Μανιτάρια προστασίας κινητηρα

Ξεκίνησε από itom32, Μαΐου 28, 2015, 06:58:34 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

zi

Καλημέρα σε όλους. Παρέλαβα τα τελευταία μανιτάρια από τον Αλέξανδρο κ τον ευχαριστώ πάρα πολύ. Αν όλα πάνε καλά αυτήν την εβδομάδα θα περαστουν για να ετοιμάζομαι για την εξόρμηση. Εύχομαι να βρεθούμε από κοντά

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

Alex400

Καλοφόρετα και αχρείαστα να είναι Γιάννη . Γράψε συμμετοχή για το διαγωνισμό ροχαλητου στην εκδρομή για φέτος . . .Κριτής θα ειναι ο ΙΤΟΜ  ;D ;D ;D [Περσι τον έστειλα 30 μέτρα μακριά να κοιμηθεί . . .] Φέτος τι λες θα με περάσεις ;  ;D ;D ;D ;D

zi

Παράθεση από: Alex400 στις Ιανουαρίου 24, 2021, 10:25:16 ΠΜ
Καλοφόρετα και αχρείαστα να είναι Γιάννη . Γράψε συμμετοχή για το διαγωνισμό ροχαλητου στην εκδρομή για φέτος . . .Κριτής θα ειναι ο ΙΤΟΜ  ;D ;D ;D [Περσι τον έστειλα 30 μέτρα μακριά να κοιμηθεί . . .] Φέτος τι λες θα με περάσεις ;  ;D ;D ;D ;D
Ένα θα σου πω. Στο καταφύγιο στην Βωβουσα κοιμομουν μόνος τέλειος στο τελευταίο δωματιο(κοιτώντας την εικόνα αριστερά τελευταίο παραθυρο) κ οι άλλοι τελευταίο δεξια

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Πιστεύω θα γίνει μαχηηηηηηη

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

TEOS CB SF

Παράθεση από: zi στις Ιανουαρίου 24, 2021, 12:47:50 ΜΜ
Παράθεση από: Alex400 στις Ιανουαρίου 24, 2021, 10:25:16 ΠΜ
Καλοφόρετα και αχρείαστα να είναι Γιάννη . Γράψε συμμετοχή για το διαγωνισμό ροχαλητου στην εκδρομή για φέτος . . .Κριτής θα ειναι ο ΙΤΟΜ  ;D ;D ;D [Περσι τον έστειλα 30 μέτρα μακριά να κοιμηθεί . . .] Φέτος τι λες θα με περάσεις ;  ;D ;D ;D ;D
Ένα θα σου πω. Στο καταφύγιο στην Βωβουσα κοιμομουν μόνος τέλειος στο τελευταίο δωματιο(κοιτώντας την εικόνα αριστερά τελευταίο παραθυρο) κ οι άλλοι τελευταίο δεξια νομίζω ότι από τότε έχεις γίνει αθόρυβος ,,, τουλάχιστον στην κουμπάρο βόλτα ...
Όσο για το συγκεκριμένο καταφύγιο θα ήταν η ιδανική επιλογή για μια βόλτα σαν αυτήν που θέλουμε ,,αλλά πέφτει πολύ μακριά για τους νότιους φίλους μαα

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



dumutrus

Καλησπέρα στο φόρουμ μετά από το διάβασμα της συγκεκριμένης ενότητας (σχολείο) έκανα και γω τα δικά μου μανιτάρια.Οπότε αγορά πολυαμίδιου ενός μέτρου έναντι των 22€ και ξεκινάμε κόψιμο στις διαστάσεις που θέλουμε και μετά τόρνο.Ξετρύπημα στις διαστάσεις της βίδας Μ10 στην περίπτωση μου, μετά φάρδεμα από την πλευρά που θα πάει το κεφάλι. Σε σχέση με αυτά που κάνατε έσεις προτίμησα να χρησιμοποιησω αλλενόβιδα οπότε και η τρύπα έγινε πολύ μικρότερη.Επείσης το μήκος το έκανα 10εκ γιατί μου φαινόταν πως τα 8 του itom δεν αφήναν πολύ ψωμί.Και τέλος έφτιαξα δύο μεγέθη το μεγάλο θα το βάλω εκεί που μπαίνει και στο sf ενω το μικρό θα μπει πιο ψηλά εκεί που δένει  ο κινητήρας στο σασί έτσι σε περίπτωση πτώσης να έχει δύο σημεία επαφής με την άσφαλτο ελπίζοτας να γλιτώσω το ρεζερβουάρ.Μένει να αγοραστούν οι βίδες και να τοποθετηθούν.Δεν μπορείτε να δείτε αυτό το συνημμένο.
Όποιος σου πεί δεν γίνεται πες του κοίτα να μαθαίνεις.

