Μετατροπη ουρας CB400SF Version R σε Hyper VtecSpec1+Γενικο τουμπανιασμα

Ξεκίνησε από itom32, Αυγούστου 17, 2010, 11:37:59 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

desmond

nice.
Η σέλα ταίριαξε κουτί;
οι φωτο του μπαμπούλα είναι όλα τα λεφτά...
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

itom32

Ταιριαξε σε ολα θεση κλειδωματως, εμπρος,δεξια,αριστερα,αλλα αφηνει γυρω στον ποντο κενο πισω,αλλα δεν φταιει,η σελλα θελει η ουρα ενα ποντο εμπρος ,δεν ειναι τιποτα αλλες δυο τρυπες στην βαση π λιγο πιο μπροστα κι εγινε η δουλεια.Aν ειχα τη σελλα απο την αρχη θα το ειχα υπολογησει καλητερα,ετσι στα τυφλα επεσα ενα ποντο εξω.Οταν τελειωσω θα βαλω φωτο.
Παντως Kλειτο,η σελα του version S ειναι πολυ πιο καλη σε αισθηση,πιο ανατομικη,λιγο πιο σκληρη,και το μαμα υλικο, γιατι τετοιο εχει, πολυ καλητερο,απο το αντιολησθητικο που ειχα στο R.Μαλλον επειδη εχει λιγοτερο παχος η θεση το οδηγου,η θεση χαμηλωσε λιγο,και αυτο με βοηθαει στο 1,76 υψος που εχω.
Υ.Γ :Eδω να ευχαριστησω τα φιλαρακια μου freethan για τις φωτο της σελλας,και τον Stef για τις φωτο της βασης της σελλας,παιδια χωρις εσας δεν θα εκανα τιποτε.You are both number 1 buddies. :grouphug:  :beerchug: :beerchug:  :grouphug:

freethan

Παράθεση από: itom32 στις Σεπτεμβρίου 02, 2010, 12:03:06 ΠΜ
Ταιριαξε σε ολα θεση κλειδωματως, εμπρος,δεξια,αριστερα,αλλα αφηνει γυρω στον ποντο κενο πισω,αλλα δεν φταιει,η σελλα θελει η ουρα ενα ποντο εμπρος ,δεν ειναι τιποτα αλλες δυο τρυπες στην βαση π λιγο πιο μπροστα κι εγινε η δουλεια.Aν ειχα τη σελλα απο την αρχη θα το ειχα υπολογησει καλητερα,ετσι στα τυφλα επεσα ενα ποντο εξω.Οταν τελειωσω θα βαλω φωτο.
Παντως Kλειτο,η σελα του version S ειναι πολυ πιο καλη σε αισθηση,πιο ανατομικη,λιγο πιο σκληρη,και το μαμα υλικο, γιατι τετοιο εχει, πολυ καλητερο,απο το αντιολησθητικο που ειχα στο R.Μαλλον επειδη εχει λιγοτερο παχος η θεση το οδηγου,η θεση χαμηλωσε λιγο,και αυτο με βοηθαει στο 1,76 υψος που εχω.
Υ.Γ :Eδω να ευχαριστησω τα φιλαρακια μου freethan για τις φωτο της σελλας,και τον Stef για τις φωτο της βασης της σελλας,παιδια χωρις εσας δεν θα εκανα τιποτε.You are both number 1 buddies. :grouphug:  :beerchug: :beerchug:  :grouphug:

Καλησπέρα! Ο τυπάς με τις σέλες οπωσδήποτε να μπει και στο thread με τα μαγαζιά! Με'γειες!
:beerchug: :beerchug: 

itom32

Ευχαριστω, με το που ειδε τις φωτο της σελλας που μου εστειλες την βρηκε .Δεν μου ελεγες οτι εσεις με τα S καθεστε καλητερα στα CB,φιλε μεγαλη διαφορα.Τωρα δεν ξερω σε πολυωρο ταξιδι ποσο πιο γρηγορα θα πιανεται ο κ :censored:ς αλλα για μες την πολη μεγαλη βελτιωση.

freethan

Παράθεση από: itom32 στις Σεπτεμβρίου 02, 2010, 12:54:08 ΠΜ
Ευχαριστω, δε μου ελεγες οτι εσεις με τα S καθεστε καλητερα στα CB,φιλε μεγαλη διαφορα.Τωρα δεν ξερω σε πολυωρο ταξιδι ποσο πιο γρηγορα θα πιανεται ο κ :censored:ς αλλα για μες την πολη μεγαλη βελτιωση.

