Πλαϊνές τσάντες

Ξεκίνησε από johnnybe, Φεβρουαρίου 02, 2011, 03:10:54 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

johnnybe

Μου ήρθαν Οι πλαϊνές τσάντες που έιχα παραγγείλει από το Louis.de και σπεύδω να ποστάρω γιατί έχουν μεγάλη έκπτωση και όποιος πρόλαβει!

http://www.louis.de/_40cd1ee869bbbd88e6eb02875740028905/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=525&wgr=221&list_total=34&anzeige=0&artnr_gr=10025363

Μάρκα: Moto detail (της Louis.de δηλαδή)
Με τα μεταφορικά μου ήρθαν 84?. Είναι 3 τσάντες, 2 πλαΙνές και ένα σακ-βουαγίαζ που δένουν όλα μαζίπάνω στο κάθισμα του συνεπιβάτη. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο το σακ-βουαγίαζ  ή μόνο τις πλαϊνές αν θες. Χωρητικότητα 12-20 η κάθε πλαϊνή και 45 to σακ-βουαγίαζ. Έχουν αντανακλαστικα και ενσωματωμένα αδιάβροχα (σε ξεχωριστή τσέπη για κάθε τσάντα).
Για να τις τοποθετήσεις στη μηχανή σου δίνουν μια βάση υφασμάτινη λίγο μεγαλύτερη από φύλλο Α4. Αυτό πάει πάνω στη σέλα, στο κάθισμα του συνεπιβάτη. Η βάση πιάνει με ιμάντες κάτω από τη σελα ή γύρω από ολόκληρη την ουρά. Όλες οι τσάντες κουμπώνουν στη βάση με κλιπ (χοντρά τα βλέπω, καλού κακού όμως στα ταξίδια θα βάζω και ένα δικό μου ιμάντα). Τελος σου δίνουν και 2 ιμάντες ανά πλαϊνη τσάντα για να τις δέσεις 1. στη βάση του υπόπόδιου του συνοδηγού 2. μεταξύ τους (από πίσω, από τη μεριά τις πινακίδας δηλαδή).
Η κατασκευή είναι ικανοποιητική, τα φερμουάρ και οι ραφές δυνατές, έχουν αποσπωμενους ιμάντες για κουβάλημα στον ώμο και αποσπώμενα εσωτερικά σκληρά πλαστικά για να κρατάνε το σχήμα τους. Η μια πλαϊνή έχει και διαμόρφωμένους χώρους για στυλό και μικροπράγματα. Τέλος, έχουν και μια μεγάλη, νάιλον θήκη για να τις αποθηκεύεις όλες μαζί.

Σίγουρα η προσθήκη σταθερών πλαϊνών κάγκελων στη μηχανή θα κάνει όλο το σύνολο να κάθεται καλύτερα. Αλλά και χωρίς αυτά μια χαρά θα βολέψουν.

Έχω χάσει ουκ ολίγες φορές πράγματα από χαζό δέσιμο και δεν γουστάρω καθόλου να κάνω μεγάλες διαδομές με σακίδιο στην πλάτη. Το συνολάκι αυτό έκατσε καλά, μεγάλη έκπτωση, πολύς χώρος.
Αν δεν κάνω λάθος, 2 μικρές πλαϊνές αρχίζουν από 100?.

Με την πρώτη ευκαιρία θα τις ντύσω στο cb μου και θα ποστάρω φωτό.

freethan

Με'γειες! και καλοτάξιδες :beerchug:

ritoras

 να ρωτησω κατι? με της συγκεκριμενες βαλιτουλες αν καταλαβα καλα καταργητε η θεση του συνεπιβατη ?

desmond

κανονικά όχι.
οι πλαϊνές κάθονται στο ύψος της θέσης του συνεπιβάτη, πίσω από τα πόδια του.
και η επάνω ακριβώς πίσω από τη μέση του.
Αυτό βέβαια προϋποθέτει ότι έχεις προβλέψει το συνεπιβάτη όταν τις δένεις.
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

ANESTIS

Δν μου λες johnnybe επειδη δν εχω ξανα κανει αγορα μεσω ιντερνετ και δν ξερω τι παιζει.... για να μν κανω καμια μαλακια και χασω τα λεφτα παιζει το ενδεχομενο να επικοινωνησουμε μεσω pm να σου στηλω λεφτα να μου κανεις την αγορα και μετα να μου τα στηλεις (οπως ειχα κανει καποτε με τον ηλια) ?????

