Εξάτμιση στο CB (IIN)

Ξεκίνησε από microvios, Δεκεμβρίου 22, 2014, 04:50:10 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

microvios

Μιά ανακεφαλαίωση για τα εργαλεία μας:

Ντουκόχαρτα, σφουγγαράκια τριψίματος (μαλακά, ίσως έπρεπε να έχω πάρει μεσαία), μιά μαλακιά σιδερόβουρτσα, βολική για τις κολήσεις και τα δύσκολα μέρη (σχισμές κλπ) αλλά όχι ιδιαίτερα χρήσιμη, γάντια ιατρικά (χρειάζονται κάμποσα, για περίπτωση που σκίζονται), και το σέτ τριψίματος από το Praktiker (ΔΕΝ χρησιμοποιήθηκε την πρώτη μέρα), με μιά "σκοινόβουρτσα" (Σκοινιά έχει, δεν ξέρω πως τη λένε ρε παιδιά, άσχετος είπαμε είμαι), δύο πανόβουρτσες (που χρησιμοποιούνται και βιδωμένες μαζί για μεγαλύτερη επιφάνεια, υποθέτω) και δύο "σαπούνια" (ένα για καθαρισμό, ένα για γυάλισμα).



Εδώ η θέση εργασίας, με τον απαραίτητο κουβά, παιδικό σκαμνάκι (ξέμεινε από τότε που ήταν μικρή η κόρη μου) και μινι θερμός με ΚΑΦΕ:


ΚΑΦΕΣ - Α-πα-ραί-τη-τος:


Και αφού η γάτα μας έλεγξε πως όλα είναι ΟΚ, αποχωρεί για να πιάσουμε δουλειά...




It ain't over till it's over

microvios

Πάμε τώρα στα σημερινά. Αφού τελείωσα με το τρίψιμο και του τελευταίου λαιμού, είπα να πέσω στα βαθιά και να χρησιμοποιήσω το σέτ του Praktiker. Δηλώνω σοβαρά πως ουδέποτε στη ζωή μου έχω ξανατρίψει τίποτα με δράπανο. Από δράπανα ξέρω αλλά μόνο για τρυπήματα. Τέλος πάντων, είπα να βάλω πρώτα την "σκοινόβουρτσα" ή όπως αλλιώς τη λένε, με την "καφέ" πάστα (σαπούνι), που είναι λέει για καθάρισμα. ΟΚ, ακολούθησα τις οδηγίες, έκανα χάλια τον τόπο με καθετιά σκόνη που πεταγότανε παντού, αλλά διαφορά στηνεπιφάνεια που έτριψα δεν είδα.

Πιθανόν να χρειάζεται καθάρισμα, αν ΔΕΝ έχει προηγηθεί το τρίψιμο που έκανα εγώ με το ντουκόχαρτο. Ποιος μπορεί εδώ να με ξεστραβώσει? Όντως είναι άχρηστο το στάδιο καθαρίσματος ή κάτι χάνω.

Μετά, καθώς πλησίαζε ώρα κοινής ησυχίας και δεν μπορούσα να δουλέψω και πολύ, είπα, δεν κάνω μιά δοκιμή με την πανόβουρτσα με την πάστα (σαπούνι) γυαλίσματος να δούμε τί γίνεται. Η διαφορά λοιπόν, ακόμα και με λίγο τρίψιμο, είναι ΜΕΓΑΛΗ!!! Μιλάμε για καθρέπτη! Μπορείτε να δείτε στις φωτό, που μόνο ένα μέρος έχω τρίψει, σε συγκριση με το κομμάτι που δεν έχω τρίψει. Αν δε μπορείτε να δείτε τί λέω, επικοινωνήστε επειγόντως με τον Αλκιβιάδη, που έχει πρώτης ποιότητας ... γυαλιά!

Τώρα που βλέπω τη διαφορά, έχω μπλέξει, γιατί πρέπει να οργανωθώ, να ακολουθήσω μεθοδικότητα και σχέδιο στο γυάλισμα και κυρίως να έχω ΠΟΛΛΗ ώρα μπροστά μου, για να τελειώνω μιά και καλή, μιά και θα γίνω χάλια! Επίσης, πιθανότατα είναι καλύτερα να στηρίξω το δράπανο σε ένα πάγκο και να κινώ την εξάτμιση παρά το βάρος της.

