Αναζητηση μαμα τελικου για SF μερος ΙΙΙ

Ξεκίνησε από itom32, Μαΐου 03, 2011, 06:54:22 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

snipereps

εγώ το κτεο το πέρασα με την χειροποίητη αλουμινίου που έχω που είναι μετά το σέρβις που έκανα τον ιουλη και συνέχισα τα χριστούγεννα, τέρμα ανοιχτή( 5 εκατοστά άνοιγμα και χειροποίητους πιο ανοιχτούς και ελαφριους λαιμούς) .απλά έβαλα μονώτικο την κουβέρτα της fmf+έχω τον μπάσο ήχο χωρίς να χάσω σε απόδοση.

itom32

Ελα,ελα κι εσυ φωνακλας εισαι.Σαν την μαμα ησυχη δεν υπαρχει.Οχι οτι ειναι αυτο και τοσο καλο.Προχθες ενας πεζος που διεσχιζε αμεριμνος τον δρομο με καταλαβε στα δυο μετρα και τιναχτηκε πανω σαν κανα αγριογατο.Εγω σχεδον σταματημενος,''σε εχω δει''να του λεω,''ενταξει'',αλλα αυτος την τρομαρα του την πηρε.

snipereps

ΧΑΧΑΧΑ! Νιντζα style! Με την μέθοδο της γιακουζα. Έλα τώρα επίτηδες το κάνεις "παλιότέντιμποίδες μηχανοβιοι,τρομάζετε τον κόσμο" χαχα. Κοίτα καμία φορά νομίζω πως παράκάνει θόρυβο, αλλά έχω πλέον εθιστεί σαυτό τον ήχο... Αφού καμία φορά το χρησιμοποιώ σαν κορνα, χαχαχαχα :Ρ

supernova

Itom32 ελα να μαζευόμαστε οι σιδεράδεεεεεεεεες!!!!!!!!!! Ησουν χρόνια στο επάγγελμα?
Δεν έχω περάσει κτέο κ μάλλον ούτε κ θα περάσω μιας κ πλέον μένω επαρχία και την μηχανή την έχω για μικρές αποστάσεις και για βόλτες εδω κοντά.
Προς το παρών έχω φορέσει στο τελικό μια φλογέρα που είχα απο άλλη εξάτμιση (τπτ δεν είχε αφήσει μέσα ο προηγούμενος) και ενω δεν περίμενα να κάνει δουλειά, γλύκανε αρκετά ο ήχος κ σε συνδιασμό με τον σιγαστήρα ο θόρυβος είναι αρκετά κομπλέ (αλλα σε καμία περίπτωση μαμά).
Κάποια στιγμή μπορεί να ανεβάσω βίντεο να την ακούσεις με σιγαστήρα κ χωρίς (σαν 750 του 90' κάνει).
Με την μικρότερη διατομή μπορεί νομίζω να δεις μικρότερη κατανάλωση, όσο για το δούλεμα αφου δουλεύει κομπλέ είσαι μια χαρά, μάλλον της άρεσε που της φόρεσες τα cr8 και είπε να πετάξει ότι είχε μαζέψει.

itom32

Παράθεση από: point zero στις Φεβρουαρίου 29, 2012, 06:11:39 ΜΜ
Φιλαρακι και αυτη την περιπτωση καπως ετσι ξεκινησε ....
http://www.youtube.com/watch?v=4jG5wWl--zw&feature=related
Που την θυμηθηκες λεουρα point,αυτην την ταινια,αλλα εχεις δικαιο,εχω σαλεψει με την ρηνουλα,χα,χα,χα!!
Soupernova δουλεψα γυρω στα 5 χρονια σε βιοτεχνεια μεταλλικων επιπλων,και αλλα 2 σε εταιρια βαρεων βιομηχανικων κατασκευων.Ασε αχω φαει πολυ ασετηλινη,Αργκον,Κοργκον.Εχω χαλασει και δυο πλυντηρια απο τα γρεζια που μαζευαν τα ρουχα.Ενα προβλημα στην μεση επεισης το εχω απο οταν ημουν 28 χρονων.Εμ νομιζα οτι ειμαι για μια μερα,ο σηκωνει βαρη και δεν κλαταρει αλλα μια μερα την πατησα.Εκτοτε ειδικα τους χειμωνες με υγρασια,ψοφαω στον πονο. :-\


supernova

Φίλε και συνάδελφε itom32 έτσι την έχω πατήσει κ εγώ αρκετές φορές με αποτελέσματα να ξυπνάω με κααααααατι πιασίματα αστα...κ ας είμαι 29, αλλα σκέψου οτι πρωτομπήκα στις σιδηροκατασκευές στα 13 στην κομοτηνή σε κατασκευή εργοστασίου ανακύκλωσης λαδιών κ απο τότε έχω κάνει πολλές δουλείες, ναυπηγεία, κατασκευή κτιρίων κτλ.
Εδω κ 8 χρόνια έχω ανοίξει δικό μου μαγαζί αλλα τα τελευταία 2-3 (βλ. κρίση) εχει πάει..άστα.
Ο Θεός να βάλει το χέρι του.
Συγνώμμη για το  :offtopic: αν ενοχλεί το μνμ παρακαλώ να διαγραφεί.

ANESTIS

Pαιδιά συνεχίζω την  :offtopic:.... και γώ παθών απο μέση και άς είμαι μικρότερος σας... βλέπεις οι μ@κ@....ρονάδες πληρώνονται.... γιαυτό προσοχή όσοι την έχετε γλυτώσει μέχρι στιγμής....
Απο που είσαι ρε  soupernova... κάτι πήρε το μάτι μου για κομοτηνή?

supernova

Φίλε anestis απο πειραια είμαι, αλλα έχω δουλέψει σε διάφορα μέρη με την δουλειά μου.
Κομοτηνή ήμουν για μερικούς μήνες.
Εδω κ κάποια χρόνια είμαι εύβοια.

DRIFTER

παιδια να ρωτησω κι εγω μιας και η συζητηση ειναι για τελικο.επεσε στα χερια μου ενα τελικο απο Ζ750.κανει για το δικο μας μηχανακι?θα εχω καλα αποτελεσματα?θα δουλευει καλα το μηχανακι?θελω την αποψη σας σαν πιο εμπειρους αλλα και αν καποιοσ το εχει δοκιμασει.

point zero

προβλημα δεν θα εχει ο κινητηρας  εκτος του οτι θα χασεις σε αποδοση  στις χαμηλες  στροφες μιας και πιθανοτατα  θα ειναι πολυ  ανοιχτη  εξατμιση αφου και το Z εχει σχεδον θα διπλασια  κυβικα ...
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

DRIFTER

ευχαριστω πολυ ποιντ.απλα αυτο που εχω τωρα ειναι χειροποιητο και γραφει το καρτελακι του (lpa  not for highway use)και φοβαμαι μηπως εχω κανενα προβλημα σε συνεχομενο ταξιδη.επισης πριν την επισκευη μου σηκωνε θερμοκρασια στα ταξιδια και δεν ξερω αν ηταν απο αυτο.επισης δεν οδηγησα καμια φορα και κανενα αλλο για να δω εαν αυτα ειναι φυσιολογικα.

snipereps

Αν ειναι ανοιχτη η εξατμηση δηλ αν ριξεις φως μεσα να βλεπεις μεχρι το τελος του διατρυτου και την αρχη του λαιμου θα πρεπει να ειναι απο ευαισθητο υλικο στις υψηλες θερμοκρασιες για να σου κανει προβημα... που παλι δεν νομιζω αν δεν εχει αδειασει εντελως η γεμιση της......

ANESTIS

Παράθεση από: point zero στις Μάρτιος 02, 2012, 09:25:27 ΠΜ
προβλημα δεν θα εχει ο κινητηρας  εκτος του οτι θα χασεις σε αποδοση  στις χαμηλες  στροφες μιας και πιθανοτατα  θα ειναι πολυ  ανοιχτη  εξατμιση αφου και το Z εχει σχεδον θα διπλασια  κυβικα ...

Σώτο για να πω και εγώ την ταπεινή μου άποψη, έχω μία μικρή υποψία ότι δν έχει να κάνει με το πόσα κυβικά έχει η μηχανή που φοράει την εξάτμηση αλλα με την κατασκευή της εξάτμησης
Στην Αλεξανδρούπολη ένας μάστωρας είχε κάποτε ένα superfour και του είχε βάλει εξάτμηση απο το xjr 1200 το παλιό επειδή ήταν παρόμια με την μαμά του superfour απλα πιο ελευθέρας και δούλευε αρκετά καλα χωρίς να χάσει και πολυ στα χαμηλά....

Εγώ φοράω εξάτμιση απο fjr 1300 και η μηχανή δν έχασε καθόλου ούτε στα ψιλά ούτε στα χαμηλα... άσε που δουλευε και καλύτερα απο την μαμα εξάτμιση... μετα και απο ένα καλό ρύθμισμα καρμπυλατερ η μηχανή σκοτώνει... και φορτώνει και πάρα πολυ ομαλά χωρίς κενά και σκαλοπάτια στο φάσμα ροπής...

snipereps

και γω πλέον αυτό πιστεύω από to τι έχω παρατηρήσει.αν είναι σωστό το μείγμα σου(για να μην έχεις κατανάλωση στα ύψη). οι βαλβίδες σου και η αναφλεξη ακόμα και με ελευθέρας εσωτερικής διαμέτρου 5-6 εκ. δν έχεις πρόβλημα. άντε να δεις μια ελάχιστη καθυστέρηση στην απόκριση του γκαζιού όταν είσαι με μεγάλη σχέση και λίγες στροφές.χάνεις δηλ λίγο ροπή μέχρι τις 3-4 χιλιάδες που έτσι κι αλλιώς είναι περιορισμένη σε μας εκεί. Αλλά διορθώνετε κι αυτό κατεβάζοντας μια σχέση...άσε που μετά έχεις αυξημένη απόκριση και ίσοβαθμίζετε Εκεί που θα νιώσεις να περιορίζεσai πολύ είναι με πολύ σφιχτή εξάτμιση και υψηλές στροφές... Από τις δοκιμές που έχω κάνει τουλάχιστον αυτά παρατήρησα

point zero

Σκεφτηκα  πως αφου τα cb δουλευουν καλυτερα στα χαμηλα με σφιχτη εξατμηση λογικα θα ξεχειλωνουν  με την πολυ ανοιχτη .....
Αλλα  τωρα με αυτα που διαβαζω  θα αλλαξω  γνωμη .. :P
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .