Εργαλεία ταξιδίου

Ξεκίνησε από panosp25, Σεπτεμβρίου 02, 2018, 03:15:32 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

panosp25

Χαιρετώ την παρέα.
Λαμβάνοντας λοιπόν το ερέθισμα από τον φίλο Itom32 περί εξοπλισμού ταξιδίου κλπ γράφω σε αυτό το πόστ τα εργαλεία που θα έπρεπε να έχει ένας κάτοχος Superfour σε ένα ταξίδι κοντινό ή μια βόλτα ώστε να αντιμετωπίσει τις ενδεχόμενες αβαρίες.

Σύμφωνα με την HONDA λοιπόν το βαλιτσάκι εργαλείων που έχει η μοτοσυκλέτα βγαίνοτας από το εργοστάσιο περιέχει τα εξή:
1. Κλειδί ρύθμισης ανάρτησης.
2. Μπουζόκλειδο 16mm
3. ʼλλεν 5mm
4. Μετρητής πίεσης ελαστικών
5. Κλειδί 8x12
6. Κλειδί 10x12
7. Κλειδί 14x17
8. Πένσα 135
9. Κατσαβίδι ίσιο Νο2
10. Σταυροκατσάβιδο Νο2
11. Κλειδί πολύγωνο 24mm

Τα παραπάνω εργαλεία είναι και αυτά που τοποθετεί η HONDA στα CB της. Φυσικά αν ο προηγούμενος τα έχει κρατήσει για πάρτη του, (όπως στην δική μου περίπτωση) δεν πρόκειται να τα βρείτε στο εμπόριο, άρα φτιάχνετε ένα σετ με παρεμφερή.

Εγώ από προσωπική εμπειρία θα συμπληρώσω και:

1. Μπουζί
2. Ένα σετάκι ντίζες με universal ψείρες (όπως αυτό που προτείνει ο Itom32. βλ. φωτό)

3. Φακός
4. Σετ επισκευής ελαστικών
5. Φαστ

Προσκαλώ όλους του συντρόχους να συμπληρώσουν με γνώμες και εμπειρίες το ποστ ώστε να έχουμε έναν ολοκληρωμένο οδηγό-σύμβουλο.
:) ;)

Ξένοιαστος Κ

Καλησπέρα φίλε πάνο θα ήθελα να συμπληρώσω κανά σακουλάκι με (ταιραπ) ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου τύχει ένα (κοφτάκι) (σπρέι γράσσο αλυσίδας) αν έχουμε σκοπό να κάνουμε πάνω από 500km οπωσδήποτε είναι πολύ χρήσιμο ένα (power bank) μην μείνουμε από ρεύμα στο κινητό μας, αν ταξιδεύουμε μόνοι μας ανοικτά δεδομένα μόνιμα καθώς και μια συσκευή κινητού τηλεφώνου ακόμα ανοικτή και αυτή ,2ο κλειδί της μοτοσυκλέτας μας σε ασφαλές σημείο ,εγώ πάντα παίρνω μαζί μου και μια κασετίνα μικρή με καρυδάκια και μυτούλες κατσαβιδιών ούτως η άλλως όταν ταξιδεύεις μπορείς να βολέψεις έξτρα μικροπράγματα στις αποσκευές σου χαρτί  :) μωρομάντηλα χρησημεύουν και για τον καθαρισμό του κράνους μας και όχι μόνο και φυσικά να έχουμε στο ασφαλιστήριο μας οδική βοήθεια ποτέ μην σκεφτούμε τα 20 με 25 ευρώ παραπάνω στο συμβόλαιο μας τα έξοδα μεταφοράς είναι 10πλάσια αυτά προς το παρόν αν θυμηθώ κάτι άλλο θα υπάρξει ενημέρωση εκ μέρους μου.Ευχαριστώ.