Αλλαγή ελατηρίων (έτσι τουλάχιστον πίστευα)

Ξεκίνησε από dumutrus, Σεπτεμβρίου 26, 2023, 11:47:46 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dumutrus

Ξεκινάω να βγάλω τα καλάμια ξεβιδώνω την πάνω τιμονόπλακα πάω στη κάτω πρώτη βίδα οκ δεύτερη αντί να ξεβιδώσει κόβετε.



εντάξει λέω το έχω ξαναδεί το έργο τρυπάω τη βίδα βάζω εξολκέα με ανάποδο πάσο και σπάει ο εξολκέας εεε από εκεί και πέρα κατέρρευσαν όλα ότι μπορούσε να πάει λάθος πήγε.Δεν πτοούμαι ούτι σι άλλως και αυτά στο πρόγραμμα είναι ψάχνω στο ίντερνετ βρίσκω Θεσσαλονίκη σταυρό σε λογική τιμη ετοιμοπαράδοτο με τη μόνη διαφορά οτι ήταν από cb sf εντάξει λέω γνωρίζω οτι έχει πολλά κοινα ανταλλακτικά και το αγοράζω.Σαββάτο πρωί κατεβαίνω για την αλλαγη βγάζω τα πιρούνια αλλάζω λάδια βάζω τα καινούρια ελατήρια βγάζω τον σταυρό πάω να βάλω τον καινούριο και ο Μέρφι μου χτυπά τον όμω και μου λέει άκυρο ο άξονας του σταυρού είναι πιο μεγάλος.




Οπότε μάζεμα και άφησα την γριούλα να ξεκουραστεί κανα δυο μέρες σε αυτή την κατάσταση.
Όποιος σου πεί δεν γίνεται πες του κοίτα να μαθαίνεις.

dumutrus

Όποιος σου πεί δεν γίνεται πες του κοίτα να μαθαίνεις.

dumutrus

Δευτέρας το ανάγνωσμα παίρνω τους σταυρούς στην δουλεία που έχουμε τόρνο και πρέσα για να κάνω τράμπα τους άξονες.Οι άξονες επάνω στην τιμονόπλακα είναι πρεσαριστοί και από κάτω κολλημένοι οπότε πρώτη δουλεία να μπεί στον τόρνο και να φαγωθεί η κόληση



και αφού φαγώθηκαν και οι δύο σταυροί ξεπρεσάρισμα



εδώ οι τιμονόπλακες και οι άξονες ξεπρεσαρισμένοι φαίνεται και η διαφορά στο ύψος.
Πρεσαρισμα τον σωστό άξονα στη νέα τιμονόπλακα και μετά μοντάρισμα με την πάνω τιμονόπλακα και τα καλάμια να σφιχτεί όπως θα είναι κανονικά τοποθετημένα οπότε κατα την κόληση να μην μπορεί να "τραβήξει"

Όποιος σου πεί δεν γίνεται πες του κοίτα να μαθαίνεις.

dumutrus

Εδώ να πώ την αμαρτία μου κανονικά θα έπρεπε να αλλάξω και τα ρουλεμάν μιας και έφτασα ως εδώ ο Σεπτέμβρης όμως είναι ζόρικος μήνας λόγο σχολείων,φροντιστηρίων κ.τ.λ..Έτσι μπήκαν τα παλία και κάποια στιγμή στο μέλλον θα τα πιάσω.Το απόγευμα λλιπόν ξεκίνηδα το μοντάρισμα καθάρισμα τα ρουλεμάν από τα παλία γράσα και άλοιμα με φρέσκο.

Αργό σφίξιμο το παξιμάδι και κάθε τόσο δοκιμή,να γυρνά ελεύθερα δεξιά αριστερά και να μην έχει τζόγους.Η honda λέει πως το συγκεκριμένο παξιμάδι το σφίξεις με 25nm αλλα χρειάζεται ειδικό εργαλείο μιας και το παξιμάδι είναι έτσι



σειρά έχει η ασφάλεια και το κόντρα παξιμάδι.
Τοποθέτηση η πάνω τιμονόπλακα και σφίξιμο το παξιμάδι στα 105nm.Φτάσαμε σε αυτό το σημείο και σταματήσαμε επειδή ο βοηθός είχε φροντιστήριο.
Όποιος σου πεί δεν γίνεται πες του κοίτα να μαθαίνεις.

TEOS CB SF

Και κάπως έτσι μια εργασία που έχει ένα βαθμό δυσκολίας καταλήγει σε θρίλερ....
Εν τέλει όλα καλά ..
Μπράβο σου που ασχολείται και ο κλώνος σου μαζι ... αυτές είναι στιγμές.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


dumutrus

Το να κάνεις πράγματα με τα παιδία αξία ανεκτίμητη πάλι καλά που τον έχω και με τσιγκλάει και κάνω τίποτα
Όποιος σου πεί δεν γίνεται πες του κοίτα να μαθαίνεις.

zi

Σωραιος

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...