Κάτι άλλο που αποφάσισα (και δεν είναι επειδή είμαι τεμπέλης!!!) είναι το να ΜΗΝ κάνω το γυάλισμα τέλειο. Η μηχανή μου είναι του 1992, νομίζω πως υπεργυαλισμένη εξάτμιση θα χτυπάει άσχημα. Οπότε, μικροσημαδάκια στις κολλήσεις κλπ, τις άφησα χωρίς να περάσω με σιδερένιο βουρτσάκι στο δράπανο. Ελπίζω μετά το γυαλισμα με την πανόβουρτσα να μήν βγάζει μάτι...

ʼν έχει κανείς να μου δώσει συμβουλές σε ένα πρωτάρη, καλοδεχούμενες θα είναι.

Και μιά ερώτηση που θα κάνω και παρακάτω: Καλά τρίβουμε και γυαλίζουμε. Όμως, με τα στοιχεία της φύσεως μετά τί γίνεται? Δεν πρέπει να περάσουμε απο πάνω κάποια προστατευτική αλοιφή, κάτι που να προστατέψει τη επιφάνεια που έχουμε αποκαλύψει ώστε να μή θαμπώσει και γίνει χειρότερη από πρίν? Το Glanol προσφέρει τέτοια προστασία?





It ain't over till it's over

JAS

αντωνη θελω φωτο να δω σε τι κατασταση ησουν οταν τελειωσες!!! χαχαχα
;)

microvios

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ και ΟΛΕΣ.

2 Γενάρη σήμερα και με ήλιο και παγωνιά, είπα να τελειώνω με την εξάτμιση. Οπότε, πανόβουρτσα στο Black 'n Decker, πάστα (σαπούνι) γυαλίσματος από το σετ του Praktiker και βούρ. Τρίψιμο από τις 12:15 μέχρι τις 14:00 (υποχρεωτικό διάλειμμα για φαγητό με την οικογένεια) και από τις 14:45 μέχρι τις 16:00 (OK, ξέρω, ήταν ώρα κοινής ησυχίας, πώς κάνετε έτσι για "λίγο" θόρυβο...). Το αποτέλεσμα στις φωτό παρακάτω:







It ain't over till it's over

microvios

Ανακεφαλαίωση: Μερικές συγκριτικές φωτό για να θυμηθούμε πως αγοράστηκε και πώς έγινε.

Συνολική εικόνα


Εδώ τα πράγματα ήταν πολύ άσχημα


ʼλλη μιά άποψη


λαιμοί (εδώ η κατάσταση δεν ήταν τραγική αλλά και πάλι η βελτίωση είναι εμφανής)


Η εξάτμιση έχει γίνει φοβερή. Δεν δείχνει καινούρια, εξάλλου θα ήταν άταιρο να δείχνει καινούρια σε μιά μηχανή του 1992! Ούτε και θα ήθελα να δείχνει "του κουτιού" γιατί αυτο θα μύριζε "αντίκα για βόλτα και φιγούρα". Όπως έγινε, δείχνει πως ανήκει σε μιά καλοχρησιμοποιημένη μηχανή, με τις φθορές της και τα μικρο-χτυπήματά της. Δεν θα ήθελα να τη γυαλίσω περισσότερο, όμως θα ήθελα να την περάσω κάποιο προστατευτικό.

Έχω πάρει Glanol, το μπλέ, το μαλακό, που όπως γράφει αφήνει ένα στρώμα προστασίας από το νερό. Όμως έχω διαβάσει πως κιτρινίζει σχεδόν αμέσως από τη θερμοκρασία στους λαιμούς. Ποιός μπορεί να με βοηθήσει εδώ? Το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος να μου πεί εμπειρία? Αν δεν κάνω λάθος, ο Wolfi πρέπει να είχε τρίψει με Glanol τη εξάτμισή του...
It ain't over till it's over

itom32

Koίτα να δεις που δεν έχω νίκελ να γυαλίσω!!Τέλεια δουλειά.Αντώνη βάλεις δεν βάλεις glanol το κιτρίνισμα εξ αιτίας της θερμότητας θα έρθει θες δεν θες.Νομίζω πως με την αλοιφή θα έχεις ενα στρώμα προστασίας για το μέταλλο και όταν θα θελήσεις να ξαναγυαλίσεις την εξατμιση,αυτό θα το καταφέρεις ευκολότερα.

