Βάψιμο ζάντας DIY

Ξεκίνησε από klab, Σεπτεμβρίου 01, 2010, 04:38:42 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

klab

Επειδή η μπροστινή ζάντα ήταν για κλωτσιές από τις γρατζουνιές και σχετικά ξεθωριασμένη (λογικό μετά από 16+κάτι χρόνια) είπα να τις βάψω.
Αλλά κάτι το ξεφράγκιασμα που έχει πέσει κάτι οι τιμές για ηλεκτροστατική βαφή, είπα να δοκιμάσω με ένα spray που είχα δει από το μέλος Kiriakost που έκανε ανακατασκευή στο AX-1 που είχε (Άψογος ο Κυριάκος)
Σήμερα θα έβαζα καινούργια λάστιχα και δοθείσης της ευκαιρίας ζήτησα από τον λαστιχά να μου βγάλει δισκόπλακες και γρανάζια για να πάρω τις ζάντες και να τις βάψω.
Τα υλικά που χρειάστηκαν τα βρήκα όλα στο Praktiker, αν και έψαχνα σαν χαζός να βρω το spray τελικά ήταν στα πόδια μου.



Αναλυτικά :

Χαρτοταινία 1,35?
Spray MOTIP υψηλής θερμοκρασίας, ανθρακί 7,50?
Λειαντικό σφουγγαράκι 1,55?
Ντουκόχαρτο Νο 400 0,70?
Fairy για τα πιάτα & σφουγγάρι κουζίνας (τα είχα ήδη)
---------------------------------------------------
Σύνολο 11,10?

Οπότε ξεκίνησα με πλύσιμο-τρίψιμο πολύ καλά στην μπροστινή ζάντα, ελάχιστο στην πίσω καθώς δεν είχε τίποτα ιδιαίτερο.
Εδώ είναι το πως ήταν πριν και οι 2 ζάντες (και με τα παλιά λάστιχα)





Και εφ'όσον δεν έχω χώρο για τέτοιες δουλειές επιστρατεύτηκε ένα παλιό σεντόνι και φραπ ξάπλα στο σαλόνι.
Εδώ είναι έτοιμες ξυσμένες, πλυμένες, στεγνωμένες και χαρτομένες, έτοιμες για βάψιμο.







Περνάω το πρώτο χεράκι και το αποτέλεσμα όπως το περίμενα, ανθρακί ματ με σαγρέ επιφάνεια, κούκλα λέμε.
Σημασία στην λεπτομέρεια, όχι παίζουμε :)



Έλα που αργούσα πολύ και έπρεπε να βιαστώ.
Το βάψιμο έγινε εύκολα με 1-2 περάσματα σε πολύ γρήγορο χρόνο, το spray στεγνώνει σε 2-3 λεπτά.
Όμως έγραφε πάνω του ότι για να σκληρύνει σωστά το χρώμα πρέπει να μπουν σε φούρνο στους 160 βαθμούς για  30
λεπτά.
Φαναρτζίδικο δεν έχω, άρα αυτοσχεδίασα και την πλήρωσε ο φούρνος της κουζίνας χα,χα,χα Γελάτε ελεύθερα και βροντερά !!!
Ανοιχτό το πορτάκι (γιατί δεν χώραγε η ζάντα ούτε διαγώνια, φουλ ο ανεμιστήρας στους 250 (γιατί με ανοιχτή πόρτα έχω σοβαρές απώλειες) και όσο προλάβει να στεγνώσει σε 15-20 λεπτά.





Μετά τρέξιμο στον λαστιχά γιατί κόντευε 2 η ώρα και πέρασμα τα φρέσκα λάστιχα στις φρεσκοβαμμένες ζαντάρες μουυυυυ  :yoohoo:
Και voila το αποτέλεσμα :





Αν μπορεί κάποιος να με σταματήσει να χαμογελάω θα του ήμουν υπόχρεος χε,χε Youpiiiiiii  :yoohoo:

ΥΓ Γνωρίζω ότι δεν είναι σωστή η δουλειά που έκανα.
Κανονικά έπρεπε να περαστεί και σκληρυντικό βερνίκι ματ για αντοχή, αλλά δεν υπήρχε χρόνος και έπρεπε να στεγνώσει καλά το χρώμα πριν το ρίξω.
Τουλάχιστον με ελάχιστο κόστος κάτι συμμάζεψα.
Μόλις τελείωσε ο λαστιχάς υπήρξαν μερικές γρατζουνιές (αναμενόμενο) αλλά το καλό με το spray αυτό είναι ότι ρίχνεις από πάνω στο παλιό και πιάνει αμέσως χωρίς να φαίνεται μπάλωμα, οπότε μία στα τόσα πλύσιμο και φρεσκάρισμα στο χρωματάκι, αν χρειαστεί.
Μόλις βρω χρόνο και όρεξη θα το περάσω και το κατάλληλο βερνίκι για να γίνει αθάνατο.

itom32

Kαλα εγω περιμενα κανα γιουβετσι να δω στο φουρνο ,ζαντα σουφλε alla klab στο φουρνο πρωτη φoρα ειδα :tongue2: :tongue2: ;D
Περαν της πλακας,φαινονται σαν καινουργιες,και με τοσο λιγο κοστος,ευγε φιλε αψογος,δεν νομιζω οτι τα χρωματα φωτιας χρειαζονται βερνικι.

klab

Μακάρι φίλε μου να μην θέλει πέρασμα με βερνίκι, θα ήταν ότι καλύτερο γιατί είναι φασαρία να βγάζω ζάντες, δισκόπλακες κλπ.

point zero

αυτο που δεν εκανες καλα ειναι η προθερμανση φουρνου μετα κοψιδιου .....   οσο εβαφες την ζαντα επρεπε να εχεις βαλει τιποτα μεσα να γινεται ....  :beerchug:
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

itom32

klab μπορω να ρωτησω,τα μπουζι NGK CR9EH9 που περιμενες,τα τοποθετησες??Είδες βελτιωση??Τωρα περνει με τη μια χωρις τσοκ??

klab

Όχι τα μπουζί δεν τα έβαλα ακόμα επάνω, θέλω να δω τι θα κάνω με τα καρμπυρατέρ πρώτα.

Το "εργαλείον" όταν είναι στο διπλό στάντ για να πάρει θέλει λίγο-ελάχιστο γκάζι, αλλιώς θέλει 2-3 μιζιές χωρίς γκάζι.
Όταν όμως είναι στο πλαϊνό.......παίρνει με την μία.  :abeye-popping: :abeye-popping: :abeye-popping:
Ε καμιά φορά κάνει θέλει γκάζι και με το πλαϊνό, αλλά σπάνια.

Το αντίθετο περίμενα να συμβαίνει, μυστήριες οι βουλές του κυρίου.

Πριν από λίγο τελείωσα και με τα όργανα, ναι μπήκαν τα καινούργια και εγώ έφτυσα αίμα και 40 κιλά ιδρώτα, τι παλούκι θεέ μου αν δεν έχεις τα σωστά εργαλεία.

Να κοίτα πως έγινα, λες και έτρεχα μαραθώνιο στην έρημο, δεν έχω σταθεί σχεδόν καθόλου από το πρωί στις 8:00







itom32

Ακολουθεί διαφημιστικό μήνυμα:
" Φθινοπωρινη προσφορά αδυνατίσματος go4it.
Νιώθετε πως έχετε παραπάνω κιλά; Χάστε 2 κιλά δουλεύοντας μέσα στο λιοπύρι εντελώς δωρεάν... "
:tongue2: :tongue2: :tongue2:
:beerchug: Ναι αλλα το αποτελεσμα θα σε ανταμηψει  :beerchug:
Τωρα για τον ορθοστατη,απο τον Απριλη που την εχω την κουκλα μου,την παρκαρα παντα στον πλαγιοστατη και οσες φορες κι αν ξεκινησα,επερνε με την μια χωρις τσοκ.Τον Ιουλιο που την εβαλα σε γκαραζ για δυο εβδομαδες στον διπλο ορθοστατη ,οταν πηγα να ξεκινησω αρνηθηκε να παρει και τελικα πηρε στην τεταρτη πεμπτη μιζια.Απο τοτε την βαζω παλι στον πλαγιοστατη και ειναι οπως πρωτα.Με τη μια.Συμπτωση??Δε νομιζω.

desmond

εύγε για τις ζάντες.
πολύ καλό το αποτέλεσμα. Κάνει γρατζουνιές εύκολα;
Για την προσφορά αδυνατίσματος άκου τον Γιάννη, κάτι ξέρει...  :tongue2:

Ο ορθοστάτης πάντως δε νομίζω να παίζει ρόλο στο πόσο εύκολα παίρνει αλλά ας μην το συζητήσουμε εδώ γιατί είναι  :offtopic:
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

klab

Μια γρατζουνίτσα την κονόμισα τα πρώτα 10 λεπτά μετά το βάψιμο, αλλά με ένα φστττττττ καθάρισα.
Θα περιμένω να σκληρύνει το χρώμα τις επόμενες μέρες με τον ήλιο και μετά θα του κάνω τεστ με πιεστικό σε ένα σημείο να δούμε αν αντέχει στις κακουχίες.

freethan

Καλά klab πλάκα μας κάνεις ; Θεϊκό ρε φίλε!  :popcorn: Έχει το στυλ των ζαντών του Version R που είναι ανθρακί! Καλά μιλάμε σε φάση DIY έγιναν τέλειες!  :beerchug:

:Άσχετο με το thread:
Σχετικά με το ξεκίνημα, μπορώ να πω οτι και εγώ έχω μερικές φορές μεικτά αποτελέσματα. Άλλες φορές τσακμάκι, παίρνει με την μία, άλλες ή θα θέλει 2-3 μιζιές , άλλες θα θέλει να δώσω λίγο γκάζι καθώς μιζάρω  :scratchchin: :scratchchin: Και να φανταστείς τα μπουζί είναι αλλαγμένα...

Stef

Πολυ καλη δουλεια φιλε!! μπραβο!
Θα το προσπαθησω και εγω, καλο ειναι να δεις κατα ποσο μενει ετσι το χρωμα και να ποσταρεις σε καμια 10αρια μερες να μας πεις αν ειναι ακομαετσι οπως στις φωτο.
ΤHANKS DIY SAVES OUR POCKETS! :)

snipereps

Γαμω ταποτελεσματα... πολυ καλο. σκεφτομαι να το κανω και γω στην μπροστινη μου γιατι καποιος προηγουμενος ειχε την φαινη ιδεα να ξυσει γυρω γυρω το χρωμα απο το πλαινο και δεν μου αρεσει
να ρωτησω? Ηοnda γραφουν πανω οι ζαντες μας? εμενα ΕΝΚΕΙ λενε... μηπως τα λεν και τα 2 ???

klab

ΕΝΚΕΙ είναι αλλά το γράφει στο πάνω μπράτσο.

snipereps


klab

Παράθεση από: Stef στις Σεπτεμβρίου 02, 2010, 03:35:31 ΜΜ
Πολυ καλη δουλεια φιλε!! μπραβο!
Θα το προσπαθησω και εγω, καλο ειναι να δεις κατα ποσο μενει ετσι το χρωμα και να ποσταρεις σε καμια 10αρια μερες να μας πεις αν ειναι ακομαετσι οπως στις φωτο.
ΤHANKS DIY SAVES OUR POCKETS! :)

Λοιπόν πέρασαν κοντά 20 ημέρες από το βάψιμο των ζαντών και χθες είπα να κάνω το τεστ αντοχής.

Για αρχή τις πλάκωσα με πιεστικό από τους 10 πόντους......τσεκάρω......τίποτα, κανένα πρόβλημα.
Μετά τις έπλυνα με σφουγγάρι για τα πιάτα και AVA perle (από την μαλακιά πλευρά-την κίτρινη), μετά πάλι με το πιεστικό......τσεκάρω.....τίποτα, κανένα πρόβλημα πάλι.

Οπότε καλά τα πήγε το βάψιμο, το μόνο περίεργο είναι ότι όταν είναι στεγνή η ζάντα και την τρίβω με τα δάχτυλα μου αφήνει μία μαυρίλα στα χέρια σαν στάχτη.
Μπορεί να είναι σκόνη από τα υλικά τριβής-τακάκια μπορεί όμως να είναι και το χρώμα, πάντως μέχρι ώρας δεν έχει φύγει από πουθενά, τουλάχιστον σε βαθμό που να έχει εμφανιστεί το μέταλλο κάτω από την βαφή.