Πιστα, λαστιχα ...

Ξεκίνησε από mikesf, Ιουλίου 06, 2006, 05:44:39 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

shytestosterone

Στον ΟΚ Wheels πας ? Ψαχνω να βρω ακρη με κανεναν αλλο λαστιχά στη Θεσσαλονίκη. ξερει κανεις καποιον ?

Headmaster

Παράθεση από: shytestosterone στις Αυγούστου 04, 2006, 11:12:42 ΠΜ
Στον ΟΚ Wheels πας ? Ψαχνω να βρω ακρη με κανεναν αλλο λαστιχά στη Θεσσαλονίκη. ξερει κανεις καποιον ?
Πήγα για πρωτη φορά στον Σταυρο(ΟΚ Wheels) σήμερα και τολμώ να πώ ότι έμεινα ικανοποιημένος φάνηκε σωστός επαγγελματίας
Του ζήτησα κάτι σχετικά ενδιάμεσα σε τουριστική/αστική και λιγότερο πιστιάρικη χρήση μου πρότεινε σα "σωστός" επαγγελματίας σα σκληρά τα BATLAX BT45 και πιό μαλακό το ΒΤ92
Όταν του εξήγησα οτί δε θέλω BATLAX γιατί ξυπνάς μια μέρα και δε έχεις λάστιχα και του ζήτησα τό ίδιο λάστιχο που φοράω (DUNLOP)επίσης σα σωστός επαγγελματίας δεν επέμεινε αλλά έψαξε να το βρεί,τώρα μιλάμε για 280ευρώ το σετ
Για καλή μου τύχη δε είχε το μπροστινό οπότε για να μην χάσει τον πελάτη ανέβηκε κατηγορία θυσιάζοντας ένα ποσοστό από το κέρδος του
Αποτέλεσμα?? ??? ???
Η γιαγιά να αποκτήσει ενα ολοκαίνουργιο σετάκι από Dunlop SportMax Qualifier!!!
Σαφώς ανώτερο απο το ΒΤ45 ή 92 και στην ίδια τιμή και δώρο μια κουκούλα για να μην κρυώνει η γιαγιά το χειμώνα!!! :o
Y.Γ.--Λες αν του έλεγα Jimi ότι είμαι και moderator σε site με μηχανές να μου παιρνούσε τα slick?

Headmaster

Πρώτες εντυπώσεις απο τα qualifier ?
Σαφώς θετικές νιώθωντας το μηχανάκι πιο γρήγορο στις αλλαγές κατεύθυνσης (πιο ελαφρύ τιμόνι) και αρκετά καλύτερο κράτημα στην στροφή ζεστάνεται σχετικά γρήγορα και ειδικά με την μεσημέριανη ζέστη τώρα εγώ λειπάμε να το σχίσω μέσα στην πόλη με αναίτιες γρήγορες εκκινήσεις!!!
Θα δόυμε και την διάρκειά του!!

shytestosterone

διαστασεις ? Δεν ειπανε να σου βαλουνε τα GPR70 ?

Headmaster

Τα GPR είχα πάνω για αυτό είπα οτί ανέβηκε κατηγορία
Νομίζω οτί τα qualifier πρέπει να είναι 2 κατηγορίες πάνω από ΒΤ45 και 92
Έχεις ακούσει εντυπώσεις από άλλον για qualifier πού να τα φορά ήδη?
Διαστάσεις κράτησα τις μαμα 150 πισω 110 μπροστα
Τι φοράς πίσω 160 και 120 μπροστά?


Ouzo Power

Με γεια τα λάστιχα και ....΄λιώστα!!!! ;D
Ο Οκ Wheels είναι πολύ σωστός και επαγγελματίας.
Πίσω λάστιχο στο μοτερ έχω το καινούργιο το qualifier  200/55 με απίστευτο camber.Στρίβει το θηρίο λες και είναι 600!!
¨Οταν έρθω πάνω θα πάω και για αλλαγή το μπροστινό   :P
Ροπη στο max..........

shytestosterone

παιδια τι να πω, δυο φορες που πηγα στον OK wheels και τις δυο εφυγα ξενερωμενος και λιγο σπασμενος, και δεν εβαλα εκει το λαστιχα μου, μιλαω τωρα για διαστημα χρόνων.

1. θελανε να μου βαλουν τη μαρκα / τυπο που αυτοι θελανε τη δεδομενη στιγμη, προχθες που πηγα να ρωτησω για παραδειγμα ντε και καλα 8ελανε να μου βαλουνε τα GPR70

2. Επειδη φαινεται δεν ητανε να βαλω τα λαστιχα εκεινη τη στιγμη η αντιμετωπιση ειναι του στυλ λιγακι "σου ειπαμε τι ητανε να σου πουμε αν δεν ειναι να βαλεις τωρα αδειαζε μας τη γωνια" "μη μας πρηζεις με αλλο research δηλαδη με λιγα λογια"

3. Οταν αρχισα να ρωταω για λαστιχα οπως τα pilot power και τα diablo (oxi τα Corsa απαραιτητα) η αντιμετωπιση πλεον περασε στο στυλ οτι εχουν να κανουν με ασχετο με τις χαρακτηριστικες μαστρο-ατακες "δεν κανουν αυτα τα λαστιχα για σενα" κλπ
Τι παει να πει δεν κανουν δηλαδη? .....