microvios

Και για να διώξω την αγωνία του JAS, ΔΕ ΛΕΡΩΘΗΚΑ ΚΑΘΟΛΟΥ! Χωρίς πλάκα! μόνο τα γάντια μου ψιλομαύρισαν (όχι πολύ). Από το τρίψιμο, ελάχιστα πράγματα έφευγαν, κάτι χνουδάκια από την πανόβουρτσα και λίγη σκόνη από την πάστα αλλά τίποτα σοβαρό. Νομίζω πως το γυαλοχάρτισμα/νερό τελικά πήρε όλη τη λέρα/μαυρίλα και γλύτωσα από το να μετατραπώ σε μπάρμπα-Θωμά, όπως θυμάμαι είχε πάθει ο KLAB παλιώτερα... Nice and tidy...
It ain't over till it's over

wolfi

Παρών ;D ;D
Καλη χρυσή η  Glanol αλλα η κιτρινίλα μετά απο χρηση εμφανίζετε η ατιμη..... >:D >:D >:D >:D >:D
Η λύση ειναι μια ΞΑΝΑ ΜΑΝΑ ΜΕ Glanol σε πανάκι >:D >:D >:D >:D     

microvios

Παράθεση από: itom32 στις Ιανουαρίου 02, 2015, 06:16:47 ΜΜ
Koίτα να δεις που δεν έχω νίκελ να γυαλίσω!!Τέλεια δουλειά.Αντώνη βάλεις δεν βάλεις glanol το κιτρίνισμα εξ αιτίας της θερμότητας θα έρθει θες δεν θες.Νομίζω πως με την αλοιφή θα έχεις ενα στρώμα προστασίας για το μέταλλο και όταν θα θελήσεις να ξαναγυαλίσεις την εξατμιση,αυτό θα το καταφέρεις ευκολότερα.

Θένκς αρχηγέ. Για την προστασία τη σκέφτομαι και εγώ την Glanol. Παρεπιπτόντως, η εξάτμιση είναι ΠΙΟ καθαρή από ότι βλέπετε στις φωτό, έχει θαμπώσει κάπως γιατί την κράταγα με τα λερωμένα γάντια και επειδή είχα παγώσει, βαρέθηκα να την τρίψω με ένα πανί να φύγει το θάμπωμα. Αύριο, αν δεν με πείσει κανείς για το αντίθετο, βλέπω τρίψιμο με Glanol. Ελαφρύ, σε στύλ κερώματος.
It ain't over till it's over

microvios

Μιά δυό φωτό που μου ξέφυγαν...













It ain't over till it's over

TEOS CB SF

μπραβο Αντωνη πολυ καλη δουλεια... σκευτομουν εδω και καιρο να την γυαλισω αλλα τωρα εντος της εβδομαδας θα την αρχισω ....... Τοαποτελεσμα στην δικια σου ειναι εκπληκτικο

microvios

Σήμερα, είπα να δοκιμάσω τη GLANOL για να δώ τί κάνει. Δεν είχα πολύ χρόνο για να ασχοληθώ με την εξάτμιση οπότε σκέφτηκα, να γυαλίσω τα πλαινά του ψυγείου!

Δοκίμασα να χρησιμοποιήσω και την πανόβουρτσα στο Black & Decker μήπως και γλυτώσω το τρίψιμο αλλά έβγαινε χάλια, μάλλον επειδή το GLANOL μπερδευόταν με ότι απομεινάρια από το σαπούνι γυαλίσματος είχα χρησινοποιήσει για την εξάτμιση. Με καινούρια, καθαρή πανόβουρτσα πιθανόν να γινόταν δουλειά.

Τελικά, χρησιμοποίησα ένα άσπρο Τ-Shirt  (είχε μιά κακόγουστη διαφημιστική στάμπα, άρα έπρεπε να θυσιαστεί!), γάντια ιατρικά (ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΟΛΛΗ ΜΑΥΡΙΛΑ, καλό είναι να προστατέψετε τα χεράκια σας), πολύ μα πολύ, μιλάμε για πάρα πολύ τρίψιμο και ιδού τα αποτελέσματα.

Εδώ έχω τρίψει ΜΟΝΟ το μισό από το κάτω καπάκι (βλέπετε πως ήταν πρίν αρχίσω, στο πάνω μισό του) και έχω βάλει και το δεύτερο άτριφτο για σύγκριση.


Σύγκριση του τριμένου με το άτριφτο μέρος.


Δέστε και εδώ πως ήταν το πρώτο άτριφτο (στο κάτω μέρος του)




Μπιφόρ - άφτερ!


ουάν μόρ μπιφόρ- άφτερ:


και μιά-δυό ακόμα για εμπαίδωση:





Ξαναβάζω το μισο-τριμένο για να δείτε τη διαφορά πάνω στο ίδιο αντικείμενο. Πίσω, το άτριφτο καπάκι περιμένει υπομονετικά τη σειρά του!
Τα μαύρα σημάδια βγαίνουν με το τρίψιμο. Ελάχιστα σημαδάκια μένουν που και πάλι μου αρέσει γιατί ξεχωρίζει από κάτι εντελώς καινούριο, που θα ηταν άταιρο.



Και τα δύο καπάκια τελειωμένα
It ain't over till it's over

xrhstos

ωραια δουλεια μπραβο σου.να δω εγω ποτε θα τα κανω...

zentakias

Να ρωτησω, μικρες γρατσουνιές στο τελικό της μαμα εξατμισης φευγουν με τριψιμο με 1000αρι νερου και μετα αλοιφη?

microvios

Στέλιο, χωρίς να μπορώ να κάνω τον ειδικό (ένα τρίψιμο έριξα όλο κι όλο!) νομίζω πως το 1000 είναι πολύ ελαφρύ για να βγάλει γρατζουνιές. Να σκεφτείς πως εγώ την εξάτμιση την έτριψα με 600άρι και πολύ νερό. Θα σου πρότεινα πάρε ένα 600άρι μουλιασέ το καλά σε νερό (με κυβά από δίπλα για συνεχές βρέξιμο) και κάνε μιά δοκιμή σε μέρος που δε σε πολυενδιαφέρει. Φοβάμαι πως βαθειά σημάδια δε βγαίνουν εκτός και αν αρχίσεις με ακόμα πιό χοντρό, και σιγά σιγά περάσεις στα μαλακά.

Εγώ δεν είχα σκοπό να διωξω γρατζουνιές και σημάδια. Το εντελώς νεο look δεν με ενθουσιάζει και με ξενίζει. Προτιμώ κάποια "πατίνα". Για να είμαι ειλικρινής, βλέποντας τις φωτό πρίν ξεκινήσω δεν πιστεύω καν που έφτασε η εξάτμιση!

Υπάρχουν και "σκληρές" αλοιφές που διώχνουν γρατζουνιές, δεν έχω χρησιμοποιήσει αλλά αν πάς σε μαγαζί με υλικά σχετικά θα σου πούν.

Στο τέλος θα πέρναγα μιά Glanol (με πανι και πολύ τρίψιμο στο χέρι) γιατί από ότι είδα στα καπάκια του ψυγείου μου κανει φοβερό γυάλισμα και από ότι λέει αφήνει και μιά προστατευτική μεμβράνη για υγρασίες νερά κλπ και για πιό εύκολο φρεσκάρισμα στο μέλλον.

Κάτι που θέλω να δηλώσω εδώ όμως είναι πως από την λίγη μου ενασχόληση συμπεραίνω πως τα μέταλα και γενικά υλικά που έχει τo Super Four είναι καταπληκτικής ποιότητας. α μηχανάκια πραγματικά είναι φτιαγμένα για να αντέχουν ΠΟΛΛΑ χρόνια και ακομα και όταν δείχνουν κουρασμένα παίρνουν πολύ φρεσκάρισμα. ʼντε να το κάνεις αυτό που έκανα εγώ με νίκελα μετά το 2000. Φοβάμαι πως δεν γίνεται μια και όλα είναι πλέον με πολύ λεπτά στρώματα επινικέλωσης και τρώγονται γρήγορα. Όμως, μπορεί να κάνω και λάθος.

Όποιος έχει πραγματική εμπειρία και γνώση εδώ, όχι σαν εμένα τον ερασιτέχνη, ας βοηθήσει.
It ain't over till it's over