Ταλαιπωρημένα αλουμίνια - γυάλισμα

Ξεκίνησε από klab, Δεκεμβρίου 22, 2010, 10:47:30 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

klab

Ωραία, θα είδες από το παραπάνω κατεβατό ότι γίνεται, απλά θα πέσει τρίψιμο μέχρι να φας όσο γίνεται τις γρατζουνιές.
Άμα είναι βαθιές θα αρχίσεις με χοντρά γυαλόχαρτα-μικρά νούμερα μέχρι να δεις ότι φεύγουν.
Και επειδή με το χέρι είναι βάσανο, αν κάποιος δεν έχει τριβείο, είδα σήμερα ένα γωνιακό στο lidl με 15?.
Καλά γυαλίσματα.

ANESTIS

Παράθεση από: klab στις Δεκεμβρίου 24, 2010, 06:50:52 ΜΜ
Ωραία, θα είδες από το παραπάνω κατεβατό ότι γίνεται, απλά θα πέσει τρίψιμο μέχρι να φας όσο γίνεται τις γρατζουνιές.
Άμα είναι βαθιές θα αρχίσεις με χοντρά γυαλόχαρτα-μικρά νούμερα μέχρι να δεις ότι φεύγουν.
Και επειδή με το χέρι είναι βάσανο, αν κάποιος δεν έχει τριβείο, είδα σήμερα ένα γωνιακό στο lidl με 15?.
Καλά γυαλίσματα.
Δεν ξερω αν θα εχω την υπομονη τον χρονο και την ορεξη να τα κανω συντομα.... παντος επειδη εχω σκοπο να την κρατησω αυτη τη μηχανη γιατι την εχω ερωτευτει... καποια στιγμη θα το κινηγησω το θεμα..... ευχαριστω για την αμεση ανταποκρυση  :beerchug:

klab

Ευχαρίστηση μου να μοιραζόμαστε tips καλλωπισμού για τις αγάπες μας.

Όταν αγόρασα την δικιά μου δήλωσα στους φίλους μου ότι την παντρεύομαι.
Ακόμα μου κρατάει μούτρα ένα Vulcan 1700 που το έκλασα για μία ταπεινη 400άρα  :kiss2:

freethan

Πολύ καλό το σκηνικό με το γυάλισμα klab, συνέχισε το φίλε. Ευχαριστούμε για τις εικόνες

egm

Άλλη μιά εργασία προστέθηκε στη λίστα με τα πρέπει! τώρα που μου έδειξε ο μάστορας ξέρω πώς να το κάνω! :yoohoo: :yoohoo: :yoohoo: :beerchug:
Τα πάντα γίνονται. Αρκεί να βρείς τον τρόπο......

ANESTIS

Δεν μου λες κλαβ κατι τελευταιο... μετα το τριψιμο τα περασες με καμια ειδικη αλοιφη????
Ρωταω επειδη τα νικελα αν τα τριψεις, ξυσεις, γρατζουνισεις, κλπ. μετα ξερω οτι οξυδωνονται πολυ ποιο γρηγορα και ποιο συχνα αν δν τα πλενεις και τα περιποιησαι τακτικα....

klab

Όχι το αποτέλεσμα που βλέπεις είναι χωρίς αλοιφή.
Όμως δοκίμασα να τρίψω με αλοιφή αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν τόσο ικανοποιητικό όσο με το σαπούνι αλουμινίου.

Όσο για την οξείδωση που αναφέρεις δεν ισχύει στο γυάλισμα του αλουμινίου.
Καθώς με το γυάλισμα κλείνουν οι πόροι του μετάλλου και έτσι έχει μεγαλύτερη αντοχή σε τέτοια φαινόμενα.

Μετά εάν το παραμελήσεις εντελώς το μόνο που θα γίνει είναι να χάσει λίγο από την λάμψη του πχ να γίνει λίγο θολό, κυρίως από την βρώμα.
Για να επανέλθει απλά το σκουπίζεις-τρίβεις με ένα πανί, εάν βάλεις και αλοιφή όπως η Venol, Glanol, Autosol θα γίνει πάλι καινούργιο.
Το πρώτο μου μηχανάκι που γυάλισα, το σκούπιζα καλά με ένα πανί σκέτο μετά το πλύσιμο και ήταν πάντα γυαλιστερό για όσα χρόνια το είχα.

Και τα δικά μου πλαϊνά καπάκια θα τα γυαλίσω μόλις βρω χρόνο και σταματήσει να βρέχει, κυρίως το δεξί που είναι φαγωμένο από πτώση του προηγούμενου ιδιοκτήτη.
Θα το περιλάβω με τα ντουκόχαρτα μέχρι να φύγουν οι γρατζουνιές που έχει και μετά θα γίνει καθρέπτης.

itom32

Να ρωτησω κατι??Μετα το γιαλισμα δεν υπαρχει καποιο διαφανο βερνικι φωτιας ωστε να προστατεψουμε το αλουμινιο απο πιθανο ανοιγμα πορων??Κι εγω εχω ακουσει οτι αν τριφτει το αλουμινιο,μετα ειναι πιο ευαισθητο και θελει πιο συχνη περιποιηση και οτι διαβρωνεται πιο γρηγορα.Νταξ μπορει να ειναι φιμες αλλα λεω εγω αν ισχυει κατι τετοιο ενα διαφανο βερνικι φωτιας δεν θα μας προστατευε??

klab

Βερνίκι υπάρχει γιατί το βάζουν οι εταιρείες (το αναφέρω στο τέλος του ποστ με τις περιπτώσεις διάβρωσης)
Τα δικά μου κομμάτια δεν ήταν διαβρωμένα, αλλά είχαν γρατζουνιές και είχε φύγει το βερνίκι σε μερικά σημεία όπως στο καπάκι των βαλβίδων , το μισό μπροστά το είχε ακόμα.

klab

Μία διευκρίνιση γιατί τώρα ξανακοίταξα το τελευταίο post του Ανέστη.
Γράφεις για νίκελα, εγώ μιλάω για αλουμίνια.
Τα νίκελα όντως δεν κάνει να τα τρίψεις γιατί είναι απλά μία επικάλυψη πάνω σε κράματα σιδήρου ή άλλων μετάλλων που σκουριάζουν.
Και αυτά αν γρατζουνιστούν δεν επανέρχονται παρά μόνο με επινικέλωση από την αρχή.

snipereps


itom32

Oντως απιστευτος,++1000 στον klab.Φιλε μας βρηκες δουλεια.Μας βλεπω ολους με ντουκοχαρτα και πανοβουρτσες να γινομαστε γριζομαυροι.
Οποτε υποθετω στο χρωματοπωλειο που βρηκα το ΥR-179P θα βρω και τετοιου ειδους βερνικι.Αναφερω τετοιο βερνικι γιατι αναπτυσονται αρκετα μεγαλες θερμοκρασιες και στα πλαινα καπακια και στο καπακι των μπουζι,ενα απλο βερνικι δεν θα αντεχε για πολυ.

klab

Δεν χρειάζεται να βάλεις βερνίκι, το μηχανάκι που γυάλισα το 89 κυκλοφορεί ακόμα και αστραφτεί.
Βέβαια το υπόλοιπο έχει γίνει μπουρ :censored: λο καθώς ο ιδιοκτήτης του δεν το προσέχει καθόλου.

Τα βερνίκια αυτά τα βάζουν οι κατασκευαστές μοτοσυκλετών (για λόγους κόστους) ώστε να δείχνει γυαλιστερό το αλουμίνιο και να σφραγίσουν οι πόροι του, αν το γυαλίζεις όπως ανέφερα παραπάνω είναι εντελώς περιττό το βερνίκωμα.

itom32

Ναι και εγω ο πωρομενος γι'αυτο θελω βερνικι για να σφραγισουν οι ποροι,που πιθανον θα ανοιξουν με το τριψιμο.

klab

Κάτσε μισό λεπτό γιατί μάλλον δεν κατάλαβες, με το τρίψιμο και το γυάλισμα κλείνουν οι πόροι, δεν ανοίγουν.
Το κλείσιμο των πόρων είναι που δίνει την γυαλιστερή όψη και αυτό είναι που κάνουμε με την πανόβουρτσα.