Ημερολόγιο καραντίνας

Ξεκίνησε από panosp25, Μάρτιος 27, 2020, 10:56:38 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Alex400

Αφού παραλάβαμε και τα ελατήρια συμπλέκτη EBC ήρθε η ώρα να μοντάρουμε τους καινούριους δίσκους, τα ελατήρια, το καπάκι που είχαμε κάνει ηλεκτροστατική και τη μεγάλη αλενόβιδα που παρέλαβα σήμερα. Το δέσιμο επιλήφθηκε ο σύντροχος Σταμάτης που χωρίς τη βοήθειά του δεν βλέπω να τα είχα καταφέρει...









itom32

Μπραβο παιδια και στους δυο σας.Σταματη αξιος ευχαριστουμε για την γενικη προσφορα σου στο φορουμ.Αλεξ σαν καινουρια ειναι!Κουκλα!!!Φτου,φτου,φτου!!!

JEPE

Μπράβο ρε μαστοριά!

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Alex400

Οι εργασίες συνεχίζονται. Ρουλεμάν τιμονιού και μαζέματα...



Τα παλιά ρουλεμάν που αφαιρέθηκαν.



Οι κωδικοί από τις τσιμούχες και τα νέα ρουλεμάν του λαιμού που χρησιμοποιήθηκαν.



Φυσικά είχα την πολύωρη και αμέριστη βοήθεια του Stam τον οποίο ευχαριστώ για άλλη μια φορά.

itom32

Ωραίοι !!!(ευχαριστούμε για τους κωδικούς). ;)

JEPE

Εύγε στους μαστόρους !!το πρεσαρισμα στα ρουλεμαν πως έγινε πήγατε σε πρεσσα

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


JEPE

Να πω και γω με την σειρά μου ότι πριν λίγο καιρο φεύγοντας από την δουλειά και είχε πάψει η καραντίνα είπα να πάω μια ως την Ελευσίνα να πάρω αέρα και να ξεμπουκωση λίγο και η μικρή!γυρίζοντας την βάζω στην θέση της και την αλη μερα Το πρωί πηγαίνοντας να την βάλω μπροστα ακουσυηκε ένας τρομερός θόρυβος μέσα από το μοτερ!μιλώνταςμε τον alex μου είπε ότι χτύπησε υδραυλική και είχαν θέμα τα πυραυλακια!,όντως ανοίγοντας την τάπα τον λαδιών  το Κάρτερ ήταν γεμάτο με βενζίνη!για να μην μακρυγορο  πιο πολύ λυσαμε καρμπ και το ένα πυραυλακι είχε φαγωθεί!αλλάχτηκαν και τα τέσσερα ,φυσικά καινούρια λάδια και φιλτροκαι τα δύο από τα τέσσερα φλατζακια από τα ποτηράκια του καρμπ γιατί δακρυσανε στην επανατοποθέτηση!οπότε και γω με την σειρά μου να ευχαριστήσω όλους όσους με βοήθησαν !τον itom που μας έδωσε τον έμπορο για τα πυραυλακια τον Φοίβο που είχε τα φλατζακια τον alex τον stam με την καθοδήγηση τους και τα υπόλοιπα παιδιά της Αθήνας(harlock  razgriz nikos γιωργηδες)που βοήθησαν και έδειξαν ενδιαφέρον για το θέμα που είχα!!συγνώμη για το μακροσκελές μου μύνημα φωτό δεν έχω γιατί όλη η διαδικασία μου πήρε τρεις βδομάδες περίπου με μισή ώρα την ημέρα(λόγω δουλειάς) να δω τι γίνεται και να βρω τα ανταλακτικα!

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Alex400

 JEPE ....[ Δημήτρη ] ..Θυμάσαι μια μέρα που είπα : ''Θέλω να έρθω Λιβαδειά , αλλά ΔΕΝ έχω μηχανή  :'( . Και είπες ΝΑΙ αλλά έχω εγώ ! ! !  Και οδήγα εσύ ... ! ! !  Μην ψάχνεις την αιτία , που όταν μας λείπει κάτι κάποιος από την ομάδα είναι εκεί ...Εσύ είσαι η αιτία .....Και ο ΙΤΟΜ που κράτησε ανοιχτό το μαγαζί και δεν βρήκαμε τα ρολά κατεβασμένα ......Καλό θα ήταν οι νεώτεροι σύντροχοι  να σέβονται τα όσα βρήκαν έτοιμα. [Τον κόπο των άλλων δηλαδή...π.χ. μάνουαλ από Πάνο ] και να μην τα θεωρούν αυτόματα κεκτημένα ....             

Alex400

Παράθεση από: JEPE στις Μαΐου 31, 2020, 02:55:37 ΜΜ
Εύγε στους μαστόρους !!το πρεσαρισμα στα ρουλεμαν πως έγινε πήγατε σε πρεσσα

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρη είχα κανονίσει για πρέσα αλλά ΔΕΝ χρειάστηκε . Καλό καθάρισμα  το κάτω ταύ . Τοποθέτηση της κάτω τσιμούχας . Ζέσταμα σχολαστικό με πιστολάκι για τα μαλλιά στην κάτω έδρα του κάτω ρουλεμάν και με 3-4  χτυπήματα σε σωλήνα ίδιας διαμέτρου με το μέσα μέρος του ρουλεμάν , πήγε στη θέση του . Να ναι καλά ο STAM που είναι άρτιος μηχανουργός -εφαρμοστής .           

stam

Βασικά αν το ζέσταινα περισσότερο θα έμπαινε χωρίς χτύπημα. Αλλά και χωρίς ζέσταμα πάλι μπαίνει μόνο με χτύπημα. Αλέξανδρε το έκανες καμιά βόλτα να δεις πως πάει?

Alex400

Σταμάτη δεν το κούνησα γιατί ο μηνίσκος στο δεξί γόνατο φώναζε για πάγο .....Από αύριο αν ξεπρηστή το γόνατο , θα το κάνω και θα ενημερώσω .   

Alex400

Παράθεση από: stam στις Μαΐου 31, 2020, 09:25:35 ΜΜ
Βασικά αν το ζέσταινα περισσότερο θα έμπαινε χωρίς χτύπημα. Αλλά και χωρίς ζέσταμα πάλι μπαίνει μόνο με χτύπημα. Αλέξανδρε το έκανες καμιά βόλτα να δεις πως πάει?

Σταμάτη πρόλαβα σήμερα τη βροχή για 10 λεπτά ... και το έβγαλα . Έκανα μόνο 3 χιλιόμετρα [μετά έβρεχε] . Είναι όπως πρέπει . Αφήνεις τιμόνι πάει ολόισια , πολύ καλό ''χάντλινγκ'' σε δεξιές - αριστερές μετατοπίσεις και φυσικά ΔΕΝ κλειδώνει πουθενά . :)       

stam

Ωραία. Το δοκίμασες και σε φρενάρισμα για αίσθηση τυχόν τζόγου?

Alex400

Βάψιμο στο κάτω ταυ . [Μιά και το είχα λυμένο για αλλαγή ρουλεμάν] . ΚΑΛΟ πλύσιμο με απορρυπαντικό πιάτων , ξύσιμο με γυαλόχαρτο νερού , ΠΑΛΙ πλύσιμο με απορρυπαντικό , ζέσταμα με πιστολάκι για τα μαλλιά και βάψιμο .       



Το πολύ καλό σπρέι της MOTIP


Alex400

Παρέλαβα σήμερα το μπροστινό φτερό [από τον βαφέα] καθώς το παλιό μου ήταν κομμένο εμπρός και είχε ραγίσει στίς βάσεις . Το φτερό που βλέπεται βαμμένο [το νέο] ήταν μεταχειρισμένο και βαμμένο με σπρέι μαύρο .