4. Eπισης η αντιμετωπιση ητανε καπως αρνητικη στο στυλ του οτι εχουν να κανουν παλι με ασχετο, οταν ανεφερα τις συγκεκριμενες διαστασεις που με ενδιαφερουν , 160 πισω για παραδειγμα, ενας ανεπτυξε μια θεωρια οτι τα μηνυματα για τα ορια της προσφυσης της μηχανης στη στροφη ερχονται πολυ πιο νωρις με ενα 160 λαστιχο δημιουργωντας αισ8ηση ανασφαλειας ενω αλλος ανεπτυξε αλλη θεωρια οτι με τετοια λαστιχα η μηχανη πεφτει απο τη μια μερια στην αλλη πολυ πιο ευκολα και γρηγοροτερα πραγμα που μπορει να τρομαζει και να δημιουργει ανασφαλεια αν δεν εισαι οδηγος που πηγαινει ξυνοντας ....

5. Το περιεργο, αλλες τιμες ειπανε σε μενα (270) αλλες τιμες στον μαστορα μου που τηλεφωνησε μπροστα μου επισης για τα ιδια λαστιχα (295) και αλλη τιμη (280) ειπανε και στον headmaster

Δημητρη το μαμα πισω για τα Super Four ειναι 140, και εγω πισω εχω 150. Στοn OK wheels ντε και καλα θελανε να μου βαλουνε 140 GPR70 ... (Γενικα πιστευω προωθουνε για δικους τους εμπορικους κατα πασα πιθανοτητα λογους τελευταια τα DUNLOP)

Επισης μπαινω στον πειρασμο να σκεφτω οτι ισως θελανε να "ξεστοκαρουνε" τα GPR70 καθως, ισως, να μην βρισκονται σε παραγωγη πλεον ... παιρνοντας σαν ενα ακομη σημαδι για αυτο το οτι δεν ειχε 110 μπροστινο για τον Δημητρη. Μαλιστα οταν πηγα τους ειπα οτι θελω ενα λαστιχο μ@λ@κο και να ζεσταινεται γρηγορα γιατι κανω μικρες διαδρομες με πολλα φρενα και στροφες και δεν κανω γενικα πολλα χιλιομετρα, και μου ειπανε απευθειας τα GPR70 ....

Ouzo Power

Φίλαράκι πραγματικά δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω.
Ξαφνιάζομε όμως  :o γιατί εγώ πραγματικά είχα μία πολύ διαφορετική αντιμετώπιση απο αυτούς τελείως αντίθετη και γι αυτό θα ξαναπάω σε αυτούς.
Τι να πω δεν ξερω...... ???
Ροπη στο max..........

Headmaster

Κοίτα είναι ευκαιρία γιατί μάλλον δε έχει μπροστινό 110 σε GPR οπότε μπορεί να σου κάνει την ίδια μαγκιά με εμένα!!
Πάντως αυτό που λέει ο ούζο για το πόσο ελαφράινει το μηχανάκι και στρίβει σχεδόν με την σκέψη το κατάλαβα και εγώ σήμερα στα εσάκια του Κόσμος σχέδον δε θέλεις να τελειώσει η στροφή!!
Κοίτα shytestosterone μπορεί απλά να μην γουστάρουν τα μηχανάκια με τετράγωνο φανάρι και να είναι λάτρης του στρογγυλοφάναρου.!!! :o  :P :o :P

akaposto

headmaster,με γεια τα πα-πα
του πότε είναι τα λάστιχα?για ρίξε ένα βλέφαρο να μας πεις,
γιατί και 'μεις (3 στο σύνολο) σε "επαγγελματία"
πήγαμε,αλλά...
<<Δεν μπορώ να υποσχεθώ ότι θα προσπαθήσω. Αλλά θα προσπαθήσω να προσπαθήσω>> 
Bart Simpson

της στραβής μπιέλας,ο κύλινδρος της φταίει!

Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή...Εκτός αν πουλάς αξεσουάρ BMW

Headmaster

Φίλε προτιμούμε πάντα τα φρέσκα προιόντα !!!
10η εβδομαδούλα του σωτήριου εν χρηστώ ετος 2006
Direct from France!!

Jaque

Ωρε παιδια τα Pirelli δεν τα αναφερατε καθολου..δεν τα συμπαθειτε?Εγω ειχα τα Dragon πρωτα και εχω παραγγηλει τα diablo να τα βαλω μεθαυριο..Τι γνωμη εχετε για αυτα?Τα Dragon ηταν αρκετα μαλακα,μου αρεσαν και ηθελα τα ιδια αλλα αφου τα diablo ειναι πιο μαλακά λεω να τα δοκιμασω.
ΒΟΥΒΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜ.........

shytestosterone

raise from the dead lol ... για μοτοσυκλετες εχει ?

freethan

Κανονικά raise from the dead.
Λες να 'ναι κανα bot ?

desmond

μπα, πιο πιθανό το βλέπω να μπήκε κάποιος απλά για να κάνει διαφήμιση χωρίς να κοιτάξει ημερομηνία του post
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi