidιλίκια) να πηγαίνω στη σχολή μου, να πηγαίνω με την κυρά μου για ένα σαλέπι στο Μοναστηράκι κλπ.
Λόγω του σωματότυπου μου (λίγο τροφαντός και 1.80) και της γνώμης ότι τα παπιά χρήζουν περισσότερης προσοχής στο δρόμο λόγω μεγέθους, κατέληξα στο να πάρω σαν πρώτη μηχανή ένα super four.

Είναι αρκετά ευκολοδήγητο όπως έχω ακούσει ?
Κόστος συντήρησης για κάποιον με τυπικό χαρτζιλίκι-χαμηλό μισθό ?
Τί να προσέξω στην αγορά ?

Έπεται και συνέχεια στις ερωτήσες απλά πάω να ανοίξω την καφετιέρια του γαλλικού να πιω ένα καφεδάκι μαζί σας !
Ευχαριστώ προκαταβολικά !

Παναγιώτης

itom32

Γεια σου Παναγιωτη.Φυσικα και ειναι η πιο ελκυστικη δεσποινις.Και φυσικα θα ειναι παντα Η ΚΛΑΣΣΙΚΗ δεσποινις.Γι'αυτο μας εκανε κλικ οσους πραγματι ξερουμε να ξεχωριζουμε τις κλασσικες αξιες.Σε αυτο που ρωτας εξαρταται σε τι κατασταση θα την αγορασεις.Δηλ.να εγω τωρα που θα αλλαξω λαστιχα θελω 190 ευρω.Να πω χονδρικα καποιες τιμες.Αν αλλαζες αλυσιδα γραναζια + 130 ευρω.Ρουλεμαν τροχων +60 ευρω.Αλλαγη 2.7 λiτρα λαδι 30με 40 ευρα.Μπουζι 40 η τετραδα.Την βρεις δεν την βρεις σε καλη κατασταση μιλω για τυπους σαν εμενα το 500αρι εξτρα το θες.Απο εκει και περα πληρωνεις 85ευρω ασφαλεια το 6μηνο και 50 τελη κυκλοφοριας.Καλως ηρθες στην παρεα και καλη παραμονη!! :beerchug: :beerchug:
Ποσταρω και καποιες συμβουλες του Dr.Jokey για πριν την αγορα:
Παράθεση από: jokey στις Αυγούστου 27, 2010, 04:38:23 ΜΜ
Απαραίτητη προϋπόθεση επιλογής μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας είναι η εξονυχιστική έρευνα και η υπομονή
Επικεντρωθείτε σε σημεία που είναι αναλώσιμα και κοστίζουν και ταυτόχρονα ανεβάζουν την αξία της μηχανής
(Δισκόπλακες,αλυσιδογράναζα,λάστιχα,άλλα βασικά της μέρη)
Επίσης πολλοί βάζουν μια αλυσίδα της πλάκας και στην πασάρουν για καινούργια.Αυτό το βλέπετε από το αν έχει oring ή xring από την μάρκα και τον τύπο.Μια γρήγορη αναζήτηση στο internet θα σας κάνει να καταλάβεται την διαφορά από αλυσίδα σε αλυσίδα
Η οδήγηση είναι βασικός κανόνας για να δείτε αν πηγαίνει ευθεία ή στραβά
Θόρυβοι στο μοτέρ είναι ύποπτοι και αν δεν ξέρετε καλό είναι να ζητήσετε γνώμη ειδικού
Να ξέρετε πάντως οτι αν δεν είναι κάποιος πολύ γνωστός μηχανικός δεν θα κάτσει να ασχοληθεί και πολύ γιατί έτσι και αλλιώς πελάτη θα σε έχει αν έχει πρόβλημα ;)
Βάλτε το χέρι στην εξάτμιση όσο δουλεύει και μυρίστε να δείτε αν μυρίζει λαδίλα, βενζίνη ή καυσαέριο.Μαυρίλα στο χέρι και μυρωδιά καμμένου λαδιού συνεπάγεται με κάψιμο λαδιού
Συζητήστε λίγο με τον ιδιοκτήτη για να τσιμπήσετε πληροφορίες σχετικά με την συντήρησή της και την ενασχόλησή του πάνω σε αυτήν
ʼνθρωπος που είναι μερακλής φαίνεται από τις γνώσεις που θα έχει πάνω στο μηχανάκι.
Καλό είναι να έχετε διαβάσει δυο τρία πράγματα πάνω στο μηχανάκι και να τσεκάρετε αν αυτά που λέει είναι αλήθεια ή παπάτζες
Διαροές δεν είναι καλοδεχούμενες γιατί είναι ύποπτες και δεν μπορείτε εύκολα να δείτε από που προέρχονται
Επίσης διαροή στο ψυγείο μπορεί να συνεπάγεται οτι μπορεί για ένα διάστημα το μηχανάκι να δούλευε χωρίς νερά μέχρι να το πάρει χαμπάρι ο ιδιοκτήτης
Διαροές σε κύλιδρο συνεπάγεται με άμεση φυγή
Διαροές σε τσιμούχες συνεπάγεται με έξτρα κόστος ειδικά αν είναι και πίσω το τσούξιμο πλησιάζει περισσότερο τα οπίσθια σας

Γενικά η επιλογή μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτες είναι ρίσκο .Η ζωή έχει ρίσκο, η οδήγηση είναι ρίσκο
Απλά η μεθοδευμένη και εκτενείς έρευνα μειώνει τα περιθώρια λάθους


PsDim66

Ευχαριστώ για τις χρησιμότατες πληροφορίες itom, προφανώς τα περι συντήρησης είναι λιγότερα άπο αυτά που δίνω για το E36 316 μου, βέβαια έχει μεγάλη σημασία η κατάσταση στην οποία θα βρίσκεται η μηχανή.
Μην είναι κυνηγημένη και μετά με κυνηγάει εμένα :P

Όσον αφορά κάτι άλλο πιο συγκεκριμένο, έχει κανείς εμπειρίες με οδήγηση 400άρας και να είναι κάτοχος του A1 διπλώματος ? Αν είσαι κομπλέ με ασφάλεια,τέλη,κράνος και μικρό δίπλωμα πιστεύετε αντιμετωπίζεις πρόβλημα με τυχόν σταματήματα άπο ένστολους ?

Επίσης, όπως καταλαβαίνετε, η οικονομική κατάσταση όλων αυτή την περίοδο δεν επιτρέπει πολλά ανοίγματα και έτσι είναι δύσκολο η διάθεση 1.500 ευρώ μετρητών και συγκεκριμένα άπο ένα νέο.Οι πιθανότητες διευκόλυνσης με κάποια προκαταβολή και κάποιο διαπροσωπικό συμφωνητικό του στυλ γραμμάτιο και κάτι που λέγεται παρακράτηση κυριότητας?άδειας? δεν γνωρίζω ακριβώς, γίνεται ? έτσι όπως τα υπολογίζω μαζί με κάποιο στοιχειώδη εξοπλισμό όπως ένα καλό
κράνος, γάντια και ένα μπουφανάκι συν μεταβιβάσεις και ασφάλειες θέλω γύρω στα 2.000 ?.
Με δουλειά-σχολή όμως πραγματικά δεν έχω πολύ χρόνο για αναμονή, με βιάζει αρκετά να έχω δίκυκλο που πιστεύω πως θα γίνει και απόσβεση αρκέτα σύντομα.  :o ???

supernova

Φίλε παναγιώτη καλως ήρθες στο φόρουμ!!!
Αν δεν έχεις δίπλωμα για ''ανεξάρτητα'' το πιο σίγουρο είναι οτι θα έχεις θέμα με τον νόμο κτλ, τώρα βέβαια σου μιλάω εγώ που πήρα το cb στα 18 και έβγαλα δίπλωμα στα 23, αν είσαι προβλεπόμενος (όπως λες κράνος, κτλ) δεν σε σταματάνε εύκολα πιστεύω, αλλα το καλήτερο θα είναι να έχεις δίπλωμα για πάρα πολλούς και ευνόητους λόγους!
Αν πάρεις την μηχανή απο μαγαζί πιθανότατα θα κάνουν διακανονισμό μέσω τραπέζης (σε αυτή την περίπτωση σου συνηστώ ως παθών να είσαι συνεπής ως προς τις μηνιαιες καταβολές σου, αλλιώς το κεφάλαιο ανεβαίνει) ή αλλιώς γραμμάτια!

itom32

Eτσι πως τα λες,στερεις απο τον εαυτο σου το να μπορεις να βρεις μηχανη απο ιδιωτη.Και πας κατευθειαν σε CB απο εμπορο.Ιδιωτης δυσκολα θα ρισκαρει να μην παρει ολο το ποσο cash.Το θεμα ειναι οτι οι εμποροι συνηθως ζηταν τον πατερα τους και την μανα τους,με αποτελεσμα να αλιωνεται η τσεπη σου.Γνωμη μου ειναι να περιμενεις για λιγο και να μη βιαστεις,μαζευοντας τα εξτρα που χρειαζεσαι ωστε να μπορεσεις να κανεις και το απαραιτητο παζαρι.Ο εχων το χρημα κανει κουμαντο.
Στο αλλο θεμα του διπλωματος δεν γνωριζω καθολου διοτι εχω το παλαιο(καθ οτι λαιουρας)με αυτο οδηγας απο παπι εως το Enterprize.

supernova


PsDim66

οποιος εχει χρημα ειναι αρχοντας τωρα... δυστυχως...
αν εχετε να προτινετε κατι οσον αφορα την αγορα ολα ειναι ευπροσδεκτα. καποιο μαγαζι, καποιος γνωστος...
εχω ψιλοφρικαρει γιατι απο τους φιλους μου δεν υπαρχει καποιος μες στα κολπα
και ειμαι αιθεροβαμων....

supernova

Πρώτα θα πρέπει να δείς μέχρι τι χρήματα μπορείς να δώσεις, μετά κάνε μια έρευνα να δείς τι παίζει (π.χ. στο car gr) και αν βρείς κάτι που σε ενδιαφέρει είμαστε εδώ για να σε βοηθήσουμε!
Αυτά απο μένα, δεν ξέρω αν έχει κάποιος απο εδώ να προτείνει κάτι.

itom32

Aς πουμε αυτο το pb1 φενεται φροντισμενο,διοτι τα περιφεριακα του φενονται μαμα.Εχει καινουρια λαστιχα και εχει κανει service τα πισω αμορτισερ.Εχει αλλαξει τα μαμα ελατηρια με τα μωβ hyperpro.Και τσιμπας μαζι με το CB και το σπανιοτατο και ακριβο δερματινο bagster που λεγαμε πιο νωρις με τον supernova.To εχει λογικη τιμη.Αν εχεις το cash μπροστα το παζαρευεις μπας κα πεσει και αλλο.
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2210409/.εννοηται οτι το τεσταρεις και το ελενχεις αν μπορεις παρεα με καποιον που γνωριζει απο sf.Πολλες φορες οι φωτο κολακευουν την μοτο.
Y.Γ:στο car δες ποσο δινουν τα δυο τελευταια cb στον Ν.Αττικης οι τραχαναδες.Αυτα που ελεγα πιο πανω για εμπορους..... >:(

PsDim66


supernova

5.300????  ΤΙ????
Ωραίο το cb στην αγγελία........

PsDim66

ιτομ αν λες για τα χρεπια που πουλαει ο τσιβαρακης 2 χιλιαρικα, οταν τα ειδα εβαλα τα κλαματα

itom32

Nai αυτα λεω χα,χα,χα,Supernova μη τα παραλεμε μονο 2300 οτι παρεις.Με 5.300 περναμε το νεο vtecRevo 2012. :yelrotflmao:

PsDim66

1300 δινει το pb1. θα του πω 1400 με 500 προκαταβολη και τα υπολοιπα συμφωνητικο...:-P
προφανως θα παρω τα @@ του αλλα αξιζει να δοκιμασω ? :yoohoo:

itom32