Λεπτομέρεις ανακατασκευής

Ξεκίνησε από panosp25, Απριλίου 28, 2018, 05:23:46 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

stam

Λίγο έμεινε κοντεύεις. Τι δισκοπλακες φορας μπροστα?

panosp25

Παράθεση από: stam στις Οκτωβρίου 10, 2018, 12:21:33 ΠΜ
Λίγο έμεινε κοντεύεις. Τι δισκοπλακες φορας μπροστα?

stam έχει μεινει αυτό που όπως έλεγα, σε όποιον πω οτι τρίβω τα πλαστικά να ρθει για βοήθεια, κάνει πως δεν άκουσε.  ;D ;D ;D
Μπρος πίσω φοράω TSUBOSS.

panosp25

Το τρίψιμο τελέιωσε και τα σπασμένα πλαστικά κόλλησαν με πολυεστέρα.

Το μασκάκι το οποίο μόλις αφαιρέθηκε ο στόκος που το συγκρατούσε (όπως διέταξε ο βαφέας) διελύθει εις τα εξ'ών συνετέθει.  ;D ;D ::)
Εξωτερικά...


Εσωτερικά...


Το φτερό μέσα-έξω


και η ουρά...


Φυσικά φωτογραφίες κατα τη διάρκει δεν υπάρχουν γιατί δεν ταιριάζει ο πολυεστέρας στο κινητό ούτε στη φωτογραφική μηχανή.  :P
Αν ωστόσο κάποιος σύντροχος χρειάζεται πληροφορίες σχετικά με τον πολυεστέρα (ώ μη γένοιτο) χαρά μου να βοηθήσω.


itom32

Πολύ ταλαιπωρημένα,πρέπει να έφαγες άσχημο πακέτο.Χαράς το κουράγιο σου.Καλή δύναμη για την συνέχεια Πάνο!

panosp25

Γιάννη η μάσκα μόνο εσωτερικά στα σπασίματα είχε ένα δάχτυλο στόκο. Ευτυχώς έχω ένα μικρό ηλεκτρικό τριβείο, πολύ καλό βαφέα-σύμβουλο και είχα και καλό δάσκαλο στους πολυεστέρες. Ελπίζω το αποτέλεσμα να με ανταμείψει γιατί όσο να πείς δύο Σαββατοκύριακα έτριβα. (όχι αυτό που μόλις πέρασε). Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Φίλε!!!

JEPE

Εύγε ρε Πάνο!πολύ καλή δουλειά!κρίμα(για μας) που εισαι Λειβαδιά και δεν μπορούμε να θαυμάσουμε και να μάθουμε βοηθωντας σε!!

Alex400

Το πόση δουλειά έχεις ρίξει μόνο εσύ το ξέρεις, αλλά έχεις ξεπεράσει στη ποιότητα τους βαφείς αυτό είναι σίγουρο. Καλό αποτέλεσμα να έχει Πάνο ;) .               

panosp25

Αλέξανδρε δυστυχώς δεν έχω τον εξοπλισμό, το χώρο, αλλά ούτε και τη γνώση ή την εμπειρία για να βάψω. Οπότε η τελική βαφή θα γίνει από βαφέα. Εγώ απλά κάνω τη χαμαλοδουλειά... :D :D :D

panosp25

Καλησπέρα παρέα!
Αφού λοιπόν έμπλεξα με αντιεπαγγελματία "γραφίστα" την παρασκευή πήρα πίσω το ντεπόζιτο και την ουρά που τυ είχα πάει πρίν από ενάμιση μήνα για να μου βγάλει αυτοκόλλητα. Όχι μόνο δεν πήρα αυτοκόλλητα αλλά το ντεπόζιτο είχε πετάξει και λίγη σκουρία εκεί που ήταν το παλιό HONDA μιαε και το έχω αφαιρέσει κι εχει μείνει λαμαρίνα. Δηλαδή δεν είναι οτι δεν θέλεις τη δουλειά, αλλά δεν ΄σεβεσαι ούτε τον κόπο του άλλου.
Τέλος πάντων, για να αναπτερωθεί λίγο το ηθικό μου δοκίμασα να φτάξω ζελατίνα μιας και η παλία ήταν σπασμένη, κομμένη και ξανατρυπημένη σύμφωνα με το "γούστο" του παλιού ιδιοκτήτη.
Παρκάτω βλέπετε την πρώτη φάση μορφοποίησής της.
Το υλικό είναι plexiglass 3mm και η διαδικασία χρειάζεται πολλά, μικρά και υπομονετικά βήματα.
Ελπίζω στο τέλος να έχω όλα μου τα δαχτυικά αποτυπώματα!  ;D ;D ;D



wolfi


panosp25

Wolfi ευχαριστώ για την προσφορά αλλά αυτάπου θέλω να φτιάξω είναι οι ρίγες στο ντεπόζιτο και την ουρά από αυτό το CB.
http://planetjapanblog.blogspot.com/2016/05/honda-cb-400-cb-400-super-bol-dor.html

Ή κάτι παρόμοιο αλλά όμορφο πάντα.

wolfi

Ρώτα και στο fb .
Υπάρχει άτομο-α (νομίζω 2) που έχουν βγάλει αυτά τα αυτοκόλλητα

JEPE

Πανό εάν θέλει και βάψιμο είναι ένας καλός στο περιστερι!δες δουλειές του και ρωτά τον μήπως μπορεί να στα κάνει με χρώμα όχι με αυτοκόλλητα!!

wolfi

Παράθεση από: JEPE στις Δεκεμβρίου 11, 2018, 09:07:46 ΜΜ
μήπως μπορεί να στα κάνει με χρώμα όχι με αυτοκόλλητα!!

Από παρόμοια δουλειά που κάναμε σε κολητου μοτορι "φλέρταρε" η τιμή με αγορά δεύτερου μοτοριου

panosp25

JEPE ευχαριστώ, βαφέα έχω έναν παιδικό φίλο και λέω να παιδέψω λίγο αυτόν.
WOLFI λεφτα (ΔΕΝ) υπάρχουν!!!  :P