ritoras

Και εγω ψηνομαι πολυ για της βαλιτσες , θελεις να δουμε ποσοι θα μαζευτουμε και να αναλαβω εγω να της παραγγειλω για ολους ?

desmond

Κι εγώ το ψιλοψήνω, πρέπει να δώ όμως αν μου περισεύουν.
Αμα πάει για ομαδική πάντως, κάποιος να μιλήσει μαζί τους μπας και μας κάνουν extra εκπτωση.
Ελληνας και χωρίς παζάρια γίνεται;
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

ANESTIS

εγω ειμαι μεσα θα γλιτωσουμε και τα μεταφορικα  ;D

ritoras

Αυτο το κανονιζω εγω με την εκπτωση, το θεμα ειναι να δουμε ποσοι ειμαστε περιπου , ωστε να ξερω για ποσα σετ θελουμε ωστε  να γινει το παζαρι  ;D , αν δεν υπρχει προβλημα βεβαια εκ των κατοχων του φορουμ.

johnnybe

Καλήμερα παίδες,
μιας και υποσχέθηκα φωτό, έκανα έναν κόπο και τοποθέτησα τις τσάντες πάνω στη μηχανή για να κάνω...φωτογράφηση.Βόλτα δεν μπορώ να βγω (έχω εγχειρισμένο τον δεξί μου δείκτη και θα απέχω λίγο από την δικυκλοδήγηση). Φωτά, έτοιμοι, πάμε.
Έχουμε το CB

Για αρχή, τοποθετούμε τη βάση (η πετσέτα είναι προαιρετική)

Μετά, έχουμε 3 επιλογές. Στην 1η χρησιμοποιούμε μόνο τον σάκο

πάρτε και μια από πίσω να γουστάρετε

Ο συνεπιβάτης δεν μπορεί να έρθει μαζι. Ο σάκος έχει δεσμέσει όλο τον χώρο στ πίσω τμήμα της σέλας.
Η 2η επιλογή είναι να χρησιμοποιήσουμε μόνο τις πλαϊνές τσάντες

Αμα συμμαζευτεί το ιμαντομάνι, ο συνεπιβάτης μπορεί να καθίσει

Είναι μεγαλούτσικες οι πλαϊνές και ανοίγουν και άλλο (σόρρυ δεν τις τράβηξα φωτό τέρμα ανοιγμένες).
Το μόνο πρόβλημα με τις πλαϊνές είναι ότι είναι κοντά στα πίσω φλας και αν δεν σταθεροποιθούν, θα τα ζορίσουν.
Επιλογή 3η, σάκος και πλαϊνές τσάντες μαζί

Η θέση του συνεπιβάτη δεσμεύεται πλήρως. Δηλαδή αν η γκόμενα θέλει να πάρει πολλές κιλότες και παπούτσια θα κάτσει σπιτι της, πράγμα που δεν μας συμφέρει με τίποτα. Προσωπικά θα προτιμούσα να έρθει μαζί (ένας πόντος) και να πάρει λίγες κιλότες μαζί της (πολλοί πόντοι). Δεν θα τις χρειαστούν εξάλλου (χαχα).
Η θέση του οδηγού δεν χάνει σε χώρο


Desmond, η βάση δεν μπορεί να πάει πιο πίσω ώστε να βρεθεί ο σάκος πίσω από τη μέση του συνεπιβάτη. Θα έχεις πρόβλημα στην τοποθέτηση των πλαϊνών τσαντών. Δεν χωράνε γιατί υπάρχουν τα πίσω φλας. Εκτός αν δεν έχεις πίσω φλας....

ANESTIS, θα προτιμούσα να μην μπλεχτώ με λεφτά, μια παλαιότερη εμπειρία μου μου το απαγορεύει (είχα παραγγείλει τα πράγματα, μου τα έστειλαν με απλό ταχυδρομείο και χάθηκαν. Μάλωσα με τον φίλο μου πλώρωσα και το ποσό εγώ). Βοήθεια βέβαια όση θες. Αφού έχεις θέμα με τις πιστωτικές (είτε γιατί δεν έχεις είτε γιατί δεν θες να γνωστοποιήσεις τα στοιχεία της σε τρίτους)  θα σου πρότεινα πας σε μια τράπεζα και να κάνεις μια κάρτα προπληρωμένης αξίας. Στις κάρτες αυτές βάζεις ένα ποσό και αυτό είναι, δεν μπορεί κανείς να σε χρεώσει περισσότερα. Η έκδοση τους, αν δεν κάνω λάθος είναι δωρεάν, αλλά κάθε φορά που της βάζεις λεφτά σου κρατούν προμήθεια 1,5 ευρώ.
Για τις τσάντες αυτές θα χρειαστείς συνολικά 84,90 ευρώ (69,95 οι τσάντες και 14,95 το κούριερ από Γερμανία). Εμένα μου ήρθαν σπίτι μετά από 5 εργάσιμες. Η ιστοσελίδα της louis.de είναι στα αγγλικά, ρίξε μια ματιά και ότι χρειαστείς στείλε pm. Με χαρά θα βοηθήσω :)

ANESTIS

Καταρχην περαστηκα για το χερι ελπιζω να γεινει γρηγορα καλα....
Κατα δευτερον βλεπω καθησαν σχετικα καλα... αλλα απο θεμα δεσιματος πως τα βλεπεις (γιατι δν μπορω να κρινω απο φωτο) ειναι σταθερα και ασφαλες ή αν 200αρισω στην εθνικη θα κυνηγαω να μαζεψω τις βαλιτσες και τα φλας μου, και ειναι αδιαβροχες?????
και
Τριτον (ξερω να μετραω και μεχρι το 10 αλλα βαριεμαι  :P) εχω βγαλει καρτα προπληρωμενη αλλα ακομα δν καταφερα να τη χρησιμοποιησω γιατι τη μια δν ειχα κανει σωστη εγραφη στην propay την αλλη δν αναγνωριζε τα στοιχεια μου ο ebay..... τελος παντων αν ειναι να κανω την αγορα θα το προσπαθησω πρωτα μονος μου αλλιως οπως προειπα ειμαι μεσα για ομαδικη.....
Για να  κανω την αγορα πρεπει πρωτα να γραφτω στη σελιδα τους η απλα μπαινω παραγγελνω και περιμενω μετα να μου ερθουν????

klab

johnnybe με γεια τις βαλιτσούλες.

Πρώτον πως στην ευχή είναι τόσο καθαρό το μηχανάκι σου ; Το έχεις βάψει ;
Δεύτερον το μπουρί-Yoshimura κάνει πολύ φασαρία ;
Τρίτον βγάλε μια κοντινή φωτογραφία του καλύμματος που έφτιαξες στον ψυγείο.

ΥΓ LoL  ;D ;D ;D

freethan

Παράθεση από: johnnybe στις Φεβρουαρίου 04, 2011, 01:07:15 ΜΜ
Καλήμερα παίδες,
μιας και υποσχέθηκα φωτό, έκανα έναν κόπο και τοποθέτησα τις τσάντες πάνω στη μηχανή για να κάνω...φωτογράφηση.Βόλτα δεν μπορώ να βγω (έχω εγχειρισμένο τον δεξί μου δείκτη και θα απέχω λίγο από την δικυκλοδήγηση). Φωτά, έτοιμοι, πάμε.
Έχουμε το CB


Περιττό να σου πω οτι είναι πανέμορφη η κούκλα σου :beerchug:

johnnybe

Κάτσε να αποκριθώ σε όλα...

Freethan ευχαριστώ!κάνω ότι μπορώ. Είναι και γιαγιά να σκεφτείς,NC31 του '92,πρόσφατα πάτησε τα 80.000 και συνεχίζει.

Klab, το μηχανάκι είναι καθαρό γιατί χτύπησα αμέσως μετά το πλύσιμο και από τότε μόνο την κοιτάω και την γυαλίζω, συνήθως είναι μια μετακινούμενη λασπουριά οπως κάθε CB που σέβεται την καταγωγή του.
Το μπουρί δεν είναι Yoshimura αλλά το μονοκόματο Moriwaki (πρωτοξαδερφος του Yoshimura), χειροποίητο και μόνο για CB400SF. Θόρυβο δεν κάνει ιδιαίτερο, έδωσε ψηλά χωρίς να χάσει χαμηλά και έχει ωραία χροιά (κάπου είδα στο φόρουμ ένα ποσταρισμένο βιντεάκι αν θες να την ακούσεις). Διαθέτει και καταλύτη, είναι ατσάλινη και βγαίνει μόνο σε μαύρο.
Δυστυχώς η Moriwaki δεν έχει αντιπρόσωπο στην Ελλάδα. Μια καινούργια στο ebay πάει 880$ (μα καλά τρελοί είναι). Εγώ την έφερα ελαφρώς μεταχειρισμένη απο Ιαπωνία, κανα 320 πήγε η δουλειά (230 η εξάτμιση, κάνα 10 τελωνείο, 60 τα μεταφορικά και τα υπόλοιπα προμήθεια στον Moriwaki Man), όσο δηλαδή να σου φτιάξουν ένα χειροποίητο τελικό στην Ελλάδα. Γουστάρω την εμφάνιση αλλά το σημαντικότερο είναι πως νιώθω ότι κατέβηκε το κέντρο βάρους της μηχανής.
Και ναι το μηχανάκι είναι φρεσκοβαμένο, τέλη Νόεμβρη αν δεν κάνω λάθος το έδεσα.
Όσο αφορά το κάλυμμα του ψυγείου έκανα το πιο απλό που σκέφτηκα. Αγορασα μαύρο αλουμινένιο πλέγμα σε σχέδιο ρόμβου από αυτό που βάζουν στα αυτοκίνητα και έκοψα με το ψαλίδι ένα κομμάτι 46Χ18 (έκανα χειροποίητο ψυγείο μετά το καλοκαίρι γιατί το μαμά ήταν άχρηστο και είναι μεγαλύτερο), ακριβώς όσο το ψυγείο μου από τρύπα βίδας σε τρύπα βίδας +2 εκ να υπάρχουν. Με χρήση κάποιου σταθερού επίπεδου αντικείμενου (ξύλο ή χοντρος χάρακας) το λύγισα για να κάνει τα αυτία. Θα ποστάρω φωτό με την πρώτη ευκαρία.

ANESTIS ευχαριστώ τις χρειάζομαι τις ευχές.
Οι τσάντες δεν είναι αδιάβροχες, έχουν όμως ενσωματομένα αδιάβροχα καλύμματα (η κάθε μια το δικό της, δες στο louis.de έχει φωτό). Ανοίγεις ένα εξωτερικό κρυφό φερμουαρ, κουκουλώνεις και τέλος. Οι ιμάντες φαίνονται γεροί, τα κλιπ είναι από χοντρό πλαστικό. Κάθονται κάλα, οι ραφές φαίνονται οκ, τώρα για χιλίομετρα δεν ξέρω,δεν μπορώ να καβαλήσω. Αλλά 200 με τσάντες, με οποιεσδήποτε τσάντες, μου φαίνονται πάρα πολλά χιλιόμετρα.

Εφόσον έχεις προπληρωμένη κάρτα δεν χρειάζεσαι propay ή paypal για να ψωνίσεις από το Louis.de. Μπαίνεις στο  site, κάνεις μια εγγραφή, διαλέγεις προϊόν, βάζεις πιστώτική και τέρμα. Σου στέλνουν μήνυμα όταν φύγει το πακέτο από τη Louis.de ένα link για να βλέπεις σε ποιο στάδιο βρίσκεται η παράδοση

Date/time    City    Status
26.01.11 15:13 Hours    
Hamburg, DE
   
The international shipment has been processed in the parcel center of origin
26.01.11 22:12 Hours    
DE
   
The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically
27.01.11 03:58 Hours    
Feucht, DE
   
The international shipment has been processed in the export parcel center
27.01.11 04:00 Hours    
Feucht, DE
   
The shipment is being transported to the destination country
31.01.11 15:28 Hours    
GR
   
The shipment has arrived in the destination country

Προσοχή ιδιαίτερη με τα διαθέσιμα stock όταν αγοράζουμε από site. Αν δηλαδή ANESTIS παραγγείλεις τις τσάντες και π.χ. μια λάμπα αλλά οι τσάντες εξαντληθούν, θα σου στείλουν μόνο τη λάμπα (αυτό λόγω γερμανικής νομοθεσίας. Πρέπει να σου στείλει ότι έχει στο stock και τα υπόλοιπα όταν είναι διαθέσιμα). Κοντολογίς, μη ξεμυαλιστείτε στο Louis.de και παραγγείλετε ένα κάρο πράγραμματα με τις τσάντες γιατί αν οι τσάντες τελειώσουν θα σας έρθουν μόνο τα υπόλοιπα.
Από την άλλη, αν παραγγείλεις  μόνο τσάντες και οι τσάντες δεν υπάρχουν, σε ενημερώνουν με mail και ζητούν επιβεβαίωση για την αναμονή σου. Αν δεν θες να περιμένεις, ακυρώνεις την παραγγελία. H Louis.de δεν θα σε χρεώσει λεφτά πριν παραλάβει το πακέτο το κούριερ. Πρώτα στέλνουν το πακέτο και με την απόδειξη του κούριερ εισπράττουν από την τράπεζα σου...

ANESTIS

Παράθεση από: johnnybe στις Φεβρουαρίου 04, 2011, 07:37:50 ΜΜ
ANESTIS ευχαριστώ τις χρειάζομαι τις ευχές.
Οι τσάντες δεν είναι αδιάβροχες, έχουν όμως ενσωματομένα αδιάβροχα καλύμματα (η κάθε μια το δικό της, δες στο louis.de έχει φωτό). Ανοίγεις ένα εξωτερικό κρυφό φερμουαρ, κουκουλώνεις και τέλος. Οι ιμάντες φαίνονται γεροί, τα κλιπ είναι από χοντρό πλαστικό. Κάθονται κάλα, οι ραφές φαίνονται οκ, τώρα για χιλίομετρα δεν ξέρω,δεν μπορώ να καβαλήσω. Αλλά 200 με τσάντες, με οποιεσδήποτε τσάντες, μου φαίνονται πάρα πολλά χιλιόμετρα.

Εφόσον έχεις προπληρωμένη κάρτα δεν χρειάζεσαι propay ή paypal για να ψωνίσεις από το Louis.de. Μπαίνεις στο  site, κάνεις μια εγγραφή, διαλέγεις προϊόν, βάζεις πιστώτική και τέρμα. Σου στέλνουν μήνυμα όταν φύγει το πακέτο από τη Louis.de ένα link για να βλέπεις σε ποιο στάδιο βρίσκεται η παράδοση

Date/time    City    Status
26.01.11 15:13 Hours    
Hamburg, DE
   
The international shipment has been processed in the parcel center of origin
26.01.11 22:12 Hours    
DE
   
The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically
27.01.11 03:58 Hours    
Feucht, DE
   
The international shipment has been processed in the export parcel center
27.01.11 04:00 Hours    
Feucht, DE
   
The shipment is being transported to the destination country
31.01.11 15:28 Hours    
GR
   
The shipment has arrived in the destination country

Προσοχή ιδιαίτερη με τα διαθέσιμα stock όταν αγοράζουμε από site. Αν δηλαδή ANESTIS παραγγείλεις τις τσάντες και π.χ. μια λάμπα αλλά οι τσάντες εξαντληθούν, θα σου στείλουν μόνο τη λάμπα (αυτό λόγω γερμανικής νομοθεσίας. Πρέπει να σου στείλει ότι έχει στο stock και τα υπόλοιπα όταν είναι διαθέσιμα). Κοντολογίς, μη ξεμυαλιστείτε στο Louis.de και παραγγείλετε ένα κάρο πράγραμματα με τις τσάντες γιατί αν οι τσάντες τελειώσουν θα σας έρθουν μόνο τα υπόλοιπα.
Από την άλλη, αν παραγγείλεις  μόνο τσάντες και οι τσάντες δεν υπάρχουν, σε ενημερώνουν με mail και ζητούν επιβεβαίωση για την αναμονή σου. Αν δεν θες να περιμένεις, ακυρώνεις την παραγγελία. H Louis.de δεν θα σε χρεώσει λεφτά πριν παραλάβει το πακέτο το κούριερ. Πρώτα στέλνουν το πακέτο και με την απόδειξη του κούριερ εισπράττουν από την τράπεζα σου...
Αδερφε χιλια ευχαριστω για τις πληροφοριες..... με βλεπω απο βδομαδα να ριχνω παραγγελια γιατι για μεγαλα ταξιδακια (οπως αλεξανδρουπολη κρητη που κανω τα καλοκαιρια) χρειαζονται....