Ρουλεμάν λαιμού και σταυρός.

Ξεκίνησε από kimiraxx, Φεβρουαρίου 22, 2021, 08:47:50 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

kimiraxx

Καλησπέρα παιδιά και πάλι !Μια ερώτηση ,έχει αλλάξει κανείς σχετικά πρόσφατα ρουλεμάν τιμονιού πάνω&κάτω? Θέλω να ρωτήσω εάν τα ρουλεμάν είναι κωνικά η είναι όπως τα αρχικά ρουλεμάν?

wolfi


panosp25

Μπορείς να βάλεις και κωνικά. Υποτίθεται οτι τα κωνικά είναι αναβάθμιση σε όλες τις μοτοσυκλέτες παγκοσμίως εδω και πολλα χρόνια.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


kimiraxx

Παράθεση από: wolfi στις Φεβρουαρίου 22, 2021, 09:34:02 ΜΜ
Παράθεση από: kimiraxx στις Φεβρουαρίου 22, 2021, 08:47:50 ΜΜ
Θέλω να ρωτήσω εάν τα ρουλεμάν είναι κωνικά η είναι όπως τα αρχικά ρουλεμάν?

Θες να τα ξαναγράψεις άλλη μια φορά?????


Ενοουσα αν εχει βαλει κανεις ρουλεμαν κωνικα σε σχεση με τα μαμα σφαιρικα ρουλεμαν.

kimiraxx

Παράθεση από: panosp25 στις Φεβρουαρίου 22, 2021, 10:13:50 ΜΜ
Μπορείς να βάλεις και κωνικά. Υποτίθεται οτι τα κωνικά είναι αναβάθμιση σε όλες τις μοτοσυκλέτες παγκοσμίως εδω και πολλα χρόνια.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Σε ευχαριστω πολυ Πανο.Τα κωνικα θα παραγγειλω τελικα.Μια τελευταια ερωτηση διαβασα οτι θελει δυναμοκλειδο η πανω βιδα.Μηπως γνωριζετε ποση δυναμη θελει για το δυναμοκλειδο?


kimiraxx

Σε ευχαριστω παρα πολυ Πανο. Ερωτηση φλεγουσα υπαρχει διαθεσιμος σταυρος προς πωληση??Ρωταω γιατι μετα το λυσιμο διαπιστωθηκε οτι η μηχανη πρεπει να ειχε αρπαξει χτυπημα μπροστα και εχει στραβωσει ο αξονας.

panosp25

Εχω εναν. Μπορείς να τον μετρήσεις όμως να δεις αν ειναι ισιος;

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


kimiraxx

Πανο εβαλα γωνιά και δεν ειναι ισιος,ασε που φαινεται και με το ματι!!Δωσε μου μισο λεπτο θα ανεβασω και φωτο εδω να τις δειτε και να μου πειτε!Αλλα εχει κανει πατουρα απο ρουλεμαν να φανταστεις!!!


panosp25


stam

Παράθεση από: panosp25 στις Φεβρουαρίου 25, 2021, 07:37:57 ΠΜ
105 Nm...

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να διευκρινίσω ότι τα 105 Nm είναι για το σφίξιμο του παξιμαδιού της πάνω τιμονόπλακας. Το παξιμάδι που σφίγγει τα ρουλεμαν (με γαντζόκλειδο ή ειδικό καρυδάκι) θέλει 25 Nm. 

kimiraxx

Παράθεση από: panosp25 στις Φεβρουαρίου 26, 2021, 09:57:31 ΜΜ
Φαίνεται σοβαρό το πρόβλημα.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Πανο ταιριάζει σταυρός ο δικός σου?Είναι ίδιος με το δικό μου θέλω να πω.Εμένα είναι είναι το μοντέλο f2n.Εαν ταιριάζει και είναι σε καλή κατάστασης στείλε μου σε pm το ποσό.Να βρεθούμε να γνωριστούμε κιόλας επί της ευκαιρίας.Δυστυχως  το πρόβλημα μπορεί να έχει και άλλα παράπλευρα προβλήματα που ούτε καν τα είχα σκεφτεί....Θα δείξει παρακάτω πώς θα πάει η ιστορία! Αυτά!Περαιτέρω ενημέρωση ενυος των επόμενων ωρών.

kimiraxx

Παράθεση από: stam στις Φεβρουαρίου 26, 2021, 10:56:55 ΜΜ
Παράθεση από: panosp25 στις Φεβρουαρίου 25, 2021, 07:37:57 ΠΜ
105 Nm...

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να διευκρινίσω ότι τα 105 Nm είναι για το σφίξιμο του παξιμαδιού της πάνω τιμονόπλακας. Το παξιμάδι που σφίγγει τα ρουλεμαν (με γαντζόκλειδο ή ειδικό καρυδάκι) θέλει 25 Nm.


Stam σε ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.Το κατάλαβα ότι η τιμή αυτή ήταν για το πάνω παξιμάδι.Να σου πω την αμαρτια μου το παξιμάδι που σφίγγει το ρουλεμάν με γατζοκλειδο δεν ήξερα ότι ήθελε δυναμοκλειδο και αυτό.Θα το έχω στα υπόψην όμως.Κατσε να γλυτώσω από το σταυρό και να μη βρεθώ προ εκπλήξεων με την έννοια ότι η ζημιά είναι βαθύτερη από ότι φαίνεται μέχρι τώρα.

panosp25

Εχουν μικροδιαφορές αλλα ταιριάζουν. Οπότε θες μου λες κι έρχεσαι να τον πάρεις. Το ποσό το κανονίζουμε.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk