Kαλή όρεξη...και τα μυαλα στα καγκελα

Ξεκίνησε από itom32, Οκτωβρίου 10, 2010, 01:57:45 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

point zero

Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

klab


chiliplayer

Το ψήνω... τα δικά μου είναι σάπια! Αλλά θέλω να ακούσω και τιμή γιατί είναι σφιχτά τα πράγματα.

- Κώστας -

snipereps

και γω το ψηνω, αν μπορω ναντεξω την τιμη...

itom32

Διστυχως ειμαι στην δισαρεστη θεση να ανακοινωσω στους ενδιαφερομενους,οτι παπαλα η υποθεση με τα καγκελα.Πιο αναλυτικα,ο μαστορας προσπαθησε να κουρμπαρει σωληνες,απο απλες,εως ενισχυμενες,προσθετοντας ακομη και αμμο εντος τους.Ολες ομως τσακιζαν,ζαρωναν και παραμορφωνονταν με μαπα αποτελεσματα.Οπωτε μου πηρε τηλ.και απαντησε πως δεν μπορει να αναλαβει την δουλεια.Κριμα... :-\
Εχετε το νου μπας και βρητε απο κανεναν που πουλα το CB του.

snipereps

Άρα πάμε καρφί για μανιτάρια ε? Κρίμα...

lice13

Κρίμα... Αν ξέρει κανένας κανα αλλο μαστόρι να προσπαθήσει... Αν χρειαστείτε μετρήσεις πείτε μου (αυτά φοράω)  :beerchug:

point zero

Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

klab

Αναρωτιέμαι γιατί προσπάθησε με σωλήνες, με μασίφ σίδερο και κουρμπαδόρο κανονικά κάνει παπάδες.

itom32

Μαλλον λογω βαρους.Θα επαιρνες κανα 6-7 κιλα παραπανω.Δεν το συζητησαμε παντως.Αλλα αν γινοταν δεν θα μου το αντιπροτεινε??Αυτος το μονο που μου ειπε ηταν να βρουμε ετοιμες κουρμπες και να πεσει κολημα με ηλεκτροκοληση.Το απερηψα διοτι τα καγκελα δεν ειναι απλα διακοσμητικα.Σε περιπτωση πτωσης αν ανοιξει καποια κοληση μπορει να βρεθεις με καγκελο στο γονατο.Μπρρρρ...
Παντως τον κουρμπαδορο του δεν τον ειδα.Αυτους που ειχαμε στο εργοστασιο μεταλικων επιπλων που δουλευα κουρμπαριζαν μια χαρα και σωληνες μισης ιντζας και μιας και μιαμισης.Ζαρωματα και παραμορφωσεις ειχαμε μονο οταν μας τυχενε καμια μαπα παρτιδα με πολυ λεπτη σωληνα.
Mανιταρια για SF εγω τα ειχα παρει απο ebay.Tωρα δεν υπαρχουν παρα εδω: http://www.rg-racing.com/browseBike/Honda/CB400SF/All_Years.aspx

itom32

Παράθεση από: lice13 στις Φεβρουαρίου 09, 2012, 07:38:41 ΜΜ
Κρίμα... Αν ξέρει κανένας κανα αλλο μαστόρι να προσπαθήσει... Αν χρειαστείτε μετρήσεις πείτε μου (αυτά φοράω)  :beerchug:
Παντως,δεν ειναι μονο η μετρηση.Αφου βγει το μαμα καγκελο ο σιδερας πρεπει να φτιαξει ενα μοντελο,ας πουμε για το δεξι καγκελο.Δηλ.φαντασου μια σιδερενια βαση οπου πανω της,κολας με ηλεκτροκοληση,στις επιθυμητες διαστασεις διαφορες ευθειες και γωνιες (απο σωληνα καρε συνηθως)που στις ακρες τους εχουν μανταλα και στοπ.Βαση αυτων ακολουθεις την γραμμη του μαμα καγκελου.Και στη ουσια το ''παγιδευεις'' με την βοηθεια των μανταλων απο παντου.Στην συνεχεια βγαζεις το μαμα καγκελο απο το μοντελο.Οταν εισαι ετοιμος βαζεις τις καταληλες μοιρες στον κουρμπαδορο και ξεκινας το κουρμπαρισμα των κομμενων κομματιων σωληνα.Μετα πρεπει να κανεις το ιδιο για το εταιρο καγκελο.(Αλλο μοντελο).Οταν τα παραγωμενα κομματια θα καθονται ακριβως στο μοντελο κληνοντας τα μανταλα εισαι οκ.Δηλ.με το μοντελο εισαι σιγουρος οτι εισαι στην γραμμη του μαμα καγκελου.Μετα σειρα εχει η κοπη,μετρημα,ξετρυπημα των βασεων.Συνολικα θελει κανα εικοσιτετραωρο δουλεια.
>:( >:( >:(Διαολε αν ειχα ενα κουρμπαδορο την εφτιαχνα την δουλεια.  :P

souperdooper

Παιδες αμα βρειτε ακρη με τα καγκελα ειμαι μεσα. Επειδη δε πολυμπαινω αυτο το καιρο (εχω πηξει στη δουλεια) στειλτε μου προσωπικο μυνημα και λογικα θα το δω στο ηλ ταχυδρομειο.
Ειμαι μεσα παντως 100%  ;D
"Cybille" CB 400 SF '93 κοκκινoμαλλα..

supernova

Λοιπόν με πορώσατε με τα καγκελάκια...Λέω λοιπόν όταν βρώ χρόνο να προσπαθήσω να τα κατασκευάσω (το επαγγελμά μου είναι οι μεταλλικές κατασκευές, και έχω κουρμπαδόρο    ;D ) και να βγάλω αυτα που ήδη φοράω.
Αν δοκιμάσω και δώ οτι το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό θα ενημερώσω.
lice13 αν γνωρίζεις διάμετρο και πάχος θα βοηθούσε.

klab

Μακάρι Μιχάλη να ξεφορτωθώ και εγώ τις δικές μου που είναι τεράστιες.
Μετά να μας πεις σε ποια πλατεία θες να σου στήσουμε ανδριάντα :)

supernova

Φίλε klab ας καταφέρουμε να τα φτιάξουμε και την πλατεία την βρήσκουμε  :yelrotflmao:
Η πάνω βάση με το τριγωνικό λαμάκι φαινεται καλά, αλλα βλέπω και κάτι μαύρο σαν αποστάτη, τι είναι?
Παντως έχουν αρκετή δουλεια πιστεύω στην κατασκευή ωστε να κάτσουν ακριβώς.