Αλλαγή ελαστικών

Ξεκίνησε από dem, Νοεμβρίου 28, 2020, 12:43:26 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dem

Τι ελαστικά με συμβουλεύεται να βάλω ;
Φοράω τα Bridgestone Battlax Hypersport   110/70/17  & 140/70/17 και δεν είμαι ευχαριστημένος γιατί αν δεν ζεσταθούν δεν "πιάνουν", προσανατολίζομαι μάλλον σε Μισελέν αλλά δεν ξέρω αν είναι όλα μαλακά ή πρέπει να δω για κάποιο συγκεκριμένο τύπο.
Επίσης αν ξέρετε κανένα καλό μαγαζί για λάστιχα στην Θεσσαλονίκη και αν υπάρχει και κάποια έκπτωση ακόμα καλύτερα.

itom32

Η επιλογη ελαστικων ειναι τελείως προσωπική υπόθεση.Παίζουν πολλά ρόλο,το βασικοτερο ειναι το πως οδηγάς και τι ζητάς απο το λάστιχο.Πχ ενώ μου αρέσει φοβερά το σχήμα  και η κορώνα των Pirelli Diablo RossoII,που βοηθά να βουτάς στις στροφές,το λάστιχο αξίζει τον πρώτο 1,5 χρόνο.Μετά αν πατήσεις σε νερα,ή οδηγείς σε βροχή,αγόρασες οικοπεδο.Τα Dunlop gpr300 που φορώ τώρα είναι αξιόλογα αλλά δεν βοηθά η κορώνα καθόλου για λιγο πιο γρήγορο οδήγημα.Αλλά αυτό συμβαίνει σε εμένα και στις δικές μου οδηγικες ικανότητες-στυλ.Σε εσένα μπορεί να δουλέυουν καλύτερα ή χειρότερα. Θα ήθελα να δοκιμάσω πολύ τα Bridgeston BT46 το οποίο είναι φετινό μοντέλο και εχει αρκετά καλή βροχογράμμωση το πέλμα του.Τώρα για ελαστικα στην Θεσσαλονίκη ο Ammo77 είχε κάνει κάποια διαπραγμάτευση η οποια δεν ξέρω αν ισχύει με τον Θαλασσούδη.
https://www.vrisko.gr/advdetails/0i6j177f54_52207dc02b2_idc1257c1αν πας σε αυτόν πες του οτι είσαι απο το superfour.gr
Aρκετά καλές τιμές έχει και η ΕΛΜΑ    https://www.elma-sa.gr/el/elastika/
Υ.Γ:Φοράμε πάντα τις διαστάσεις που συνιστά η Honda δηλ.110/70/17 εμπρός 140/70/17 πισω για περισσότερη ευελιξία,ασφάλεια,επιδόσεις,οικονομία.

Alex400

Ποιά Brigestone φοράς ; Δωσε μας κάποια στοιχεία .

dem

Bridgestone Battlax Hypersport   110/70/17  & 140/70/17

TEOS CB SF

https://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=2636.0 στο παραπάνω ποστ αναγράφω την εντύπωση μου από τα bt46 .. επίσης θα συμφωνήσω με τον itom ότι η αλλαγή ελαστικών είναι καθαρά προσωπική επιλογή ,, εξαρτάται τι ψάχνει κάποιος από ένα λάστιχο ,, εγώ προσωπικά με τις διαδρομές που ακολουθώ ( πολύ σπάνια πλέον ) είμαι ικανοποιημένος με τα ανωτέρω .
Επίσης σου προτείνω να διαβάσεις όλα τα ποστ στην ενότητα "ελαστικά "

Alex400

ΝΑΙ BATLAX . . . ποιά ομως ;  S20 , S20 evo , S22 ; BT 90 ;

klab

και τι νούμερο DOT (ημερομηνία παραγωγής) έχουν τα λάστιχα.

dem

S 20 είναι. Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις από τα λάστιχα στις στροφές, ποτέ δεν ήμουν γρήγορος οδηγός. Με ενδιαφέρει να βάλω μαλακά λάστιχα που να μην θέλουν ζέσταμα για να πιάνουν κυρίως για διαδρομές εντός πόλης και σπάνια κανένα ταξιδάκι. Επίσης για βρεγμένο δρόμο δεν με ενδιαφέρει και τόσο γιατί δεν την κυκλοφορώ με βροχές, προτιμώ εκείνες τις μέρες να μετακινούμε με το Innova για να μην την λερώσω.

Alex400

Τα S20 οντως θέλουν ζεσταμα για να αποδώσουν . Γιαυτό αντικαταστάθηκαν απο τα S20 EVO που επίσεις θέλουν καλό ζεσταμα αλλά εχουν καλύτερο κράτημα . [Και αυτά εχουν αντικατασταθεί απο τα S22 που εχουν ακόμα καλύτερα χαρακτηρηστικά] . Το θέμα μας ΔΕΝ ειναι η μαρκα των ελαστικών , αλλά το ποσοστό πυριτίου που περιεχει στη γόμα . [Αυτό κανει τα λάστιχα να ζεσταίνωνται γρήγορα .] Συνήθως τα λάστιχα που εχουν αυξημένο ποσοστο πυριτίου ΧΑΝΟΥΝ τα καλά τους χαρακτιριστικά μετά απο ενα -ενάμιση χρόνο . Αλλά αν το ζητούμενο ειναι το πολύ γρήγορο ζέσταμα τότε θα σου έλεγα να δείς τα METZELER και τα PIRELLI [Η METZELER για όσους δεν το γνωρίζουν ειναι το εξελικτικό τμήμα της PIRELLI και ανήκει σε αυτή ] . Η METZELER ηταν που πρωτοστάτησε με τα ελαστικά COMP-K [ ME 33 LEIZER] με γομα πυριτίου το 1986 που παράγωνται μέχρι και  σήμερα ! ! !  Οπως και τα METZELER - SAHARA  για ON-OFF χρήση που επίσεις παράγωνται μέχρι σήμερα . Σε κάθε περίπτωση αυτό που θα ζητήσεις ειναι αυξημένο πυρίτιο στη γόμα . Στα Brigestone αυτό που σου ταίριαζε ειναι το BT90 που εχει 2 ζώνες γόμας και όχι τρεις οπως τα υπόλοιπα  αλλά εχει τα διπλάσια χρήματα . . . [κοντά στα 300 το σετ ] Αυτά . . . .

dem

Ευχαριστώ πολύ Alex400 για την έξτρα κατατοπιστική βοήθεια σου όπως βέβαια και τους υπολοίπους.