Εξάτμιση και καπάκι σαζμάν.

Ξεκίνησε από microvios, Δεκεμβρίου 21, 2014, 06:07:42 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

microvios

Ελλείψει χρόνου και χρημάτων ... είπα να ασχοληθώ λίγο με τη μελλοντική βελτίωση του CB μου. Από τη μέρα αγοράς του, ήταν στα σχέδιά μου να αλλάξω το καπάκι του σαζμάν (δεξί) γιατί είχε ένα πολύ άσχημο χτύπημα και ακόμα πιό άσχημο κόλημα (φωτό).



It ain't over till it's over

microvios

Η εξάτμισή μου επίσης, όπως έχει αναφερθεί στο παρελθόν, είναι μιά μαιμουδιά, με χταπόδι από άγνωστο μηχανάκι και το υπόλοιπο, αυτοσχεδιασμός καποιου αγνώστου αλλά ηρωικού μάστορα (φωτό)



It ain't over till it's over

microvios

Οπότε, πήρα χτές πουρνό-πουρνό παραμάσχαλα το JAS και βούρ για μάντρα. Η ψαριά απέδωσε τα παρακάτω: Ένα καπάκι σαζμάν σε αρκετά καλή κατάσταση, σίγουρα καλύτερη από αυτό που έχω τώρα, με ελάχιστο χτύπημα στο κάτω μέρος, εκεί που πονάνε όλα τα μοτόρια μας...








It ain't over till it's over

microvios

και μαζί με το καπάκι πήρα και αυτό το χταπόδι, σε (θα έλεγα) πολύ καλή κατάσταση.











It ain't over till it's over

itom32

Kαλά μαστορέματα Αντώνη.Το καπάκι θα το φτιάξεις με ηλεκτροστατική φαντάζομαι,σωστά;

microvios

Προς το παρόν, για το χταπόδι, αγόρασα σημερα κιτ γυαλίσματος μετάλων (ελπίζω να πήρα το σωστό γιατί είμαι και άσχετος!!!), γάντια, προστατευτικά γυαλιά και είμαι έτοιμος... Σε κανα δυό-τρείς μήνες που θα καταφέρω να βρώ χρόνο να ασχοληθώ, θα σας κρατησω ενήμερους. Σκέφτομαι να χωρίσω σε δύο θεματα, το λαιμό να τον βάλω στο παλιότερο θέμα που είχε παρόμοιο αντικείμενο, και το καπάκι χωριστά.

Για το καπάκι σκέφτομαι προσεκτικό καθάρισμα, τρίψιμο να φύγουν τα σημάδια που δεν είναι σοβαρά, γυάλισμα και πιθανόν να το στείλω και για ηλεκτροστατική βαφή. Ελπίζω να μπορούν να πετύχουν το γκρί χρώμα (ή έστω κοντικό). Ακούω απόψεις και προτάσεις. 
It ain't over till it's over

stam

Στο καπάκι άλλαξε το τσιμουχάκι του άξονα του συμπλέκτη για καλό και για κακό προτού το βάλεις πάνω. Μην τυχόν και έχει ξεραθεί και σου χάνει λάδια.
Ρίξε και εδώ μια ματιά για να δεις τις βίδες πως πάνε, πόσο κοστίζει η φλάτζα και που είναι το τσιμουχάκι που σου λέω.

http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=2984.msg47545#msg47545

microvios

Για τελικό, σκέφτομαι να πάω σε κάτι "κλασικό" όπως συτό για παράδειγμα. http://www.ebay.co.uk/itm/UNIVERSAL-SHORT-MEGAPHONE-EXHAUST-SILENCER-CAFE-RACER-CHOPPER-OR-BOBBER-/331419888109?pt=UK_Motorcycle_Parts_13&hash=item4d2a2a29ed

Έχουμε βρεί ένα κατασκευαστή στην Αθήνα που δείχνει να έχει όρεξη να φτιάχνει ότι θέλουμε και ίσως μας δώσει και καλές τιμές, οπότε θα σας ενημερωνω με κάθε νέο.
It ain't over till it's over

microvios

Stam ευχαριστώ για τις συμβουλές. Μπαίνω απευθείας στο topic που έγραψες.
It ain't over till it's over

JAS


microvios

ʼντε να βρούμε χρόνο, και έρχομαι για τρίψιμο. Θέλω καθοδήγηση καθότι άσχετος με όλα αυτά, αλλά έχω όρεξη (παρά το νεαρόν της ηλικίας μου) να μάθω...
It ain't over till it's over