Moto travel Evoia 2023 - unknown Land....

Ξεκίνησε από zi, Ιουνίου 13, 2023, 10:26:19 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

zi

Παραλία Αγία Άννα

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Καταρράκτης Δρυμώνας

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Ο χωματόδρομος όλα τα λεφτά υπέροχη θέα αν και λίγο συντηρημένος αλλά ήταν μαγικός όσον αφορά τη θέα πραγματικά από τους δρόμους τους οποίους αξίζει να κάνετε.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Με τη δύση του ηλίου φτάσαμε στο Λιμνιώνα θα είναι η σημερινή μας διαμονή. Αφού βρήκαμε το σπίτι και τακτοποιηθηκαμε βουρ στην παραλία για ένα μπάνιο εγώ ο Θεόφιλος και ο Αντώνης. Πραγματικά υπέροχη παραλία μεγάλη Το νερό ήταν λίγο κρύο βέβαια ήταν και περασμένη ώρα αλλά ήταν τόσο τονωτικό ,ήταν ότι έπρεπε για τη δυσκολία της ημέρας.


Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Η μέρα σήμερα ήταν λίγο ιδιαίτερη όσον αφορά τη διαμονή μας στο Λιμνιώνα. Αν και υπήρχαν τα ψηστικά δεν υπήρχε όρεξη για ψήσιμο παραταύτα όμως ο Χαντα ως όφειλε μας ετοίμασε μία υπέροχη μακαρονάδα δυνατή δεν μπορώ να πω με τα καλύτερα κάτι από δω κάτι από κει μία χαρά έκλεισε το βράδυ ήπιαμε και τις μπυρίτσες μας απολαύσαμε και τη θέα είδαμε και το μαγικό φεγγάρι να χύνεται μες στη θάλασσα αλλά δυστυχώς όλοι πηγαμε για ύπνο πλην του Αντώνη ο οποίος το ξενύχτι σε λίγο παραπάνω. Εύγε κουμπάρε

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Τα φωτογραφικά ντοκουμέντα της βραδιάς απαγορεύονται λόγω πνευματικών δικαιωμάτων. Όσοι κατάλαβαν κατάλαβαν

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Το πρωινό όμως ο κουμπάρος το έκανε θεσπέσιο τι κρέπες γλυκές κρέπες αλμυρές τι μπισκότα oreo τί μαρμελάδες.
Το γελοίο της υπόθεσης ήταν ότι στρώσαμε το τραπέζι κανονικά φάγαμε το πρωϊνό με πολύ ωραία θέα και ξαφνικά είχε ήλιο.
Πάρτα όλα πήγαινε τα στο τραπέζι το άλλο. Εκεί μυρμήγκια. Ξανά μανά πάρτα από κει και πήγαινε τα στο άλλο τραπέζι.


Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Καλησπέρα σας. Είναι βέβαιο ότι σας έλειψα αλλά σας είχα στην αγωνία βρε. Πάμε λοιπόν τώρα να συνεχίσουμε το συγγραφικό μας έργο, να καταπλήξουμε τα πλήθη και να ζητωκραυγάζουμε όλοι μαζί τιμή και δόξα στο παϊδακι.
Υγ: πώς να μη συνεχίσω το συγγραφικό μου έργο με τέτοια φατσούλα.....

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

2η Μέρα... Δρομολόγιο

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.
Road trip συγγραφή συνέχεια


Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Η εκκίνηση δόθηκε το πρωί μετά από ένα υπέροχο πρωινό του κουμπάρου Αντώνης κασαπίδης. Σε χρόνο DT είχαν μαζευτεί όπλα κράνη εξαρτήσεις τα μηχανάκια είχαν φορτωθεί και ήμασταν έτοιμοι να αναχωρήσουμε για τον επόμενο σταθμό διασχίζοντας υψομετρικά από τη μεριά του Αιγαίου προς τον βόρειο Ευβοϊκό κόλπο και κατεβαίνοντας πάλι το όρος δίρφη από την απέναντι μεριά προς το Αιγαίο. Πραγματικά μία υπέροχη διαδρομή με αρκετές στροφές διακυμάνσεις και εναλλαγές του φυσικού κάλλους το οποίο πραγματικά μαγευτικό τόσο που ώρες-ώρες αναρωτιέσαι αν η Εύβοια είναι πραγματικά ένα κομμάτι γης νησί ή είναι ένας ολόκληρος κόσμος

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Από τα Ψαχνά περνώντας τη στενή δίρφης φτάνοντας στα Ψαχνά όσο και να προσπαθήσεις να ξεχωρίσεις κάτι από εκείνο το σημείο είναι τόσο δύσκολο για τη βιοποικιλότητα που συναντάς όσο και για τα κομμάτια του δρόμου. Πραγματικά αισθάνεσαι τυχερός που μπορείς να απολαύσεις καβαλώντας τη μηχανή σου αυτά τα ωραία τοπία.
Μελανό σημείο για μία ακόμα φορά ήταν τα καμένα κομμάτια αυτά που έβλεπε στον ορίζοντα που σε κάνανε και να αναρωτιέσαι ποιος ανθρώπινος νους ήθελε αυτή την καταστροφή?
Κουβαλώντας από την προηγούμενη μέρα όλο αυτό το οποίο αντίκρυσαν τα μάτια και ένιωσε η ψυχή μας όσον αφορά τα καμένα μέρη της Εύβοιας το ερώτημα θα μείνει αναπάντητο αν και ρητορικό. Αλληγορική σημασία σε όλα αυτά ήταν κάποιες πινακίδες που πήρε φευγαλέα το μάτι μου όσον αφορά την συντήρηση και επισκευή όλων των δασικών δρόμων. Δυστυχώς οι πινακίδες έγραφαν για μία μεγάλη εταιρία που έχει αναλάβει να φέρει εις πέρας πολλούς εθνικούς δρόμους αλλά δυστυχώς είναι και αυτή η οποία ανοίγει τους δρόμους για να μπορέσω να καταπατηθούν δασικές εκτάσεις με βιοποικιλότητες που σπανίζουν. Και η Εύβοια δυστυχώς είναι ένα μοναδικό μέρος με πλούσια βιοποικιλότητα. Εύχομαι και ευελπιστώ όπως και σε άλλα μέρη της Ελλάδας που έχουν ανακοινωθεί τέτοια πάρκα ανανεώσιμων πηγών ενέργειας να μπορέσουν να δέσουν με το φυσικό περιβάλλον αν και πότε οι μηχανικοί δεν είναι φίλοι με το φυσικό περιβάλλον. Βέβαια αυτό είναι μία μεγάλη συζήτηση που δεν μπορούμε να την κάνουμε εδώ μέσα για αυτό λοιπόν θα επιστρέψουμε στα τεκταινόμενα της βόλτα.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Πάντως όμορφο δεν το λες

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Μαγικό τοπίο υπέροχη διαδρομή η φωτογραφία είναι πολύ λίγη σε αυτό το οποίο αντικρίσαμε οδηγήσαμε και απολαύσαμε

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Από εκεί περνώντας λοιπόν το στενό δίρφυς πολύ ωραία διαδρομή όπως είπαμε συνεχίσαμε με κατεύθυνση την παραλία της Χιλιαδούς μία παραλία πολύ ωραία κομμένη στα δύο για ιδιαίτερες καταστάσεις......
Απολαύσαμε το μπανάκι για να γλιτώσουμε την κάψα του μεσημεριού απολαμβάνοντας και το καφεδάκι μας και συνεχίσαμε το δρομολόγιο μας με κατεύθυνση την Κάρυστο....
Βέβαια εμείς υπολογίζαμε χωρίς τον ξενοδόχο και νόμος του Μέρφι πάντα είναι αυτός ο οποίος θα σε καταπλήξει σε ότι κι αν ετοιμάζεις

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...