Είναι πιο hardcore xexexee, και ο συνεπιβάτης εξακολουθεί να γλυστράει . Μετά απο πολύωρο ταξίδι έχεις φτιάξει iron butt τρελό πάντως !

itom32

Mε την βοηθεια παντα,του καλου μου φιλου freethan, :hug:και αφου καταφερε και βρεικε τo parts manual των Hyper Vtec,καταλαβα γιατι δεν μου καθοταν καλα η σελλα μετα την μετετροπη.Οπως ειπα παραπανω θελει η ουρα να μετακινηθει ενα ποντο εμπρος.Εκτος απο αυτο αφου βρηκα σελλα Version s ειδα οτι τα εμπρος λαμακια που εφτιαξα την εμποδιζαν να πατησει καλα.Εδω ο θεος freethan  :sun_smiley:δηνει τα parts manual των Hyper Vtec και βλεπω οτι επρεπε και αυτα να ειναι ενα ποντο μπροστα και λιγο πιο κατω,ποσταρω το υποπλαισιο του vtec για κατανοηση:

Διδαγμα πριν ξεκινησω επρεπε να εχω περσσοτερες φωτο.Ενταξει τωρα ολα ειναι πιο ευκολα.Αρα ξεβιδωνω τα εμπρος λαμακια που με κοπο εφτιαξα (στην αρχη του τοπικ)και εκει στις ακρες της καθετης πλακας προς το υποπλαισιο πριν απο την βαση π (κοκκινα βελακια)θα ηλεκτροκολησω δυο μικροτερα λαμακια ή ατσαλοροδελες για να πιασουν οι δυο εμπρος βιδες της ουρας διοτι στο υποπλαισιο του version R δεν εχουμε τετοια πραματα.
Εμπρος καλα μου ηλεκτροδιαααα!!!! :goodboy:
Υ.Γ:Συγνωμη για τα τεχνικα λαθη που εγιναν,αλλα δεν τα σβηνω γιατι οι δυσκολιες που συναντησα θα μπορουσαν να τυχουν στον καθενα,και θα ηθελα  τα λαθη να φενονται για συμπερασματα και αποφυγη τους.

snipereps

Γεια σου itom32 μπαχαλακια κουκουλοφορε  ;D ;D ;D  :wave: ωραιος μια χαρα πρεπει να εγινε απ'οτι βλεπω....

Παράθεση από: itom32 στις Σεπτεμβρίου 01, 2010, 04:01:10 ΜΜ
Αυτη ειναι για wallpaper τιτλος: The Bogeyman
Ο χαρος βγηκε παγανια...μπουουυυυυ!!!!

Να πω εδω οτι μετα απο ψαξιμο βρεθηκε σελλα Version S απο αυτον που πιστευα εξ αρχης οτι θα την εβρησκα,και το σπουδαιοτερο 500μετρα απο το σπιτι μου : http://www.car.gr/parts/view/743243/ τιμη:70ευρο και σαν καινουρια σε σχεση με αυτην που ειχα δηλ.συνολο η   μετατροπη(oυρα,φαναρι,ταχυδρομικα,βαφτικα,σελλα):214.35ευρο αλλα εχω παρακαταθηκη τη σελλα και την ουρα version R.Μιλαμε πολυ επαγγελματιας ο ανθρωπος,εχει αποθηκη τουλαχιστον 1000 σελλες απο διαφορα μοντελα.
Oταν βρω ευκαιρια θα ποσταρω φωτο με την νεα σελλα.
Υ.Γ:Διδαγμα οτι και να κανετε πριν το κανετε ψαχτητε,εμενα μου ζητησαν 220ευρω μονο για την ουρα ''εμποροι'',ε ''εμποροι'' :goodboy:

Αντε... ποσταρε και με την σελα να το δουμε τελειωμενο το κουκλι.........

snipereps

Παράθεση από: itom32 στις Σεπτεμβρίου 03, 2010, 08:34:35 ΜΜ
Mε την βοηθεια παντα,του καλου μου φιλου freethan, :hug:και αφου καταφερε και βρεικε τo parts manual των Hyper Vtec,καταλαβα γιατι δεν μου καθοταν καλα η σελλα μετα την μετετροπη.Οπως ειπα παραπανω θελει η ουρα να μετακινηθει ενα ποντο εμπρος.Εκτος απο αυτο αφου βρηκα σελλα Version s ειδα οτι τα εμπρος λαμακια που εφτιαξα την εμποδιζαν να πατησει καλα.Εδω ο θεος freethan  :sun_smiley:δηνει τα parts manual των Hyper Vtec και βλεπω οτι επρεπε και αυτα να ειναι ενα ποντο μπροστα και λιγο πιο κατω,ποσταρω το υποπλαισιο του vtec για κατανοηση:

Διδαγμα πριν ξεκινησω επρεπε να εχω περσσοτερες φωτο.Ενταξει τωρα ολα ειναι πιο ευκολα.Αρα ξεβιδωνω τα εμπρος λαμακια που με κοπο εφτιαξα (στην αρχη του τοπικ)και εκει στις ακρες της καθετης πλακας προς το υποπλαισιο πριν απο την βαση π (κοκκινα βελακια)θα ηλεκτροκολησω δυο μικροτερα λαμακια ή ατσαλοροδελες για να πιασουν οι δυο εμπρος βιδες της ουρας διοτι στο υποπλαισιο του version R δεν εχουμε τετοια πραματα.
Εμπρος καλα μου ηλεκτροδιαααα!!!! :goodboy:
Υ.Γ:Συγνωμη για τα τεχνικα λαθη που εγιναν,αλλα δεν τα σβηνω γιατι οι δυσκολιες που συναντησα θα μπορουσαν να τυχουν στον καθενα,και θα ηθελα  τα λαθη να φενονται για συμπερασματα και αποφυγη τους.

ναι μην σβηνεις τπτ για να ειναι πιο ολοκληρωμενα τα πραματα.   ;) στο χα πει πως θελει ποιο μπροστα  ;) παντως ειναι απιστευτη η μετατροπη.... εγω εχω σκαλωσει!!!

itom32

Ξεχασα να αναφερω,κατι σε σχεση με το μασκακι,το οποιο ειπα να φρεσκαρω.Το μασκακι σε περιπτωση πτωσης,χτυπα ξυλο,αν γλυτωσει το σπασιμο θα μπορουσε να ειναι σε αυτη αυτην την κατασταση:

To φρεσκαρισμα πλαστικων του enigma ειναι οτι καλυτερο αν θελει καποιος να δοκιμάσει να βαψει μονος(βλεπε stiky posts).Eγω παραθετω τι εκανα με το διαφανο πλαστικο της μασκας.Περνουμε λοιπον το ντουκοχαρτο 1000 και 2000και τα κουβαδακια με τα νερα.Και με υπομονη τριβουμε.... τριβουμε....Καποια στιγμη οι πολλες χαρακιες θα λιανθουν,αλλα θα εχουμε μια ματ μη διαφανη ζελατινα λογω τριψηματος,αλλα δεν μασαμε.Καθαριζουμε καλα σκονες νερα,λασπονερα.Και περνουμε το διαφανο βερνικι που μας περισσεψε,απο ουρα κατω μερος μασκας και ψεκαζουμε δυο χερια την ζελατινα της μασκας.Το αποτελεσμα ειναι καπως ετσι.

freethan


snipereps

μπραβο... τωρα το μονο που μενει ειναι να κανουμε ενα καλουπι και να βγαζουμε δικα μας μασκακια για ολους!!!!!111  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :yoohoo: :yoohoo: :yoohoo:

itom32

Tωρα που εχω ενα μασκακι στα αποδυτηρια,θα το συζητησω με τον headmaster που ξερει απο πολυεστερες και καλουπια και αμα ειναι φτιαχνουμε κανα δυο για παθοντες version R riders να μη ψαχνωμαστε απο ebay. :beerchug:
Σε σχεση με την ουρα τωρα αν και η κατασταση βελτιωθεικε με την σελλα  S αυτο  ειναι οτι καλυτερο μπορω να κανω χωρις να κοψω το udercowl.Αυτο που θελει ειναι να ανασηκωθει ελαχιστα διαγωνια εμπρος συμφωνα με την φωτο.Αλλα για ναγινει αυτο πρεπει να κoψω το undercowl. :scratchchin:
Iδεες ευπροσδεκτες,τωρα που ειμαι στα βαθια. :-\

freethan


itom32

Σε ευχαριστει,να δω τι θα κατεβασει η κεφαλα μου τωρα για να κατσει η ουρα ακριβως.

desmond

Πολύ καλύτερα φαίνεται με την εξάτμιση στη θέση της.
ξαναέβαψες και το χταπόδι ε;
εγώ ακόμα δεν αξιώθηκα...
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi