Κατανάλωση...

Ξεκίνησε από eteroklitos, Απριλίου 20, 2009, 03:34:45 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

siloo

λοιπον εγω απο οταν εβγαλα το tps καιω γυρω στα 7,5 /100 χλμ.

προχθες ειπα να το ξαναβαλω γιατι το 7,5 ποναει λιγακι. οταν ειχα το tps ηταν περιπου ενα λιτρο λιγοτερο. το θεμα ειναι το εξης οτι με το tps στις εκκινησεις κανει σαν μπουκομενο σαν να ρεταρει αλλα με λιγο παραπανω γκαζακι ολα οκ ομως το νιωθω και λιγακι πιο ψωφιο με το tps και η αληθεια ειναι οτι οταν το εβγαλα παλι η διαφορα ηταν αισθητη!!!


snipereps

Αυτο μαλλον ειναι γιατι δεν εχουν τα μπουζι το avance που τους δινει το tps. και λογικα θα φευγει πιο πολυ ακαφτη. Το tps απο τις 3000 και πανω δουλευει εμφανως. πιο πριν δηλαδη δεν κανει διαφορα. μηπως ειναι ξεριθμισμενο? η γυρισμενο καμια στροφη παραπανω?
Αν θυμαμαι καλα siloo εσυ δεν εχεις αλλαξει και την ηλεκτρονικη με αυτην που δεν εχει περιορισμους?
υποστηριζει την λειτουργια του tps αυτη η ηλεκτρονικη? Γιατι απ'οτι εχω δει αλλη ηλεκτρονικη εχουν τα R kai S και αλλη τα pb1 οποτε φανταζομαι πως μια απο τις διαφορες τους θα ειναι και η λειτουργια του tps. εσυ εχεις S? Αυτη η ηλεκτρονικη που πηρες ειναι αυτη που δειχνει ενα S στην εικονα? αλλα ενταξει τωρα απο την εικονα δεν μπορουμε να βγαλουμε συμπερασμα. Παντως στην αγγλια πουλαει πολυ αυτην η ηλεκτρονικη στην γερμανια παλι, κατι κανουν στα καρμπυρατερ δεν ξερω τι? οποιος ξερει ας το εξηγησει για να μειωθει η ιπποδυναμη....

snipereps

Λοιπον, η διαδικασια αναλυτικα ειναι στο μανουαλ του HAYNES για το CBR 400 στο κεφαλαιο 5.6 και σελιδα 125 του pdf
του οποιου το link ειναι το
http://www.carlsalter.com/download.asp?fileid=7fa8a19c96927574856b6963978798a2939ca9988099a3a8939e61a79d99

siloo

δεν εχω αλλαξει την ηλεκτρονικη... μονο τον κοφτη εβγαλα των χιλιομετρων...

τα μπουζι οταν τα αλλαξα εβαλα αυτα που λεει το μανιουαλι οποτε δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει... α ναι αυτο το avance δεν το επιασα κανεις μια μεταφραση....

το λινκ δεν μ ανοιγει...

snipereps

Δοκιμασε ετσι http://www.carlsalter.com/motorcycle-manuals.asp και πατα πανω στο honda cbr 400 repair manual. Περιμενε λιγη ωρα οσπου να φορτωσει τελειως η σελιδα.
Το avance  ειναι το σε πια χρονικη στιγμη της κινησης του πιστονιου θα ριξει την σπιθα, μπορει να πρεπει να την ριξει λιγο πιο νωρις αν εχεις τερμα το γκαζι και δουλευει στις 8000 ρπμ απ'οτι στις 4000 ρπμ. κατι τετοιο καταλαβα εγω απο τα οσα εχω διαβασει. Αλλιως διορθωστε με   :beerchug:
Μαλλον αλλος ειναι με την αλλαγμενη ηλεκτρονικη, σορυ που σε μπερδεψα, Παντως ενδιαφερουσα μου ακουγετε αυτη η λυση της ηλεκτρονικης χωρις περιορισμους, γι αυτο ηθελα να μαθω παραπανω, τεσπα  :)

siloo

αν σας πω ρε παιδια οτι εχω βγαλει τα ματια μ και το εχω ψαξει 2 φορες ολο και δεν βρισκω που λεει για τη ρυθμιοση του tps θα με περασετε για πολυ χαζο???

klab

Το κατεβάζω να το δω.

klab

Είναι στην σελίδα 125.
διαβάζεις αυτό που ξεκινάει με γκρι πλαίσιο και γράφει " 7. Throttle Position Sensor - check and replacement"

snipereps

βρε συ, αφου το λεω ακι στο πρωτο ποστ στην 125 και παραγραφο  ;D, μην τρωτε ρε παιδια αδικα τα ματια σας, ταχω φαει ηδη εγω για ολους μας  :D :o

klab

Γιατί πως νομίζεις ότι το βρήκα ;
Λες να το διάβαζα όλο ;  χα,χα,χα
Μάλλον μία απλή διευκρίνηση ήθελε ο siloo γιατί αν ψάχνεις να βρεις την φράση TPS........τον κλαίγανε   ;D

siloo

Ε ναι ρε παίδες εγω εκανα search στο PDF με τη φράση tps που να ξέρω...

Σας ευχαριστώ για την υπόδειξη!! (να σου πω δεν θυμομουν καν οτι είχες αναφέρει σελιδα ρε συ snipereps...)

klab

Δεν κάνει τίποτα, για αμοιβή μου θα κρατήσεις το CB και θα κανονίσεις να πάμε βολτίτσα ομαδική (απ'όλη την Ελλάδα) μόλις ζεστάνει ο καιρός.

snipereps

Τα σπαει το παρεακι μας εδω μεσα  ;D

klab

Σήμερα που πήγαμε εκδρομή 6,2/100χλμ OEO !!!  :yoohoo:
Στροφιλίκια, ανηφόρες, κατηφόρες, αλλαγές ταχυτήτων συνέχεια......απίστευτο, περίμενα να πάει στον Θεό η κατανάλωση.
Τελικά ψοφάει για ταξιδάκια το CB, τσαντίζεται μέσα στην πόλη και καίει πολύ.

desmond

Ναι ε;
Είμαι περίεργος να δώ κι εγώ τι θα μου κάψει εκτός.
Την τελευταία φορά που βγήκα μια καλή βόλτα ήταν πρίν ρυθμίσω carbs και έβγαζα ακόμα μαύρους καπνούς. Χτές έβαλα φιλαράκι να με τσεκάρει τι βγάζω εν κινήσει και δεν είδε μαυρίλα, μου είπε όμως ότι μύριζε άσχημα.

Αυτό πάλι τι μπορεί να είναι; Έχει κανείς καμιά ιδέα;
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi