ΟΔΗΓΟΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΤΙΜΟΝΙΟΥ CB400SF

Ξεκίνησε από trip238, Μάρτιος 08, 2013, 04:49:59 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

trip238

Ναι την ετριψα με βουρτσακι και μετα την εβαψα με γυαλιστερο σπρευ. Για να δεις αν οντως φταινε τα ρουλεμαν σου:

α) Βαλε τη μηχανη στο διπλο σταντ, κατσε πανω, γυρε πισω για να σηκωθει η μπροστα ροδα στον αερα και στριβε σιγα σιγα το τιμονι απο ακρη σε ακρη. Αν δεν στριβει ελευθερα ή νιωθεις να κολλαει ή να ζοριζεται τοτε θες ρουλεμαν. (Εμενα σκαλωνε λιγακι στο κεντρο)
β) Βαλε παλι τη μηχανη στο διπλο σταντ και βαλε καποιον να κατσει επανω και να γυρει αυτος προς στα πισω ωστε να σηκωθει παλι η μπροστινη ροδα στον αερα. Πηγαινεις απο μπροστα και πιανεις τα καλαμια χαμηλα απο τις μποτες και 'κάνεις΄πως τα τραβας και τα σπρωχνεις μπρος, πισω και δεξια αριστερα. Αν δεις μποσικο τοτε παλι θες ρουλεμαν.


stam

Με τον πρώτο τρόπο που αναφέρεις δεν εχω θέμα στρίβει μια χαρά το τιμόνι ελεύθερα με τον δεύτερο τρόπο όμως όταν κάνω το τιμόνι μπρος πίσω κάνει ενα τακ όπως κάνει και όταν φρενάρω.

trip238

Μμμμμμ. Αναγκαστικα θα το ανοιξεις. Αλλα μπορει και να τη γλιτωσεις με ενα απλο σφηξιμο. Δες την κατασταση τους και αν εισαι στη θεση οικονομικα να τα αλλαξεις, αλλαξε τα. Κακο δεν θα κανεις.

stam

Αγόρασα τα ρουλμαν το κάτω ΚΟΥΟ 32006JRRS με τσιμούχα 11 ευρώ και το πάνω ΝΤΝ 4Τ-CR-0574 (32005/26) 9.5 ευρώ. Το πάνω μου είπε οτι δεν βγαίνει με τσιμουχα.

stel89s

Stam μην παραλείψεις να τη βάλεις καθώς ειναι πιο σημαντική απο την κατω τσιμουχα. Δυστυχώς και εγω δε την βρηκα οταν τα ειχα προμηθευτεί απο την SKF και την πηρα απο τον Δαβανοπουλο που την ειχε και ετοιμοπαραδοτη.

stam

Την πουλάνε χωριστά? Πίστευα οτι θα πήγαινε μόνο με τα ρουλμάν. Καλά που μου το είπες θα κοιτάξω να πάρω. Εσύ και τα δύο SKF τα πήρες? και σου ειπαν οτι το πάνω δεν βγαινει με τσιμούχα ή δεν το είχαν με τσιμούχα? Από το Δαβανόπουλο πήρες την γνήσια της HONDA?

stel89s

http://www.cmsnl.com/honda-cbr400rrr-nc29-110-japanese-domestic_model17184/partslist/F06.html#results Μιλαω για το 3... ναι ξεχωριστά την είχα πάρει δεν θυμάμαι όμως τιμή. Nαι και τα δυο SKF, η κατω ειναι διαφοερετικη απο την πανω αλλα τωρα θα σε γελασω δεν υπηρχε σαν κωδικος δεν την ειχε δε θυμάμαι πάντως κατέληξα στην HONDA.

stam

Δεν μου λες έβαλες κωνικά ρουλμάν ή γωνιακής επαφής όπως είναι τα μαμά? Σε ρωτάω επειδή για την πάνω τσιμούχα ο trip238 είχε αναφέρει τα εξής:  <<ΠΡΟΣΟΧΗ: Σε περιπτωση που θελετε να βαλετε τα ιδια, την τσιμουχα που καταστρεψαμε στον σταυρο πρεπει να την προμηθευτειτε απο την αγαπητη μας Honda γιατι δεν υπαρχει αλλου. ΟΜΩΣ σε περιπτωση που βαλετε κωνικα ζητατε να σας δωσουν αυτα με την μονωση οποτε δεν χρησιμοποιειτε τις τσιμουχες. Εδω θελω να επισημανω κατι που δεν γνωριζα. Η πανω τσιμουχα η οποια βγαινει αθικτη δυστυχως με την τοποθετηση κωνικου ρουλεμαν πανω βρισκει πανω στα κυλινδρακια του ρουλεμαν και μαγκωνει με αποτελεσμα να μην δουλευει σωστα το ρουλεμαν και να μην πατανε καλα τα παξιμαδια στο σφιξιμο. Οποτε γνωμη μου: ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΒΑΛΕΤΕ ΚΩΝΙΚΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΤΑ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΜΕ ΜΟΝΩΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΤΙΣ ΤΣΙΜΟΥΧΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΤΗΣΟΥΝ ΟΛΑ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΘΕΜΑ ΜΕ ΝΕΡΑ ΑΠΟ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΠΛΥΣΙΜΑΤΑ.>>
Σε εσένα μπήκαν κανονικά?

trip238

Μιας και ξαναβγηκε το θεμα στην επιφανεια θα γραψω την τελευταια μου επεμβαση. Μετα την αντικατασταση των ρουλεμαν με κωνικα ανεφερα οτι η πανω τσιμουχα δεν εμπαινε γιατι εβρισκε. Γιαυτο λοιπον την επιασα και την τροχισα ωστε να μην βρισκει. Οταν τα τοποθετησα ολα και εσφιξα κτλ κτλ ειχα ως αποτελεσμα η μηχανη μεχρι τα 30-40χλμ να κανει ενα συνεχες ψαρεμα δεξια αριστερα και να μου συμπερεφεται περιεργα σε ανοιχτες στροφες με πολλα χιλιομετρα. Επειτα απο πολλες ωρες κουβεντας, σκεψης και ψαξιματος ηρθε η ωρα του λυσιματος για να δουμε τι παιζει. Ανακαλυψα οτι παρολο που την ειχα τροχισει η τσιμουχα παλι εβρισκε στα κυλινδρακια. Για να μην βρισκει επρεπε να την τροχισω τελειως και να μην κανει την εγκοπη που παει και 'αγκαλιαζει' το ρουλεμαν αλλα τελικα αποφασισα να την βγαλω τελειως. Η μηχανη συμπεριφεται αψογα τωρα και στο ταξιδι μου με πηγε και με εφερε τελεια!!
Υ.Γ. Μπορει να υπαρχει διαφορετικη τσιμουχα για τα κωνικα ρουλεμαν και αυτος που τα πηρα να μην την ειχε. Δεν μου ειπε κατι παντως. Του ανεφερα για την κατω (επειδη ειχε καταστραφει) οποτε μου εδωσε το koyo με την μονωση και μου ειπε οτι για πανω ειχε το NTN. Δεν ρωτησα αν βγαινει με μονωση το πανω, απλα το υπεθεσα επειδη βγαινει και το κατω.

stel89s

Αν θα πας στη HONDA και τις πεις θελω κωνικά για το CB θα σου δώσει αλλα θα τα πληρωσεις 5 φορες πανω απ οτι αν πας σε αφτερμαρκετ και ετσι εχουν και την αναλογη τσιμουχα... Τσπ δεν γνώριζα οτι υπάρχουν κωνικά με μόνωση.  Δηλαδή καλύπτει η μόνωση και την φωλιά η μονο τα βαρελάκια του ρουλεμάν???? Αν καλυπτει και την φωλια τοτε ναι δεν χρειαζετε να πας απο το φαρμακείο  :P

trip238


stam

Παράθεση από: stel89s στις Οκτωβρίου 07, 2013, 10:05:48 ΜΜ
Αν θα πας στη HONDA και τις πεις θελω κωνικά για το CB θα σου δώσει αλλα θα τα πληρωσεις 5 φορες πανω απ οτι αν πας σε αφτερμαρκετ και ετσι εχουν και την αναλογη τσιμουχα... Τσπ δεν γνώριζα οτι υπάρχουν κωνικά με μόνωση.  Δηλαδή καλύπτει η μόνωση και την φωλιά η μονο τα βαρελάκια του ρουλεμάν???? Αν καλυπτει και την φωλια τοτε ναι δεν χρειαζετε να πας απο το φαρμακείο  :P

Οπότε η τσιμούχα που πήρες ειναι διαφορετική απο την μαμά και κατάλληλη για κωνικά ρουλμάν σωστά? Το κάτω δεν το πήρες με τσιμούχα ? Η τσιμούχα είναι σαν και αυτές που φαίνονται στις εικόνες?  http://www.motopissaris.gr/parts/PU.221020

stel89s

Μπραβο αυτό εννοούσα όταν έλεγα αν καλύπτει η μόνωση την φωλιά. Η μόνωση που εχουν τα κωνικά που έβαλε ο trip δεν προστατεύουν και την φωλιά οποτε σκόνες και νερά θα περάσουν και θα την κάνουν την ζημιά. Τλχ αυτο καταλαβαίνω από την φώτο μπορεί να με ξεγελάει.. Την κάτω τσιμούχα την είχε την πάνω δεν είχε είναι λίγο διαφοερετικες. Δες εδω http://www.cmsnl.com/honda-cbr400rrr-nc29-110-japanese-domestic_model17184/tapered-steering-bearing-japan_ssh903r/#.UlUbU1BFA8s αυτα ειναι για το CBR400rr επειδή το έχει ένα φιλαράκι και τα ειχαμε αλλάξει μαζι οταν το καναμε ανακατασκευή πιστεύω οτι ταιριάζουν και στο CB οποτε κανε μια ερώτηση είναι καλή τιμή αν δε ξεφύγουν τα μεταφορικά και δε βρεις για απο το λινκ που ποσταρες πριν.

kodou

Καλησπερα σε ολους!! Μια απορια εχω.. Πριν καποιο διαστημα αλλαξα τα ρουλεμαν σε μηχανικο. Αφου εχω κανει αρκετα χλμ απο τοτε, εχει αρχισει να ακουγεται ενα "τακ" αν πεσω σε λακουβα ή φρεναρω αποτομα... Φανταζομαι οτι εχει πατησει στη φωλια και εχει αφησει καποιο τζογο. Πως μπορω να το σφιξω μονος μου;;

stam

Τα ρουλμάν τα έχω αγοράσει, για την πάνω τσιμούχα ενδιαφέρομαι. Πάντως αυτά από το CBR ταιριάζουν έχουν τις ίδιες διαστάσεις 32005/26 (d=26mm, D=47mm,T=15mm) και 32006 (d=30mm, D=55mm,T=17mm)