Λαδια και αλλα...

Ξεκίνησε από mechmech, Δεκεμβρίου 09, 2010, 11:42:11 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

supernova

Ναι point τελικά έχει όριο τα 40 ευρό.

dimitris

Φιλε μου τα λαδια που λες πιο πανω ξεχασετα.ειναι για 1000-1500 χλμ.μετα θα εχεις διαφορα οποτε δεν αξιζει ο κοπος.παρε τηλ και ρωτα για προσφορες.εγω προσφατα ειχα παρει φουλ συνθετικα στα 8 ευρω το λιτρο απο προσφορα.βεβαια κακως πηρα φουλ συνθετικα γιατι ενω το μοτερ δεν εκαιγε σταγονα με αυτα τσιμπησε λαδακι.ενα 15-50 ημισυνθετικο ειναι το καλυτερο.

atzimpourdakas

Παράθεση από: supernova στις Μάρτιος 22, 2012, 09:09:11 ΜΜ
Ναι point τελικά έχει όριο τα 40 ευρό.

Αν κάνεις μικρότερη παραγγελία, πόσο είναι τα μεταφορικά;

supernova

Δεν γνωρίζω φίλε artzi αν κάποιος ξέρει ας μας πει...

dimitris

Εξαρταται απο το βαρος του δεματος.σε καποιες εταιρειες κανουν εκπωσεις και πρεπει να ρωτησεις οταν παραγγειλεις να σου πουν το κοστος.

atzimpourdakas

Παράθεση από: atzimpourdakas στις Μάρτιος 23, 2012, 02:40:51 ΜΜ
Παράθεση από: supernova στις Μάρτιος 22, 2012, 09:09:11 ΜΜ
Ναι point τελικά έχει όριο τα 40 ευρό.

Αν κάνεις μικρότερη παραγγελία, πόσο είναι τα μεταφορικά;


Παιδιά τελικά μπήκα να τσέκαρω και μάλλον δεν μπορείς να κάνεις καν παραγγελεία ηλεκτρονικά που είναι μικρότερη των 40 ευρώ....

supernova

Την δευτέρα θα τον πάρω τηλ. να θα μάθω να στέλνει μικρότερες των 40 και πόσο πάει και θα ενημερώσω!

trip238

Καλησπερα σε όλους. Πλησιαζει σιγα σιγα ο καιρος για το πρωτο μου σερβις. Ο προηγουμενος ιδιοκτητης μου ειπε: 'Του εβαζα και σου συνιστω να του βαζεις τα motul  τα συνθετικα 10w40.' Μαλλον εννοει τα 5100. Αυτα εχω σκοπο να βαλω απλα θα ηθελα τη γνωμη σας σε ενα προβληματισμο που εχω. Να βαλω 10w40 ή επειδη ερχεται και καλοκαιρακι και οι θερμοκρασιες θα ειναι ψηλες να δοκιμασω το 15w50???? Και φιλτρο λαδιου χρησιμοποιυμε honda???? γιατι κατι εχω ακουσει για hiflow φιλτρο λαδιου και αερα!!

itom32

Τα motul 5100 εχουν πολυ καλες κριτικες απο πολλους,εδω.Εγω χρησιμοποιω Αgip 15-50(ημισυνθετικα),καθως και οι μηχανικοι της Ηοnda που ρωτησα,και αυτος που πηγενω την καλη μου,μου ειπαν πως το 10-40 ισχυει για τις θερμοκρασιες της Ιαπωνιας.Για εδω με ειπαν πως το καλυτερο ειναι η χρηση 15-50.
Για το high flo φιλτρο λαδιου το χρησιμοποιησα στην δευτερη αλλαγη λαδιων που εκανα.Ειναι οικονομικοτερο,το ειχα παρει 5ευρω,εναντι 9 που κανει το μαμα honda.Φιλτρο αερα δεν αλλαξα ακομη αλλα μαλλον θα βαλω το μαμα,διοτι δεν θελω κατι πιο ελευθερο.Επι της ευκαιριας για φιλτρο αερα,αν γνωριζει κανεις καποιο που να εχει ιδιες προδιαγραφες με το μαμα,ας με πει.

Atanassio

Φίλτρα αέρα προδιαγραφών oem αλλά σε πολύ χαμηλότερες τιμές βγάζει η HIFLOFILTRO.  Τα βάζω σε όλες μου τις μηχανές από τότε που τα ανακάλυψα (και στο CB) και είναι άψογα.

Φιλτρα λαδιού δεν αξίζει να ψάχνετε για aftermarket καθώς οι τιμές είναι ίδιες με τα μαμίσια.  Τα hiflow από την άλλη προσωπικά δεν τα εμπιστεύομαι.  Έχω ακούσει περίπτωση να βαράει κεφαλή λογω έλειψης μονόδρομης βαλβίδας στο φίλτρο.

itom32

Παράθεση από: Atanassio στις Απριλίου 04, 2012, 05:21:48 ΜΜ
Φίλτρα αέρα προδιαγραφών oem αλλά σε πολύ χαμηλότερες τιμές βγάζει η HIFLOFILTRO.  Τα βάζω σε όλες μου τις μηχανές από τότε που τα ανακάλυψα (και στο CB) και είναι άψογα.

Φιλτρα λαδιού δεν αξίζει να ψάχνετε για aftermarket καθώς οι τιμές είναι ίδιες με τα μαμίσια.  Τα hiflow από την άλλη προσωπικά δεν τα εμπιστεύομαι.  Έχω ακούσει περίπτωση να βαράει κεφαλή λογω έλειψης μονόδρομης βαλβίδας στο φίλτρο.
Eυχαριστω θαναση.

dimitris

Καλυτερο για Ελλαδα ειναι το 15-50.και μην βαλεις φουλ συνθετικα.εβαλα μια φορα 10 -50 συνθετικα και μου εκαψε λαδακι ενω μεχρι τοτε δεν ειχα τετοιο θεμα.βεβαια μου ειπαν οτι εχεις καλυτερη λιπανση γι'αυτο καις,αλλα τι να το κανεις στα 1500-1700 χλμ μου εκαψε σχεδον μισο λιτρο.τα motul 5100 καλα ειναι αλλα στις 3000 χλμ θελεις αλλαγη γιατι μετα εχεις θεμα με το κιβωτιο ταχυτητων,δεν ειναι για παραπανω χιλιομετρα.

snipereps

Παιδιά εγώ βάζω φουλ συνθετικά 10-40 eΔΩ kai 3εις αλλαγές kai δν έχω κανένα πρόβλημα. Ίσα ίσα! δν ξέρω τώρα einai και τι έχουν βάλει πιο πριν. einai πολλά

souperdooper

Μα γιατι λετε καθε 3000χμ αλλαγη στα λαδια ρε παιδια? δεν ειναι υπερβολικα λιγα? Αλλωστε στο στικυ Συντηριση του σουπερφορ http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=220.0
λεει αλλαγη στα 1000, 12800, 32000κλπ..δλδ καθε 12000χμ

Τωρα 12000χμ ειναι ισως πολλα. (αν και στα αμαξια καπου τοσο παει) αλλα 3000 ειναι υπερβολη!! δλδ καθε 4 μηνες πρεπει να αλλαζω λαδια?  

Εγ τωρα ειναι να αλλξω και ειμαι στα 8000χμ. Παρεπιπτωντως πηρα Μοτουλ 5000 10W 40 απο εδω

http://www.ebay.co.uk/itm/300674284942?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649#ht_500wt_1416

2 x 4lt £44 με τα μεταφορικα και ολα. Τωρα το ανεβασε στα £50!


-----------
τα ιριδιου για τα δικα μας αυτα ειναι CR8EHIX-9?



"Cybille" CB 400 SF '93 κοκκινoμαλλα..

supernova

Η οδύσσεια του λαδιού!!!

Λοιπόν βρήκα λαδάκια spectro με 10euro/l και φίλτρο hi-flow 5euro αλλα λόγο το οτι υπάρχει οικονομικό θέμα είπα να το καθυστερήσω λίγο.

Η γυναίκα μου λοιπόν μου λέει ''αφού έχεις πόντους στην κάρτα της shell, γιατί δεν παίρνεις λάδια με τους πόντους?''
Ωπα λέω, μπράβο αγάπη μου, δεν το είχα σκεφτεί καν, θα πάω να εξαργυρώσω τους πόντους σε λάδια και θα πώ και σε ένα φιλαράκι που θα έρθει την κυριακή ευβοια να περάσει να πάρει το hi-flow και να μου το φέρει και όλα κομπλέ.

Και έτσι ξεκινάει η οδύσσεια:
Πάω στο βενζινάδικο και μου λέει το παλικάρι (με τον οποίο τα λέμε καλά) ''για να εξαργυρώσεις τους πόντους σε αναλώσιμα, αξεσουάρ, αρωματάκια,σπρέϋ κτλ πρέπει να πας σε ιδιόκτητο βενζινάδικο shell (shell select, shell ermis)'', ρωτάω που έχει και μου λέει ''στην αθήνα, ταχυδρόμισε την κάρτα σου σε κάποιον δικό σου να τα πάρει εκείνος και να στα φέρει'', ξενέρωσα αλλα λέω εντάξει προλαβαίνουμε μέχρι την κυριακή.
Tαχυδρομώ λοιπόν την κάρτα, μπλέξανε και λίγο τα μπούτια τους στην ταχυδρομική αλλα τελικά πάει χτες και παραλαμβάνει το φιλαράκι την κάρτα εκείνος απο το κατάστημα (να'ναι καλά το παλικάρι).
Σήμερα μου λέει ''ρώτησα και έχει shell ιδιόκτητο στον πειραιά, πάω εκει και θα σε πάρω τηλ.'' μετά απο λίγο με παίρνει να με ρωτήσει τι λάδια θέλω και ακούω απο μέσα τον υπάλληλο να του λέει ''φίλε τα τελευταία 2l τα δώσαμε εχτές'', μου λέει το φιλαράκι μου ''ρωτησα και έχει και στο αιγάλεω, πάω εκεί'', (άσχετα αν του έλεγα δεν πειράζει άστο, μην τρέχεις κτλ), μόλις πάει και του λέω τι θέλω, του λέει η κοπέλα υπάλληλος ''δεν παιρνάει η κάρτα, είναι λάθος η ημ. γέννησης'' δεν έπαιζε βέβαια αυτό αλλα ήταν και κλειστά η εξυπηρέτηση shell smart club, τελικά ανακάλυψε οτι κανένα βενζινάδικο δεν μπορεί να εξαργυρώσει πόντους απο κάρτα γιατί έχει ''πέσει το σύστημα απο τον server'' και θα πρέπει να ξαναπάει αν θέλει απο τρίτη!!!

Sorry για το σεντόνι παιδιά αλλα τέτοια οδύσσεια για 3l λάδι δεν την περίμενα!
Τελικά με βλέπω ή να παίρνω τα spectro αργότερα ή να μου φέρνει τα shell το φιλαράκι όποτε ξαναέρθει.
Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον φίλο μου Σίμο για το τρέξιμο που έριξε για πάρτη μου και ας έχει 2 μικρά παιδάκια (να σου ζήσουν) και αρκετό τρέξιμο με την δουλειά, το σπίτι κτλ.!!!