Ποντιος χρηστος

 8) ωραιος
αλλα εγω τουλαχιστον με αλλεν βιδα το εβαλα με βιδες.φορεσετα και να δω πως θα φενονται.
.ο πόντος ζει.
ο πυρετος καζαντζιδης

dumutrus

Περιμενω να μου φερουν και θα ανεβουν τα νροκουμεντα
Όποιος σου πεί δεν γίνεται πες του κοίτα να μαθαίνεις.

TEOS CB SF

Παρά πολύ καλή η κατασκευή σου Δημήτρη..
Είσαι δυνατός στις κατασκευές..

dumutrus

Να είσαι καλά Θεόφιλε κολόφαρδος είμαι που έχω πρόσβαση σε εργαλεία και στο φόρουμ που δίνει γνώση απλόχερα  ;)
Όποιος σου πεί δεν γίνεται πες του κοίτα να μαθαίνεις.

Alex400

Παράθεση από: dumutrus στις Νοεμβρίου 22, 2023, 11:27:45 ΜΜΝα είσαι καλά Θεόφιλε κολόφαρδος είμαι που έχω πρόσβαση σε εργαλεία και στο φόρουμ που δίνει γνώση απλόχερα  ;)
Με Αλλενόβιδα είχαμε φτιάξει και τα άλλα . Ένα σχόλειο που ίσως βοηθήσει . Είχα κάνει κράς τέστ σε αλλενόβιδα γαλβανίζε και Αλλενόβιδα INOX [ Που τελικά προτιμήσαμε ] , ή INOX λύγιζε ενώ η γαλβανιζέ ΟΧΙ . [ Αντίθετα απο ότι περίμενα . . . ] .Έχει επιβεβαιωθεί με 3-4 περιπτώσεις που ξέρω [ πτώσεις] στράβωσε και έτσι ΔΕΝ είχαμε παρατράγουδα στο πλαίσιο .

Spyros.L

Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

Ποντιος χρηστος

41 54 11
διαστασης εμπροσθεν τσιμουχες- πιρουνια.
.ο πόντος ζει.
ο πυρετος καζαντζιδης

Alex400

Παράθεση από: Spyros.L στις Δεκεμβρίου 11, 2023, 01:09:37 ΜΜΕκπληκτική δουλειά @dumutrus !


Ευχαριστώ , αλλά τα πιο χρήσιμα [ πληροφορίες] , μου τα έδωσε ο ΙΤΟΜ . Επίσεις ο WOLFI με την ιδέα του για εσωτερική μπάγα [ σωλήνα ]αλουμινίου , Είτε απο γνώση ,Είτε κατα τύχη , μας έδωσε κάτι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ! ! ! . Στην πτώση το εσωτερικό αλουμίνιο παραμωρφώνεται και βοηθά την κάμψη της Αλλενόβιδας ,την ώρα που το πολυαμίδιο φρενάρει την ταχύτητα της μοτό με την επαφή του στην άσφαλτο . Κάτι που ΔΕΝ θα γινόταν άν φοράγαμε κάγκελα προστασίας . Αυτό αποδεικνύεται και απο το γεγονός οτι τα GIVI κάγκελα έχουν πλέον τεμάχια απο πολυαμίδιο πάνω τους .

dumutrus

έπιασε η προκοπή να κάνω κανά δύο δουλίτσες που είχα αρκετό καιρό  στα σκαρία

τοποθέτηση τα μανιτάρια



τοποθέτηση  φαίρινγ



και τέλος στην ουρά στο πλάι είχε δύο λαστιχένιους αποστάτες που δεν άφηνει το πλαστικό να τρίβεται στο αλουμινένιο πάνελ



και στα σημεία που βιδώνεται η  ουρά είχε σινεπλοκ τα οποία έλειπαν


Όποιος σου πεί δεν γίνεται πες του κοίτα να μαθαίνεις.